Jump to content



3,2 E0 o/cing difficulties...


Elu Thingol

Recommended Posts

Γεια σας παιδες! Οντας noobακι στο overclock χρειαζομαι πολυ βοηθεια (και τυχη αλλα τεσπα)Τις προαλλες πηρα εναν 3,2 Ε0 και εκανα σαν χαζοχαρουμενο!... μεχρι που τον τοποθετησα μαζι με καινουργιο psu/vga και ειδα οτι υπαρχει προβλημα.

Καταρχας το συστημα ειναι αυτο (γραφω οτι υπαρχει, απο κουτι μεχρι...)

Κουτι: Thermaltake Shark Tower(προσθεσα ενα φανακι που φυσα προς την vga και ενα φανακι για τον επεξεργαστη, και τα δυο πανω στις γριλιες που εχει το κουτι)

VGA: Prolink Pixelview 6600gt 128mb

PSU: Hec dual fan 525W

MOBO: Gigabyte 8IPE1000-G

CPU: προφανες...

RAM: (και μαλλον εδω ειναι το προβλημα) 512 ΜΒ jetram απο plaisio (υπηρχε και μια 256 αλλα πηρε ποδι... elixir ηταν λολ)

Απο ψυκτρες ειναι ακομα ολα μαμα (περιμενω μπλοκ απο 11 για να βαλω wc).

Λοιπον με μαμα ταση δεν λεει να παει παραπανω με τιποτα. Απο την αλλη αν δωσω ταση 1,425 παει και 4GHz αλλα οταν επιασα ενα mosfet... βασικα δεν μπορουσα να τα πιασω για πανω απο 1 δευτερολεπτο στην κυριολεξια!!

Τι φταιει και δεν μπορει να παει οσο φημιζεται οτι παει... ειναι και κασταρικανος που αποτι ακουσα ειναι καλυτερος...

Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι στο bios οταν αλλαζω (η μαλλον παω να αλλαξω) διαιρετη δεν αλλαζει. Παραμενει 1:1. Τουλαχιστον δεν το δειχνει το cpuz. Θα δωσω και φωτο απο bios.

post-2495-1416071715,1693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν στα 4.0 εισαι σταθερος(που δεν το βλεπω) δεν νομιζω οτι θα πας παραπανω με αερα,

γιατι σιγουρα θα χρειαστεις περισσοτερο ρευμα αρα και μεγαλυτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ για να παω παραπανω χρειζομαι διαιρετηηηηηηηηηη!!! Αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα που παω και τι κανω?!?!?! τωρα περιμενε να σου δωσω και μια φωτο απο το bios και μου λες...

Link to comment
Share on other sites

Καπου μας μπερδεψες..

Η πρωτη και η δευτερη φωτο ειναι ιδιες.

Αν βαλεις 1,33 x 220 = 293 (διαιρετης 3:2)

Αν βαλεις 1,66 x 220= 365 (διαιρετης 5:4)

Στη τριτη εισαι με 2 x 220=440 (χωρις διαιρετη δηλ 1:1)

Η μνημη σου ειναι 400αρα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε η το πλαισιο μου εδωσε 400 και πληρωσα για 333 η προκεται για κατασκευαστικο λαθος. Προσπαθησα να βγαλω μια φωτο απο την RAM αλλα δεν φαινεται ΤΙΠΟΤΑ απο τα γραμματα οποτε δεν την ποσταρω. Επανω της γραφει: Jetram 512MB DDR333 DIMM 2,5-3-3. Sorry που δεν το διευκρινησα αλλα ο επεξεργαστης στις φωτο ειναι κλοκαρισμενος δεν ειναι νορμαλ. Εξου και το 220 στο CPU host frequency(MHz)

To εχω στο 1,33 αλλα στο cpuz δειχνει οτι οι RAM τρεχουν σε 1:1... τι γινεται....?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει μαλλον βρηκα τι εφταιγε... οτι βλεπετε στην φωτο το ειχα βαλει enabled και το σκεφτηκα και ειπα να τα βαλω ολα εκει που ηταν default και επιτελους το cpuz εδειξε το πολυποθητο 5:4(στην αρχη οταν εβαλα 1,33 εδειξε 3:2 και το αλλαξα σε 1,66(5:4)) για να δουμε τι παιζει τωρα με τον κοσταρικανο...!!Τωρα ειμαι στα 235 fsb και ανεβαινει...

post-2495-1416071715,9676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο, δεν ξερρω και εγω ποσες ωρες, επανερχομαι λοιπον ο επεξεργαστης εφτασε αισιως τα 3,9 με default τασεις και συνεχιζει (μαλλον)... παραθετω τα μεχρι τωρα αποτελεσματα... η μαλλον καταρχην και μετα ακολουθουν τα αλλα... ποιος μπορει να μου εξηγησει αυτο...? Πριν ειχα ενα fan που φυσουσε προς την καρτα γραφικων και ενα που φυσουσε στα mosfets και επεξεργαστη. Το δευτερο δεν το δουλευα πρωτον επειδη δεν ειχα ανταπτορακι αλλα κυριως επειδη ειναι οι γριλιες μπροστα και αυτο ειναι ΠΟΛΥ δυνατο εκανε και ΠΟΛΥ θορυβο παροτι 12αρι... ελεγα να κοψω τις γριλιες αλλα τις λυπηθηκα...τεσπα τα αλλαζω θεση και βαζω να δουλευει το πανω...και εγινε αυτο...

post-2495-1416071716,4362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.