Jump to content


ι5 2500κ p67 overclocking βοήθεια


soulfly

Recommended Posts

Εχω ένα i5 2500k με motherboard p67a ud3 b3, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να τον clockaρο σωστά στα 4ghz για αρχή για να μάθω κ πως γίνεται, αυτό που δοκίμασα ως τώρα είναι:

Εκανα load optimized defaults και reboot και μετά το μόνο που έκανα είναι ανέβασα το cpu ratio στο 40 και xtreme memory profile στο profile1 για τις ram.

Aποτέλεσμα: 4.012ghz με vcore 1.3 θερμοκράσιες κομπλέ εχω καλή ψύχτρα.

Είναι σωστό εώς τώρα? Ευχαριστώ.

IMG_0122.jpg"]IMG_0122.jpg

IMG_0123.jpg"]IMG_0123.jpg

IMG_0124.jpg"]IMG_0124.jpg

IMG_0125.jpg"]IMG_0125.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, το καταλαβαίνω αυτό. Αφού την κάναμε την αρχή μετά τι κάνω? κ πως φτιάχνεις το vcore σου να είναι πιο χαμηλό γιατί απο οτι διαβάζω γενικά για 4ghz με vcore 1.3 είναι υψηλό.Εχω δει οτι γίνεται με το offset που σε μενα λέγεται νομίζω dynamic vcore(dvid) είναι σωστό ετσι ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πιο σώστος?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ποιός είναι ο στόχος σου ?

Τι θές να πετύχεις από ταχύτητα ? ... στα 4 Ghz είσαι ok ?

Ποιά ψύκτρα έχεις ?

Τι θερμοκρασία βλέπεις σε full load ?

Από μνήμες τι έχεις πάνω (specs).

Από προγράμματα τι χρησιμοποιείς ?

Ξέρεις γενικώς τι δουλεύουμε ?

Superpi , wprime , cpu-z κλπ σου λένε κάτι ?

Για να χαμηλώσεις την τάση του επεξεργαστή (Vcore) το κάνεις μέσω του dvid (όπως έγραψες).

Αλλάζεις την επιλογή (auto) του Vcore και θα σου ανοίξει από κάτω η επιλογή του dvid όπου δίνεις επιπλέον τάση στον επεξεργαστή (σε σχέση με την default του).

Link to comment
Share on other sites

Από προγράμματα έχω hwinfo64, cpuz , prime 95 , cinebench, intelburntest.

Απο μνήμες 8-8-8-24 1600 1,65v αλλά τις έκανα μέσω x.m.p.

Για ταχύτητα θέλω να τελειοποιήσω τα 4ghz για αρχή, για να μάθω πως γίνεται και μετά ανεβαίνω!

Στο full load στα 4ghz με prime95 είμαι στους 50-52c.

Οπότε με το dvid το default μου είναι 1.305 στα 4ghz εγώ το κάνω π.χ -0,010 για να μειώσω τάση στο vcore?

Ποια είναι η αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει κάτι να τελειοποιήσεις.

Αν παίζει full stable στα 4 Ghz ... είσαι οκ.

Αφού περνάει prime95 αν παίζει και τα 3D σου (παιχνίδια κλπ) είναι μιά χαρά.

Από θερμοκρασίες είσαι χαμηλά , μιά χαρά.

Αν έχεις καλό κομμάτι 2500k , τότε μπορείς να επιλέξεις να χαμηλώσεις το Vcore ή να ανεβάσεις και άλλο multi για επιπλέον ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω σε ρωτάω για το vcore, και μέχρι ποια ταχύτητα μπορώ να πάω για να χρησιμοποιώ συνέχεια χωρίς να μειώνω τη ζωή της cpu? Εξαρτάται από το vcore η απτο ratio? Ευχαριστώ και για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστές αυτοί δέν έχουν κάποιο στάνταρντ Vcore.

Εξαρτάται πόσο καλός έχει βγεί ο επεξεργαστής από το εργοστάσιο ... και αυτόματα ρυθμίζεται το Vcore στο bios (είναι το λεγόμενο vid του επεξεργαστή).

Συνήθως το default Vcore των 2500k κυμαίνεται μεταξύ 1,20-1,25 volt.

Εσύ στην προκειμένη περίπτωση έχεις αφήσει (στο bios) την επιλογή Vcore στο auto.

Οπότε κάνοντας overclocking (ανέβασες το multi) το σύστημα έδωσε αυτόματα ένα Vcore (στην προκειμένη περίπτωση 1,30 volt) που θεωρεί σωστό για την ταχύτητα των 4,0 Ghz

Η τάση των 1,30 volt θεωρείτε ασφαλής και δέν χρειάζεται να σε ανησυχεί.

Γενικότερα στους sandybridge επεξεργαστές μέχρι 1,45volt όταν υπάρχει επαρκής ψύξη , δέν μας προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το vcore το μειώνω με dvid π.χ -0,010?

Αυτή η μείωση ισχύει πάνω στο πραγματικό default voltage του επεξεργαστή σου.

*Αυτή τη στιγμή έχεις το Vcore=auto (και σου δίνει 1,30volt)

Οπότε δέν παίζει αυτή η μείωση.

//

Θα πρέπει να βάλεις Vcore=manual

Το σύστημα θα δώσει το default vcore του επεξεργαστή σου (π.χ. 1,25volt) και μετά εσύ με το όφσετ αυτό θα δώσεις π.χ. +0,030 ... οπότε θα έχεις πραγματικό Vcore 1.28 volt

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το έκανα κ έχει maximum vcore 1.236 τώρα. Είναι σωστό?

Από ότι είδα το 1,236 το έχεις σε load με prime95

Σε idle κατάσταση θα έχεις παραπάνω.

Τι διαβάζει το cpuz όταν δέν κάνεις τίποτα και είσαι desktop ?

Αυτό γίνεται γιατί έχει αφήσει την επιλογή load line calibration = auto

Για αυτό έχεις τέτοια αυξομείωση στην τάση μεταξύ load και idle.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα αμα μείωνα το vcore manual π.χ 1.224 και να έπαιζα με το llc γιατί με το offset άμα το χαμηλώσω κι άλλο μου μειώνει και την idle speed. Πως το κάνετε αυτό σωστά? Βλέπω κάποιους που έχουν ταχύτητα 4,3 στα 1,25vcore με το llc γινεται? Και κάτι άλλο έχω διαβάσει ότι το llc δε το συστηνουν τότε πως το κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.