Jump to content



ddr3 και gddr5


yo_rover

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους , πρόσφατα αγόρασα μια κάρτα γραφικών asus Ati Radeon HD 7770 (2GB, DDR5, 128Bit) και ενώ το led ανάβει τα ανεμιστηράκια γυρίζουν η οθόνη δεν ανάβει !

motherboard έχω αυτήν

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3516#ov

μήπως έχει ρολο το ddr3 με το gddr5 ;

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να μαντέψω κάποια πράγματα.

Την κάρτα την έχεις βάλει στην υποδοχή που είναι πλησιέστερα στον επεξεργαστή; Αν όχι δοκίμασε εκείνη την υποδοχή.

Πως την συνδέεις; Αν χρησιμοποιείς το παλιό VGA καλώδιο έχε υπόψιν ότι ΜΟΝΟ η μία DVI στέλνει αναλογικό σήμα.

Αν συνδέσεις το καλώδιο στην υποδοχή της μητρικής, με την 7770 κανονικά τοποθετημένη, αυτή σου δίνει σήμα; Αν ναι, ίσως να μην απενεργοποιεί το 890GX. Αν δεν δίνει σήμα το 890GX όσο είναι πάνω η 7770 ίσως να έχει τελικά πρόβλημα η ίδια η κάρτα. Μπορεί πάλι να έπεσες πάνω σε μια σπάνια περίπτωση ασυμβατότητας.

6pin τροφοδοσία έχεις συνδέσει;

Υ.Γ. Οι μνήμες στην μητρική είναι ανεξάρτητες με αυτές της κάρτας. Δεν παίζει ρόλο η διαφορά τύπου.

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα που έχω είναι αυτή

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121642

την έχω περάσει και στις 2 υποδοχές τις motherboard (pci x8 και x16)

η κάρτα έχει και αντάπτορα dvi σε D-sub και αναγκαστικά την έχω σύνδεση έτσι με τον αντάπτορα αφού η οθόνη μου έχει μονο τέτοια σύνδεση

τώρα η κάρτα είναι τοποθετημένη πάνω στην motherboard και δουλεύουν τα ανεμιστηράκια και το led κανονικά ενώ το καλώδιο τις οθόνης το έχω συνδεμένο στην έξοδο τις motherboard

η κάρτα δίνη σήμα στην οθόνη αλλα δεν ανάβει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μητρική σου έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών; Μπορεί να θέλει να μπεις στα bios και να απενεργοποιήσεις την onboard κάρτα γραφικών.

DVI--->D-Sub μιλάμε για αναλογικό σήμα. Μήπως η οθόνη σου είναι για DVI ψηφιακό μόνο

(Το DVI μεταφέρει αναλογικό+ψηφιακό σήμα. Το D-Sub μόνο αναλογικό σήμα)

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη είναι αυτή

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.168540

Είσοδος Σήματος: 15 Pin D-Sub analog

λέτε να είναι αυτό το πρόβλημα ;

η motherboard έχει ενσωματωμένη κάρτα

θα δοκιμάσω και με μια άλλη οθόνη και βλέπουμε

βρέθηκε το λάθος ... ξέχασα να δώσω ρεύμα στην κάρτα ! οποιος διάζεται σκοντάφτει , σας ευχάριστο πάντως όλους

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω να δεις μια φορα οταν εστηνα το PC που εχω τωρα νομιζα οτι στο PSU ελειπαν καλωδια και δεν ειχα να δωσω ρευμα στην μητρικη και μετα απο 15 λεπτα καταλαβα πως τα κρατοιυσα στο χερι μου και προσπαθουσα να τα βρω....:021:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.