Jump to content



κυκλικος ελεγχος πλεονασμου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Μπαινω πρωτη φορα κ εχω ενα προβλημα.Πηρα χθες εναν ανταπτορα σκληρων δισκων απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων.Εχω 2 σκληρους ενα 500 gb κ εναν 750 gb και θελω να κανω backup στα αρχεια μ.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.Εγκατεστησα κανονικα το προγραμμα βαζω τον 500αρι γυριζει κ κανω τη διαδικασια που μ λεει δλδ.1)Δεξι κλικ στο εικονιδιο υπολογιστη μετα διαχειρηση υπολογιστη 2) διαχειριση δισκων μεχρι εκει κ παλι ολα καλα.Τωρα ξεκιναει το βασανο ομως.Κανοντας ολα αυτα κ μπαινοντας στη διαχειρηση βγαζει ενα εικονιδιο προετοιμασια δισκου με τις επιλογες ΜΒR (κυρια εγγραφη εκκινησης) και GPT (πινακας διαμερισματων GUID).παταω την πρωτη επιλογη ΜBR και εμφανιζει εικονιδιο διαχειριση εικονικου δισκου (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου).Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση.Βαζοντας τον 750αρι ακουγεται απο μεσα απο το σκληρο ενα τακ τακ τακ οποτε μαλλον πρεπει να εχει παραδωσει πνευμα.Βαζοντασ εναν 232αρι που εχω 2,5 ιντσων τον διαβασει κατευθειαν με NTFS ενω στον 500αρι βγαζει αγνωστο χωρις προετοιμασια.Ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη αν σας ζαλισα. Υ.Γ ο500αρις κ ο 750 ειναι απο πυργο βγαλμενη αρα 3,5 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Μπαινω πρωτη φορα κ εχω ενα προβλημα.Πηρα χθες εναν ανταπτορα σκληρων δισκων απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων.Εχω 2 σκληρους ενα 500 gb κ εναν 750 gb και θελω να κανω backup στα αρχεια μ.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.Εγκατεστησα κανονικα το προγραμμα βαζω τον 500αρι γυριζει κ κανω τη διαδικασια που μ λεει δλδ.1)Δεξι κλικ στο εικονιδιο υπολογιστη μετα διαχειρηση υπολογιστη 2) διαχειριση δισκων μεχρι εκει κ παλι ολα καλα.Τωρα ξεκιναει το βασανο ομως.Κανοντας ολα αυτα κ μπαινοντας στη διαχειρηση βγαζει ενα εικονιδιο προετοιμασια δισκου με τις επιλογες ΜΒR (κυρια εγγραφη εκκινησης) και GPT (πινακας διαμερισματων GUID).παταω την πρωτη επιλογη ΜBR και εμφανιζει εικονιδιο διαχειριση εικονικου δισκου (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου).Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση.Βαζοντας τον 750αρι ακουγεται απο μεσα απο το σκληρο ενα τακ τακ τακ οποτε μαλλον πρεπει να εχει παραδωσει πνευμα.Βαζοντασ εναν 232αρι που εχω 2,5 ιντσων τον διαβασει κατευθειαν με NTFS ενω στον 500αρι βγαζει αγνωστο χωρις προετοιμασια.Ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη αν σας ζαλισα. Υ.Γ ο500αρις κ ο 750 ειναι απο πυργο βγαλμενη αρα 3,5 ιντσες

Μάλλον ο αντάπτορας δε δίνει αρκετό ρεύμα στους δίσκους.

Βάλε μια φωτογραφία του αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια καλη κ οικονομικη λυση.Ωστοσο ακομα κανει το ιδιο.Κ δε ξερω πως να το διορθωσω η τι να κανω συν του οτι δε μ βγαζει διπλα καποιο κωδικο σφαλματος να με καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην βάζεις κανέναν δίσκο πάνω. Αν κατάλαβα καλά τους δίσκους τους δοκίμασες ΜΟΝΟ με τον αντάπτορα (αν μπορείς να βρεις κάποια επιπλέον πληροφορία - φωτογραφία περιγραφή - καλό θα ήταν διότι sui-100 δεν υπάρχει). Σε αυτή την περίπτωση και αν 2 δίσκοι ξαφνικά παρουσίασαν πρόβλημα ο κοινός παρονομαστής είναι αυτός που ανέφερε και ο bfc_xxx, ο αντάπτορας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς να συνδέσεις απευθείας τους δίσκους σε κάποιον υπολογιστή και να δεις αν δουλεύουν.

Από εκεί και πέρα 1-2 φωτογραφίες θα βοηθάγανε (αν πάρεις τον κωδικό προϊόντος του Πλαισίου και τον βάλεις στο google, υπάρχει μια κάποια αμυδρή ελπίδα να βρεθεί κανένα link/φωτογραφία από το Πλαίσιο και να γλυτώσεις την ταλαιπωρία).

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/thikes-skliroi-diskoi/Turbo-X-2-5-3-5-Sata-IDE-HDD-to-USB2-0-Adapter-JM20337.htm

αυτο ειναι.Οταν βαζω εναν 232αρι που εχω τον βγαζω απο το κουτι του τον συνδεω στον ανταπτορα τον διαβαζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει πρόβλημα με τους 3,5'', οι οποίοι θέλουν και περισσότερο ρεύμα από τους 2,5'' και αν έχει όντως πρόβλημα με τους 3,5'' απλά δεν ξανά βάζεις δίσκο πάνω. Αν μπορείς να δοκιμάσεις τους δίσκους σε κάποιο PC καλώς, αλλιώς θα σου πρότεινα να το επιστρέψεις στο Πλαίσιο να το τσεκάρουν. Με δίσκους, ιδίως αν δεν είναι άδειοι, δεν παίζουμε.

Γενικά για αυτούς τους αντάπτορες - όχι τους Turbo X ειδικά, αλλά γενικότερα - δεν έχω και την καλύτερη άποψη και αν το τροφοδοτικό που τους συνοδεύει είναι κακής ποιότητας, μπορεί να κλάψεις δίσκο/δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δουλέυει ο 2,5άρης και όχι οι 3,5άρηδες είναι καθαρά θέμα κακής τροφοδοσίας όπως λέει και ο john_dr. Μου έχει τύχει με αντάπτορες απο το ebay που είναι ίδιας ποιότητας με αυτά που πουλάει το πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2,5αρις τον ειχα ποιο παλια σε κουτακι κ δουλευε κανονικα.Τους 3,5αριδες μου τους εδωσε ενας γνωστος οποτε λογικα δουλευουν.Θα κοιταξω να βρω εναν απο καποιον αλλον μηπως εχουν κρασαρει γτ ανοιγοντας ενα προγραμματακι που εχω τον δινει τον 500αρι με 0b δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις 3,5'' δίσκο πάνω ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ή ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ απλά για να δοκιμάσεις τον controller. Πρώτα τουλάχιστον δοκίμασε τους δίσκους να βεβαιωθείς ότι δεν στους έκαψε. Καλή η εμπιστοσύνη στο Turbo-X adaptor του Πλαισίου, αλλά καλό θα ήταν να μην κάψεις 5 δίσκους μέχρι να αρχίσεις να τον υποψιάζεσαι. Εντάξει μπορεί να μην έχει πρόβλημα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κάνουμε τους σκληρούς δίσκους πειραματόζωα. Σε καμιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.