Jump to content



Unmountable boot volume


giorgos171

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά (τι καλή δηλαδή..)

Γυρνώντας απ' την δουλειά εχθές, ανοίγω τον υπολογιστή και έκανε 10 λεπτά να μπει στα Windows. Προσπαθούσα να κάνω restart, αλλά τίποτα. Τελικά πάτησα το κουμπί του restart στο tower. Κάνει λοιπόν restart, φτάνει μέχρι το λοογότυπο των windows 7 και πριν προλάβω να πάρω χαμπάρι τίποτα, πετάει μπλε οθόνη και αμέσως πάλι restart. Ναι το άτιμο.. Ε, λέω θα βγήκε χθες το βράδυ για κάνα τσίπουρο και δεν θα έχει ξενερώσει ακόμα, γιατί μέχρι το περασμένο βράδυ δούλευε κανονικά. Τέλος πάντων, το μηχάνημα δεν μπαίνει στα Windows, δοκίμασα να βγάλω όλες τις μνήμες, να τους αλλάξω θέση, έβγαλα και ξαναέβαλα την κάρτα γραφικών, οι θερμοκρασίες και τα ρεύματα στο BIOS είναι σε κανονικές τιμές.... Μηχάνημα για αλκοτέστ ΔΕΝ έχω για να το τεστάρω, αλλά αν δεν βρω λύση, μάλλον θα το χρειαστώ εγώ. ΕΛΕΟΣ με τόση γκαντεμιά τελευταία, δεν περιγράφω άλλο!!!!

HELPPPPPP!!!!!:101::021:

Link to comment
Share on other sites

"Unmountable boot volume"

Πότε στο πέταξε αυτό; Μήπως τελικά είναι ο δίσκος; Βασικά δεν θυμάμαι να έχω φάει ποτέ το παραπάνω error. Δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα του startup repair (όπως σου είχα πει εχτές το αποφεύγω αυτό, αν και πρακτικά δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία με αυτό).

Για δοκίμασε αυτό

http://www.tech-recipes.com/rx/2605/fixing_the_dreaded_unmountable_boot_volume_error/

Link to comment
Share on other sites

John αυτό ήταν το μύνημα που έβγαζε εξ' αρχής. Απλά δεν μπορούσα να το δω επειδή έκανε αμέσως το restart. Πάτησα F8 και στο menu επέλεξα να μην κάνει αυτόματα restart για να μπορέσω να δω το σφάλμα. Απλά όταν μιλήσαμε δεν είχα προλάβει να δω το σφάλμα ακόμα. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι ο δίσκος. Έχω βρει διάφορα στο Internt, όλα συνηγορούν ότι είναι ο δίσκος. Απλά, σε ορισμένες περιπτώσεις, με ένα recovery από το DVD των Windows 7, κάνει repair τα αρχεία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Έχω Windows 7 αλλά η έκδοση που είχα κάνει εγκατάσταση, ήταν για να τα βάλω πάνω από τα XP. Με αυτήν την έκδοση, μπορώ να δοκιμάσω το repair Των windows? Γιατί με αυτήν την έκδοση, δεν μπορείς να κανεις εγκατάσταση σε κενό HDD. Πρέπει να έχει εγκατεστημάνα τα XP. Δεν το δοκίμασα εχθές γιατί δεν έβρισκα το DVD και έιχε περάσει η ώρα. Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι και το βρω. Μάλλον πάω για αγορά νεόυ σκληρού δίσκου και το case που κάνει τον σκληρό , εξωτερικό, για να μπορέσω να πάρω back-up. Προτείνετε κάτι άλλο?

Τι σκληρό να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να γίνανε κάποια αρχεία corrupt χωρίς να φταίει ο δίσκος. Για να δεις αν φταίει ο δίσκος θα πρέπει να κατεβάσεις τα αντίστοιχα tools του κατασκευαστή του δίσκου, αυτά που τρέχουν ουσιαστικά από DOS και να τα δοκιμάσεις. Δεν θυμάμαι ποιος δίσκο έχεις. Θυμάσαι ποιας εταιρίας είναι ο δίσκος;

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το ότι τα windows είναι upgrade. Αυτό έχει ποιο πολύ νομίζω να κάνει με την τιμολογιακή πολιτική της Microsoft. Είτε upgrade είναι είτε για απευθείας εγκατάσταση, κατά 99.9999% μιλάμε για τα ίδια windows.

Δεν χρειάζεσαι εξωτερικό case για να πάρεις back up. Μπορείς να βάλεις τον παλιό ως δεύτερο εσωτερικό.

Τώρα αν δεν χρειάζεσαι τον extra χώρο ίσως να είναι ευκαιρία να πας σε SSD. Αν πάλι δεν θέλεις να δώσεις 80+ ευρώ για 120GB, μπορείς να πας σε έναν δίσκο σαν τον παρακάτω.

Σκληρός δίσκος (Hard disk) 3,5" Western Digital Blue 1TB SATA3 WD10EZEX | www.you.gr

Πολλοί πάντως προτείνουν τους Black ή τους Red όσον αφορά τους Western Digital, προσωπικά δεν έχω άσχημες εμπειρίες από Blue, το αντίθετο θα έλεγα, οπότε δεν βλέπω λόγο προσωπικά να δώσω τα επιπλέον χρήματα που ζητάνε αυτοί οι δύο, αν και προσφέρουν επιπλέον εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να γίνανε κάποια αρχεία corrupt χωρίς να φταίει ο δίσκος. Για να δεις αν φταίει ο δίσκος θα πρέπει να κατεβάσεις τα αντίστοιχα tools του κατασκευαστή του δίσκου, αυτά που τρέχουν ουσιαστικά από DOS και να τα δοκιμάσεις. Δεν θυμάμαι ποιος δίσκο έχεις. Θυμάσαι ποιας εταιρίας είναι ο δίσκος;

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το ότι τα windows είναι upgrade. Αυτό έχει ποιο πολύ νομίζω να κάνει με την τιμολογιακή πολιτική της Microsoft. Είτε upgrade είναι είτε για απευθείας εγκατάσταση, κατά 99.9999% μιλάμε για τα ίδια windows.

Δεν χρειάζεσαι εξωτερικό case για να πάρεις back up. Μπορείς να βάλεις τον παλιό ως δεύτερο εσωτερικό.

Τώρα αν δεν χρειάζεσαι τον extra χώρο ίσως να είναι ευκαιρία να πας σε SSD. Αν πάλι δεν θέλεις να δώσεις 80+ ευρώ για 120GB, μπορείς να πας σε έναν δίσκο σαν τον παρακάτω.

Σκληρός δίσκος (Hard disk) 3,5" Western Digital Blue 1TB SATA3 WD10EZEX | www.you.gr

Πολλοί πάντως προτείνουν τους Black ή τους Red όσον αφορά τους Western Digital, προσωπικά δεν έχω άσχημες εμπειρίες από Blue, το αντίθετο θα έλεγα, οπότε δεν βλέπω λόγο προσωπικά να δώσω τα επιπλέον χρήματα που ζητάνε αυτοί οι δύο, αν και προσφέρουν επιπλέον εγγύηση.

John ο σκληρός δίσκος μου είναι Western Digital 1 Tb. Απλά για να μπορέσω να τρέξω τα tools, λογικά θα πρέπει να έχω και πρόσβαση σε windows, right? Μπορώ να τα τρέξω από CD αν τα κατεβάσω από το site τους? Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο Tool? Το ψάχνω κι εγώ τώρα, μήπως κάψω ένα CD από την δουλειά για να το τεστάρω στο σπίτι.

giorgos171 added 2 Minutes and 44 Seconds later...

Όσον αφορά αυτό που λες, να τον κάνω δεύτερο σκληρό δίσκο, δεν διαφωνώ. Απλώς φοβάμαι, αφού ξεκίνησε να μου κάνει τέτοια θέματα, ότι αργά ή γρήγορα θα μας αφήσει χρόνους ο σκληρός και μήπως δεν προλάβω να πάρω Back-Up.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό

http://www.ultimatebootcd.com/

Φτιάξε το CD και δοκίμασε το στον Η/Υ σου. Τρέξε το Data Lifeguard Diagnostic for DOS (Western Digital) από το section /HDD/Diagnosis

John, φαντάζομαι ότι εννοείς να κατεβάσω μόνο αυτό, έτσι?

http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=609&sid=2〈=en

Link to comment
Share on other sites

Καλά έγραψα στο πρώτο post ότι το PC είναι μεθυσμένο. Έκανα λοιπόν και το quick test αλλά και το Full Test και μου έβγαλε 0 errors!!!

Λέω λοιπόν ο δόλιος να κάνω ένα restart μπας και... Και τσούπ, ο υπολογιστής δουλεύει μια χαρά!!!

Μάλλον κάποιος μου κάνει πλάκα...

John ευχαριστώ ΄για την βοήθεια.. μάλλον κάτι έγινε με τα tests.!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει κανένα automatic repair το test αν βρει κάποιον προβληματικό sector. Πάλι καλά, αλλά κατέβασε αν δεν έχεις το hdsentinel, έστω και το free, να δεις λίγο σε τι κατάσταση σου βγάζει τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.