Jump to content



3770k delide


AgMa1442169350

Recommended Posts

Εδώ είμαι και πάλι :041:.

Αυτή τη φορά με πιο άγριες διαθέσεις, όπως αυτή του τίτλου!

Σε συζήτηση που είχα προ καιρού με τον φίλο Κώστα @varachio επί του θέματος, με απέτρεψε από μια τέτοια κίνηση (αν θυμάμαι καλά κάποιος απ' την ομάδα το είχε κάνει και ενώ στην αρχή είχε καλά αποτελέσματα, μετά έπαιρνε τον κατήφορο η cpu σε θέμα επιδόσεων).

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος;Ισχύει αυτό ή μήπως ο συγκεκριμένος απλά ήταν η ώρα του για degrade; :017:

Στο συγκεκριμένο βίντεο:

ο τύπος έχει διαφορά στον πρώτο πυρήνα (που ήταν και ο πιο ζεστός) 40 βαθμούς :103:.

Στους υπόλοιπους πυρήνες βέβαια που ήταν απ' την αρχή πιο κρύοι, είναι μικρότερες οι διαφορές (ξεκινάει από 8 βαθμούς) με ίδια τάση πριν και μετά, ίδια θερμοκρασία δωματίου-συχνότητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση που είχα προ καιρού με τον φίλο Κώστα @varachio επί του θέματος, με απέτρεψε από μια τέτοια κίνηση

Καλά έκανε και εγώ την ίδια άποψη έχω.

αν θυμάμαι καλά κάποιος απ' την ομάδα το είχε κάνει και ενώ στην αρχή είχε καλά αποτελέσματα, μετά έπαιρνε τον κατήφορο η cpu σε θέμα επιδόσεων).

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος;Ισχύει αυτό ή μήπως ο συγκεκριμένος απλά ήταν η ώρα του για degrade; :017:

Δεν έχει σχέση το delid με αυτό.

Απλά ήταν η ώρα του να κάνει degrade , πιθανόν λόγω κακής (πιεσμένης) χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθούσε αν το δικαιολογούσες.Αν εξαιρέσεις την μεταπώλησή του, εγώ μόνο θετικά βλέπω... δεν ξέρω ίσως να είμαι κ στραβός :D

ok

1)Χάνεις την εγγύηση.

2)Μειωμένη μεταπωλητική αξία (στοχεύεις πλέον σε ειδική ομάδα χρηστών).

3)Πιθανή αστοχία της διαδικασίας μέχρι και σε βαθμό ολοκληρωτικής καταστροφής του cpu.

4)Αμφίβολο αποτέλεσμα.

Αν εξαιρέσεις την τρανταχτή περίπτωση του video , όπου πρέπει να είχε το πιό στραβοκολλημένο heatspreader που υπάρχει σε cpu (για αυτό και υπήρχε αυτή η τεράστια διαφορά στις θερμοκρασίες των core).

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων , οι χαμηλότερες θερμοκρασίες μετά το delid , δέν προσδίδουν ικανοποιητικό βαθμό απόδοσης , ώστε να πείς , ότι άξιζε το ρίσκο.

Εκτός ...

και άν , ώς benchmarker , κυνηγάς ακόμη και τα 10,20,50,100 Mhz παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ok

1)Χάνεις την εγγύηση.

2)Μειωμένη μεταπωλητική αξία (στοχεύεις πλέον σε ειδική ομάδα χρηστών).

3)Πιθανή αστοχία της διαδικασίας μέχρι και σε βαθμό ολοκληρωτικής καταστροφής του cpu.

4)Αμφίβολο αποτέλεσμα.

Αν εξαιρέσεις την τρανταχτή περίπτωση του video , όπου πρέπει να είχε το πιό στραβοκολλημένο heatspreader που υπάρχει σε cpu (για αυτό και υπήρχε αυτή η τεράστια διαφορά στις θερμοκρασίες των core).

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων , οι χαμηλότερες θερμοκρασίες μετά το delid , δέν προσδίδουν ικανοποιητικό βαθμό απόδοσης , ώστε να πείς , ότι άξιζε το ρίσκο.

Εκτός ...

και άν , ώς benchmarker , κυνηγάς ακόμη και τα 10,20,50,100 Mhz παραπάνω.

Με κάλυψες πλήρως!Εντάξει, δεν είμαι κ τόσο κολλημένος με τα bench.Απλά θα μου άρεσε να έπαιζα 15-20 βαθμούς κάτω...

Σχετικά με την αξία μεταπώλησης, απ' ότι φαίνεται θα μείνω αρκετό καιρό στον 3770k.Η Intel έχει στερέψει από ιδέες (απ' τον 2600k και έπειτα κάνει μικρά βήματα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.