Jump to content



April's Team Cup (Last Warm-Up) @ HWBOT


TASOS

Recommended Posts

Το τελευταίο warm-up cup , πρίν το φετινό Country Cup !!!

April's Final Team Cup Warm-up

#1: MaxxMem DDR1

#2: Socket 754 SuperPI 1M

#3: Pentium 1 PiFast

#4: AMD Venice SuperPI 32M

#5: Q6600 3DMark06

Σχετικές πληροφορίες στο link

http://hwbot.org/competition/april_tc_warmup/

Το επίσημο background του διαγωνισμού

http://news.hwbot.org/Competitions/816_AprilWarmUp/aprilBackground.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου λείπει μόνο το Pentium 1 .... :egypt1:

Τέτοιο μηχάνημα μόνο στο Ελληνικό δημόσιο , μπορεί να έχει μείνει κάποιο ξεχασμένο.

Επίσης για όποιον το χρειαστεί , να γράψω ότι το φόρουμ μας , έχει φροντίσει να υπάρχει και το επίσημο smilie που ταιριάζει στο διαγωνισμό αυτού του μήνα (θα το βρείτε στη λίστα με τα υπόλοιπα).

:cowsleep:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω τρείς μητρικές για Pentium I νομίζω Τάσο...

Super socket7 όμως μάλλον δεν έχω... Δεν θυμάμαι σίγουρα για να είμαι ειλικρινής...

Απλά ίσως τρείς ταπεινές socket 7 για pentium I...

Η μία στο συλλεκτικό μου μηχάνημα που δεν έχει και πολλές δυνατότητες για overclock... (Τι θυμήθηκα...)

http://www.overclockers.gr/vbull/sho...ight=back+1996

Αν καταφέρω και πείσω "κάποιον" να κοιτάξει στο bencho-δωμάτιο μου ίσως να βρεθούν όλα τα parts...

Απο επεξεργαστές επίσης νομίζω πως έχω έναν 233 ΜΜΧ που πιστεύω ήταν ο δυνατότερος της παρέας. Είχε βγεί και καλύτερος; Νομίζω πως όχι...

Αν ενδιαφέρεστε πείτε μου να κινήσω CSI για να τα βρώ αυτά τα parts :)

Μνήμες έχετε; Οι SDRAM δεν είχαν απαραίτητα καλή απόδοση σε εκείνα τα chipset... Εκτός ίσως απο τα μεταγενέστερα chipsets των Super socket7...

Ίσως χρειάζονται γρήγορες EDO ram για τα παλιότερα chipset...

Ελπίζω να βρώ χρόνο την επόμενη βδομάδα να το ψάξω καλύτερα και θα σας πω λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινήσει διατριβή στο socket 7.

Σημειώσεις , φόρουμς , ebay .... κλπ

Αν δέν κάτσει η ιστορία , θα μιλήσουμε.

Cpu , δέν έχω σίγουρα.

Θέλουμε έναν 233MMX.

Μητρική έχω μια Gigabyte GA-5AX ... αλλά δέν ξέρω άν λειτουργεί.

Μνήμες θέλουμε τουλάχιστον PC-100 CL2 (64ΜΒ-128MB) ... έχω.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα νουμερα και στα 2 bench κατι πηραμε αλλα η μητρικη ειναι πολυ οριακη για κατι καλυτερο αλλα ειναι νωρις ακομα για το φιναλε!!

#1: MaxxMem DDR1

#2: Socket 754 SuperPI 1M

Overclocking, overclocking, and much more! Like overclocking.

Overclocking, overclocking, and much more! Like overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Δέν κλοκάρει καθόλου , τίποτα ?

Δέν πειράζει , την πλάκα μας να κάνουμε :D

τασο τιποτα δεν εχει μονο μνημες timmings και αυτες αν τις χαμηλωσω δεν μπουταρει !! παλιοκατασταση λεμε !! αλλα ναι για τη πλάκα ολα αυτα :054:!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο opteron 154 με το 1MB cache , "χαντακώνετε" στο MaxxMem.

http://hwbot.org/submission/2537519_tasos_maxxmem_ddr_sdram_620.4_marks

Πιθανόν η cache του , να είναι πιό αργή σε σχέση με τα 512Kb μοντέλα ή το benchmark δέν είναι σχεδιασμένο σωστά.

Οπώς και να έχουν τα πράγματα , ένας Venice 3800+ χρονισμένος 250Mhz χαμηλότερα !!! ... περνάει πάνω από το κορμί του opteron.

http://hwbot.org/submission/2538565_tasos_maxxmem_ddr_sdram_662.6_marks

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάσο...

Κρατάς σχεδόν όλο το βάρος της ομάδας τελευταία σε αυτούς τους διαγωνισμούς...

Θέλω να πιστεύω πως στο final team cup θα συσπειρωθούμε περισσότερο...

Να πούμε βέβαια πως μέχρι τώρα ζητήθηκε σπάνιο hardware - μια πάγια τακτική του hwbot τα τελευταία χρόνια - πράγμα που όμως νομίζω πως αποθαρύνει τους περισσότερους και λιγότερο "τρελαμένους" στο χώρο...

Οι διαγωνισμοί αυτοί φαίνεται να είναι σχεδιασμένοι για τους hardware masters κυρίως αλλα και πάλι... είναι σχεδόν αδύνατο απο ένα και μόνο άτομο να ολοκληρωθούν όλα τα stage... Το έχω προσπαθήσει στο παρελθόν και μπορώ να εγγυηθώ πως είναι πολύ πολύ δύσκολο και εξουθενωτικό έστω κι αν όλη τη μέρα ασχολείσαι μόνο με το O/C...

Δεσμεύομαι λοιπόν για το final team cup να δανείσω σε όποιον το επιθυμεί σπάνιο hw ώστε να μοιράσουμε τον φόρτο εργασίας και να κάνουμε μια πιο δεμένη, πιο συλλογική και πιο ολοκληρωμένη παρουσία σαν ομάδα...

Link to comment
Share on other sites

@Zaf

Το country cup το θεωρώ την υπέρτατη πρόκληση της O/C community...

Γι αυτό και πρέπει σε αυτό το διαγωνισμό οι "μικρότητες" να λείπουν και να γίνεται μια υπέρβαση απο όλους είτε αυτό σημαίνει χρήματα είτε αυτό σημαίνει χρόνος είτε αυτό σημαίνει απόσταση είτε οτιδήποτε άλλο.

Εκεί πρέπει να είμαστε όλοι μία ομάδα.

Όπως πάντα βλέπω τα πράγματα ιδανικά... Αλλα ξέρω καλά κρίνοντας απο τα προηγούμενα χρόνια πως δεν είμαι ο μόνος που το βλέπω έτσι και πραγματικά χαίρομαι γι αυτό...

Τώρα για το team cup...

Αν δεν συμπεριλάβουν το hw το οποίο ζητήθηκε στα warm up τότε αυτός ο θεσμός χάνει τελείως την σημασία του και στο μέλλον δεν θα υπάρχει ενδιαφέρον και συμμετοχή...

Προβλέπω να ζητηθούν ένα-δύο πραγματάκια απο κάθε warm up stage και επιπρόσθετα κάποιο άλλο hw που δεν θα έχει ξαναζητηθεί προηγουμένως...

@ Τάσο

Μην ξεχνάμε ότι και η συμμετοχή έχει σημασία...

Δώσατε το παρόν με αξιώσεις σε όλα τα warm up...

Δεκάδα ή όχι, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους σας... και κυρίως όπως προ-είπα ιδιαίτερα σε σένα...

Link to comment
Share on other sites

Οτι είχα το έχω ανεβάσει.

Δυστυχώς δέν μπόρεσα να βγάλω ένα σωστό run στο 32αρι με τον Venice και αναγκαστικά άφησα το default run.

Ούτως ή άλλως , δέν είχαμε και αποτέλεσμα με Q6600 για 3DMark06 ... οπότε δέν είχαμε καμμία ελπίδα για πλασάρισμα στην 5άδα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.