Jump to content


Σύνθεση υπολογιστή για επεξεργασία φωτογραφίας-βίντεο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα σε όλους!

Τα φώτα σας!

Πριν από λίγες μέρες η κάρτα γραφικών(8800gs) από τον Imac μου(early 2008,3.06) παρέδωσε το πνεύμα της.Η όλη "τσατίλα" μου με την Apple είναι η χάλια υποστήριξη και το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για παλαιότερα μοντέλα.Στην Ελλάδα χρεώνουν ένα 400αρι περίπου για να γίνει πλήρης αντικατάσταση.

Αν και το μηχάνημα αύριο κατεβαίνει Αθήνα για επισκευή της κάρτας αποφάσισα μετά από αρκετά χρόνια απουσίας από windows να επανέλθω και να φτιάξω ένα νέο μηχάνημα το οποίο θ'ασχολείται αποκλειστικά με τα δύσκολα.

Η βάση μου είναι το κουτί της Lian-LI V2000 και γι'αυτά που έχω μέχρι στιγμής στο μυαλό μου είναι τα εξής:

1.Οθόνη EIZO CV240 Coloredge.Εδώ ποντάρω κιόλας γιατί με τον imαc είχα συνηθίσει σε άψογη ευκρίνεια...

2.Cpu:INTEL CORE I7-4820K 3.70GHZ LGA2011

3.Motherboard:ASUS RAMPAGE IV EXTREME

4.Ram:CORSAIR CMY16GX3M2A2400C11R VENGEANCE PRO 16GB (2X8GB) DDR3 2400MHZ C11 DUAL CHANNEL KIT

Kι αν έχω κάνει σωστές επιλογές μέχρι΄στιγμής από εδώ και πέρα χρειάζομαι την βοήθειά σας

5.Κάρτα γραφικών:ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E τι προτείνετε;

6.Σκληρός δίσκος:INTEL 530 SERIES SSDSC2BW180A4K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 ή SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3

ή αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε

7.Τροφοδοτικό:Επειδή συνήθισα σε αθόρυβο μηχάνημα(imac) πως θα λύσουμε ρίξουμε τα db;

8.Υδρόψυξη:Να το κάνω ή να κοτσάρω ψύκτρες και 2 μεγάλους ανεμιστήρες και να τελειώνω;

Αυτά μέχρι στιγμής.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κι αναμένω την βοήθειά σας γιατί από Δευτέρα θέλω να προχωρήσω σε παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επιλέξει high-tech πράγματα , τα οποία στην πράξη δέν σου χρειάζονται για τη δουλειά που τα θέλεις.

Θα ρίξω μιά ματιά στα on-line μαγαζιά και θα σου απαντήσω λίγο αργότερα με συγκεκριμένη πρόταση.

Σε γενικές γραμμές πάντως , σου είναι υπεραρκετό ένα Intel i7 socket 1150 σύστημα με μπόλικη μνήμη (16GB) σε νορμάλ ταχύτητες (1600-1866).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω , ένας i7 4771 με μιά μητρική π.χ. Asus Z87-K C2 stepping , είναι μιά χαρά.

Κόστος περίπου 390 ευρώ.

Μνήμες , μιά χαρά είναι οι Kingston.

Τώρα,άν βρείς κάτι με χαμηλότερη ταχύτητα , αλλά καλύτερο latency , πάρτες.

π.χ. 1866 CL8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα, εφόσον έχεις αποφασίσει να διαθέσεις τόσα λεφτά, να ξαναπάς σε MAC, με 3χρονη εγγύηση όμως τώρα... Ή Apple Protection Plan ή πακέτο υπηρεσίας Safetynet από τα Public.

Link to comment
Share on other sites

Τα parts που έχεις επιλέξει είναι αρκετά καλά αν και ίσως στη θέση σου μια και δίνεις βαρύτητα στην εργασία με γραφικά να επέλεγα μια λίγο πιο σύγχρονη κάρτα όπως η EVGA GEFORCE GTX 770. To κομμάτι θόρυβος πάρε ένα καλό όσο το δυνατόν αθόρυβο τροφοδοτικό και άλλαξε την μαμα ψυκτρα του επεξεργαστή με κάποια όπως η Akasa AK-CC4013 . Η υδρόψυξη ενοείτε σαφώς καλύτερη επιλογή αλλά εγω έχω ανασφάλεια να κυλά νερό μεσα στο μηχάνημα :p Αν πάλι επιμένεις προτείνω έτοιμο σύστημα, δοκιμασμένο από φίλο το Corsair H110!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.