Jump to content



Καρέκλα γραφειου για game


Recommended Posts

Αν θέλετε να πάρετε μια πραγματικά εργονομική καρέκλα, πρέπει να πληρεί τις προδιαγραφές του ISO 9241-5:1999: ‘Ergonomic requirements for office work with visual display terminals (VDTs) – Workstation layout and postural requirements’. Υπολογίστε όμως ότι συνήθως θα κοστίζει πάνω από 500€.

Τώρα, "καλές" και "βολικές" και "εργονομικές" καρέκλες υπάρχουν πολλές και βρίσκεις από 50€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας και παλι...Πρέπει να αγοράσω καρέκλα επειγόντως..Κάθομαι αρκετές ώρες στο pc και θέλω μια καλή και ποιοτική μέχρι 200-250€

Εχω δει την Μarkus απο ΙΚΕΑ..http://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/karekles-grafeioy/peristrefomenes-karekles/peristrefomeni-karekla-21545/22676/

Εσεις τι προτείνεται????

Link to comment
Share on other sites

μετά από 1μίση χρόνο να γράψω 2 λόγια για τη  Markus μιας και έχω ρωτηθεί και σε pm

 

καταρχάς είμαι 1,94- 125kg.

 

την έχω απ' τον Μάιο του 2015 δηλαδή κοντά 1μίση χρόνο τώρα. Υπόψιν περνάω >8 ώρες τη μέρα σε αυτή κατά μέσο όρο, γιατί κάποιες βδομάδες δουλέυω απ' το σπίτι.

 

ο βασικός λόγος που την πήρα είναι από άποψη αντοχής γιατί λόγο ωρών και διαστάσεων διαλύονται οι καρέκλες στα χέρια μου. Χαλάει το υδραυλικό, σκορπίζουν παξιμάδια κλπ. κλπ. Η μάρκους φαίνετε καλή προς το παρόν. Μετά από τόσο καιρό λίγο οι αλενόβιδες στα χερούλια θέλαν σφίξιμο. Ακόμη όχι τριξίματα, το υδραυλικό λειτουργεί κανονικά κλπ.

 

Από άνεση θα έλεγα είναι κάπου στη μέση. 6-7/10 δεν είναι πολύ άνετη αλλά δεν με ενοχλεί σε ορθοπεδικά σημεία. Με ενοχλεί που αν βγάλω τα μπράτσα εξέχουν οι υποδοχές για τις βίδες και μπορεί να σκίσεις κανά παντελόνι και συνηθιζω να βγάζω τα μπράτσα στις καρέκλες μου για να χωράνε άνετα κάτω απ' το γραφείο. Αν είσαι λίγο ευτραφής θα σε ενοχλήσει το κάθισμα της που είναι αρκετά πιο στενό ακόμη και απ' τις φτηνές "διευθυντικού τύπου" καρέκλες. Γενικώς δεν είναι king size καρέκλα τουλάχιστον όσον αφορά το πλάτος. Συγκριτικά στο γραφείο έχω μια Steelcase Let's B που είναι πιο άνετη και πιο παραμετροποιήσιμη. Αλλά δεν ξέρω σε τι κατηγορία τιμής παίζουν αυτές.

 

Πήρα βόλτα αρκετές εκθέσεις όταν έψαχνα για καρέκλα στο price range κάτω από 1000€ δεν υπήρχε κάτι να με ικανοποιήσει ιδιαίτερα. Ακόμη και μια του σκουρόπουλο στο 500άρικο δεν την ένιωσα σημαντικά καλύτερη σε στήριξη/άνεση απ' τη μάρκους. Οπότε η επιλογή έγινε με κριτήρια value for money.

 

Προφανώς μια καρέκλα >1000$ θαναι καλύτερη από μια καρέκλα των 200$ αλλά αν δεν θες να πας σε ergohuman η herman miller πιστεύω ότι η μάρκους είναι μια εξίσου καλή επιλογή με τις καρέκλες των 300-500$ κοστίζοντας σημαντικά φτηνότερα.

 

αυτά πάνω κάτω, ελπίζω να βοηθήσουν κανένα στην επιλογή του.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που την έχω και εγώ καποιο διάστημα, να πω πως ειναι ότι ήθελα και παραπάνω .

Εγώ δεν είμαι τέτοιου μεγέθους σαν τον φίλτατο απο πάνω, και πραγματικά μου φαίνεται king size. Αμα βλέπω ταινία κάθομαι ολόκληρος πάνω και τα πόδια

Άνεση παρα πολυ καλη, δε με εχει ενοχλήσει ποτε η μέση ή η πλάτη.

Περναω τρελές ώρες μπροστά στο pc και δεν πιστεύω άλλη καρέκλα να άντεχε έτσι .

Εν κατακλείδι ,δεν τρίζει ,σε μένα δεν εχει χαλαρώσει τίποτα ,(παρόλο που κάθομαι πολυ ατσουμπαλα αν είμαι χαλαρός για ταινία ) δε χαλάει (από ότι φαίνεται) .

Για μένα τρεις κατηγορίες υπάρχουν μονο στις καρέκλες ;

Των 60-70€ αν υπάρχει κατι ποιοτικό, η Markus , και η ergohuman.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ολες ειναι πολύ καλές αλλα σχετικά ακριβές. Μόνο οι τιμες της Noblechairs εχει μικρη διαφορα ειτε στα 350 ειτε στα 540 ευρώ.
Απο εκεί και περα Akracing/DxRacer που αξίζουν τις εχει 50+ ευρώ διαφορα απο το να κάνεις παραγγελία απο τα επισημα site τους.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξηγηστε μου κατι, δε μπορω να καταλάβω γιατι τις επιλέγουν, απο ποτε οι μπακετ είναι αναπαυτικές? Εχουν σχεδιαστεί με γνώμονα τις δυνάμεις επιτάχυνσης κλπ που δέχονται οι οδηγοι,  την ασφαλεια τους και να ειναι ελαφριες .

Δεν εχουν σχεδιαστεί για να ειναι ξεκούραστες ,ιδικά οταν κάθεσαι πολλες ωρες τη μερα, κατι που δεν κανει ενας οδηγός ...ειναι σα να καθεσαι σε ξυλινη καρεκλα  πλαστικη με μαξιλαρακι.

Αυτη την εντύπωση μου έδωσε οταν κάθισα σε μια τέτοια!

 

marketing?

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρία λέει ότι ΔΕΝ ειναι ξεκούραστες.
Επιλέγονται με γνώμονα τη μούρη, όπως και τόσα pc accessories .
Οι σχετικά φτηνές ειναι τραγικές, απαράδεκτες .
Οι ακριβές, ειναι μεν ανατομικά σωστές, αλλά σου υπαγορεύουν αυστηρά τη θέση του κορμιού στην καρέκλα.
Δηλαδή τα πόδια πάνω, καθόμαστε πλάγια, ατσουμπαλα και αλλά τέτοια τα ξεχνάς.
Αν θες να είσαι ολη μέρα κορδωμενος και στην πρίζα (σε εργασιακό χώρο πχ, λέμε τώρα) ειναι εντάξει.
Πολλά λεφτά για μένα, εξω υπάρχουν πιο εξειδικευμένες μη gaming εταιρείες που βγάζουν πιο σωστα προϊόντα .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω να σου πω. Πιστευω ότι τύπου mesh θα βρεις και ποιο φτηνή σε ίδια ποιότητα.

Δεν έχω να σου προτιμώ κάποια γιατί και εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος από κάποια. Θέλω να πάρω από ΙΚΕΑ στα 200 €. Αλλα μιλάμε για μένα. Τα κιλά μου τις ανάγκες μου. Το σωματότυπο μου. 

Αν δεν πας να δεις από κοντά δεν ξέρεις τι θα σε βολεψει

Επίσης δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.