Jump to content



Βοήθεια για επιλογή Dual SIM 5" Gorilla Glass ή Dragon rtail


swatoner

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Plz την γνώμη σας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα.

Ψάχνω για Dual Sim 5" android λόγο συγκεκριμένων εφαρμογών που δεν υπάρχουν σε WP

Θέτω τα παρακάτω κριτήρια ως must

1. 5" οθόνη με gorilla glass ή dragon trail. Δεν πολυπροσέχω το κινητό, το βάζω στην τσέπη. Αν και θα βάλω tempered glass όπως παραγγείλω θα παραγγείλω και προστασία απευθείας αλλά θέλω να νιώθω ποιο ήσυχος επι αυτού.

2. Το λιγότερο 2GB Ram. Φορτώνω αρκετές εφαρμογές και ότι δοκίμασα με 1gb ram μετά την 20η εφαρμογή που εγκαθιστούσα το κινητό σερνόταν. Και οκ το multitasking το να κλείνει κάποια δε με καίει αλλά δε θέλω να σέρνετε όταν βάλω και τις 30 με 40 εφαρμογές που χρειάζομαι.

3. Stable σε γενικές γραμμές. Δεν θέλω να γίνω πειραματόζωο και όταν χτυπάει το τηλέφωνο ή όταν θέλω να πάρω να μην κολλήσει το τηλέφωνο. Τελευταία ότι κινητό είχα είχε θέματα χωρίς λόγο. Ειδικά με τις κλήσεις που δεν έπαιρνε, δεν απάνταγε κλπ. Στα χέρια μου, όπου τα έδωσα δεν είχα πρόβλημα αλλά βέβαια δε φορτώσαν και τόσες εφαρμογές.

4. Dual SIM και να μπορώ να γυρίσω το internet από την μία στην άλλη. Έχω Cosmote & Wind. Θα ήθελα και στις δύο 4G βέβαια.

5. Εμφάνιση & ποιότητα. Θέλω να είναι καλαίσθητο το κινητό και ποιοτικό στο κράτημα. Μη το νιώθω όλο ψεύτικη πλαστικούρα.

6. Θέλω να υπάρχει υποστήριξη. Πχ αναβαθμίσεις. Όχι να το πάρω πχ με 4.4.2 και να μείνει εκεί για μια ζωή.

7. Μεγάλη μπαταρία. Πάνω απο 2700mah. Κάνω αρκετά τηλέφωνα αφού είναι και business phone και θέλω αν μπορώ να το φορτίζω κάθε μιαμιση μέρα στην χειρότερη. Το Note2 που είχα με κάλυπτε πλήρως (2 μέρες χρήση) το moto g 2nd ήταν χάλια. Στις 8 το απόγευμα έπεφτε στο 10%. Ε το απόγευμα όμως το θέλω για internet που είμαι σπίτι

8. Το λιγότερο 16GB rom. SD δεν με καίει, θα ήταν συν βέβαια αλλά κυρίως εφαμοργές φορτώνω και λίγες φωτογραφίες.

9. Καλούτσικη κάμερα. Μην βγάζει χάλια φωτογραφίες αλλά και να μην θέλει 2 λεπτά για να βγάλει μία φωτογραφία.

10. Κόστος δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από τα 200€. Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα (έχουμε να πληρώσουμε εφορία και ΕΝΦΥΑ)

Ψάχνοντας έχω διαλέψει και σκέφτομαι για τα παρακάτω κινητά αλλά και λόγοι που δεν έχω προβεί σε αγορά.

Huawei Honor 6 (ακυρώνει την SD για 2η κάρτα. 4.4.2 και χωρίς μέλλον αναβάθμιση. Οι συχνότητες που δουλεύει το 4g και 3g που δε παίζουν όλες με την Wind)

Xiaomi mi4i ( Με χαλάει το no SD. Λένε δεν έχει καλή μπαταρία, Συχνότητες data για Wind)

Xiaomi mi4c (No SD, Συχνότητες data, δεν έχουμε δεί review ακόμα γιατί είναι σε presale)

Meizu M2 (Ανάλυση οθόνης 1280*720, Μικρή μπαταρία, δεν έχουμε δεί ακόμα hands on review)

Elephone P6000 (ανάλυση οθόνης 1280*720, δεν εμπιστεύομαι την Elephone που είναι το κυριότερο μου πρόβλημα)

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/oukitel-k4000-mtk6735-13ghz-quad-core-50-inch-hd-screen-android-51-4g-lte-smartphone-g-41370

Ειναι καινούργιο κινητό, πρωτοκυκλοφορεί 25/10 και ακούγεται οτι θα είναι καλό. Κάτι άλλο εκτός και από αυτά που προτείνεις δεν εχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/oukitel-k4000-mtk6735-13ghz-quad-core-50-inch-hd-screen-android-51-4g-lte-smartphone-g-41370

Ειναι καινούργιο κινητό, πρωτοκυκλοφορεί 25/10 και ακούγεται οτι θα είναι καλό. Κάτι άλλο εκτός και από αυτά που προτείνεις δεν εχω βρει.

 

Θα σου πώ τα γρήγορα μείον που είδα.

1. Άγνωστη εταιρεία για μένα.

2. Οθόνη 1280*720

3. Λέει tough screen αλλά είναι απλή capacitive

4. MTK6735P cpu 1ghz δεν βρήκα πουθενά antutu score με μια γρήγορ ματιά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/oukitel-k4000-mtk6735-13ghz-quad-core-50-inch-hd-screen-android-51-4g-lte-smartphone-g-41370

Ειναι καινούργιο κινητό, πρωτοκυκλοφορεί 25/10 και ακούγεται οτι θα είναι καλό. Κάτι άλλο εκτός και από αυτά που προτείνεις δεν εχω βρει.

 

Θα σου πώ τα γρήγορα μείον που είδα.

1. Άγνωστη εταιρεία για μένα.

2. Οθόνη 1280*720

3. Λέει tough screen αλλά είναι απλή capacitive

4. MTK6735P cpu 1ghz δεν βρήκα πουθενά antutu score με μια γρήγορ ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο στις 5 ίντσες σ' αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω. Στις 5.5 ίντσες!? Μην νομίζεις ότι εχει φοβερη διαφορά. Εγω εχω 3 τηλεφωνα της Xiaomi , mi3 - 5 ίντσες, Note 4G - 5.5 ίντσες, Note pro - 5.7 ιντσες. Στις 5.5 έχει ένα καινούργιο η Xiaomi, πολύ καλό στα λεφτά που διαθέτεις:

Http://www.coolicool.com/xiaomi-redmi-hongmi-note-2-mtk6795-22ghz-64bit-octa-core-55-inch-fhd-screen-android-50-4g-lte-sma-g-41582

Αλλιώς μπορείς να μπεις και στο μαγαζι που σου δινω λινκ, που εχουν φτιάξει πολύ καλή μηχανή αναζήτησης, αν βρεις κάτι άλλο που σου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

5.5 δεν είναι για 1hand use με τίποτα. Είχα Note2 και το έδωσα στην γυναίκα μου και το έχει κατα ευχαριστηθεί.

Οι 5" είναι απλά τέλειες για μένα.

Όλοι πάνε σε phablet ρε γαμώτι και η 5.5 είναι standard πιά.

 

Για 5.5 θα είχα βρεί πανεύκολα αλλά για 5" είναι το θέμα μου και βρίσκομαι σε δίλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι. Επειδή υπάρχει η τάση το κινητό να μπορεί να καλυψει την αναγκη για tablet, συν οτι όσο μεγαλωνει η ανάλυση μεγαλώνει η οθόνη, το 5.5 τεινει να γινει το σημερινό standart. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι επιλογές ειναι αυτές.....βάση τα κριτήρια που βάζεις. Ή χαλαρώνεις τα κριτήρια ή αναβαίνεις σε ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή εκνευρίζομαι και αγανακτώ και έχω άλλα 10 προβλήματα να λύσω από το να αποφασίσω ποιο κινητό να πάρω.

Χωρίς κινητό άλλο δε πάει, μάλλον με τα δύο χαλασμένα που χαροπαλεύω κάθε μέρα.

Παράγγειλα Xiaomi note 2 δεν είναι 5" αλλά στην τελική αν δε μου κάνει και βγάζει καλές φωτογραφίες θα το δώσω στην γυναίκα μου και θα πουλήσω το Samsung Note 2 της.

Και ελπίζω αργότερα μπας και βγεί κανένα καλό 5άρι και το τσιμπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή εκνευρίζομαι και αγανακτώ και έχω άλλα 10 προβλήματα να λύσω από το να αποφασίσω ποιο κινητό να πάρω.

Χωρίς κινητό άλλο δε πάει, μάλλον με τα δύο χαλασμένα που χαροπαλεύω κάθε μέρα.

Παράγγειλα Xiaomi note 2 δεν είναι 5" αλλά στην τελική αν δε μου κάνει και βγάζει καλές φωτογραφίες θα το δώσω στην γυναίκα μου και θα πουλήσω το Samsung Note 2 της.

Και ελπίζω αργότερα μπας και βγεί κανένα καλό 5άρι και το τσιμπήσω.

Έκανες πολύ καλή επιλογή. Όσο αφορά την κάμερα, και τα 3 Xiaomi που έχω βγάζουν πολύ καλές φωτογραφίες, οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκεί. Άντε με το καλό να το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Επειδή έχω κακή ιστορία με κινέζικα γενικά και από Ελλάδα δεν υπάρχει κινητό που να με καλύπτει και να μη θέλει 1 μηνιάτικο, εμπιστεύομαι μόνο Xiaomi & Meizu.

Θα στραβώσω με το μεγάλο μέγεθος αλλά πραγματικά το post σου ήταν καταλιτικό πάνω στα νεύρα μου για να βάλω παραγγελία και επειδή συνήθως οι πρώτες επιλογές πιστεύω οτι θα μείνω πολύ ευχαριστημένος και για το μέγεθος απλά να βολευτώ.

Link to comment
Share on other sites

αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 


αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 


αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 

Link to comment
Share on other sites

αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 

αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 

αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 

 

Το κοίταγα και στην 5" έκδοση γιατί αυτή είναι η 5.5" και έβγαινε αρκετά ψηλά οικονομικά και δεν είδα και πολλούς ευχαριστημένους.

Προτίμησα να ρισκάρω για 5.5" σε κάτι ποιο οικονομικό και καλή υποστήριξη και από Ελλάδα αρχικά και βλέπουμε.

Έστω μεταθέτω την έρευνά μου σε κανα μήνα πάλι μπας και δούμε και ηρεμία με την ελληνική αγορά και αγορές απο εξωτερικό, καινούργιες συσκευές κλπ.

Βγήκε και το Honor 7

Link to comment
Share on other sites

αφου τα κριτηρια σου σε 5" ειναι λιγο δυσευρετα, στη θεση σου θα κοιταζα πολυ σοβαρα και το ZENFONE 2....!!! 


sorry για τα πολλαπλα ποστ, αλλα το site, κολλαει..!  αραγε ειναι μονο σε μενα, ή ειναι θεμα συντηρησης ακομα...?

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταγα και στην 5" έκδοση γιατί αυτή είναι η 5.5" και έβγαινε αρκετά ψηλά οικονομικά και δεν είδα και πολλούς ευχαριστημένους.

Προτίμησα να ρισκάρω για 5.5" σε κάτι ποιο οικονομικό και καλή υποστήριξη και από Ελλάδα αρχικά και βλέπουμε.

Έστω μεταθέτω την έρευνά μου σε κανα μήνα πάλι μπας και δούμε και ηρεμία με την ελληνική αγορά και αγορές απο εξωτερικό, καινούργιες συσκευές κλπ.

Βγήκε και το Honor 7

εχω το ZENFONE 5  με τον Z2560 + 2GB Ram, εδω κι ενα χρονο..! 

 

αν και δεν ξερω τι ακριβως εφαρμογες δουλευεις και θες 30 ανοικτες, εγω με 5-10 ανοικτες, δεν κολλαει και η χρηση μνημης παιζει μεχρι 1,3-1,4 σε μενα..! 

 

για αυτο σου εβαλα το μεγαλυτερο ΖΕΝ 2 με τα 4gb RAM.  υπαρχει και εκδοση με 2gb που εχει 175€..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω 30 ανοιχτές. Αλλά πχ όταν βάλω 30 εφαρμογές ότι κινητό με 1GB Ram πέρασε από τα χέρια μου άρχισε να κολλάει. Δεν ξέρω γιατί. Ανοιχτά μόνο e-mail θέλω, viber και chrome. Τα άλλα τα ανοίγω μια φορά το μήνα wifi analyzer, εφαρμογές για CCTV.

Είναι δικιά μου διαπίστωση κυρίως και ελπίζω οτι είναι θέμα με ram.

Πχ στο moto g είχα ελεύθερο πάντα 300mb ram αλλά γενικά κόλλαγε το κινητό από κάποια στιγμή και μετά. Γιαυτό και δε το κράτησα πάνω απο 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, σου ξαναλέω, δεν είχα στην κατοχή μου, πιο αστεναχωρητη συσκευη....!

Βέβαια, δεν ειμαι υπερ των ακριβών συσκευών. Πάντα παίρνω συσκευές, όσο χρειάζεται, να κάνω τη δουλειά μου.

Πέρασα απο x10 mini, galaxy young, Xperia U.

Αλλά το Zen 5, ειναι 5 κλάσεις πανω απο τέτοιες συσκευές. Έχει τέτοια αποκρισιμοτητα, που μονο ακριβότερες συσκευές έχουν...!

Και υποστήριξη...!!!

Πέρασα απο android. 4.2, σε 4.4, και τωρα σε 5.0......!

Επισης, σαν συσκευές, μου αρέσουν πολυ τα

Lenovo K3 note,

Xiaomi Redmond note 2

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ κακή εμπειρία με Lenovo και Merimobiles. Μου κόστισε ένα κινητό 115€ αγορά. Με πήγαινε έλα μου πήγε 170€ και τελικά ακόμα χαλασμένο είναι και παρατημένο στην ντουλάπα.

Τελικά παράγγειλα Redmi Note 2 και βλέπουμε όταν έρθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα σου προτείνα αυτό (αλλά δεν σε πρόλαβα) http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_194439.html (DOOGEE F3 Pro 4G)

 

Το έχω παραγγείλει (είναι ακόμα σε back order) και περιμένω επιτέλους αύριο μεθαύριο να μου το στείλουν. Σε 10-12 μέρες θα το έχω στα χέρια μου. Θα κάνω αναλυτικό review αν περιμένεις για να έχεις και άποψη.

 

Σε καλύπτει σε όλα εκτός από το θέμα της μπαταρίας. Εχει fast charge οπότε η σχετική μικρή μπαταρία του αντισταθμίζεται από την γρήγορη φόρτιση (70% σε μισή ώρα), Στήριξη δεν νομίζω να υπάρξει για android 6 αλλά έρχεται με android 5,1 που είναι σχεδόν ίδιες με παρόμοια χαρακτηριστικά. Και κατά την προσωπική μου άποψη είναι αρκετά όμορφο..

 

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να επιβεβαιώσουμε είναι αν η κάμερα είναι τόσο σουπερ όσο λένε σε review και promotions. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.