Jump to content



Internal fault error σε MGE Pulsar M 2200VA (online)


Recommended Posts

Από το 2008 έχω το συγκεκριμένο ups, λειτουργεί όλο το 24ωρο. Μπαταρίες άλλαξα το 2012 σε Yuasa. Από αυτονομία δεν έχω κανένα παράπονο και δεν το κουράζω πάνω από 50% load.

Πριν 7 μήνες το είχα πάει για service λόγω ότι μου πέταξε ένα μήνυμα service required και κατέβαζε τον γενικό σε τυχαίες στοιγμές.

Το πήγα στην αντιπροσωπεία, αλλάξανε ένα CPU board (κάπου στα 150 πήγε η όλη επισκευή). Τώρα μου βγάζει ένα Internal fault error, αλλά δεν διέκοψε τη λειτουργία του server. Θα το παω για επισκευή αλλά η απορία μου είναι η εξής. Σε 2200-3000VA online UPS είναι νορμάλ να θέλουν τόσο συχνά επισκευή μετά την 7ετία; η μήπως κάποιο άλλο board μέσα στο μηχάνημα έχει επίσης πρόβλημα και ξεχάσαν να το δούν στο προηγούμενο service;

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είδαν πρόβλημα εκεί, το άλλαξαν και δεν εξέτασαν αν υπήρχε κάτι άλλο ή είχε επηρεάσει και κάτι άλλο.

Να έχεις υπόψη σου, σύμφωνα με τη νομοθεσία, ότι ισχύει υποχρεωτικά εγγύηση μετά την επισκευή. Τώρα αν θα είναι για όλη τη συσκευή ή μόνο για το ανταλλακτικό, εξαρτάται από διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

θα έχω καλού κακού και ένα ρεζέρβα UPS όποτε κάνω αντικατάσταση το προηγούμενο.
Είχα δει ένα αξεσουάρ για ρακ που έχεις πάνω τον server, την παροχή και το ups, και με ένα διακόπτη κάνεις εναλλαγή για να βγάλεις το UPS χωρίς να σβήσει ο server.
Όπως αυτό. Υπάρχουν αντίστοιχα η μόνο το συγκεκριμένο κάνει για hot swap αλλαγή ups;

Αν δεν κάνω λάθος μου είχαν δώσει 6 μήνες εγγύηση. Αλλά περάσανε.

 

btw και το επόμενο ups πάλι online double η delta conversion θα είναι, έχω δει τρελή διαφορά στον ήχο, καθαρίζει κάθε θόρυβο από το δίκτυο της ΔΕΗ. Για την παρόν επισκευή μέχρι 100-350 τα δίνω. 1350 το είχα πάρει τότε :p

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Τα online καθαρίζουν τα πάντα, γιατί απλά δεν παίρνεις το ρεύμα του δικτύου, αλλά από τη μπαταρία, ενώ αυτή φορτίζει. Το μόνο που χρειάζονται προσοχή είναι η κυματομορφή εξόδου. Για πολλούς μάλιστα τα line interactive δε θεωρούνται UPS, όπως δε θεωρείται RAID το 0.

Link to comment
Share on other sites

Τα online καθαρίζουν τα πάντα, γιατί απλά δεν παίρνεις το ρεύμα του δικτύου, αλλά από τη μπαταρία, ενώ αυτή φορτίζει. Το μόνο που χρειάζονται προσοχή είναι η κυματομορφή εξόδου. Για πολλούς μάλιστα τα line interactive δε θεωρούνται UPS, όπως δε θεωρείται RAID το 0.

 

Βασικά δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι τα Online UPS (τουλάχιστον όσα έχω συναντήσει εγώ). Όντως το ρεύμα που βγαίνει στην έξοδό τους παράγεται από τον inverter που έχουν, οπότε είναι απομονωμένο από το ρεύμα δικτύου. Όμως, υπό κανονικές συνθήκες ο inverter δεν τροφοδοτείται από τις μπαταρίες (φορτίζοντας και ξεφορτίζοντας συνεχώς) αλλά απευθείας από τον AC-to-DC converter, o οποίος ταυτόχρονα φορτίζει τις μπαταρίες όταν απαιτείται. Ο inverter τροφοδοτείται από τις μπαταρίες είτε (προφανώς) σε διακοπή ρεύματος δικτύου είτε όταν η ποιότητα του ρεύματος δικτύου δεν είναι καλή.

 

Καλύτερα φαίνεται στο σχήμα:

 

post-37176-0-41966900-1443126346_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

από το log παρατηρώ ότι (μάλλον) έχει χαλάσει το κύκλωμα που ελέγχει το input, γιατί συμπεριφέρεται σαν να κόβεται η παροχή ενώ δεν είχα διακοπές καθόλου.

ελπίζω να τη παλέψει 5 μέρες ακόμη μέχρι να πληρωθώ και να βάλω ένα ρεζέρβα ούπς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πήρα, όλα οκ.

Μια λεπτομέρεια στο γράφημα του Ζάχου, το static bypass (στα online) το χρησιμοποιείς όταν θες να ακυρώσεις το ups και να βάλεις άλλο χωρίς να κλείσεις τον Server. Με συνδιασμό ένα UPS PDU, το περνάς σε bypass, βγάζεις το παλιό, βάζεις το νέο ups (με bypass on πάλι), γυρίζεις τη γραμμή στο ups (από το PDU), κλείνεις το bypass και όλα έτοιμα ;)

Υ.Γ. Δεν το έχω το PDU απλά το περιέγραψα όπως το κατάλαβα. Αν και δεν έχω τόσο αναγκαία περίπτωση να κρατάω 24/7 τον server :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.