Jump to content



UPS για HTPC και PLASMA TV


apotsi

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα UPS, για να προστατέψω ένα HTPC με Core2 Quad 9300 ΑΤΙ 4870, κτλ, και μιά Panasonic Plasma TS-50GT30E. Το παρακάτω που το έχει προσφορά το πλαίσιο, λέτε να μου φτάνει; Αν το έχει κανένας, επειδή θα είναι στο σαλόνι που βλέπουμε τις ταινίες και τις σειρές μας, κάνει θόρυβο;

index_11.jpg

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, κοντά σε αυτήν την τιμή, περιμένω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε τεχνικά χαρακτηριστικά σίγουρα σε καλύπτει (είναι για πολύ περισσότερα Watt).

Πιθανόν να προτιμούσα κάτι πιό ποιοτικό , αλλά προσιτό οικονομικά.

π.χ.

Eaton Nova AVR 1250VA

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701057

Link to comment
Share on other sites

Σε τεχνικά χαρακτηριστικά σίγουρα σε καλύπτει (είναι για πολύ περισσότερα Watt).

Πιθανόν να προτιμούσα κάτι πιό ποιοτικό , αλλά προσιτό οικονομικά.

π.χ.

Eaton Nova AVR 1250VA

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701057

Πολύ καλή πρόταση. Θα τα κρατήσει όμως; Φοβάμαι γιατί δεν ξέρω πόσο τραβάει η Plasma στο άνοιγμα.
Εχω το 1000άρι για το κυρίως pc μου.

Στα 2,5 χρόνια χρειάστηκε μπαταρίες και είναι τελείως αθόρυβο το δικό μου.

Του Πλαισίου; Το Turbo X έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρόταση. Θα τα κρατήσει όμως; Φοβάμαι γιατί δεν ξέρω πόσο τραβάει η Plasma στο άνοιγμα.

Του Πλαισίου; Το Turbo X έχεις;

Για το τραβάει, θες wattmeter να δεις τι γίνεται.

Στην LG plasma που έχω, δεν έχω δει κάτι τρελό στο άνοιγμα πάντως.

Ναι το αντίστοιχο 1000άρι έχω.

Link to comment
Share on other sites

την tv δεν εχεις κανενα λογο να τη βαλεις επανω σε ups, μια απλη προστασια απο υπερτασεις χρειαζεσαι.

να μη σου πω οτι και το pc επισης (σιγα, δεν τρεχει και τιποτα αν σβησει μια φορα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα κανένα 650-800άρι με 40€ αν βρεις, άντε 50€ που θα βρεις. Ούτε θόρυβο θα κάνει ούτε τίποτα. Αν το PC είναι HTPC χαμηλής κατανάλωσης, 50w-60w και η Plasma δεν έχει κατανάλωση πάνω από 150-200W εν ώρα λειτουργίας, δεν βλέπω τον λόγο να μην κρατάει για όση ώρα χρειαστεί να κάνεις ένα γρήγορο shut down ή μέχρι να επανέλθει το ρεύμα (που συνήθως είναι θέμα δευτερολέπτων). Η plasma όσο και να τραβάει στο power on, δεν έχει σημασία, διότι ρεύμα θα τραβάει από την πρίζα όχι από το UPS. Από το UPS θα τραβήξει και γενικά το 1500άρι θα το χρειαστείς στην μια και μοναδική περίπτωση που θα σου κοπεί το ρεύμα πριν ανοίξεις την TV την ώρα που θα θέλεις οπωσδήποτε να δεις TV. Εμένα πλάκα πλάκα μου έτυχε τέτοια φάση όπου είχε κοπεί το ρεύμα την ώρα παιχνιδιού της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο τελευταίο mundial όπου είδα το μισό παιχνίδι με την βοήθεια δύο UPS και μιας μικρής 14άρας TV!!! Αλλά εντάξει μιλάμε για μία στις χίλιες περιπτώσεις.

(μου ξέφυγε η 4870, με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις αγοράζεις καινούρια κάρτα γραφικών με καλύτερες ή ίδιες επιδόσεις και σημαντικά χαμηλότερες καταναλώσεις)

Link to comment
Share on other sites

την tv δεν εχεις κανενα λογο να τη βαλεις επανω σε ups, μια απλη προστασια απο υπερτασεις χρειαζεσαι.

να μη σου πω οτι και το pc επισης (σιγα, δεν τρεχει και τιποτα αν σβησει μια φορα)

Σάκη, η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Απλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο το UPS. Προστασία για υπέρταση, έχω. Και τα 120-150€ θα με χαλάσουν, αλλά....
Εγώ θα σου πρότεινα κανένα 650-800άρι με 40€ αν βρεις, άντε 50€ που θα βρεις. Ούτε θόρυβο θα κάνει ούτε τίποτα. Αν το PC είναι HTPC χαμηλής κατανάλωσης, 50w-60w και η Plasma δεν έχει κατανάλωση πάνω από 150-200W εν ώρα λειτουργίας, δεν βλέπω τον λόγο να μην κρατάει για όση ώρα χρειαστεί να κάνεις ένα γρήγορο shut down ή μέχρι να επανέλθει το ρεύμα (που συνήθως είναι θέμα δευτερολέπτων). Η plasma όσο και να τραβάει στο power on, δεν έχει σημασία, διότι ρεύμα θα τραβάει από την πρίζα όχι από το UPS. Από το UPS θα τραβήξει και γενικά το 1500άρι θα το χρειαστείς στην μια και μοναδική περίπτωση που θα σου κοπεί το ρεύμα πριν ανοίξεις την TV την ώρα που θα θέλεις οπωσδήποτε να δεις TV. Εμένα πλάκα πλάκα μου έτυχε τέτοια φάση όπου είχε κοπεί το ρεύμα την ώρα παιχνιδιού της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο τελευταίο mundial όπου είδα το μισό παιχνίδι με την βοήθεια δύο UPS και μιας μικρής 14άρας TV!!! Αλλά εντάξει μιλάμε για μία στις χίλιες περιπτώσεις.

(μου ξέφυγε η 4870, με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις αγοράζεις καινούρια κάρτα γραφικών με καλύτερες ή ίδιες επιδόσεις και σημαντικά χαμηλότερες καταναλώσεις)

Δυστυχώς ούτε το HTPC (PC κανονικό είναι βασικά), ούτε η PLASMA είναι τόσο χαμηλά σε ρεύμα. Έχω την Panasonic TX-50GT30E, και "καίει" κάμποσο...

Για την κάρτα τί ακριβώς εννοείς; Να την σπρώξω και να πάρω κάποια άλλη; Πόσο θα μπορούσε να πιάσει μιά 4870 σήμερα; Και τί θα μπορούσα να πάρω στη θέση της;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 512ΜΒ τα 50€. Αν είναι 1GB μπορείς να την παζαρέψεις μέχρι και 60€. Απλά η 4870 αν θυμάμαι καλά δεν είναι καθόλου καλή σε idle και τρώει καμπόσο και σε load. Τώρα για HTPC που ανοίγει π.χ. 1-2 ώρες την ημέρα, δεν θα σου κοστίσει τίποτα στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Απολύτως τίποτα. Αν όμως αρχίσουμε να κοιτάμε UPS και ίσως και το θέμα του θορύβου, τόσο από την κάρτα όσο και από το τροφοδοτικό που έχει υψηλότερο load, τότε ίσως να μην είναι άσχημη ιδέα να ταλαιπωρηθείς λίγο, αν όχι από τώρα ίσως μετά από λίγο καιρό όταν θα δούμε τις mainstream HD7770/HD7750 οι οποίες αν έχουν idle συμπεριφορά παρόμοια με την μεγάλη HD7970 είναι ιδανικές κάρτες για HTPC + gaming (επιδόσεις λογικά ανάλογες ή ανώτερες της 4870).

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα

http://www.anandtech.com/show/5261/amd-radeon-hd-7970-review/27

Για αυτό λέω ότι για HTPC ίσως θα ήταν καλή ιδέα να σκεφτείς την αντικατάσταση της 4870.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, μετά και από πρόταση του john_dr, πήγα και πήρα από το Multirama το Eaton Nova AVR 1250 VA USB, που το έχει απίστευτη τιμή (49€). Πήρα 2 τεμάχια για να βάλω και στο PCάκι μου. Δεν τα έχω ανοίξει ακόμα, γιατί τα πήρα χθες βραδυ. Λογικά σήμερα ή αύριο θα σας πώ εντυπώσεις...

Ευχαριστώ, Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το έβαλα χθες και .... δυστυχώς έχει αρκετά θορυβώδες ανεμιστήρα. Δεν είναι για σαλόνι, εκτός κι αν το κρύψεις πίσω από κάνα έπιπλο. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω τον ανεμιστήρα με ποιό σιγανό. Ή να του ρίξω τις στροφές του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.