Jump to content



GoPRO 4 Black (MOTO) vs GoPRO 4 Silver / Black ?


Recommended Posts

Καλησπέρα τα παιδιά,

 

Επειδή κοντεύω να σκάσω να αυτοκτονήσω κτλ. (χιούμορ).

 

Ψάχνω για κάμερα θέλουν να με πάρουν δώρο κτλ. και θα ζητήσω εγώ ώς κουμπάρος κτλ. εγώ ασχολούμαι πολύ με μηχανές ,ταξίδια κτλ. πίστα μπλά μπλά.

 

Βρήκα την 

 

GoPRO 4 Black MOTO εδώ στην Ελλάδα προς 513€ στα Public

GoPRO 4 Black (ΌΧΙ μότο) εδώ στην ελλάδα προς 499€

και μετά την Silver

 

Είδα στα Youtube Κτλ. αλλά κανένα κατατοπιστικό βίντεο ούτε πληροφορίες για την ΜΟΤΟ έκδοση.

 

Τι παίζει ξέρουμε; Ή τι θα ήταν προτιμότερο;

 

Που είδα απλές κόντρες ανάμεσα σε black + silver ήταν ότι η black γράφει 4Κ και έχει καλύτερο "sensor" ενώ η silver δεν γράφει σε 4Κ αλλά έχει οθόνη πίσω στην μεριά που την βλέπεις,και χειρρότερο sensor.

 

Αλλά ... το moto έκδοση δεν λέει πουθενά τι και πως.

 

Για βοηθάτε :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η Black είναι καλύτερη από την Silver στο 4Κ ναι μεν και οι 2 εχουν η μια όμως 15 FPS πράγμα που δεν βλέπετε

Και 2ο η Black έχει παραπάνω FPS! 60 η Silver 120 η Black πράγμα που βοηθάει στο Slow Mo..

 

Πάντως από ποιότητα σαν ποιότητα μην περιμένεις θαύματα εννοείτε DSLR κτλπ βγάζουν μακράν καλύτερη ποιότητα..

 

Απλα με την GoPro είναι ότι την βάζεις πάνω στην μηχανή και έφυγες..

 

Τώρα για την Moto έκδοση θα σε γελάσω αλλά δεν ξέρω ακριβώς

Με αυτές τις εκδόσεις απλά σου δίνουν ένα πλαστικό ανταπτοράκι που κάνει για την στγκεκριμένη δουλειά..

Δλδ Μότο να φανταστώ κάτι για Helmet?

Surfing είναι για σανίδα σου έχει καλύτερο Stand..

Music σου έχει πάλι ένα σταντάκι που μπορεί να το κουμπόσεις πάνω στο ενχορδο..

Adventure σου δίνουν περισσότερα Mounts και πορτάκι για νερο.. πράγμα που η άλλες δεν νομίζω να έχουν..

 

Καπως έτσι πάνε αυτά..

Αλλα θα σου πω οτι είναι μονοδρομος σε αυτήν την δουλειά που θέλεις..

Αλλα άμα είναι και για φωτογραφια και πορτραιτα και τετοια οχι βεβαια πας αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η Black είναι καλύτερη από την Silver στο 4Κ ναι μεν και οι 2 εχουν η μια όμως 15 FPS πράγμα που δεν βλέπετε

Και 2ο η Black έχει παραπάνω FPS! 60 η Silver 120 η Black πράγμα που βοηθάει στο Slow Mo..

 

Πάντως από ποιότητα σαν ποιότητα μην περιμένεις θαύματα εννοείτε DSLR κτλπ βγάζουν μακράν καλύτερη ποιότητα..

 

Απλα με την GoPro είναι ότι την βάζεις πάνω στην μηχανή και έφυγες..

 

Τώρα για την Moto έκδοση θα σε γελάσω αλλά δεν ξέρω ακριβώς

Με αυτές τις εκδόσεις απλά σου δίνουν ένα πλαστικό ανταπτοράκι που κάνει για την στγκεκριμένη δουλειά..

Δλδ Μότο να φανταστώ κάτι για Helmet?

Surfing είναι για σανίδα σου έχει καλύτερο Stand..

Music σου έχει πάλι ένα σταντάκι που μπορεί να το κουμπόσεις πάνω στο ενχορδο..

Adventure σου δίνουν περισσότερα Mounts και πορτάκι για νερο.. πράγμα που η άλλες δεν νομίζω να έχουν..

 

Καπως έτσι πάνε αυτά..

Αλλα θα σου πω οτι είναι μονοδρομος σε αυτήν την δουλειά που θέλεις..

Αλλα άμα είναι και για φωτογραφια και πορτραιτα και τετοια οχι βεβαια πας αλλου..

 

Καταρχίν την καλημέρα μου και σε ευχαριστώ για την μοναδική απάντηση που έχω πάρει έως σήμερα.

 

Άρα η Black γράφει καλύτερα γενικότερα σε σχέση με την Silver,απλά υστερεί στο θέμα "οθόνη".

 

Όχι,δεν με ενδιαφέρει το θέμα "φωτογραφία" και με την GoPRO 3 την απλή που είχα ενός φίλου έβγαλα μια φώτο,την μηχανή και νόμιζα ότι έκανα επαγγελματική φωτογράφιση,ήταν υπέρ-αρκετό.

 

Η έκδοση ΜΟΤΟ όσο και αν ρώτησα και πήγα και Public σήμερα και σε επικοινωνία ούτε οι ίδιοι ήξεραν την διαφορά τους,ούτε στο Youtube υπάρχει,δείχνει ότι είναι το ίδιο πράγμα αλλά για κάποιο λόγο πιο ακριβό; Τα stand είναι όλα ίδια.

 

Ναι,κυρίως ταξίδια και πίστα Σέρρες κτλ. θα χρησιμοποιηθεί,και σαν φωτογραφική στην τελική της τελικής,αφού δεν έχω και μια φορά καλύτερη από το απλό το κινητό μου θα είναι σίγουρα πιστεύω.

 

Απλά παιδεύομαι στο θέμα έκδοσης τι είναι και τι διαφέρει το ΜΟΤΟ από το απλό .

 

Κάποια άλλη πρόταση περί του Black και γιατί εσύ ίσως θα την προτιμούσες;

Σ'ευχαριστώ πολύ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Όποια και να πάρεις να ξέρεις ότι 4κ σπάνια θα γράψεις, για υψηλές ταχύτητες κίνησης της κάμερας και για να κάνεις και slow mοtion αν θέλεις, είναι προτιμότερο να γράφεις 1080p και 120 ή 240 fps ανάλογα τι υποστηρίζει η κάμερα. Επίσης θα χρειαστείς μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για τα βίντεο!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 το ίδιο γράφουν..

Καμια δεν έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από την αλλή.. Άμα βάλεις την Silver 1080p 60 FPS και Black 1080p 60 FPS το ιδιο πράγμα θα δεις..

Απλά είναι τα Features που κάνουν την διαφορά το ότι η άλλη βγάζει 120FPS στα 1080p ενώ η άλλη 60 και στα 720p 240FPS ενω η άλλη 120..

Και φυσικά στα 4Κ η μια βγάζει 30 που είναι Smooth και η άλλη βγάζει 15 που δεν βλέπετε με την ενοια του Motion όχι της εικόνας.. Δεν βάζω και το χέρι μου

στην φωτιά βέβαια αλλά έτσι κατάλαβα.. Αλλοι λένε έχει άλλοι λένε δεν έχει, τέλος πάτνων, εγώ είδα τα παρακάτω και λέω άντε γειά πάμε στην Black

μόνο και μονο για το Smoothness του πράγματος και τα 30FPS..

(Λενε η επόμενη άμα βγεί θα έχει 4Κ στα 60 και 8Κ στα 30) εδώ δεν μπορούμε να δούμε καλα 1080p η αλήθεια είναι αλλά τέλος πάντων..

 

Για παράδειγμα..

https://www.youtube.com/watch?v=2fq18tvlAao

https://www.youtube.com/watch?v=-On6GfxYbvE

https://www.youtube.com/watch?v=QCQ5m4LCj_k

 

 

Τώρα για να σου λύσω την απορία με τα Mounts και το θέμα οθόνης..

Κοίταξε πλέον υπάρχει το App στα Smartphone που συνδεεις την GoPro και την χειρίζεσαι από εκει..

Αφου μερικές φορές μου είναι πιο ευκολο να την βάλω με το κινητο την φτιάχνω βάζω και τα Modes και είμαι έτοιμος..

Επίσης κατεβάζεις και τις εικόνες Full Res στο κινητό και τις περνας κατευτειαν σε Instagram Facebook κτλπ..

Ακόμα και βίντεο αλλά να ξέρεις οτι θα είναι το απλό κατευτειαν με ταπα θόρυβο κτλπ.. μονο άμα το περάσεις σε κανα προγραματακι άλλο μέσα στο τηλ

To σενάρεις με μουσικούλα και το περάσεις απο εκεί στα Social..

 

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο φθυνοτερο πακέτο.

Η αλλιώς στο Standard.. Μπήκα μέσα στην GoPro και πήγαινε εδω πέρα..

 

3YdMgNJ.png

 

Απλα καθοδηγήσου στις εικόνες για να δεις τι έχει μέσα..

Αλλιως άμα καταλαβαίνεις κατευτείαν αφού επιλέξεις την έκδοση πήγαινε στο Whats included και δες και εκεί..

 

Για να μην έχουν την Moto εκδοση μέσα θα σου έλεγα κιόλας να μην αγοράσεις Moto εκδοση 

Γιατί άμα το έχουν σταματήσει οι ίδιοι από την GoPro να μην το εχουν μέσα στο Site τους.

μην είναι και κανα πιο παλιο "αρχικό" Edition και όχι του 2015 και απλά έχει ξεμείνει στα ράφια από τότε που βγήκε η κάμερα..

Βέβαια δεν παίζει ρόλο αλλά το σκέφτεσαι και αυτό..

 

Κοιταξε εγώ έχω την Standard μέσα έχει 2 Mounts για Helmet και Mount για Sideways..

Να την έχεις στο Πλαι δηλαδή (Δίπλα από τα μάτια σου) και όχι από πάνω, η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να θες κάτι παραπάνω..

Αυτά εδώ ακριβως εχει μέσα..

 

qym96hW.png

 

rjz0puR.png

 

Και εκτός αυτού πάλι θα χρειαστείς αξεσουαρ όπως και δίποτε..

 

Ηδη έχω πάρει άλλη μια μπαταρία και έναν διπλό Charger..

http://shop.gopro.com/accessories/dual-battery-charger-plus-battery-for-hero4/AHBBP-401.html

http://shop.gopro.com/accessories/rechargeable-battery-for-hero4/AHDBT-401.html#/start=1

 

Έχω πάρει 64GB κάρτα για να γράφεις 4Κ χαλαρά.. αυτήν εδώ αλλα στα 64

http://shop.gopro.com/accessories/32gb-lexar-microsdhc-memory-card/AMSDC-332-master.html#/start=1

 

Που πλέον δεν είχες θέμα από χώρο αλλα η μπαταρίες δεν κρατάνε παραπάνω από μιση ώρα στο 4Κ 20 λεπτά περιπου κιόλας.

και η κάμερα καιει η αληθεια είναι..

Και θες 2 ώρες περίπου σε USB 3.0 να φωρτήσουν οι μπαταρίες..

 

Επίσης πήρα και αυτό εδώ το Mount..

http://shop.gopro.com/mounts/3-way/AFAEM-001.html

 

Και για να σου πω και την αλήθεια άμα είχα δώσει και 500 ευρώ θα πήγαινα σε κανα καλύτερο Mount κιόλας

Μην μου φύγει απο καμιά μηχανή και την ψάχνουμε μετά..

Link to comment
Share on other sites

Όποια και να πάρεις να ξέρεις ότι 4κ σπάνια θα γράψεις, για υψηλές ταχύτητες κίνησης της κάμερας και για να κάνεις και slow mοtion αν θέλεις, είναι προτιμότερο να γράφεις 1080p και 120 ή 240 fps ανάλογα τι υποστηρίζει η κάμερα. Επίσης θα χρειαστείς μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για τα βίντεο!!

 

Ναι αυτό το κατάλαβα.

 

Και οι 2 το ίδιο γράφουν..

Καμια δεν έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από την αλλή.. Άμα βάλεις την Silver 1080p 60 FPS και Black 1080p 60 FPS το ιδιο πράγμα θα δεις..

Απλά είναι τα Features που κάνουν την διαφορά το ότι η άλλη βγάζει 120FPS στα 1080p ενώ η άλλη 60 και στα 720p 240FPS ενω η άλλη 120..

Και φυσικά στα 4Κ η μια βγάζει 30 που είναι Smooth και η άλλη βγάζει 15 που δεν βλέπετε με την ενοια του Motion όχι της εικόνας.. Δεν βάζω και το χέρι μου

στην φωτιά βέβαια αλλά έτσι κατάλαβα.. Αλλοι λένε έχει άλλοι λένε δεν έχει, τέλος πάτνων, εγώ είδα τα παρακάτω και λέω άντε γειά πάμε στην Black

μόνο και μονο για το Smoothness του πράγματος και τα 30FPS..

(Λενε η επόμενη άμα βγεί θα έχει 4Κ στα 60 και 8Κ στα 30) εδώ δεν μπορούμε να δούμε καλα 1080p η αλήθεια είναι αλλά τέλος πάντων..

 

Για παράδειγμα..

https://www.youtube.com/watch?v=2fq18tvlAao

https://www.youtube.com/watch?v=-On6GfxYbvE

https://www.youtube.com/watch?v=QCQ5m4LCj_k

 

 

Τώρα για να σου λύσω την απορία με τα Mounts και το θέμα οθόνης..

Κοίταξε πλέον υπάρχει το App στα Smartphone που συνδεεις την GoPro και την χειρίζεσαι από εκει..

Αφου μερικές φορές μου είναι πιο ευκολο να την βάλω με το κινητο την φτιάχνω βάζω και τα Modes και είμαι έτοιμος..

Επίσης κατεβάζεις και τις εικόνες Full Res στο κινητό και τις περνας κατευτειαν σε Instagram Facebook κτλπ..

Ακόμα και βίντεο αλλά να ξέρεις οτι θα είναι το απλό κατευτειαν με ταπα θόρυβο κτλπ.. μονο άμα το περάσεις σε κανα προγραματακι άλλο μέσα στο τηλ

To σενάρεις με μουσικούλα και το περάσεις απο εκεί στα Social..

 

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο φθυνοτερο πακέτο.

Η αλλιώς στο Standard.. Μπήκα μέσα στην GoPro και πήγαινε εδω πέρα..

 

3YdMgNJ.png

 

Απλα καθοδηγήσου στις εικόνες για να δεις τι έχει μέσα..

Αλλιως άμα καταλαβαίνεις κατευτείαν αφού επιλέξεις την έκδοση πήγαινε στο Whats included και δες και εκεί..

 

Για να μην έχουν την Moto εκδοση μέσα θα σου έλεγα κιόλας να μην αγοράσεις Moto εκδοση 

Γιατί άμα το έχουν σταματήσει οι ίδιοι από την GoPro να μην το εχουν μέσα στο Site τους.

μην είναι και κανα πιο παλιο "αρχικό" Edition και όχι του 2015 και απλά έχει ξεμείνει στα ράφια από τότε που βγήκε η κάμερα..

Βέβαια δεν παίζει ρόλο αλλά το σκέφτεσαι και αυτό..

 

Κοιταξε εγώ έχω την Standard μέσα έχει 2 Mounts για Helmet και Mount για Sideways..

Να την έχεις στο Πλαι δηλαδή (Δίπλα από τα μάτια σου) και όχι από πάνω, η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να θες κάτι παραπάνω..

Αυτά εδώ ακριβως εχει μέσα..

 

qym96hW.png

 

rjz0puR.png

 

Και εκτός αυτού πάλι θα χρειαστείς αξεσουαρ όπως και δίποτε..

 

Ηδη έχω πάρει άλλη μια μπαταρία και έναν διπλό Charger..

http://shop.gopro.com/accessories/dual-battery-charger-plus-battery-for-hero4/AHBBP-401.html

http://shop.gopro.com/accessories/rechargeable-battery-for-hero4/AHDBT-401.html#/start=1

 

Έχω πάρει 64GB κάρτα για να γράφεις 4Κ χαλαρά.. αυτήν εδώ αλλα στα 64

http://shop.gopro.com/accessories/32gb-lexar-microsdhc-memory-card/AMSDC-332-master.html#/start=1

 

Που πλέον δεν είχες θέμα από χώρο αλλα η μπαταρίες δεν κρατάνε παραπάνω από μιση ώρα στο 4Κ 20 λεπτά περιπου κιόλας.

και η κάμερα καιει η αληθεια είναι..

Και θες 2 ώρες περίπου σε USB 3.0 να φωρτήσουν οι μπαταρίες..

 

Επίσης πήρα και αυτό εδώ το Mount..

http://shop.gopro.com/mounts/3-way/AFAEM-001.html

 

Και για να σου πω και την αλήθεια άμα είχα δώσει και 500 ευρώ θα πήγαινα σε κανα καλύτερο Mount κιόλας

Μην μου φύγει απο καμιά μηχανή και την ψάχνουμε μετά..

 

Καταρχίν να σε καλησπέρησω,και να σε ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά που έκατσες και ασχολήθηκες τόσο,τι να λέμε τώρα είσαι μπροστά. Καλύτερα να σε έλεγα να πάμε για καφέ!

 

Από εκεί και πέρα,στο θέμα ανάλυσης κτλ. αφού γράφει στα 120FPS στα 1080Ρ γιατί όχι ; Στην τελική από μαγαζί θα πάνε να μου την πάρουν και τα 50-60€ διαφορά με το θέμα ότι θα έχω extra καλύτερη ανάλυση δεν έχει να λέει,προτιμώ τότε την Black με κλειστά μάτια έτσι όπως μου το λες.

 

Μπήκα σήμερα έτσι για το ανάθεμα και κατέβασα .mp4 από youtube που ήταν ανάλυση 1080Ρ αλλά και σε 4Κ. 

Το έπαιξα στην τηλεόραση ακριβώς από πάνω από τον υπολογιστή και τα 2 βίντεο,για κάποιο λόγο το 4Κ έδειχνε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερα,ενώ η τηλεόραση μου είναι 1 χρόνου Samsung 48" UH 7άρα σειρά,που παίζει ΕΩΣ 1080Ρ.

Δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω γιατί έβλεπα το 4Κ καλύτερα ,το δοκίμασα και σε άλλο βίντεο και πάλι το ίδιο.

 

Μπήκα στην ιστοσελίδα όντως είχε ΜΟΝΟ αυτά που μου είπες και ΟΧΙ την Motosport έκδοση. Απλά δεν καταλάβαινα τα mounts, στα αγγλικά την διαφορά τους. 

Αν μπορείς και ξέρεις να εξηγήσεις,μήπως συμφέρει παράδειγμα να πάρω την Surf edition.

 

Συνεχίζουμε στο επόμενο σκέλος, από τα αξεσουάρ που μου είπες.

 

Πίστεψε με και εγώ το ίδιο θα κάνω θα αγοράσω για πλάκα διπλό φορτιστή μην σου πώ και τριπλό που λέει ο λόγος καθώς ,δεν βγαίνω για μια ώρα βόλτα ή για 1 ώρα πίστα.Αλλά μιλάμε για ώρες,τελευταία φορά πήγα Σέρρες 9:00 πρωί και έφυγα με την δύση του ηλίου.Χωρίς σταματημό τρέξιμο και χρόνοι.

 

Σε 4Κ είδα μερικά βίντεο που λένε ότι η κάμερα αντέχει μόνο 1 ώρα και 5 λεπτά.Μόνο αν ρίξεις πολύ την ποιότητα θα αντέξει παραπάνω.

 

Όσο για το Mount Που πήρες,δεν ξέρω σε τι το χρησιμοποιείς αλλά εγώ θα ήθελα να δώσω λεφτά για 3-AXIS Gyroscopic Mount.

 

Επίσης στο σημείο που είπες θα πήγαινες για το πιο φθηνό buddle εννοείς μια απλή Black χωρίς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Από εκεί και πέρα,στο θέμα ανάλυσης κτλ. αφού γράφει στα 120FPS στα 1080Ρ γιατί όχι ; 

 

Το θέμα είναι να το αξιοποιείς αυτό εννοώ..

Μπορεί να πει κάποιος άλλος, έμενα δεν μου χρειάζετε το Ultra Slow Motion μου φτάνουν και τα 60..

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα έισαι πάνω στην μηχανή σου κουνάει και φεύγεις στον αέρα..

Εεε μπορείς αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα να τα κάνεις ένα Ultra Slow Motion και να σταματήσεις ακόμα και το χρόνο..

 

Και μετά να δείξεις άλλο βιντεακι b-roll που κολας τα χέρια και λες έλα φίλος είμαι καλα, πάμε, το έχουμε.. Το θέμα είναι εσύ

πως θα αξιοποιήσεις την κάμερα..

 

Και για να σου δώσω να καταλάβεις κάτι ακόμα.. θα χρειαστείς όπως στο είπα πολλά αξεσουάρ για το άμα θες στα αλήθεια να κάνεις

καλη δουλεία πρέπει να σκεφτείς και λιγο κινηματογραφικά.

(Δεν ξέρω τώρα και σε τι επίπεδο είσαι αλλά στο λέω για να καταλάβεις τι παίζει..)(η τι μηχανή έχεις και πόσο καλός είσαι σε αυτήν)

 

Εγω προσωπικά άμα πήγαινα σε πίστα τι θα έκανα.. (Και είχα κιόλας μόνο μια GoPro..)

Θα είχα ένα Mount πάνω στο κράνος και τον πρώτο γύρο θα τον τράβαγα εκεί

Θα είχα ένα Mount πάνω στο καντράν και τον δεύτερο γύρο θα έγραφα εμένα

Θα είχα ένα Mount στο κάτω μέρος που θα έγραφα το γόνατο σε περίπτωση που έξινα την άσφαλτο.

Θα είχα ένα Mount στο πίσω μέρος και θα έγραφα τους πισινούς μου σε περίπτωση που είμαι με άλλους..

Θα έβαζα και ένα Mount εγώ ο ίδιος μέσα στην πίστα ξέροντας ότι εκει πέρα γράφει η GoPro και όταν πέρναγα από εκείνο

το σημείο θα έκανα σούζα.. θα τα κάρφωνα στην μηχανη.. θα κατέβαινα και θα την εσμπροχνα κιόλας ξέρω εγώ..

 

Και στα λέω αυτά για να σου δώσω μια ιδέα ότι μπορείς να κάνεις πολλα..

 

Αυτό εδώ δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια γιατί το λες..

 

Μπήκα σήμερα έτσι για το ανάθεμα και κατέβασα .mp4 από youtube που ήταν ανάλυση 1080Ρ αλλά και σε 4Κ. 

Το έπαιξα στην τηλεόραση ακριβώς από πάνω από τον υπολογιστή και τα 2 βίντεο,για κάποιο λόγο το 4Κ έδειχνε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερα,ενώ η τηλεόραση μου είναι 1 χρόνου Samsung 48" UH 7άρα σειρά,που παίζει ΕΩΣ 1080Ρ. Δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω γιατί έβλεπα το 4Κ καλύτερα ,το δοκίμασα και σε άλλο βίντεο και πάλι το ίδιο.

 

Tο πρώτο πράγμα που λες αυτό λέγεται Scaled.. Που είτε το 4Κ το κάνεις 1080p για πολλούς λόγος θα σου αναφέρω μερικούς από αυτούς..

 

1. Πρώτον δεν έχεις καλό PC και δεν μπορείς να χειριστείς 4Κ και το κάνεις 1080p

2. Δεν έχεις καλη γραμμή και το 4Κ σου βγαίνει 10GB (λέμε τώρα) και δεν μπορείς να το ανεβάσεις στο Youtube..

3. Δεν έχεις πολυ χώρο στο PC και για να μην βγεί 10GB το κάνεις 1GB

4. Δεν έχεις 4Κ τηλεώραση και έτσι δεν μπορείς να δείς όλο το σύνολο..

5. Η εκεί όπου ανεβάζεις το Video στο Youtube ξέρεις ότι οι γραμμές στην ελλάδα είναι άχρηστες και έτσι κανείς δεν θα δεί 4Κ Video και

    Απλά το κάνεις 1080p για να το δούνε οι περισσότεροι..

 

Οι λόγοι είναι πολλοί..

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να δείς βίντεο στο Youtube (για να καταλάβεις την ποίτητα) γιατί μόνο και μόνο τα Compressed που τρώνε είναι άπειρο..

Μπορεί να έχεις 200Mbps βίντεο με την GoPro, στο Edit το πας 60mbps και το Youtube στο κάνει 12-15

Και αυτό που κατεβάζεις σίγουρα είναι χειρότερο σε Bitrate μιλάμε για 4-5Mbps

 

Πιστεύω ξέρεις τι εστί 4Κ Γενικά αλλά απλά για θεωριτικούς λόγους, επιμορφωτικούς και φρεσκάρισμα μνήμης τα ξανα λέμε,

Το 4Κ είναι 4 φόρες το 1080p αρα λογικο είναι ότι βλέπεις να το βλέπεις καλύτερα..

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι True 4K δηλαδή στο PC σου παρόλο το 1080p μονιτορ..

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι True 4K στο PC και με 4K μονιτορ!

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι 4Κ παρόλο το Compressed - (Μιλάμε για ποιότητα εικόνας πάντα) (Youtube)

Σίγουρα βλέπεις καλύτερα από 1080p το 4K DownScaled στα 1080p

Σιγουρα κάτι καλύτερο θα έχει το βίντεο παρόλο 1080p παρόλο Upscaled στο 4K παρόλο που δεν είναι γυρισμένο έτσι βέβαια..

 

resolution-4k-ultra-hd-size.png

 

Επειδή είναι μεγάλη η επόμενη εικόνα καλύτερα είναι να πατήσεις το παρακάτω Link..

http://www.hdtvsolutions.com/images/articles/Luther-Resolution-Large.jpg

 

Πάλι όμως τα παραπάνω δεν πάιζουν ρόλο μπορεί να πιάσεις το καλύτερο Momentum πάνω στα χρόνια σου της μηχανής και να γίνει αυτό

αύριο κιόλας που θα έχεις την GoPro και να μην είναι τόσο εντυπωσιακό επειδή είναι 4Κ 30FPS και το συγκεκριμένο σημείο να μην το δείξεις σε Slow Motion για να πεις

στον Viewer σου.. Κοιτα εδώ! Αυτό εδω που κάνω τώρα Slow Μotion είναι ότι πιο Cool έχεις δει ;)

 

Επίσης πρέπει να καταλάβεις την κάμερα σου.. Για να μην κάθομαι να στα εξηγώ ένα ένα σου δίνω το παρακάτω βίντεο

Που το ωραίο το ξανθό το μωρό Lakey Peterson που κάνει και Surfing.. Και το κάνει αντι για έμένα..

 

 

Κατάλαβες?

Για παράδειγμα πας στην πιστα στις σερρες..

Εκεί θα πας σε μια γωνία πάνω πάνω και θα τραβήξεις όλη την πίστα για να δείξεις που είσαι..

Είτε σε 4Κ Video η ακόμα καλύτερα που δεν το λεει 4Κ Video Timelapse.. ;)

 

Δεν είναι ολα 4Κ και 4K και 4Κ :p και 4Κ

 

Βεβαια μπορείς να μου απαντήσεις τώρα και να μου πεις..

Κοίταξε φιλαράκο καλα μας τα πες αλλά,  εγώ για αυτήν την δουλειά δεν την θέλω.

Θέλω να την βάζω πάνω να πηγαίνω αθήνα - Καλαμάτα σε 2 ώρες και να και να δείχνω αυτό το πράγμα..

Νταξει πάω πάσο ο καθένας ότι θέλει κάνει απλά τα λέμε για να δεις όλο το σκέλος..

Εγω για παράδειγμα δεν θα το έβλεπα αυτό.. Εγω θα ήμουν, πότε πέφτει? Πότε κάνει σούζα?

Μπορει ο αλλος να κάθετε μπροστά στην οθόνη και να λεει γυναίκα! Πάμε καλαμάτα σε 2 ώρες φτάσταμε και να βλέπει

εσένα που πας καλαμάτα με την μηχανή σε 2 ώρες..

 

 

 

Μπήκα στην ιστοσελίδα όντως είχε ΜΟΝΟ αυτά που μου είπες και ΟΧΙ την Motosport έκδοση. Απλά δεν καταλάβαινα τα mounts, στα αγγλικά την διαφορά τους. 

Αν μπορείς και ξέρεις να εξηγήσεις,μήπως συμφέρει παράδειγμα να πάρω την Surf edition.

 

Πιστεύω ότι με όλα αυτά που έγραψα να έχεις καταλάβει ότι απλά 2 Mounts της GoPro δεν θα σου φτάσουν άμα θες να κάνεις σωστή δουλειά..

Κοιταξε και η GoPro είναι εταιρια που σέβεται τον ευατό της..

όταν λεει είναι για Surf είναι για Surf, αμα δεν κάνεις Surf δεν νομίζω να σου χρειάζετε,

Δεν πιστεύω οι μοτοσικλετιστες να πέρνουν την Surf edition.. σκεφτομενοι ότι κοίταξε / Surf edition άρα νερό / Νερό αρα καλύτερη κόλλα / Καλύτερη κολλά / Αρα καλυτερη κολλα για το κράνος.. Μπορεί η Surf Edition το  Mount που σου δίνει να μην κολλάει καν στο κράνος να είναι μόνο για σανίδα..

Το μόνο Edition που μπορείς να πάρει είναι η Standard..

 

 

 

Επίσης στο σημείο που είπες θα πήγαινες για το πιο φθηνό buddle εννοείς μια απλή Black χωρίς τίποτα;

 

Πότε η GoPro δεν πούλησε κάμερα χωρίς τίποτα μέσα!

όλα τα Retail κομμάτια έχουν και τα Mounts

Άμα σου πουλάει κάποιος GoPro σκέτη απλά μην την πάρεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να το αξιοποιείς αυτό εννοώ..

Μπορεί να πει κάποιος άλλος, έμενα δεν μου χρειάζετε το Ultra Slow Motion μου φτάνουν και τα 60..

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα έισαι πάνω στην μηχανή σου κουνάει και φεύγεις στον αέρα..

Εεε μπορείς αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα να τα κάνεις ένα Ultra Slow Motion και να σταματήσεις ακόμα και το χρόνο..

 

Συμφωνώ.

 

Και μετά να δείξεις άλλο βιντεακι b-roll που κολας τα χέρια και λες έλα φίλος είμαι καλα, πάμε, το έχουμε.. Το θέμα είναι εσύ

πως θα αξιοποιήσεις την κάμερα..

 

Και για να σου δώσω να καταλάβεις κάτι ακόμα.. θα χρειαστείς όπως στο είπα πολλά αξεσουάρ για το άμα θες στα αλήθεια να κάνεις

καλη δουλεία πρέπει να σκεφτείς και λιγο κινηματογραφικά.

(Δεν ξέρω τώρα και σε τι επίπεδο είσαι αλλά στο λέω για να καταλάβεις τι παίζει..)(η τι μηχανή έχεις και πόσο καλός είσαι σε αυτήν)

 

Εγω προσωπικά άμα πήγαινα σε πίστα τι θα έκανα.. (Και είχα κιόλας μόνο μια GoPro..)

Θα είχα ένα Mount πάνω στο κράνος και τον πρώτο γύρο θα τον τράβαγα εκεί

Θα είχα ένα Mount πάνω στο καντράν και τον δεύτερο γύρο θα έγραφα εμένα

Θα είχα ένα Mount στο κάτω μέρος που θα έγραφα το γόνατο σε περίπτωση που έξινα την άσφαλτο.

Θα είχα ένα Mount στο πίσω μέρος και θα έγραφα τους πισινούς μου σε περίπτωση που είμαι με άλλους..

Θα έβαζα και ένα Mount εγώ ο ίδιος μέσα στην πίστα ξέροντας ότι εκει πέρα γράφει η GoPro και όταν πέρναγα από εκείνο

το σημείο θα έκανα σούζα.. θα τα κάρφωνα στην μηχανη.. θα κατέβαινα και θα την εσμπροχνα κιόλας ξέρω εγώ..

 

 

Ναι,κατάλαβα ότι θα χρειαστώ mounts ήδη έχω δεί πολλά και ενδιαφέρον mounts,αλλά κυρίως μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το Feiyu G3-Axis ,που είναι μεταβαλόμενο γυροσκοπικό.Όσο για ιδέες,είναι όντως "ωραίες" αυτές που είπες και είχα σκεφτεί μερικές.

 

Και στα λέω αυτά για να σου δώσω μια ιδέα ότι μπορείς να κάνεις πολλα..

 

Αυτό εδώ δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια γιατί το λες..

 

Tο πρώτο πράγμα που λες αυτό λέγεται Scaled.. Που είτε το 4Κ το κάνεις 1080p για πολλούς λόγος θα σου αναφέρω μερικούς από αυτούς..

 

1. Πρώτον δεν έχεις καλό PC και δεν μπορείς να χειριστείς 4Κ και το κάνεις 1080p

2. Δεν έχεις καλη γραμμή και το 4Κ σου βγαίνει 10GB (λέμε τώρα) και δεν μπορείς να το ανεβάσεις στο Youtube..

3. Δεν έχεις πολυ χώρο στο PC και για να μην βγεί 10GB το κάνεις 1GB

4. Δεν έχεις 4Κ τηλεώραση και έτσι δεν μπορείς να δείς όλο το σύνολο..

5. Η εκεί όπου ανεβάζεις το Video στο Youtube ξέρεις ότι οι γραμμές στην ελλάδα είναι άχρηστες και έτσι κανείς δεν θα δεί 4Κ Video και

    Απλά το κάνεις 1080p για να το δούνε οι περισσότεροι..

 

Οι λόγοι είναι πολλοί..

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να δείς βίντεο στο Youtube (για να καταλάβεις την ποίτητα) γιατί μόνο και μόνο τα Compressed που τρώνε είναι άπειρο..

Μπορεί να έχεις 200Mbps βίντεο με την GoPro, στο Edit το πας 60mbps και το Youtube στο κάνει 12-15

Και αυτό που κατεβάζεις σίγουρα είναι χειρότερο σε Bitrate μιλάμε για 4-5Mbps

 

Πιστεύω ξέρεις τι εστί 4Κ Γενικά αλλά απλά για θεωριτικούς λόγους, επιμορφωτικούς και φρεσκάρισμα μνήμης τα ξανα λέμε,

Το 4Κ είναι 4 φόρες το 1080p αρα λογικο είναι ότι βλέπεις να το βλέπεις καλύτερα..

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι True 4K δηλαδή στο PC σου παρόλο το 1080p μονιτορ..

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι True 4K στο PC και με 4K μονιτορ!

Σίγουρα το βλέπεις καλύτερα όταν είναι 4Κ παρόλο το Compressed - (Μιλάμε για ποιότητα εικόνας πάντα) (Youtube)

Σίγουρα βλέπεις καλύτερα από 1080p το 4K DownScaled στα 1080p

Σιγουρα κάτι καλύτερο θα έχει το βίντεο παρόλο 1080p παρόλο Upscaled στο 4K παρόλο που δεν είναι γυρισμένο έτσι βέβαια..

 

Επειδή είναι μεγάλη η επόμενη εικόνα καλύτερα είναι να πατήσεις το παρακάτω Link..

Πάλι όμως τα παραπάνω δεν πάιζουν ρόλο μπορεί να πιάσεις το καλύτερο Momentum πάνω στα χρόνια σου της μηχανής και να γίνει αυτό

αύριο κιόλας που θα έχεις την GoPro και να μην είναι τόσο εντυπωσιακό επειδή είναι 4Κ 30FPS και το συγκεκριμένο σημείο να μην το δείξεις σε Slow Motion για να πεις

στον Viewer σου.. Κοιτα εδώ! Αυτό εδω που κάνω τώρα Slow Μotion είναι ότι πιο Cool έχεις δει ;)

 

Επίσης πρέπει να καταλάβεις την κάμερα σου.. Για να μην κάθομαι να στα εξηγώ ένα ένα σου δίνω το παρακάτω βίντεο

Που το ωραίο το ξανθό το μωρό Lakey Peterson που κάνει και Surfing.. Και το κάνει αντι για έμένα..

 

 

 

Εννοώ ότι ενώ κατέβασα 4Κ βίντεο και όντως ήταν 4Κ , το έπαιξα στην τηλεόραση μου ,και έδειχνε καλύτερα από ένα βίντεο 1080Ρ ενώ στην τελική η τηλεόραση ΔΕΝ σηκώνει 4Κ αλλά έως 1080Ρ και το έδειξε πολύ πιο ωραία.

Αλλά κατάλαβα τι θες να πείς.

 

Κατάλαβες?

Για παράδειγμα πας στην πιστα στις σερρες..

Εκεί θα πας σε μια γωνία πάνω πάνω και θα τραβήξεις όλη την πίστα για να δείξεις που είσαι..

Είτε σε 4Κ Video η ακόμα καλύτερα που δεν το λεει 4Κ Video Timelapse.. ;)

 

Δεν είναι ολα 4Κ και 4K και 4Κ :p και 4Κ

 

Βεβαια μπορείς να μου απαντήσεις τώρα και να μου πεις..

Κοίταξε φιλαράκο καλα μας τα πες αλλά,  εγώ για αυτήν την δουλειά δεν την θέλω.

Θέλω να την βάζω πάνω να πηγαίνω αθήνα - Καλαμάτα σε 2 ώρες και να και να δείχνω αυτό το πράγμα..

Νταξει πάω πάσο ο καθένας ότι θέλει κάνει απλά τα λέμε για να δεις όλο το σκέλος..

Εγω για παράδειγμα δεν θα το έβλεπα αυτό.. Εγω θα ήμουν, πότε πέφτει? Πότε κάνει σούζα?

Μπορει ο αλλος να κάθετε μπροστά στην οθόνη και να λεει γυναίκα! Πάμε καλαμάτα σε 2 ώρες φτάσταμε και να βλέπει

εσένα που πας καλαμάτα με την μηχανή σε 2 ώρες..

 

 

Όχι,δεν θα είναι μόνο σκέτο ταξίδι θα είναι όσο να'ναι και "παιχνίδι" για εμένα.Στην τελική;Θα είναι και απλή φωτογραφική μηχανή !  ΑΧΑΧΑ!

 

 

 

Πιστεύω ότι με όλα αυτά που έγραψα να έχεις καταλάβει ότι απλά 2 Mounts της GoPro δεν θα σου φτάσουν άμα θες να κάνεις σωστή δουλειά..

Κοιταξε και η GoPro είναι εταιρια που σέβεται τον ευατό της..

όταν λεει είναι για Surf είναι για Surf, αμα δεν κάνεις Surf δεν νομίζω να σου χρειάζετε,

Δεν πιστεύω οι μοτοσικλετιστες να πέρνουν την Surf edition.. σκεφτομενοι ότι κοίταξε / Surf edition άρα νερό / Νερό αρα καλύτερη κόλλα / Καλύτερη κολλά / Αρα καλυτερη κολλα για το κράνος.. Μπορεί η Surf Edition το  Mount που σου δίνει να μην κολλάει καν στο κράνος να είναι μόνο για σανίδα..

Το μόνο Edition που μπορείς να πάρει είναι η Standard..

 

Πότε η GoPro δεν πούλησε κάμερα χωρίς τίποτα μέσα!

όλα τα Retail κομμάτια έχουν και τα Mounts

Άμα σου πουλάει κάποιος GoPro σκέτη απλά μην την πάρεις..

 

 

Ακριβώς αυτό που σκέφτηκες, ότι αφού είναι surf καλύτερη κόλα άρα αντέχει νερό μπλά μπλά άρα καλύτερη για κράνος.Ακριβώς αυτό σκέφτηκα.

 

Όχι,εννοώ ότι είπες στην αρχή αρχή ότι θα : Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο φθυνοτερο πακέτο.

 

Οπότε εννοώ πιο πακέτο εννοείς το απλό το standard (adventure) όπως το ονομάζουν εδώ Ελλάδα. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι αυτό..

Αλλα στην τελική όποια θες παρε ούτε σι άλλος αλλοι τα δίνουν τα λεφτά.. ;)

 

Το θέμα είναι ότι σήμερα κιόλας επειδή έγινε η αναφορά μέχρι και οι ίδιοι με ρώτησαν αν θέλω να τα πάρω τα λεφτά στα χέρια κτλ. και ότι συμφέρει περισσότερο.

 

Και βλέπω εγώ ότι από Ελλάδα το πιο φθηνό είναι στα 449€ ,από ένα Mid-range κατάστημα και 479€ από το kaizer που έχω ξανά αγοράσει..

 

και βρίσκω εδώ : http://www.ebay.com/itm/GoPro-HD-HERO4-Black-Edition-NEW-MODEL-4K-Hero-4-CAMERA-CHDHX-401-/221675239683?hash=item339cdfb903 

από αγγλία με παράδοση στην πόρτα μου με ανατίμηση λίρας ευρώ,στα 368 ευρώ,που συμφέρει αρκετά μιλάμε για 100+€ και έχει πουλήσει και ο συγκεκριμένος ήδη 410 .

 

Ξέρεις κάποιο άλλο που να συμφέρει; ή αν είναι καλό να το πάρω από αγγλία

Link to comment
Share on other sites

h black εχει απλα διαφορα αξεσουαρ και την βαφτιζουν οπως θελουν

 

αυτο το περι σερφ και κρανους δεν εχει καμμια σχεση ουτε θα σε βοηθησει αφου εισαι μηχανοβιος και θα παρεις τη μοτο

 

το σερφ δεν εχει καμμια σχεση με τη μοτο ...εγω και απο τα 2 η απο τα 3 εχω γιατι τη χρησιμοποιω σε ελικοπτερο 

 

ετσι και αλλιως αν εχεις κραδασμους πολλους θα χρειαστεις αξεσουαρ για να εχεις καλο αποτελεσμα γιατι μιλαμε  για action camera και οχι dslr

 

ena test video τελευταιο απο black3 2k sta 30fps Έγινε επεξεργασία από kostasbmw
Link to comment
Share on other sites

h black εχει απλα διαφορα αξεσουαρ και την βαφτιζουν οπως θελουν

 

αυτο το περι σερφ και κρανους δεν εχει καμμια σχεση ουτε θα σε βοηθησει αφου εισαι μηχανοβιος και θα παρεις τη μοτο

 

το σερφ δεν εχει καμμια σχεση με τη μοτο ...εγω και απο τα 2 η απο τα 3 εχω γιατι τη χρησιμοποιω σε ελικοπτερο 

 

ετσι και αλλιως αν εχεις κραδασμους πολλους θα χρειαστεις αξεσουαρ για να εχεις καλο αποτελεσμα γιατι μιλαμε  για action camera και οχι dslr

 

ena test video τελευταιο απο black3 2k sta 30fps

 

αν σε πώ ότι δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να μου πείς στην αρχή περί ότι τι να πάρω ;τελικά εγώ λέω να πάρω την standard = την απλή black (adventure) δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγνώμη αλλα δεν ξέρω τίποτα από αυτά..

 

μετά από καιρό θα ήθελα να σου πώ ότι προχθές έγινα ένας κάτοχος μιας Black , μέσω του Specialprice 396€ + 20 ευρώ οι 7 δόσεις έντοκες,και η αποστολή σπίτι μου.

 

Αγόρασα και μια Sandisk Extreme UHS-I U3 4K 64GB 90mb/sec και θα αρχίσω να ετοιμάζω πράγμα :)

Link to comment
Share on other sites

και ναι ,έχω θέμα ... 

 

γράφω σε 1920χ1080 με 120φπς και off protune και off low light και παιζει κομπλε αν ανοιξω Protune ομως αρχιζει κολλαει ..

αν βάλω 4κ ανάλυση και μετά παω να το παιξω,παιζει αλλα κολλαει η εικονα και πηδαει ολοκληρα frames...

αν βαλω αλλη αναλυση παλι με υψηλα fps και protune + low light Κολλάει σαν διαολος...

 

μπορεί να φταίει ο υπολογιστής μου;

Αν και με αυτά που διαβάζω έχω πολύ καλύτερο σε σχέση με το "μέσο άνθρωπο".

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

παιδιά για να μην ανοίξω άλλο θέμα. Είδα στο site της GoPro την hero 5 session. Φαίνεται πολύ βολική και σκέφτομαι να την παρω για το ποδήλατο. Αξίζει λέτε ή να κοιτάξω σε μεταχειρισμένη hero 4;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.