Jump to content



Αγορά gtx970 3.5gb or amd 390 8gb


Recommended Posts

Άρα έχεις cpu εποχής i7 920. Να ξέρεις ότι στα τωρινά games οι κάρτες της AMD είναι ό,τι χειρότερο για παλιούς επεξεργαστές.

Αν τη θες όμως για τα dx12 games περισσότερο(υπολόγιζε ένα εξάμηνο από τώρα για να παγιωθεί το πρότυπο) πήγαινε σε 390.

ειχα διαβασει ακριβως το ιδιο πραγμα εδω 

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-budget-gaming-pc-guide

 

επισης διαβαζα για αυξησεις στα frames σε περιπτωση που καποιος κανει την μεταβαση απο win 7 / 10 

 

εκανα λοιπον μερικα  bench τον αυγουστο, λιγες ωρες πριν κανω το upgrade σε 10αρια 

 

sleeping dogs - arma 3 - hard reset - mafia 2 ( το ειχα ευκαιρο :p

 

οι διαφορες ητανε ελαχιστες, μονο στο mafia 2 κερδισα 8fps 

 

games το οποια δεν εχουν bench αλλα παραμεναν cpu bound οπως το dirty bomb contagion και το insurgency  βγαζανε τα ιδια ακριβως frames με πριν

 

αυτα με gtx480 και την ιδια εκδοση driver clean install πριν και μετα το upgrade σε windows 10

 

τον σεπετεμβριο, οταν πηρα την 390 και δοκιμασα αρχικα τους 15.7.1 εκανα σιγα σιγα ολες τις δοκιμες εκτος απο το mafia 2, στο arma 3 κερδισα 12fps avg παρολο που δεν ειμουνα gpu bound, depth (unreal 3 engine το οποιο το τρεχω single threaded επιτηδες ) ειχα  minfps 100 ενω με την 480 εblepa 50αρια παρολο που ειχα κοψει αρκετο πραμα απο το γραφικα.

 

 δοκιμασα  planetside το οποιο ακομα και με custom settings και τον 4690k στα 4.4 εβγαζε minfps70 στις μεγαλες μαχες (παλιοτερα  εβγαζε 40αρια ) και ετριβα τα ματια μου !  minfps 87 και συνηθως 90-110 ακομα και οταν γινοτανε πανικος στην οθονη  http://imgur.com/a/wFFtJ

 

το ξερω οτι ο cpu εναι "κτηνακι"  αλλα εφοσον σε καποιο game εισαι 100% cpu bound, θα επρεπε με την νεα καρτα να εχω μια μειωση στα frames λογω drivers. ( κατι που  συνεβαινε με τις nvidia  το 2010 στο bad company 2 )

 

δηλαδη εκει που ζοριζοτανε στο insurgency με ενα σωρο καραγκιοζακια στην οθονη και την καρτα να πινει καφε λογω ριγμενων setttings, θα επρεπε να εχω χειροτερα frames αποτι ειχα με την 480, οχι min fps 85 σε ενα απο τα πιο βαρια stock map  (buhriz  push mode) 

 

αρα ή κατι αλλαξε δραματικα με το cpu overhead στους τελευταιους catalyst ή κατι κανω εγω λαθος :p 

 

ενας γιωτας παραμενει relevant στα 3.8-4.2 ghz ακομα και αν ειναι πρωτης γεννιας imo. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.ΕΙμαι και εγω αναμεσα σε αυτες τις 2 καρτες.Την 970 την βρισκω κανα 30αρι πιο κατω απο την 390.Απο τροφοδοτικο εχω ενα corsair CX500.Κανει και για τις καρτες?Επισης,απο τα benchmark test που βλεπω σε αλλα παιχνιδια υπερτερει η gtx 970 και σε αλλα η 390.Νομιζω εχει να κανει με nvidia vs amd(για το σε ποια ειναι καλυτερα optimised to παιχνιδι) γιατι στα 1080p δεν βλεπω να εχουν διαφορα.Τωρα στα 2Κ και πανω η 390 ειναι καλυτερη λογο VRAM αλλα προσωπικα δεν εχω λεφτα για 2Κ monitor και ουτε βλεπω να αγοραζω στα επομενα 2-3 χρονια.Αν κατι κανω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ακουσεις εμένα γιατί Fan&Fun Boy δεν είμαι :hehe:

 

Είμαι από το 2010 με AΜD σε CPU και GPU.. 6970/Χ2/7970Χ2/290

 

Ενα πράγμα θα πω για όσους λένε και διάβασα για το DX12 και τις 390..

"έτσι λέγατε και για τους Bulldozer και Vishera" "Θα βγούνε τα Windows 8 και θα βαράνε στα αυτιά κάτι 3770Κ και 2600K"

Πιστευω εχετε μια ιδεα τι θα βαρεσει οχι μόνο η 390 αλλα και Fury μόλις βγουν τα DX12..

 

Η 390 καταρχην και μονο το ότι είναι το ιδιο τσιπάκι με 290 δεν πρέπει καν να πας εκεί..

1. ακλοκάριστο δεν ανεβαίνει αυτό το πράγμα

2. ζεστο 90 βαθμοι..

3. θόρυβο με οτι κάρτα και να πάρεις..

 

ετσι λοιπόν είναι και η 390

 

με την 970 θα βλέπεις ενα 65-70 μέσα στα Games και θα κοιτας και θα λες.. "μωρε δουλευει η κάρτα η θα αυτοσουμε τίποτα?"

Με λιγο Overclock γίνεται μια Stock 980 μιλάμε πάντα ότι άμα πας σε G1 Gaming μοντέλο η MSI Gaming..

για 1080p δεν θες τίποτα παραπάνω σε όλα τα παιχνιδια ULTRA θα είσαι 60-100 FPS στο νερό..

 

Τωρα ποιος λογικός ανθρωπος θα ελεγε στην Nvidia πας άμα δεν εχεις καλο τροφοδοτικο αμα εχεις μεγάλο δεν σε νοιάζει πανε AMD..

τα Capital Controls βαρεσανε και λιγο στο κεφαλι οχι μονο στην τσέπη..

Πάντα σε οποιονδηποτε αναζητας την καλύτερη λυση τι λογικη αυτην δεν μπορω να την καταλαβω..

Μιλαμε για τα ιδια λεφτά 390 VS 970 καλυτερες θερμοκρασιες λιγοτερο ρεύμα και τα FPS τα ιδια..

μην μιλήσω για τα perference που εχει με Geforce experience κτλπ..

 

τα 3.5 με τα 8 δεν έχουν καμια απολύτος διαφορά

εχουν 8GB εκει μέσα τα οποία είναι άχρηστα και δεν πρόκειτε ένας απλός User να τα αξιοποιησει ποτέ

σε Games..

 

Σου βάζω εδω 2 βιντεακια να δεις που σιγουρα δεν αξίζει οτιδήποτε AMD..

αφου δεν κοιτας το οικονομικό κομμάτι..

Άμα κοιταγες το οικονομικό.. ναι να πηγαινες σε κανα AMD CPU η σε καμια GPU αλλα από την στιγμή που οι τιμές

είναι ίδιες δεν αξίζει να σπας το κεφάλι σου..

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Grunt.gr

Δεν σε αμφισβητώ. Μήπως όμως έπαιξε ρόλο και η παλαιότητα του μοντέλου σου. Απ'ότι είχε ειπωθεί το optimization στις nvidia ξανάγραφε shaders για να εκμεταλλεύονται καλύτερα την αρχιτεκτονική τους. Το gamegpu.ru έδειξε σημαντικές διαφορές σε games όπως το τελευταίο COD, αναφορικά με την cpu.

Link to comment
Share on other sites

@Grunt.gr

Δεν σε αμφισβητώ. Μήπως όμως έπαιξε ρόλο και η παλαιότητα του μοντέλου σου. Απ'ότι είχε ειπωθεί το optimization στις nvidia ξανάγραφε shaders για να εκμεταλλεύονται καλύτερα την αρχιτεκτονική τους. Το gamegpu.ru έδειξε σημαντικές διαφορές σε games όπως το τελευταίο COD, αναφορικά με την cpu.

μαλλον εχεις ενα point 

 

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5166307&postcount=1207

 

δεν εχω ομως προχειρη ουτε μια 970 ουτε εναν  FX για να κανω 100% αντικειμενικη συγκριση 

 

ειδα προχθες  σημαντικη διαφορα με το mantle στο BF4  

 

 

οχι τοσο μεγαλη οσο αυτη στο βιντεο με τον athlon αλλα και παλι ειχα καλο boost,  συχνα  drops 90-100fps με DX  renderer -  125 fixed  με mantle στην ιδια πιστα ( δεν ανεβασα το cap για να δω μηπως βγαζει και παραπανω )  επισης στη πρωτη πιστα του campaign εκει που γεμιζει ο ουρανος πουλια αντι για 67fps εβγαλα 85+

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε καθε περιπτωση η κουραδα θα παιζει καλυτερα με μια GTX970 ?!!!!! Χαχαχαχαχαχα :D :D ( Δεν μπορεσα να κρατηθω.......χαχαχαχαχα )  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Έγινε επεξεργασία από stratos1978
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.