Jump to content



Ερωτηση για καρτα ηχου και Home Cinema


Recommended Posts

Τα logitech G51 εχουν αρχισει και κανουν νερα αλλα ηθελα να τα αλλαξω εδω και λιγο καιρο με κατι πιο ποιοτικο. Σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σετ http://www.eu.onkyo.com/en/products/ht-s3705-118388.html το εχω βρει στα 380.

Εχω μια καρτα ηχου asus xonar dx, αν τη συνδεσω με τον ενισχυτη και βαλω τα K601 και αυτα στον ενισχυτη θα δουλευει για παραδειγμα το dolby headphone η ξεχναω τον dolby ηχο στα ακουστικα?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα ακουστικά στον ενισχυτή σίγουρα δεν θα δουλεύει το dolby headphone της κάρτας,αλλά ίσως να δουλεύει κάποιο άλλο από τον ενισχυτή.

Πχ. στον δικό μου τα ακουστικά παίζουν μόνο σε στέρεο και optimum surround επιλογή.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις τα ακουστικά στον ενισχυτή σε κάποιο μαγαζί,για να δεις τι επιλογές θα έχεις για τον ήχο σε αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε ενισχυτη ειμαι με τον ηχο απο το HDMI...Γιατι να θες ξεχωριστη καρτα?

Το hdmi της μητρικης η της καρτας γραφικων?

Την καρτα ηχου την εχω εδω και 4 χρονια δεν θα την παρω τωρα, το συνολο αποτελουνταν απο τα G51 της logitech asus xonar d2x και τα k601.

Σκεφτηκα λοιπον οτι 120 του fiio e9k θα τα εδινα ετσι και αλλιως ηθελα και κατι πιο ποιοτικο σε ηχεια οποτε γτ να μην παρω κατι τετοιο και να βαλω πανω ολα, ουτως η αλλως στα ιδια λεφτα με το συστημα της onkyo θα μου ερθει με την διαφορα οτι θα μπορω να αλλαξω τα ηχεια ας πουμε και να βαλω κατι καλυτερο.

Τα δοκιμασα παντως τα k601 οπως ειπε ο rory και δουλευουν στο true dts οποτε δεν εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα στελνεις ηχο και εικονα με hdmi (απο την καρτα ) και δεν σου χρειαζεται η καρτα ηχου,αφου το decoding θα γινεται στον ενισχυτη.

Εφοσον δουλευει και το true dts στα ακουστικα μια χαρα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα γραφικων ειναι με display port στην οθονη να βαλω και hdmi απο εκει στον ενισχυτη η να το βαλω απο τη μητρικη?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.