Jump to content



Linux & AMD Drivers (drivers & high temps)


swatoner

Recommended Posts

Για να μην πολυλογώ ψαχνόμουν για διανομή linux για να παίξω kodi και plex σε ένα netbook με amd c60 επεξεργαστή αφού για windows και 1080p ή γενικά χρήση απλα ΔΕΝ κάνει. Και ας έχω 4gb ram και ssd.

Έβαλα kodibuntu έπαιζε τέλεια. Το κούμπωσα, το έβαλα κάτω απο την τηλεόραση, πήρα ασύρματο χειριστήριο και ποντίκι και μέσω ssh παράλληλα έστησα τα πάντα. Τι ωραία και καλά. Την επόμενη μέρα πάω να βγάλω το laptop και έκαιγε χωρίς λόγο. Ήταν idle από χτες.

Να ψάχνω τι φταίει, περνάω windows 8.1. Θερμοκρασίες χαλαρά 30+. Στήνω εκεί kodi, plex αλλά δεν την παλεύει και μου σπάει τα νεύρα.

Δοκιμάζω openelec αλλά δεν παίζει το wifi και drivers δε υπάρχουν και γενικά εύκολος τρόπος δεν υπάρχει για να το φτιάξω.

Περνάω mint xfce. Πάλι ψηλά θερμοκρασία. 68C idle.

Δεν γίνεται κάτι δε πάει καλά.

Ψάχνω ψάχνω. Ψαφνικά βλέπω προβλήματα κάποιοι με διπλές κάρτες στα laptop τους και προτείνουν να περάσεις proprietary drivers γιατί τους βγάζει πρόβλημα. Δεν το δοκιμάζω; Τι έχω να χάσω;

Όχι ότι είδα τρελή διαφορά πάλι παίζω idle 60C αλλά από 80+ που έφτανε το laptop χωρίς να κάνω κάτι είναι πολύ καλύτερα.

Καμιά ιδέα για να το φέρω στα ίσια του γιατί με 60C idle δε το βλέπω να ζεί και πολύ τα netbook.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Akoma den exo perasei ellinika giayto sorry.

Perasa Mint XFCE prosorina.

 

Dokimasa kai ta dyo kai  fglrx alla kai fglrx-updates kai mou kanoun akrivos to idio.

Sta battery settings den exei kai polla (den ksero) na peirakso. Mono power settings, lid klp

 

EDIT: Και μία που πέρασα ελληνικά. Συνεχίζω idle να έχω 60C και με fglrx-updates αλλά δε φτάνω 80+ με 50% load (πάλι καλά)

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι για την ιστορία.

Πέρασα kodibuntu. Fglrx drivers.

Οι θερμοκρασίες είναι 55+ σε idle και 88 σε load.

Το έχω με σύνδεση hdmi στην τηλεόραση και μάλλον ζορίζεται λόγο ανάλυσης.

Δεν είμαι χαρούμενος καθόλου γιαυτό και πήρα ένα pi2 για να το στήσω στην μια tv.

Το netbook δε το βλέπω να κάνει γιαυτό που θέλω και άκρη δε βγάζω δυστυχώς. Μάλλον θα του ξαναπερασω windows

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το αισθάνεσαι όντως πιο ζεστό σε σχέση με πριν. Κι αυτό γιατί κάποιοι sensors μπορεί να διαβάζουν πχ το core temp ενώ άλλοι το package temp. Αυτό που σου δείχνουν και οι δύο σενσορες ειναι πχ την θερμοκρασία της cpu, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως διαφορετικές. Μήπως αυτό γίνεται και στην περίπτωση σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.