Jump to content



ΖΟΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, PLEASE HELP


SirGeorge

Recommended Posts

Που λέτε λοιπόν μου φέρνει ένας πελάτης ένα PCάκι το οποίο όταν κάνει scan το Norton Antivirus 2003 βαράει restart στα καλά καθούμενα. Τρέχω το scan όλα μια χαρά μετά πάω να κουρέψω το antivirus βαράει restart, όταν ξαναξεκινούν τα Windows και πάω να συνεχίσω την απεγκατάσταση ξανά restart στο ίδιο σημείο. Έλεγξα το εξής:

Δίσκος εντάξει ούτε σφάλματα όυτε bad sectors.

Μνήμες εντάξει με MetTest.

Tρoφοδοτικό εντάξει, δίνει πολύ καλά νούμερα στις τάσεις αλλά έτσι και αλλιώς δοκίμασα και με άλλο και πάλι υπήρχε το πρόβλημα.

Ρίχνω μια ματιά στη μητρική και βλέπω 3 φουσκωμένους πυκνωτές με κάτι σαν άσπρη κολλημένη σκόνη επάνω τους. Λέτε να φταίει αυτό??

Όλες οι ιδέες δεκτές....

Link to comment
Share on other sites

Απο safe mode ,δοκιμασες?

Αν δοκιμαζες να κανεις delete τον Norton χειροκινητα και επειτα τον ξαναεγκαθηστουσες?

(παρε κι αλλη γνωμη,γιατι μπορει να λεω βλακεια)

Μηπως δεν εκατσε καλα καποιο update?

Μηπως εχεις κανα ιο,τοτε δοκιμασε να τρεξεις το stinger.exe ,μηπως τον βρει

Link to comment
Share on other sites

Mε Τoast είναι εντάξει, παίζει για κανένα 20λεπτο που το δοκίμασα, ιούς δεν έχει έψαξα, το θέμα είναι αν οι φουσκωμένοι πυκνωτές αποτελούν γενικότερα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

άλλο το ένα άλλο το άλλο... αν παίζει τα πάντα εκτός από νόρτονδε φταίνε οι πυκνωτές. άρα άμεσα δε προκαλούν πρόβλημα... μελλοντικά δεν ξέρω... σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι...

τί λειτουργικό έχει? πετάει και μπλε οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι P 1.7 400FSB, 512MB SDRAM, Gigabyte 8IDX, 80GBJB, Ati 9200, Sound Blaster Live Platinum, Windows XP Professional SP1, βαρούσε restart όταν έτρεχε Norton και μερικές φορές όταν έτρεχε Nero για να γράψει CD. Όχι μπλε οθόνη ποτέ, κατευθείαν restart για αυτό και θεωρώ ότι είναι καθαρά πρόβλημα του υλικού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Ρίχνω μια ματιά στη μητρική και βλέπω 3 φουσκωμένους πυκνωτές με κάτι σαν άσπρη κολλημένη σκόνη επάνω τους. Λέτε να φταίει αυτό??

’σπρη σκόνη;

’νθρακας! :jump:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

γιατί δεν απενεργοποιείς την επιλογή για επανεκκίνηση προκειμένου να βγάλει επιτέλους την μπλέ οθόνη να δείς τις πταίει ?? Αν θυμάμαι καλά απο πίνακα ελέγχου>σύστημα>για προχωρημένους>εκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

το διηλεκτρικό υλικό που έχουν εντός τους οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι υγρό συνήθως καφέ χρώματος και ελαιώδους υφής οπότε για άσπρη σκόνη που αναφέρεις δε νομίζω να σημάίνει κάτι. Ακόμα και φουσκωμένοι μπορεί να είναι και να λειτουργούν (ισχύει βέβαια πάντα και το αντίστροφο, δηλ. να φαίνονται μια χαρά και να είναι φευγάτοι) αλλά τείνω να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλλήσαντες, ότι δηλαδή δεν είναι δυνατό να ''χτυπάνε'' μόνο όταν πάς να βγάλεις το νόρτον ή όταν πάς να γράψεις ένα cd. συνήθως αυτές οι καταστάσεις είναι είτε on είτε off και όχι πότε έτσι πότε αλλιώς. Κοίταξες μήπως έχει να κάνει με το φόρτο του επεξεργαστή ? Ακούγεται πιο λογικό να το παρουσιάζει όταν ο επεξεργαστής είναι φορτωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και άλλα δυο πραγματάκια, μήπως φταίει το πρόγραμμα:

- Κάνε εγκατάσταση από πάνω την ίδια ακριβώς έκδοση του NAV και μετά δοκίμασε απεγκατάσταση.

- Σβύσε τον φάκελο του από το Program Files, τον φάκελο Symantec από το Application Data και κάνε μια αναζήτηση στο Regisrty για "Norton" & "Symantec" και σβύσε όλα τα κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δοκίμασε και άλλα δυο πραγματάκια, μήπως φταίει το πρόγραμμα:

- Κάνε εγκατάσταση από πάνω την ίδια ακριβώς έκδοση του NAV και μετά δοκίμασε απεγκατάσταση.

- Σβύσε τον φάκελο του από το Program Files, τον φάκελο Symantec από το Application Data και κάνε μια αναζήτηση στο Regisrty για "Norton" & "Symantec" και σβύσε όλα τα κλειδιά.

Για να βγει εντελώς το Norton από τον υπολογιστή μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια utility που δίνει η Symantec στην σελίδα της.

Πάντως εγώ θα έλεγα να βάλεις έναν άλλο σκληρό πάνω(για να κρατήσεις την παλιά εγκατάσταση) και να δοκιμάσεις καινούργια εγκατάσταση. Ψάχνοντας έτσι είναι σαν να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί και να είναι θέμα επεξεργαστή....τι θερμοκρασίες βαράει;;Η άσπρη σκόνη είναι απο την οξείδωση του διηλεκτρικού στοιχείου(καφε σκούρο)....σκάνε όταν η τάση είναι μεγαλύτερη απο την αναγραφόμενη με αποτέλεσμα μεγαλύτερη διαφορά δυναμικού στις πλάκες άρα και θερμοκρασία(αμ!να τι την θέλουμε την φυσική γεν Β Λυκείου!!)....μήπως είχε άλλο τροφοδοτικό ή έχει τον η/υ σε ασταθές ρεύμα;;Η μητρική μπορεί να λειτουργήσει αλλά κάποια στιγμή θα την κάνει....μπορείς να κάνεις επέμβαση ωστε να τους αλλάξεις αλλά θέλει πολύ προσοχή,εμένα προσωπικά μου πήρε 2 μέρες για αλλάξω 5 οφαρισμένους αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Η άσπρη σκόνη είναι απο την οξείδωση του διηλεκτρικού στοιχείου(καφε σκούρο)....σκάνε όταν η τάση είναι μεγαλύτερη απο την αναγραφόμενη με αποτέλεσμα μεγαλύτερη διαφορά δυναμικού στις πλάκες άρα και θερμοκρασία(αμ!να τι την θέλουμε την φυσική γεν Β Λυκείου!!)...

Εχμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Ότι και να φταίει το βέβαιο είναι ότι δεν μπορώ να αφήσω αυτή τη μητρική έτσι με τους πυκνωτές έτοιμους να σκάσουν οπότε θα αντικατασταθεί και φυσικά θα ξαναστήσω WindowsXP αφού βέβαια ο δίσκος φάει ένα low level και ένα κανονικό πλήρες format έτσι για σιγουριά. Τώρα αν το πρόβλημα ξαναεμφανιστεί φεύγω γραμμή για το ψυχιατρείο....

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα κι εγω ενα παρομοιο προβλημα (με το νέρο νομιζω αλλα και καποιο παιχνιδι) και ηταν θεμα καποιου driver αν σε βοηθα καθολου. Δοκιμασες κανα error report μηπως και βγαλεις κι απο κει καμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.