Jump to content



Αξίζει να αναβαθμίσω;


Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα. Εχω καιρο να ψαχτω με του υπολογιστή τα θέματα και εχω μεινει λιγο πισω σε γνώσεις θα ελεγα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη συμβουλή σας σχετικα με μια αναβάθμιση στην καρτα γραφικων που σκέφτομαι να κανω.

Καταρχάς τα βασικα του pc μου ειναι ενας INTEL CORE I5-3570K 3.40GHZ LGA115, μητρική μια ASUS P8P67 EVO REV3.0, και μνήμη RAM G.SKILL F3-2133C10D-8GXM 8GB (2X4GB) DDR3 2133MHZ CL10 RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

Η τωρινή καρτα ειναι μια radeon 7870 oc 2gb. Μέχρι στιγμης σε ό,τι παιχνιδι την εχω δοκιμάσει (Tomb Raider 2013, Dying Light, Mortal Kombat X και καποια άλλα ) ειμαι αρκετα ευχαριστημενος καθως μου παιζει τα παντα χωρις κολληματα και στα περισσοτερα απο αυτα με υψηλα settings. Βεβαια δεν εχω δει ψαχτει ποτε να δω ποσα frames πιάνει στο καθένα και τα σχετικά καθως το πρωτο που με νοιαζει ειναι να παιζω χωρις κολληματα και να μπορώ να παιξω κατιι σε high settings. Να αναφερω οτι παιζω σε οθονη 21 ιντσών και συντομα θα παω σε μια 24αρα σε αναλυση παλι απο οσο ξερω 1920×1080.

Σκεφτομαι λοιπον μιας και πλησιαζει ο καιρος για καποια παιχνιδια σταθμους που θελω οπωσδηποτε να παιξω οπως το νεο Deus Ex ή το Mafia 3 και το Just Cause 3 να αλλαξω την καρτα γραφικων σε κατι πιο ισχυρο.

Επειδή οι καιροι ειναι περιεργοι και δυσκολοι και επειδη σκεφτομαι να δωσω χρηματα και για την 24αρα που ανεφερα αλλα και για αλλα 8 giga μνημης ram δε θελω να δωσω παραπανω απο 250 ευρω για την νεα καρτα.

Εδω λοιπον εγκειται το ερωτημα μου. Υπαρχει κατι αυτη τη στιγμη μεχρι 250 ευρώ που να αξιζει να αναβαθμισω απο την τωρινή 7870 για να εχω ισχυροτερες επιδόσεις; Ξερω οτι το budget ειναι περιορισμενο και γιαυτο δεν περιμενω να βρω καρτα που να εχει τη διπλασια ας πουμε ισχύ από αλλα αν εβρισκα κάτι που να ειναι καλύτερο καμποσο και οχι λιγο απο την 7870 θα ημουν ευχαριστημενος.. Και να εχει και υποστηριξη direct x12 μιας και καποια στιγμή ίσως αργοτερα να βαλω τα δεκάρια τα win..

Ξεχωρισα με μια γρηγορη ματια αυτες τις περιπτωσεις που εχουν 3 και 4 giga μνήμη .

1. http://www.e-shop.gr/vga-msi-radeon-r7-370-gaming-4g-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514586

2. http://www.e-shop.gr/vga-asus-strix-radeon-r7-370-strix-r7370-dc2oc-4gd5-gaming-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513723

3. http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-280x-boost-edition-v3-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510024

Αξιζει καποια απο τις 3 μια αναβάθμιση απο την 7870 ή μιλάμε για μικρές διαφορές που δεν αξιζουν τα 250 ευρω στα καλα καθούμενα;

Αν ναι ποια απο τις 3 ειναι προτιμότερη; Οι 2 πρωτες εχουν 4 giga ενω η 280x εχει 3 giga αλλα με 384 δίαυλο εναντι 256 που εχουν οι 2 πρώτες. Τι ειναι σημαντικότερο; Να σημειωσω οτι δε μπορω να μπω στη λογική του βαλε 15 ευρώ παραπάνω απο τα 250 για να παρεις την ταδε με τα 265 ή μετα βαλε άλλα 10 να παρεις εκεινη κτλ. Θελω να παραμεινω στα 250 αντε 260 ευρώ.

Ευχαριστω και συγνωμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές είναι μεγάλες από την 7870 που έχεις. Όμως αν αξίζουν 250€, θα το κρίνεις εσύ.

Πάντως, με αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις GTX970 ή R9 290X μεταχειρισμένες, αλλά μέσα στην εγγύηση, αφού είναι περίπου ένα χρόνο στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, κράτα τα 50 ευρώ και πάρε αυτήν εδώ. http://www.thelab.gr/classifieds/item/796-msi-290-gaming-4g-amd/ 

Κατά καιρούς βρίσκεις μτχ 290 σε ένα εύρος τιμής από 200-250. Ξεπερνάει σε επιδόσεις κατά πολύ, τις προτάσεις που έχεις βάλει στα λινκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τις απαντήσεις σας. Ψήθηκα πολύ με την MSI R9 290 Gaming 4G του παλικαριού που την πουλάει 200 ευρώ αλλά βλέπω στο site της MSI σαν recommended τροφοδοτικό τα 750 watt ενώ το δικό μου είναι 650άρι. Θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι δεν είναι; 

 
Link to comment
Share on other sites

Με 250€ δεν βρίσκεις gtx 970 αυτή την στιγμή που μιλάμε. Οι φθηνότερες στα μεταχειρισμένα που έχω δεί (και έχω καθημερινή σχεδόν επαφή) είναι στα 290-300€. 

Στο budget βρίσκεις gtx 780, σίγουρα R9 290 και πιθανόν 290Χ.

 

Επίσης, με 250€ δεν υπάρχει καινούργια κάρτα από τις δύο εταιρείες που να είναι vfm κατά την γνώμη μου. Οι παραπάνω σε μεταχειρισμένες, είναι πολύ καλύτερες επιλογές νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά σου είπαν μεταχειρισμένη 290, οπότε συνέχισα στο ίδιο σκεπτικό.. με τίποτα δεν πας σε καινούρια της σειράς 2xx.. καινούρια θα πάρεις μόνο αν πας σε σειρά 3xx.

Αν μέγιστο όριο είναι τα 250€, πας σε 380 4GB. Τέλος. Αν μπορέσεις και βρεις μεταχειρισμένη, πας σε 290. Θα βρεις σίγουρα, απλά θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ. Για 970 θα σου έλεγα να μην ελπίζεις καν.. στην ελλάδα οι χρήστες πουλάνε τις κάρτες τους με το σκεπτικό αν μπορέσουν να βγάλουν κ κάτι, οπότε δε θα βρεις 970 κάτω από 300€. :Ρ

Αν δεν βιάζεσαι τόσο με τα νέα παιχνίδια... περίμενε κι όλο και κάτι θα βρεθεί. Διαφορά σε σχέση με την κάρτα σου υπάρχει, μα όχι και τόσο μεγάλη ώστε να χρειάζεσαι ΑΜΕΣΗ αλλαγή κάρτας... 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η αλήθεια είναι οτι δεν βιάζομαι τόσο ώστε να μη μπορώ να κάνω λίγο υπομονή. Είμαι εξάλλου 32 πλέον και όχι 22 που εβραζε το αίμα και καθε 6 μήνες με χρόνο ήθελα και κάτι να αναβαθμίσω στο κουτί. Οπότε θα περιμένω για κάποια 290 που έχει κάποια ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις απο τη δική μου και όχι 15 και 20% καλύτερα. Η 290 είναι καλύτερη απο την 380 σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμολογιακή πολιτική πάντως των Nvidia και Amd είναι απαράδεκτη. Λες και τα εχουν βρει μεταξύ τους και ανεβάζουν όλο και περισσότερο τις τιμές. Κάποτε με 350 ευρώ παίρναμε καινούρια ναυαρχίδα πράσινη ή κόκκινη ενώ τώρα θέλουμε + 150 με 200 ευρώ πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμολογιακή πολιτική πάντως των Nvidia και Amd είναι απαράδεκτη. Λες και τα εχουν βρει μεταξύ τους και ανεβάζουν όλο και περισσότερο τις τιμές. Κάποτε με 350 ευρώ παίρναμε καινούρια ναυαρχίδα πράσινη ή κόκκινη ενώ τώρα θέλουμε + 150 με 200 ευρώ πάνω.

Ε.. όχι ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.