Jump to content



UPS ή μπαταρία?


Recommended Posts

Σε desktop μέ UPS, το σύστημα δεν ξεκινάει όταν είναι πάνω στο UPS. Αν δώσω απευθείας ρεύμα, όλα ok. Οπότε, κάτι παίζει με το UPS.

Όταν πατάω το κουμπί του UPS για ν' ανοίξει, δεν κάνει αυτό το 'beeeeeeep' , που κάνουν τα UPS στο ξεκίνημά τους.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω εάν το UPS είναι για πέταμα ή είναι θέμα μπαταρίας;

p.s. (άλλη μπαταρία για δοκιμή δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Αν την έχεις πάνω από 3 χρόνια ή λιγότερο, αλλά είχες συχνές διακοπές, μην την πας καθόλου, αλλά το να την αλλάξεις, δε σημαίνει ότι θα δουλέψει, μπορεί να φταίει και κάτι άλλο. Αν είναι μικρό UPS, της τάξως κάτω των 100€, δεν αξίζει να το ψάξεις και πολύ, πάρε άλλο. Αν έχεις κάποιο ποιοτικό APC/MGE πχ, και είναι >1000VA, τότε ασχολήσου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό:

http://www.e-shop.gr/mustek-ups-powermust-848-800va-usb-line-interactive-p-PER.701313

Αγορά:Ιανουάριος 2012 (έχει λήξει η εγγύηση).

@pasjohn Σχετικά με τη μέτρηση, αν αυτό που εννοείς είναι απλά τα volts, πολύμετρο έχω για να κάνω μία τέτοια απλή μέτρηση. Εννοείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι μπαταρίες μετριούνται σε ειδικό μηχάνημα που βλέπει τη χωρητικότητά τους.

 

Βασικά, εγώ για αυτό το UPS δε θα ασχολούμουνα πολύ... Αν είναι κάτι προφανές, πχ μπαταρία, τότε ίσως, ανάλογα και το κόστος. Μια μπαταρία μπορεί να έχει 20-40€ και αν πρέπει να στη στείλουν, λόγω βάρους, μπορεί να έχει και 15€ μεταφορικά. Εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται μετρώντας τα volt, όπως σωστά είπε και ο Wizard. Τέτοια μηχανήματα έχουν τα συνεργεία αυτοκινήτων π.χ. που μετράνε τις μπαταρίες. Νομίζω δεν χάνεις τίποτε, διαπιστώνοντας έτσι αν το πρόβλημα είναι στην μπαταρία. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.