Jump to content



Καρτα γραφικων αλλα ποια ?????


sponsii

Recommended Posts

Στηνω ενα νεο desktop μηχανημα στο οποιο θα βαλω amd64 3000+ :: DFI ultra-D και κανα γιγα UTT..

Στο πισι βλεπω τηλεοραση + δορυφορικη (skystar2) και πολλες πολλες ταινιες.

Το τονιζω οτι δεν παιζω παιχνιδια εκτος απο το θεικο brood-war :p

Σαν Οθονη αποφασισα να βαλω την LG 1920P (19" LCD) που εχει DVI.

Θελω να εχει και TV-OUT για να πεταω εξοδο στην μεγαλη TV(30" LG LCD 1280x768) που θα παρουμε για το σαλονι και να βλεπω μπαλα και να τρελενομαι !!!!

Οποτε προσανατολιζομαι να παρω μια 6600 απλη PCIe , ενταξει μην παρουμε και καμια της πλακας να μας μεινει και κανα 2 χρονακια :p

Ομως αν καταληξουμε σε αυτη δεν ξερω απο ποια μαρκα να την παρω(Asus,albatron κτλ)

(ακουω οτι π.χ. οι PixelView εχουν μαπα VGA εξοδο)

Δινω το πολυ ~180ευρω

Πως το βρισκεται σαν επιλογη ??

Oποιαδηποτε προταση/γνωμη δεκτη :)

ΥΓ απο Linux support θα βρω τπτ για αυτη την καρτα ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ψάξε για ένα θέμα modαρίσματος μιας Asus 6200pci-x, από το Πλαίσιο με 110 ευρώ, κάποιος το έγραψε τώρα πρόσφατα και την έκανε 6600 άνετα.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13237

Link to comment
Share on other sites

Με ενα ψαξιμο που εριξα παω σε NVidia λογο του support για Linux && FreeBSD.

παιδια για μη-γαμερ που ειμαι, 200+ ευρω για καρτα μου πεφτουν πολλα..

απο οτι ξερω μονο οι χρονισμοι στην GT αλλαζουν (α..και τα pipelines ισως ? :p ) και αυτο μετα απο ενα σημειο παιζει ρολο μονο στα παιχνιδια..

οποτε παω για την απλη 6600.

Λεω να το παιξω κορονα-γραμματα αναμεσα σε Asus && Leadtek.

Ειναι στα ιδια λεφτα (140 τελικη) και πιστευω θα με βολεψουν καλα..

Με 10ευρο παραπανω παιρνω 6600 asus με 256MB , αξιζει να τα δωσω ????

οποιοδηποτε σχολιο δεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν σ' ενδιαφέρει η σύνδεση με LCD TV και δεδομένης της LG 1920 (DVI), θες κάρτα με 2 x DVI.

Η βελτίωση στην απόδοσης της LCD TV με σύνδεση DVI σε σχέση με RGB (η οποία είναι προφανώς καλύτερη του TVOUT) θα είναι τεράστια (ακόμη και με κάρτα με καλό αναλογικό).

Νομίζω μάλιστα ότι υπάρχουν κάποιες φθηνές ASUS με 2 * DVI.

Αν πάλι επιμένεις στην σύνδεση με TV με RGB (μεγάλο λάθος κατά την γνώμη μου) κοίτα μία φθηνή 6600 GigaByte (~110+ΦΠΑ) οι οποίες έχουν πολύ καλό αναλογικό (RGB + TVOUT).

Μία τελευταία λύση (μάλλον αρκετά καλή για την περίπτωσή σου): Μιας και θα πάρεις την DFI ULTRA η οποία έχει 2 PCIEX*16 μπορείς να πάρεις 2 φθηνές 6200 και να χρησιμοποιήσεις 1 DVI από την κάθε μία!

Τα 256 μην τα σκέφτεσαι (σε αυτή την κατηγορία) είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

περίμενε και σε 2-3 μέρες ανεβάζω τα αποτελέσματα από overclocking σε 6600 gigabyte, μάλλον τότε θα ψηθείς

θα σου πώ μόνο ότι απο 300/550 προς το παρόν είμαι σε 450/625 απροβλημάτιστα με 1,5 ώρα 3dmark05 και με στοκ ψύξη. στόχος μου είναι core 500-550 και μνήμες όσο πάνε. ήδη πάντως είμαι στα 2610 marks με το 05

να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη κάρτα έχει 125Ε και αν φτάσω τόσο όσο περιμένω στο μόνο που θα μου ρίχνει η 6600GT είναι στις μνήμες που εγώ έχω κάτι hynix τσιπάκια της πυρκαγιάς και η gt έχει DDR3 στα 1000 Mhz...

Link to comment
Share on other sites

παιδια λεφτα για GT δεν δινω..ειναι ολες 220+ ευρω, οπως προανεφερα εξαλου δεν παιζω παιχνιδια :cool: :cool:

η λυση spc με τις 2 καρτες φευγει μακρια οσον αφορα το οικονομικο.

Ομως δεν βρηκα καμια (φτηνη) ASUS με 2 εξοδους DVI ... που τις ειδες ??

Λεω να χτυπησω την απλη 6600 MSI απο mgmanager.gr (150τελικη) για τον εξης λογο: ειναι "HDTV ready" οπως και η τηλεοραση που πηραμε!!! :worship: :worship:

Απο εξοδο(dvi+αναλογικη) οι MSI πως τα πανε ??? γιατι ρε παιδια αυτη την εταιρια την εχω πολυ στην μπουκα και δεν μου γεμιζει το ματι ??? παρομοιως και η gigabyte :...:

Αντιθετως η leadtek εχει καλη φημη...

Πολυ το κουρασα ομως :tomato:

Ριχτε κανα σχολιο για MSI και Leadtek (για Asus δε το κοβω)να παω να κανω την αγορα προσεχως :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.