Jump to content



σύστημα και UPS


Recommended Posts

υπάρχει το παρακάτω σύστημα:

 

τροφοδοτικό.................CHIEFTEC GPS-350EB 350W

CPU............................ AMD PHENOM II X3 705 2.5GHZ TRIPLE-CORE BOX
Motherboard............... ASUS M4A785T-M
RAM.............................KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM
Σκληρός δίσκος...........SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3320418AS 320GB SATA2
DVD±RW.....................LG GH22NS50 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK
keyboard.....................LOGITECH 967674 INTERNET 350 KEYBOARD BLACK
mouse.........................LOGITECH PILOT OPTICAL MOUSE BLACK

οθόνη..........................LG Electronics 20M37A-B 19.5¨ Wide LED (19V 0.8A)

 

Θέλω να πάρω ένα UPS.

 

α. Για το παραπάνω σύστημα, πόσο είναι τα αρκετά VA?

 

β. Για αυτό τί λέτε;

 

Ευχαριστώ!

 
Link to comment
Share on other sites

Πάνε καλύτερα σε ένα APC. Ένα 10άρικο παραπάνω είναι. Θα σε καλύψει απλά σκέψου την πιθανότητα αναβάθμισης στο μέλος με ένα πιο απαιτητικό μηχάνημα και χρειαστείς μεγαλύτερο.  

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

α. Πέρα απ' την ποιότητα, γιά το συγκεκριμένο σύστημα, σαν minimum, τα 600VA είναι ok? Ήθελα να μάθω το minimum.

 

β. Η οθόνη έχει δικό της μετασχηματιστή-τροφοδοτικό. Οπότε, UPS χωρίς schuko έξοδο (τα παλαιότερα), δεν κάνει:

 

post-42747-0-50658500-1445006287_thumb.j

 

Σε περίπτωση που έχουμε ένα UPS χωρίς schuko εξόδους, τί κάνουμε με το μετασχηματιστή; Υπάρχει κάποιο καλώδιο-adapter;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Το Minimum δεν μπορώ να το ξέρω ακριβώς, αλλά πάνω κάτω υπολογίζω ότι θα σε καλύψει άνετα συμπεριλαμβανομένου και της οθόνης. Εάν έχεις κάποια αμφιβολία μπορείς να πας σε μεγαλύτερο.

 

Το καλώδιο που ξεκινά από τον μετασχηματιστή και καταλήγει στην μπρίζα είναι αποσπόσμενο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ενιαίο. Για τη μετατροπή που ζητάς υπάρχει με μία μπρίζα ή πολύμπριζο όπως είπε και ο Dellman.

 

Προτείνω να πάρεις ups με schuko για να τα βάζεις πάνω του απευθείας και να μην γεμίζεις έτσι με καλώδια. Προσωπικά ups με schuko έχω και έχω βάλει πάνω κουτί-οθόνη-ηχεία-εκτυπωτή.

 

Το μεγαλύτερο APC ups που είπα πιο πάνω είναι αυτό. Καλά είναι και τα cyberpower αλλά το συγκεκριμένο έχει 3 schuko σε αντίθεση με το APC που έχει 4.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.