Jump to content



FIREFOX μνημοβορος και οχι μονο


Recommended Posts

Εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι μετα απο ωρες χρησης του firefox το μηχανημα σερνεται υπερβολικα.

Βαζω task manager σημερα και βλεπω οτι χρησιμοποιει 2 από τα 4gb του συστηματος. Δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αλλα το flash player το εχω απεγκαταστησει γιατι και με αυτο σερνοταν.

Γνωριζει κανεις κατι για την συμπεριφορα αυτη?

Link to comment
Share on other sites

1. Κοίταξε για περίεργα extensions, αν είναι εγκατεστημένα. 

2. Το κάνεις απεγκατάσταση και το ξαναβάζεις. Απεγκατάσταση να το κάνεις πάντα με έναν uninstaller όπως τον Revo Uninstaller (έχει και free έκδοση)  και το Your Uninstaller(δεν είναι free, αλλά είναι απίστευτο και αυτό χρησιμοποιώ).

3. Έλεγξε για malware. Τρέχεις antivirus(κατά προτίμηση 360 Total Security ή BitDefender free έκδοση, ),  malwarebyte(free έκδοση), Start Emsisoft Emergency Soft, adwCleaner.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερα.

Εαν σερφαρω για κανα 2-3ωρο και βαρυνει, εαν τον κλεισω και τον ξανα-ανοιξω τοτε παει καλυτερα.

Αλλα οτι  βλεπω γενικα η cpu βαραει συνηθως πανω απο 70% με τον firefox να δουλευει στο 45-50%.

Link to comment
Share on other sites

Το Avast δεν το λες ελαφρύ. Βάλε το 360 Total Security ή BitDefender τις Free εκδόσεις. Καλύτερα από το avast. Ειδικά το πρώτο είναι τόσο ελαφρύ που σαν ναμην υπάρχει. Χρησιμοποίησε και το chrome μήπως σε βολεύει καλύτερα αν και δεν νομίζω ότι το πρόβλημά σου είναι ο browser.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

επιπλέον τσέκαρε και τα add ons και δες με αυτό το add on ποιο σου τρώει μνήμη πιο πολύ.

Για να το ενεργοποιήσεις το add on δώσε στην url bar, about:addons-memory

 

επιπλεόν ρίξε και μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι τυπικο αν εχεις και καμμια 20ρια καρτελες ανοιχτες να τρωει μπολικη μνημη και ειδικα αυτο το Facebook, τρωει ακομη περισσοτερη (οχι μονο στον FF - σε ολους τους browser ). Γενικα , οση μνημη βρισκει , καταναλωνει , για να λειτουργει απροβληματιστα. Τωρα αν σερνεται το συστημα , μπορει να παιζουν οτι ειπαν τα παιδια παραπανω (ελεγξε για malware με κανα malwarebytes) αλλα μπορει να φταιει και το ιδιο το συστημα και να μην ανταποκρινεται καλα μετα απο καποια ωρα...

Τελος, καθαρισε προσωρινη μνημη , ιστορικο κλπ , αν δε θες να το κανεις εσυ, το κανει και το Ccleaner αν το επιλεξεις. Εχε στο νου οτι θα χαθουν κωδικοι που πιθανον να εχεις αποθηκευσει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.