Jump to content



Ποια καρτα ήχου για τα Ζ5500


Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής εχω συνδεμένα τα Ζ5500 και πιστευω πως η onboard καρτα δεν αρκεί.
Αξιζει να βάλω καρτα ήχου?
Εχετε να προτείνετε μέχρι 200Ε?
ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα εχω με μια Creative X-Fi και ειναι αψογα....οποτε αν πας εδω εισαι μια χαρα....δε χρειαζεται να δωσεις 200 euro!!....

http://www.e-gate.gr/creative-sound-blaster-z.html

 

εχεις καταλάβει διαφορα απο την on board?

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθείς να πάρεις καλό ήχο για μουσική, πάρε 2 μόνιτορ ηχεία.

Τα Ζ τα έχω 11 χρόνια τώρα, και τα έχω δοκιμάσει σε 3 onboard και μια Auzentech Prelude.

Για ταινίες είναι super, για μουσική...πολύ μέτρια ότι και να κάνεις...Δε φτιάχτηκαν για τέτοια δουλειά.

Λίγο σε μπιτάκια/rnb κτλ την παλεύουν καλά(αν και το μπάσο είναι πολύ χαλαρό/ασαφές), αν πας να ακούσεις rock/metal πχ...δεν...

 

Το καλύτερο τους θα το πάρεις με μια κάρτα στιλ Ζx/Xonar, συνδεδεμένα αναλογικά ώστε να εκμεταλλευτείς το καλό DAC της κάρτας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις 2 ηχεία μπροστά (l,r βάσης) και η μουσική θα απογειωθεί σε σχέση μ' αυτά που έχουν. Περίεργο αλλά ο ενισχυτής τους τα σηκώνει μια χαρά. Και βασικά είχα βάλει κάποια 4-ωμα sony τα οποία σαν φορτίο είναι δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα συνδέεις με την οπτική;

Γιατί καποιος μου είπε οτι έτσι δεν εκμεταλλεύεται η καρτα ήχου της mobo τον ήχο τον αναλογικο κάτι με την επεξεργασία δεν πολυ κατάλαβα.

 

Αν προσπαθείς να πάρεις καλό ήχο για μουσική, πάρε 2 μόνιτορ ηχεία.

Τα Ζ τα έχω 11 χρόνια τώρα, και τα έχω δοκιμάσει σε 3 onboard και μια Auzentech Prelude.

Για ταινίες είναι super, για μουσική...πολύ μέτρια ότι και να κάνεις...Δε φτιάχτηκαν για τέτοια δουλειά.

Λίγο σε μπιτάκια/rnb κτλ την παλεύουν καλά(αν και το μπάσο είναι πολύ χαλαρό/ασαφές), αν πας να ακούσεις rock/metal πχ...δεν...

 

Το καλύτερο τους θα το πάρεις με μια κάρτα στιλ Ζx/Xonar, συνδεδεμένα αναλογικά ώστε να εκμεταλλευτείς το καλό DAC της κάρτας.

φίλε μου πήγα για 2 Krk rokit 8 G3 αλλα στα studio monitor ηχεία βγαίνει flat ο ήχος και με ξενερώνει λίγο αυτο.

Ξερω τα Ζ5500 είναι για overall χρήση και δεν είναι οτι καλύτερο για μουσική.

Εμενα αυτο που με νοιάζει είναι αμα θα αλλαξω κάρτα ήχου θα δω διαφορά στον ήχο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καποιος μου είπε οτι έτσι δεν εκμεταλλεύεται η καρτα ήχου της mobo τον ήχο τον αναλογικο κάτι με την επεξεργασία δεν πολυ κατάλαβα.

Αν τα συνδέσεις μέσω οπτικής ίνας, δεν παρεμβαίνει η κάρτα κι έτσι δεν έχεις καμία ρύθμιση, όπως EQ ή διάφορα άλλα "παιχνιδάκια" που παρέχουν.

Με την Onboard, που δεν έχεις κανένα σοβαρό παιχνιδάκι, εκτός αν έχεις καμιά ROG, μόνο το EQ χάνεις.

Πάρε μια οπτική για δοκιμή, 2.5€ έχει κι αν δε μείνεις ικανοποιημένος, βλέπεις ακριβότερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, με οποιαδήποτε κάρτα ήχου δεν θα δεις διαφορά, τα ηχεία δεν αλλάζουν συμπεριφορά. Βάλε τα με την οπτική και κάνε τις ρυθμίσεις μπάσου κτλ. από το menu τους. 

Link to comment
Share on other sites

...και η Zx εχει το ιδιο dac με την on board. Μια χαρα dac ειναι και εχει και ενισχηση για ακουστικα αξιοπρεπεστατη.

Για τα ηχεια σου δεν αξιζει να παρεις καποια καλυτερη καρτα. Κρατα τα χρηματα σου και επενδυσε τα αργοτερα σε καλυτερα ηχεια.

Με την οπτικη θα εχεις χειροτερο ηχο και δεν βλεπω το λογο να την συνδεσεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το dac που εχει η μητρικη το εχει και μια καρτα που πουλιεται 120 ευρω (Zx) και το ειχε και η X-Fi Elite pro νομιζω.Μπορει να ειναι on board,αλλα ειναι μια χαρα καρτα ηχου.

Τα ηχεια εχουν και αυτα ενα Cirrus Logic dac,αλλα πιο παλιο και κατωτερο του cs4398 δεν θυμαμαι ακριβως πιο πανε χρονια που τα ειχα.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.