Jump to content



Εντυπώσεις απο GTX 980 και το hype για 4Κ gaming


Recommended Posts

anywayz τον χασαμε τον looproll τον τσαντισατε.

θα δω μετα αν οντως δεν εχει διαφορα στο ματι τα ενα και 2 κλικ κατω που λετε στο quality/frequency.

οσο γι αυτο συναγωνιστη των δρομων fatalara:

"απο ενα σημειο και μετα τα παιχνιδια σταματουν να αποκρινονται στο τι ρυθμισεις βαζεις και χωρις να βλεπεις διαφορα στο ματι σου απλα πεφτουν τα frames"

διαφωνω καπως :) πολυ γενικο

Link to comment
Share on other sites

το ασετο θεωρείται κακογραμμενο παιχνίδι

 

WAT? Από ποιόν ακριβώς θεωρείται κακογραμμένο? Και για ποιόν ακριβώς λόγο?

Το ότι σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις ανακλάσεις από 0 ως 6 διαφορετικές πλευρές αντί για απλά ένα κουτάκι Reflections ON/OFF?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο οτι σαν εφαρμογη δεν ειναι καθολου σταθερη.
Μια κλεινει το aero των windows οποτε του καπνισει , μια μπορει να freezarei στιγμιαια η και να με πεταξει στα windows , το οτι αν πατησω alt και tab και ξαναμπω AC μπορει σε καποια σημεια να παει σπαστα καποιες φορες (ΧΩΡΙΣ να εχω πτωση frames) και θα πρεπει να το κλεισω και να το ξανα ανοιξω το παιχνιδι.
σε multiplayer μπορει σε μια στροφη να φαινεται να πηγαινει με 5 fps αλλα τα frames να δειχνουν 60.

Το οτι αν βαλω το mini jack οσο ειμαι Assetto corsa , ο ηχος συνεχιζει και δουλευει απο τα ηχεια ενω ΟΛΕΣ οι αλλες εφαρμογες παιζουν απο τα ακουστικα..

Εχουν αναφερθει πολακις καποια απο αυτα τα συμπτωματα.(κυριως teamspeak)Γενικα δε σου δινει μια σιγουρια σα παιχνιδι.Μου θυμιζει συμπεριφορα beta παιχνιδιου.
Υ.Γ Και δεν ανεφερα καν το γονατισμα απο το reflection system.

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να ακριβολογουμε :p

εβγαλα τα ματακια μου να κοιταω λεπτομερειες, απο high σε ultra το reflection quality εχει μια μικρη διαφορα στις ζαντες.

το frequency φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα απο medium σε τερμα οταν τρεχει το αμαξι παει σπαστα.

θα τα δεις αυτα οταν παιζεις? οχι. αλλα δε λες οτι δεν εχει καμια απολυτως διαφορα.

το κακο ειναι οτι ενω οι αντανακλασεις ειναι πολυ ωραιες, η σκια του καθρεφτη πχ πανω στο αμαξι ειναι εντελως τετραγωνιζε aliased. αν ειναι δυνατον.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανεις... τι τις θες τις ζαντες στον αγωνα? Αν θες να βγαλεις  screenshot ok μαζι σου αλλα στον αγωνα... εγω για να σου δωσω να καταλαβεις το εχω απλα στο on αντε 2 κλικ πιο πανω και τρεχω αγωνες με 165 fps πιο νερο πεθαινεις. Μονο αυτες τις δυο μπαρες να χαμηλωσεις και ολα τα αλλα στο φουλ θα δεις αλλα fps.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφώνησω στο asseto για το επίπεδο του antialiasing απο 2x σε 4x οι διάφορες στο μοντέλο του αυτοκινήτου ειναι αρκετά μεγάλες σε εμένα τουλάχιστον ορατές, μη το παρεξηγήσει κάποιος δεν λέω ότι το 2x ειναι κακό αλλά διάφορα υπαρχει, παρακαλώ αν πόστα ρεί κάποιος με ενδιαφέρουν μόνο απόψεις για το επίπεδο γραφικών στο μέγιστο των ρυθμίσεων τους τίποτε άλλο ούτε εμπειρία παιχνιδιού ούτε κάτι άλλο

Επίσης σε αντίθεση με ότι γράφτηκε για frame drops ειδικά στο replay η με πολλά αυτοκίνητα στην πίστα αυτά υπήρχαν όσο είχα τις r9 270 σε xfire με την 980 δεν υπάρχουν πουθενά και η απόδοση ειναι γραμμικη παντού ίσως να παίζει ρόλο το μέγεθος της vram

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα τεστ που τα βρίσκει σκούρα η 980 ειναι στο project cars με τα επίπεδα του antialiasing είτε Fxaa είτε ssaa αν δώσω τιμή πάνω απο high ακόμα και 2x τα frames πέφτουν και κάτω απο 30 σε ορισμένες περιπτώσεις φυσικά στο worst case scenario δηλαδή καταιγίδα σε πίστες όπως η καλιφορνια. Οι οπτικές διάφορες απο high σε 2χ αν και μικρές υπάρχουν ειδικά κάποιες ευθείες γραμμές ελαφρώς πιξελιαζουν

Τελικά σαν αγορά η 980 δεν με άφησε ικανοποιημένο καλή αλλά μέχρι εκεί και όλα αυτά για 1080p που δε μπόρεσα να Μαξαρω τους τίτλους που ασχολούμαι δε μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν σε 2k ανάλυση προφανώς κάθε χρήστης εχει.διαφορετικες απαιτήσεις αλλά για εμένα 2k με medium settings αποτελεί ανέκδοτο για high end gpu. Ίσως μόνο με sli αλλιώς ούτε καν

Μπορεί να είχε περισσότερο νόημα η 980ti αλλά πίστευα ότι θα με κάλυπτε η απλή 980 για 1080p anyway ότι έγινε έγινε

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

εγω στο assetto παιζω max out +quality τερμα και freq στο high(εκτος fxxa και dof γιατι θολονουν) εχω 60 ακατεβατα fps ειτε single ειτε online με την 780 σε 1200p

στο project cars επισεις max out με ΑΑ στο msaa+smaa τα (χ2 χ4 νομιζω οτι ειναι broken) ομως υπαρχει οπτικη διαφορα οπως αναφερθηκε

 

Οπτικη διαφορα υπαρχει και στο assetto ενοειτε, απο quality και freq στο off η low με ultra και μαλιστα μεγαλη...τουλαχιστον στην δικη μου οθονη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο συνεχιζεις να τα σεταρεις λαθος δεν θα σε καλυψει ουτε η ti.

Αν διάβασες τα ποσταρίσματα μου έχω παραθέσει συγκεκριμένες καταστάσεις που δοκίμασα την 980, και επειδή ΔΕΝ σχολιάζω και ούτε μιλώ με σλόγκαν αν θέλεις και έχεις την διάθεση γίνε πιό συγκεκριμένος ανα εφαρμογή και ρυθμίσεις όχι έτσι

Εκανα αυτό το θέμα και παραθέτω τις εμπειρίες μου ΟΥΤΕ διαφημίζω τι γαμάτο hardware ούτε σαν άπαιρος χρήστης ζήτησα συμβουλές για αγορά νέας gpu αυτά που γράφω είναι κουκιά μετρημένα, οπότε πές ανα εφαρμογή που είναι οι ρυθμίσεις μου λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαντάζομαι πως είναι καλά νούμερα τις μικρής μου.

 

2dkenwx.jpg

 

Σε παιχνίδι που την δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά στο COD 3 κάτω από 60fps δεν έπεφτε μόνο αν έβαζα το Shadow Map Guality στο Extra έπιανε 30ρια - , πάντα σε 1080p ανάλυση. Με Render Resolution σε 4Κ έπεφτε μέχρι 25-30fps χτυπούσε μέχρι 60fps πάντως. 

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.