Jump to content



Τι μπορώ να κάνω με αυτήν την MSI 5900ΧΤ?


nickstamat

Recommended Posts

Έχω την κάρτα που αναφέρω στον τίτλο και θέλω να την "ξεζουμίσω". Από όσα ξέρω, η ΧΤ είναι χειρότερη από την απλή και η απλή χειρότερη από την Ultra. Δηλαδή πάει κάπως έτσι:

ΧΤ ==> NU (Non-Ultra) ==> Ultra

καλύτερο -->

Μπορώ να κάνω κάτι, πέρα από overclocking; Μπορώ να κάνω κανένα mod για pipelines (δεν ξέρω αν έχει κλειδωμένα pipelines) ή τίποτα άλλο όπως ο soki ε δ ώ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν περνει καποιο mod αλλα ξερω πως μπορεις να κανεις

καποια πραγματα με overclocking. δοκιμασε να κανεις o/c και δες τι παραπανω

θα πιασεις! αν δεν δεις μεγαλες διαφορες ασε τη στο standard clockings.

εγω για παραδειγμα! εχω κλοκαρει την 5700 μου, αλλα σχετικα δεν ειδα μεγαλες

διαφορες! ειδα δηλαδη αυξηση 800 μαρκς στο 3dmark

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα καρτα εχεις κοιτα σε κανα site μηπως υπαρχει review για την καρτα σου.Συγγνωμη για το:OT: αλλα μπορει καποιος να πει πως πανε οι εκδοσεις των καρτων γιατι τα εχω μπερδεψει.Η κατωτερη εκδοση ειναι η se και η καλυτερη η ultra?

Link to comment
Share on other sites

Η XT είναι χειρότερη και από την απλή και από την Ultra, αλλά τη δικιά μου ανεβαίνει πανεύκολα σε 440/770 από 400/700 και θα δεις και σημαντική βελτίωση. Εγώ βγάζω περίπου στα 19.000 3dmarks 2001SE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν έχω κάνει κανένα benchmark γιατί αυτό που με νοιάζει είναι τα πραγματικά fps, αυτά δηλαδή που θα έχω σε ένα παιχνίδι. Αμα έχει πάνω από 35 fps το παιχνίδι, είμαι μια χαρά. Δε με ενδιαφέρει τώρα πόσο θα βγάλω στο 3DMark ή στο Aquamark ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα benchmarking.

Η κάρτα πάει με το αυτόματο overclocking της MSI στο τελευταίο επίπεδο Commander στους εξής χρονισμούς:

2D : 300 --> 300

3D : 390 --> 429

Memory : 700 --> 770

Αν επιλέξω (μέσω του NVStrap στο RivaTuner 15.3NY στην επιλογή PCIDeviceID) να είναι GeForce FX 5900 Ultra, θα έχω πραγματικές διαφορές ή θα αλλάξει μόνο το όνομα της κάρτας; Το έχω δοκιμάσει και η μόνη ορατή διαφορά ήταν το όνομα! Λέτε να γίνει τίποτα αν flashάρω το BIOS της?

Link to comment
Share on other sites

Όσο λες και στην υπογραφή σου, τόσο ανεβαίνει και η κάρτα. Εγώ με default ψύξη δεν έχω καταφέρει να την πάω τόσο ψηλά. Δεν νομίζω πάντως να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα επιπλέον με την εν λόγω κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι αδυνατο να μετατρεψεις την non-ultra σε ultra. (τουλαχιστον να πιασεις τους χρονισμους στις μνημες της ultra ειναι σχεδον αδυνατο) μιας και η ultra εχει DDR2 μνημες που παιζουν default στα 850 και φτανουν με default ψυξη (στην δικη μου BFG 5900ultra asylum) τα 1010MHz περιπου, στο core ισως καταφερεις να φτασεις την ultra

δικη μου γνωμη ειναι να μην περασεις το BIOS της ultra λογο του οτι εχει οπως σου ειπα εχει και DDR2 μνημες αλλα και 256MB RAM, αλλα θα ηταν καλυτερο να ψαξεις για καποιο modded ΒΙOS για την XT με αυξυμενες τασεις σε CPU και καλυτερα timmings στις μνημες

ειχαμε δοκιμασει σε μια ASUS GE να βαλουμε BIOS απο 5900U και απλα τα επαιξε ... artifacts παντου.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο forum του Guru3D.com και βρήκα πολλούς που είχαν βάλει σε 5900ΧΤ το BIOS της Ultra. Δεν είχαν πρόβλημα, γιατί (όπως λένε) οι εντολές για τη μνήμη, τα χαρακτηριστικά και το μέγεθός της ΔΕΝ αποθηκεύονται στο BIOS της κάρτας.

Η κάρτα είχε την default ψύξη και έφτανε 68 βαθμούς Κελσίου πίσω από τον πυρήνα χωρίς καθόλου overclocking! (μετρήσεις με Aerogate II) Γι' αυτό άλλαξα σύστημα ψύξης και πήγα σε Extreme Giant 3 της Tt. Τώρα δεν πάει πάνω από 53. :)

Εσύ esdee ξέρεις να κάνεις flash στο BIOS της VGA; Γιατί εγώ δεν έχω ξανακάνει και το (ψιλο)φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Έψαξα στο forum του Guru3D.com και βρήκα πολλούς που είχαν βάλει σε 5900ΧΤ το BIOS της Ultra. Δεν είχαν πρόβλημα, γιατί (όπως λένε) οι εντολές για τη μνήμη, τα χαρακτηριστικά και το μέγεθός της ΔΕΝ αποθηκεύονται στο BIOS της κάρτας.

Η κάρτα είχε την default ψύξη και έφτανε 68 βαθμούς Κελσίου πίσω από τον πυρήνα χωρίς καθόλου overclocking! (μετρήσεις με Aerogate II) Γι' αυτό άλλαξα σύστημα ψύξης και πήγα σε Extreme Giant 3 της Tt. Τώρα δεν πάει πάνω από 53. :)

Εσύ esdee ξέρεις να κάνεις flash στο BIOS της VGA; Γιατί εγώ δεν έχω ξανακάνει και το (ψιλο)φοβάμαι!

γιαυτο το εκανα εγω στην 5900GE αλλα δεν επιασε, τις ηταν πολα τα MHz

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις να πιασεις 450/850 που ειναι τα default της ultra και αν δεις οτι τα αντεχει εχεις πιθανοτητα αν πιασει το 'original' της 5900ultra. υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγετε ΝVflash και φλασαρει την καρτα γραφικων

αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις ενα boot cd το original BIOS της καρτας σου και ολα τα BIOS που θες να δοκιμασεις, καθως και να φροντησεις να φτιαξεις batch file (*.bat) που να flashαρει με 1 εντολη το BIOS που θες γιατι αν παει κατι στραβα και απο τα artifacts δεν μπορεις να δεις τι γραφεις να μπορεις να φλασαρεις το παλιο ... δεν ειναι τιποτα...

good luck

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Χθες, στις 20:43]

υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγετε ΝVflash και φλασαρει την καρτα γραφικων

αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις ενα boot cd το original BIOS της καρτας σου και ολα τα BIOS που θες να δοκιμασεις, καθως και να φροντησεις να φτιαξεις batch file (*.bat) που να flashαρει με 1 εντολη το BIOS που θες γιατι αν παει κατι στραβα και απο τα artifacts δεν μπορεις να δεις τι γραφεις να μπορεις να φλασαρεις το παλιο ... δεν ειναι τιποτα...

good luck

Το ξέρω το NVFlash. Το έχω κατεβάσει κιόλας!

Να σε ρωτήσω όμως κάτι: Όλα αυτά θα τα κάνω εγώ?! Ξέρεις, ελάχιστα γνωρίζω από DOS και αυτά είναι για να κάνω fdisk, format και ό,τι άλλο χρειάζεται για εγκατάσταση των Windows. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [03-03-2005 16:08]

ειναι αδυνατο να μετατρεψεις την non-ultra σε ultra. (τουλαχιστον να πιασεις τους χρονισμους στις μνημες της ultra ειναι σχεδον αδυνατο) μιας και η ultra εχει DDR2 μνημες που παιζουν default στα 850 και φτανουν με default ψυξη (στην δικη μου BFG 5900ultra asylum) τα 1010MHz περιπου, στο core ισως καταφερεις να φτασεις την ultra

δικη μου γνωμη ειναι να μην περασεις το BIOS της ultra λογο του οτι εχει οπως σου ειπα εχει και DDR2 μνημες αλλα και 256MB RAM, αλλα θα ηταν καλυτερο να ψαξεις για καποιο modded ΒΙOS για την XT με αυξυμενες τασεις σε CPU και καλυτερα timmings στις μνημες

ειχαμε δοκιμασει σε μια ASUS GE να βαλουμε BIOS απο 5900U και απλα τα επαιξε ... artifacts παντου.

Nομίζω πως κάνεις ενα λαθος η 5900υ εχει ddr και οχι ddr2,

Το καλυτερο που μπορεί να κάνει είναι να πάρει ενα bios απο μια 5950υ (καλύτερα asus γιατι δεν εχει 2d mode) και να το φτιάξει με το NiBiTorv18 ή με το OmniExtremeEditFXv15.

Να βάλει την gpu sta 450 και τις μνήμες στα 800 θα είναι μια χαρα. Οι μνήμες θα δουλεύουν χαλαρά στα 800 μια που η 5950u έχει χαλαρότερα timmings απο την 5900xt και η gpu θα ειναι και αυτή χαλαρή αφού το bios της 5950υ δίνει 0.1v παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα είναι κατά πόσο θέλεις εσύ να ρισκάρεις με την κάρτα σου, γιατί κανένας δεν πρόκειται να πάρει την ευθήνη άμα πάει κάτι στραβά.

Όσον αφορά το φλασάρισμα του bios της κάρτας μπορώ να σου πώ ότι με την δικιά μου (PNY 5900XT) κατάφερα να την φλασάρω με το bios της Leadtek A350T και η ικανότητα του overclocking αυξήθηκε από 300/460/800 σε 300/560/960 stable.

’μα θέλεις διάβασε και το σχετκό post

http://forums.guru3d.com/showthread.php?s=&postid=974724#post974724

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπόν έχω μια pixelview 5900xt με hynix chipακια μνήμης σε ρολόγια 550/920 με nvsilencer3 kai πάει κι άλλο (άτιμη θερμοκρασία) οπότε περιμένω block για να συνεχίσω... εχει hardvoltmod 1.75v και bios πειραγμένα σε ρολόγια timings low power volt fix και άλλα (ας είναι καλά ο Χ-bios editor)... 3d mark03 7282 3dmarks... ελπίζω να σε κάλυψα Α!! έχω στα σκαριά και memo hardvoltmod και πάμε για 3.2-3.3v memo (μαμά έχει 2.7)..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.