Jump to content



home network ερωτηση


kakao83

Recommended Posts

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το QOS για να ρυθμίσεις το bandwith του δικτύου σου. Οποιοδήποτε router των 20ε το έχει αυτό.

 

 

Σχετικά με τις 2 ip σε μια κάρτα.

 

 

Actually it is possible, you (and I) have just been looking in the wrong place - it's not under Alternate Configuration, it's under Advanced.  I just gave it a shot on my laptop and it seems to have worked:

After assigning a static address, gateway and DNS servers in the primary spot click on the Advancedbutton.  You can then add as many secondary IP addresses as you wish.  But the primary IP must be static or you can't add secondaries.  You can also add secondary gateways (if needed) and DNS servers for your secondary IPs (if needed) on the DNS tab.

 

Απο το technet της Microsoft ~> https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/691d5aa4-09a3-4390-856a-26c10d773a3b/how-to-assign-differentmultiple-ip-address-to-nic-network-card

 

Δεν παίζει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλα μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηρθε το ρουτερ του ΟΤΕ. ειναι το καινουργιο το Speedport Entry 2i. Συνδεσα πανω το pc μου με static ip 192.168.2.2 αφου ρυθμισα default gateway στο ρουτερ 192.168.2.1. 
Στην δευτερη θυρα lan εβαλα το καλωδιο που με συνδευει με το παλιο δυκτιο ρουτερ με hubs και τα λειπα. Στον οροφο μου δεν εχω αλλαξει τιποτα ακομα με static ip. δηλαδη ολα ακομα ειναι συνδεδεμενα στο κατω ρουτερ. Στο network δεν εβλαπα το pc του αδερφου μου απο το παλιο δικτυο αλλα μολις εβαλα 2η static ip 192,168,1,100 αμεσως ειδα ολα τα share forlders του. Μολις βρω χρονο θα φτιαξω και τα υπολοιπα. Τωρα εχω ενα αλλο προβλημα αλλα ο τεχνικος του οτε μου ειπε οτι θελω ηλεκτρολογο. Κατω στο κουτι του ΟΤΕ και η 2 γραμμες συχρνονιζουν στα 24 mbs αλλα εγω πανω πιανω 13mbs.  Το ρουτερ μου λεει 
      Actual Rate(Up/Down) 1024/12031 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 6488/24288 kbps
Noise Margin(Up/Down) 22.5/9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 38.7/22.7 dB
Output Power(Up/Down) 7.1/13.6 dBmData Path(Up/Down) Fast/Fast

Αρα καπου υπαρχει ενα προβλημα στο ενδιαμεσο. 

Οσο αφορα το Gigalan που θελω μου ειπε ο τεχνικοσ του ΟΤΕ οτι συντομα θα βγουν νεα ρουτερ με gigalan και οτι θα μπορω να παω πισω αυτο κ να μου δωσουν το καινουργιο. Αυτα. :)


 
Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπον ηρθε το ρουτερ του ΟΤΕ. ειναι το καινουργιο το Speedport Entry 2i. Συνδεσα πανω το pc μου με static ip 192.168.2.2 αφου ρυθμισα default gateway στο ρουτερ 192.168.2.1. 

Στην δευτερη θυρα lan εβαλα το καλωδιο που με συνδευει με το παλιο δυκτιο ρουτερ με hubs και τα λειπα. Στον οροφο μου δεν εχω αλλαξει τιποτα ακομα με static ip. δηλαδη ολα ακομα ειναι συνδεδεμενα στο κατω ρουτερ. Στο network δεν εβλαπα το pc του αδερφου μου απο το παλιο δικτυο αλλα μολις εβαλα 2η static ip 192,168,1,100 αμεσως ειδα ολα τα share forlders του. Μολις βρω χρονο θα φτιαξω και τα υπολοιπα. Τωρα εχω ενα αλλο προβλημα αλλα ο τεχνικος του οτε μου ειπε οτι θελω ηλεκτρολογο. Κατω στο κουτι του ΟΤΕ και η 2 γραμμες συχρνονιζουν στα 24 mbs αλλα εγω πανω πιανω 13mbs.  Το ρουτερ μου λεει 

      Actual Rate(Up/Down) 1024/12031 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 6488/24288 kbps
Noise Margin(Up/Down) 22.5/9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 38.7/22.7 dB
Output Power(Up/Down) 7.1/13.6 dBmData Path(Up/Down) Fast/Fast

Αρα καπου υπαρχει ενα προβλημα στο ενδιαμεσο. 

Οσο αφορα το Gigalan που θελω μου ειπε ο τεχνικοσ του ΟΤΕ οτι συντομα θα βγουν νεα ρουτερ με gigalan και οτι θα μπορω να παω πισω αυτο κ να μου δωσουν το καινουργιο. Αυτα. :)

Τα Speedport 724 που χρησιμοποιούν ήδη νομίζω ότι είναι Gbit, αλλά μάλλον είσαι καλύτερα με το 2i.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα . Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα δικτυο

Ισογειο , πρωτος , δευτερος οροφος. Το ρουτερ ειναι στον πρωτο και μοιραζει με hubs στο ισογειο και δευτερο οροφο αρχεια και ιντερνετ. Τα media tanks και ta PC επικοινωνουν κανονικα ολα μεταξυ τους.

Πλεον στον 3ο θα μπει νεο router για να υπαρχει ξεχωριστο ιντερνετ ,θελω το ισογειο κ ο πρωτος να εχουν το δικο τους ιντερνετ .Επισης θελω το file sharing να λειτουργει οπως πριν ,να βλεπουν δηλαδη ολα τα pc, media tanks και ο nas server μεταξυ τους. Πως θα το κανω αυτο.

Ευχαριστ

 

 

Βάζεις και τα 2 router στο ίδιο δίκτυο, στο υφιστάμενο. Στο νέο router βάζεις μια ip που δεν χρησιμοποιείται από τις συσκευές σου.

Στον 3 όροφο βάζεις σαν gateway την ip του νέου router.

 

Και ... τελείωσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.