Jump to content



home network ερωτηση


kakao83

Recommended Posts

Καλησπερα . Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα δικτυο

Ισογειο , πρωτος , δευτερος οροφος. Το ρουτερ ειναι στον πρωτο και μοιραζει με hubs στο ισογειο και δευτερο οροφο αρχεια και ιντερνετ. Τα media tanks και ta PC επικοινωνουν κανονικα ολα μεταξυ τους.

Πλεον στον 3ο θα μπει νεο router για να υπαρχει ξεχωριστο ιντερνετ ,θελω το ισογειο κ ο πρωτος να εχουν το δικο τους ιντερνετ .Επισης θελω το file sharing να λειτουργει οπως πριν ,να βλεπουν δηλαδη ολα τα pc, media tanks και ο nas server μεταξυ τους. Πως θα το κανω αυτο.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Title spelling.
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι τώρα τα έχεις όλα στο 192.168.1.Χ subnet, με router στο 192.168.1.1 .

 

Ρυθμίζεις το νέο router αντί στη κανονική του IP σε 192.168.2.1 όπως και να δίνει DHCP στο καινούργιο subnet, οπότε τα PC του 2ου ορόφου θα παίρνουν 192.168.2.Χ πλέον.

 

Συνδέεις τα 2 router μεταξύ τους. 

 

Πας πίσω στο 1ο router και ανοίγεις ένα route από το 192.168.1.0 προς 192.168.2.0 (ίσως χρειάζεται να κάνεις το ίδιο και στο 2ο router). Τα περισσότερα CPE έχουν αυτή τη δυνατότητα στο web interface διαφορετικά από telnet.

 

Διαφορετικά αν παίζει κανένα router που μπορείς να βάλεις openwrt/dd-wrt, μπορείς να παίξεις με vlan/multiwan κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι τώρα τα έχεις όλα στο 192.168.1.Χ subnet, με router στο 192.168.1.1 .

 

Ρυθμίζεις το νέο router αντί στη κανονική του IP σε 192.168.2.1 όπως και να δίνει DHCP στο καινούργιο subnet, οπότε τα PC του 2ου ορόφου θα παίρνουν 192.168.2.Χ πλέον.

 

Συνδέεις τα 2 router μεταξύ τους. 

 

Πας πίσω στο 1ο router και ανοίγεις ένα route από το 192.168.1.0 προς 192.168.2.0 (ίσως χρειάζεται να κάνεις το ίδιο και στο 2ο router). Τα περισσότερα CPE έχουν αυτή τη δυνατότητα στο web interface διαφορετικά από telnet.

 

Διαφορετικά αν παίζει κανένα router που μπορείς να βάλεις openwrt/dd-wrt, μπορείς να παίξεις με vlan/multiwan κλπ.

 

Ωραια οταν γινει η 2η συνδρομη και αντιμετωπισω προβλημα στην υλοποιηση που ειπες θα σε ενοχλησω

Link to comment
Share on other sites

@Larry δηλαδη το ενα ρουτερ 192.168.1.1 το αλλο 192.168.2.1 και απο μονο του το καθε ρουτερ θα δωσει ip σε ολα τα μηχανηματα. Αρα ο καθε οροφος κ τα αναλογα μηχανηματα θα εχουν το δικο τους ιντερνετ. Ομως θα μπορει πχ το media tank απο το ισογειο να δει ταινια απο τον hdd στο pc moy που ειναι στο δευτερο?

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ανοίξεις τα route από το ένα router στο άλλο, η κίνηση μεταξύ των 2 διαφορετικών subnet θα δρομολογείται κανονικά. Βαριά να χρειαστεί και καμιά ρύθμιση σε firewall για upnp/network discovery αλλά αν έχεις static ips και πας καρφωτά το αντιπαρέρχεσαι.

 

Απλά θα χρειαστείς να προσαρμόσεις τα shares, αν π.χ. το pc σου τώρα είναι στο 192.168.1.2 και μετά είναι στο 192.168.2.3 τα media players σου θα πρέπει πλέον να κοιτάνε την καινούργια ip.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι αν έχεις gigabit παντού και το νέο router είναι μόνο 100άρι τότε η κίνηση μεταξύ των 2 subnet θα είναι και αυτή 100άρα.

 

Σε αυτή τη περίπτωση ίσως αξίζει να κοιτάξεις για κανένα gigabit managed switch με vlan support και να συνδέσεις gigabit hubs πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για να καταλάβω.. 

θες 2 διαφορετικά δίκτυα, από 2 διαφορετικές γραμμές, να μπορούν να "ενώνονται" και να ανταλλάσσουν αρχεία οι συσκευές του ενός με τις συσκευές του άλλου;

Link to comment
Share on other sites

Οχι θελω στο υφιστάμενο δυκτιο που εχω(μια γραμμη ΟΤΕ, ενα ρουτερ 2-3 hubs ) σε 3 οροφους να βαλω αλλη μια γραμμη του ΟΤΕ οποτε και αλλο ενα ρουτερ αλλα να μην χασω to file sharing που εχω για τις ταινιες με τα media tank και τα PCs

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συνδέσεις τα δύο router που σου δίνουν οι πάροχοι μέσω των LAN θυρών τους γιατί θα γίνει μπάχαλο.

Η πιο απλή λύση είναι να πάρεις έναν dual wan router, όπως προτάθηκε, να σηκώσει δύο pppoe προς τους παρόχους με τα modem των παρόχων να είναι σε bridge mode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι θελω στο υφιστάμενο δυκτιο που εχω(μια γραμμη ΟΤΕ, ενα ρουτερ 2-3 hubs ) σε 3 οροφους να βαλω αλλη μια γραμμη του ΟΤΕ οποτε και αλλο ενα ρουτερ αλλα να μην χασω to file sharing που εχω για τις ταινιες με τα media tank και τα PCs

 

Φίλε μου το ίδιο λέμε. Εκτός αν δεν το εξηγείς καλά.

Έχεις τη γραμμή Α. Ήδη. Τη μοιράζεις σε 1-2-3 ορόφους. Σ'αυτή τη γραμμή έχεις και τα shared folders σου και παίζουν όλα καλά στους ορόφους που είπες.

 

Θες τώρα να βάλεις μια άλλη γραμμή, τη γραμμή Β. Και θες, οι 2 όροφοι να παίζουν με τη μια γραμμή και οι άλλοι δυο όροφοι με την άλλη. Το συμπεραίνω αυτό επειδή είπες "στον 3ο θα μπει νεο router για να υπαρχει ξεχωριστο ιντερνετ ,θελω το ισογειο κ ο πρωτος να εχουν το δικο τους ιντερνετ ".

Ως τώρα, αυτό που θες γίνεται. 

 

Εκεί που μπερδεύεται η κατάσταση είναι που θες να παίζει το υπάρχον file sharing, από τη γραμμή Α ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ Β. Θες δηλαδή τα pc που είναι στη γραμμή/δίκτυο Β να μπορούν να δουν τα αρχεία από το τωρινό δίκτυο Α. Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται.

Δεν γίνεται τα 2 modem/router των γραμμών σου να μοιράζουν ip σε όλες τις συσκευές και ΚΑΘΕ συσκευή να συνδέεται και στα 2 δίκτυα.

 

Άρα, να το πω πιο απλά, φυσική ένωση μιας συσκευής σε 2 δίκτυα... ή φυσική ένωση 2 δικτύων, δεν γίνεται. Το παιδιά που σου πρότειναν το dual wan router, καλά έκαναν, αλλά νομίζω πως δεν θα σε βολέψει, μια και πρέπει οι δυο γραμμές σου να είναι κοντά, ώστε να τις βάλεις πάνω στο ίδιο μηχάνημα. Επίσης είναι ακριβή λύση. Τέλος, ΔΕΝ θα έχεις ξεχωριστό internet στους x ή y ορόφους, έτσι όπως ζήτησες. Εσύ θα βλέπεις ένα δίκτυο, μια γραμμή. Αν δεν είναι και καλή υλοποίηση dual wan, δεν θα έχεις καν 2 γραμμές μαζί, ενωμένες, αλλά πότε τη μια, πότε την άλλη. Άρα δε θα έχεις κι ιδιαίτερο κέρδος σε ταχύτητα.

 

Μια λύση που ίσως σε βοηθούσε, θεωρητικά, είναι το vpn. Ένα εικονικό δίκτυο στο οποίο θα συνδέονται όλες οι συσκευές σου, από όποια κι από τις 2 γραμμές θα μπαίνουν. Αυτό γίνεται και σε επίπεδο συσκευής (μέσα από τα windows), αλλά και σε επίπεδο router. 2 καλά modem router, έχουν συνήθως τη δυνατότητα να συνδεθούν σε ένα vpn, παίρνοντας μαζί τους κι όλες τις συσκευές που συνδέονται πάνω τους. Αποτέλεσμα είναι να έχεις 2 γραμμές, 2 δίκτυα τα οποία θα συνδέονται εικονικά κι εσύ θα βλέπεις ένα δίκτυο, με το μόνο κέρδος, να μπορείς να'χεις το file sharing που ήθελες. Ό,τι κάνεις share μέσα στο vpn σου, θα το βλέπουν όσοι συνδέονται σε αυτό. Άλλο ένα κέρδος θα'ναι πως κι ένας φίλος σου ή μια άλλη συσκευή αν συνδεθεί σε αυτό το vpn, από τρίτη ή εντελώς άσχετη γραμμή, θα μπορεί να δει τα αρχεία στο file sharing. Το μόνο αρνητικό θα'ναι η ταχύτητα του vpn. Όταν δημιουργείται ένα vpn, η ταχύτητά του εξαρτάται από τις γραμμές που συνδέονται σε αυτό. Με δεδομένο το upload των γραμμών στην ελλάδα, καταλαβαίνεις ότι η μεταφορά αρχείων στο κοινό εικονικό δίκτυό σου, θα'ναι αργή. Π.χ. θα μπορείς να βάλεις να ακούσεις ένα τραγούδι (mp3) από το nas σου (στην α γραμμή) ενώ είσαι στον 3ο όροφο και σερφάρεις από το pc σου (στη β γραμμή), αλλά μην περιμένεις να κάνεις streaming ταινία 1080p με dolby digital που το bandwidth που θα χρειάζεσαι θα'ναι άνετα πάνω από 4-5 Mbps.. 

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο. Ό,τι απορίες ή ερωτήσεις έχεις, ακούω :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συνδέσεις τα δύο router που σου δίνουν οι πάροχοι μέσω των LAN θυρών τους γιατί θα γίνει μπάχαλο.

Η πιο απλή λύση είναι να πάρεις έναν dual wan router, όπως προτάθηκε, να σηκώσει δύο pppoe προς τους παρόχους με τα modem των παρόχων να είναι σε bridge mode.

Έχεις δίκαιο,αλλά ακόμα και στα ρουτερ που δίνουν οι πάροχοι μπορείς να απομονώσεις συγκεκριμένες lan ports , ώστε να μην γίνεται μπάχαλο με τους διπλούς dhcp servers.

Γίνεται δηλαδή με routes, αλλά δεν είναι και η πιο ενδεδειγμένη λύση.

Ίσως καλύτερα να είσαι με ένα managed switch στη μέση του χώρου, με 2 vlans και το firewall να περνάει την κίνηση από το ένα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνουν μερικά router (όχι όλα) που δίνουν οι πάροχοι είναι να βάζουν μία πόρτα σε dmz, αλλά δε βοηθάει ιδιαίτερα. Θα πρέπει να παρεμβάλεται ένας router που θα ενώνει τα δύο LAN. Αυτό δεν είναι κακή λύση αν απαιτείται απλώς συνδεσιμότητα μεταξύ των συσκευών στα δύο δίκτυα, είναι λίγο πιο ακριβή όμως, λόγω του επιπλέον εξοπλισμού (ενδιάμεσου router).

Αυτό που θα πρέπει να έχουν τα router είναι η δυνατότητα για δεύτερη IP στο LAN interface. Δεν το έχουν τα πιο πολλά, τα φτηνά τουλάχιστον.

Με διαφορετικά LANs όμως ίσως δεν παίζουν κάποιες υπηρεσίες που βασίζονται σε broadcasts. Δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν έτσι τα μηχανάκια που έχει ο kakao83.

Συν τοις άλλοις αυτές οι λύσεις έχουν δυσκολίες στο διαμοιρασμό και στην εφεδρεία ανάμεσα στις γραμμές, πρέπει δε να υποστηρίζονται από τα router των παρόχων.

Αν υπάρχει διάθεση για διάβασμα και πειραματισμό ένα φτηνό router που παίρνει openwrt μπορεί να κάνει τη δουλειά του dual wan router και δεν υπάρχει πρόβλημα με τις διαφορετικές θέσεις των modem στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας πρεπει να γινεται.

 

Καταρχας θα πρεπει να παιζει μονο ενας dhcp server για να μη γινει μπαχαλο. Αλλη λυση ειναι να μην παιζει κανενας και να εχεις στατικες ΙΡ (πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπει να βαζεις ΙΡ σε ολες τις συσκευες, οχι και τοσο πρακτικο μαλλον)

 

Οσον αφορα τί ΙΡ θα χρησιμοποιησεις, γινεται ειτε με ιδιο c-class ειτε με 2 διαφορετικα.

 

Αν βαλεις ιδιες, ο ενας ρουτερ θα ειναι 192.168.1.1 και θα δινει ΙΡ με dhcp και προφανως θα οριζει ως gateway τον εαυτο του. Οι συσκευες που θα παιρνουν ιντερνετ απο τον δευτερο ρουτερ (192.168.1.2) θα πρεπει να οριζεις χειροκινητα ΙΡ με τη μονη διαφορα οτι θα ορισεις gateway και dns τον 192.168.1.2. Ετσι ολα τα μηχανημα θα ειναι στο ιδιο δικτυο και καποιες (προτιμοτερα οι λιγες) συσκευες θα παιρνουν ιντερνετ απο τον δευτερο ρουτερ.

 

Αν βαλεις διαφορετικες ΙΡ, ο πρωτος ρουτερ θα ειναι παλι 192.168.1.1 και θα δινει dhcp απο το 192.168.1.ΧΧΧ. Και ιντερνετ απο τον εαυτο του. Ο δευτερος ρουτερ θα ειναι στο 192.168.2.1 και οι συκευες που παιρνουν απο αυτον ιντερνετ θα εχουν και παλι στατικες (χειροκινητα) ΙΡ απο το 192.168.2.ΧΧΧ. Εδω θα πρεπει να προσθεσεις σε ολες τις συσκευες ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΙΡ απο το αλλο δικτυο. Επισης επειδη τα χαζορουτερ των ISPs κανουν συνηθως ΝΑΤ το συμπαν by default, καλο θα ηταν το δευτερο ρουτερ να μηχρησιμοποιηθει ως switch για να επεκτεινεις το δικτυο σου. Συνεδεσε το σε καποιο διπλανο switch.

 

Ποια λυση θα σου προτεινα..? Καμια αν δεν ξερω τη χρηση του δευτερου δικτυου. Ειναι πιο πριβε? Ειναι πολυ μικρης σημασιας? Πιο critical? Μηπως ειναι πραγματικα λιγες οι συσκευες που θα συνδεθουν σε αυτο? Θελεις προσβαση στο πρωτο δικτυο μία στο τοσο? Μηπως το θελεις μονο για backup? Θελεις να ειναι ολα αυτα πληρως automated? Τί ΔΙΚΤΥΑΚΕΣ υπηρεσιες θα τρεχεις? (αυτο που ειπε ο trendy)

 

Ξεκινα να απαντας σε αυτα, γιατι αυτο που θελεις ειναι κατι που γενικως απογευγεται

Έγινε επεξεργασία από gaig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω ολους που εχουν ασχοληθει με το θεμα γιατι σε γειτονικο φορουμ ουτε μια απαντηση δεν πηρα.  Λοιπον ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οχι γιατι θελω παραπανο ταχυτητα, εχω μια χαρα συνχρονιζει στα 24.5 και κατεβαζω με 2.7mb/s αλλα γιατι οταν παιζω online games opos hots , bf4 ,starcraft και μπει καποιος youtube η βαλει μια ταινια να κατεβει απο torrents το ping χτυπαει κοκκινα οπως επισης και τα νευρα μου.

Γιαυτο και θελω το ισογειο κ ο 1ος οροφος να εχουν ιντερνετ απο το υφισταμενο δυκτιο-ρουτερ ΓΡΑΜΜΗ 1 ΟΤΕ(ρουτερ Asus DSL-N17U).
2os οροφος Νεα γραμμη ΟΤΕ με ASUS router DSL-N55U. Στο 2ο οροφο λοιπον θα ειναι συνδεδεμενο Ενα pc , ενα λαπτοπ , 2 κινητα , ενισχυτης , smart tv , media tank , Nas synology Diskstation  και ενα acces point στα μεσα δωματια που δεν πιανει καλα το wifi. 

Το ολο προβλημα δημιουργειται γιατι θελω να μπορω να δω και εγω και ο αδερφος μου ταινιες και σειρες απο τα pc-mediatanks-Nasserver.

Ρωτησα τεχνικο δυκτιου και μου ειπε την περιπτωση που ειπε ο @gaig. ισογειο 1ος ,router με ip 192.168.1.1 και 2ος οροφος 192.168.2.1.Επισης μου ειπα να δωσω static ip σε ολα τα μηχανιματα στο 2ο οροφο. αυτο δεν το καταλαβα γιατι. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις είναι , μάλλον , QoS :p

 

Ρυθμίζεις το router να δίνει προτεραιότητα στις εφαρμογές που θέλεις , και θα τα συνδέσεις όλα πάνω του. Έτσι με 1 γραμμή όλοι ευχαριστημένοι (τα τορρεντς όχι πολλά connections γατί θα τρώνε την ram του router που την χρειάζεται για το QoS).

Έγινε επεξεργασία από Martyras
Link to comment
Share on other sites

Ναι , αυτό είναι , για τα τορρεντς οταν τα έχεις ανοιχτά, λογικά κάνει seed , γι αυτό εχεις μεγάλο ping.Για το QoS δοκίμασε να ορίσεις το download/upload στα κουτάκια και να δεις πως συμπεριφερεται, αλλιώς πρέπει να ορίσεις μόνος σου τις τιμές και τα ports για κάθε παιχνίδι. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=t2rsUDIsx_w

Έγινε επεξεργασία από Martyras
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω ολους που εχουν ασχοληθει με το θεμα γιατι σε γειτονικο φορουμ ουτε μια απαντηση δεν πηρα.  Λοιπον ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οχι γιατι θελω παραπανο ταχυτητα, εχω μια χαρα συνχρονιζει στα 24.5 και κατεβαζω με 2.7mb/s αλλα γιατι οταν παιζω online games opos hots , bf4 ,starcraft και μπει καποιος youtube η βαλει μια ταινια να κατεβει απο torrents το ping χτυπαει κοκκινα οπως επισης και τα νευρα μου.

Γιαυτο και θελω το ισογειο κ ο 1ος οροφος να εχουν ιντερνετ απο το υφισταμενο δυκτιο-ρουτερ ΓΡΑΜΜΗ 1 ΟΤΕ(ρουτερ Asus DSL-N17U).

2os οροφος Νεα γραμμη ΟΤΕ με ASUS router DSL-N55U. Στο 2ο οροφο λοιπον θα ειναι συνδεδεμενο Ενα pc , ενα λαπτοπ , 2 κινητα , ενισχυτης , smart tv , media tank , Nas synology Diskstation  και ενα acces point στα μεσα δωματια που δεν πιανει καλα το wifi. 

Το ολο προβλημα δημιουργειται γιατι θελω να μπορω να δω και εγω και ο αδερφος μου ταινιες και σειρες απο τα pc-mediatanks-Nasserver.

Ρωτησα τεχνικο δυκτιου και μου ειπε την περιπτωση που ειπε ο @gaig. ισογειο 1ος ,router με ip 192.168.1.1 και 2ος οροφος 192.168.2.1.Επισης μου ειπα να δωσω static ip σε ολα τα μηχανιματα στο 2ο οροφο. αυτο δεν το καταλαβα γιατι. 

 

Σε αυτο που ρωτας.. αν χρησιμοποιεις μονο αυτοματες ΙΡ, σημαινει οτι χρησιμοποιεις dhcp server. Ομως εχεις 2 ρουτερ πανω στο ιδιο "φυσικο" (layer2) δικτυο. Τρεχοντας και οι δυο dhcp server, απο ποιον θα παρει μία νεα συσκευη?? Αλαλουμ. Θα χασει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.

 

Εγω θα σου προτεινα να τρεχει dhcp server ο πρωτος ρουτερ και να δινει ιντερνετ στο 192.168.1.ΧΧΧ

Στο δικο σου pc βαζεις οπωσδηποτε χειροκινητα ΙΡ απο το 192.168.2.ΧΧΧ και καβατζωνεσαι με το δευτερο ρουτερ! Προσθετεις και μία δευτερη ΙΡ απο το 192.168.1.ΧΧΧ για να βλεπεις το "πρωτευον" δικτυο. (Γινεται και με static route add χωρις χρηση δευτερης ΙΡ, αλλα παραπανω πολυπλοκοτητα)

Θα μπορουσες επισης να δοκιμασεις να βαλεις το δευτερο ρουτερ στο 192.168.1.2 και να οριζεις χειροκινητα gateway και dns αυτην την ΙΡ. Δες το αν παιζει ετσι, γλιτωνεις και τη δευτερη ΙΡ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.