Jump to content



Αγορά λάπτοπ - Προτάσεις (600 - 800 ευρώ)


Recommended Posts

Ψάχνομαι για αγορά λάπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

  • τουλάχιστον i5 cpu
  • 8 gb ram (θέλω εκτος των άλλων να σηκώνω vm)
  • 15.6 ίντσες
  • 2 κιλά πάνω κάτω
  • κατά προτίμηση Dell ή Lenovo

Η χρήση θα είναι για τη σχολή, δεν θα τρέχω πολύ βαριές εφαρμογές πέρα από τα virtual machines, αλλά θέλω κάτι αξιόπιστο όσων αφορά επιδόσεις, θερμοκρασίες, μπαταρία.ΟΧΙ gaming.

 

Θέλω να μου πείτε καταρχήν πόσο αξίζει η FullHD οθόνη σε σχέση με την 1366 και η ανάλογη αύξηση τιμής.

 

Μέχρι τώρα το μοναδικό που βρήκα να με καλύπτει είναι το Dell Inspiron 5558 σε διάφορες παραλλαγές:

Βασική στα 649: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_dell-inspiron-15-5000-series-5558-i5-5200u-8gb-1tb-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-2gb-1169333.html?outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5

 

FullHD στα 799: http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-dell-inspiron-5558-%28i5-5200u-8gb-1tb-gt-%281%29

 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το μοντέλο ή να μου προτείνετε κάτι άλλο (δεκτές και προτάσεις άλλων εταιρειών). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Η 1920x1080 έχει καλύτερα χρώματα, πιο καθαρή εικόνα και θα δεις μικρότερα στοιχεία στο desktop. Στα games απαιτεί καλύτερη gpu, αλλά φού δεν προορίζεται για gaming δεν σε απασχολεί αυτό. Όχι ότι δεν είναι καλή η 920, αλλά δεν είναι και GTX. Για αυτά που θέλεις μια χαρά είναι. Για θερμοκασίες δεν γνωρίζω κάτι άσχημο και από επιδόσεις ένα κλασικό λάπτοπ είναι. Για ακόμα καλύτερες επιδόσεις πρέπει να πας σε HQ επεξεργαστές, αλλά ανεβαίνεις πολύ σε χρήμα.

 

Η γνώμη που είναι ότι αξίζει το Full HD, οπότε τείνω προς την 2η επιλογή σου που σε αυτά τα χρήματα δεν βλέπω κάτι άλλο. Το ίδιο υπάρχει με Linux 50 ευρόπουλα λιγότερα. Καλό θα ήταν να πας σε ένα κατάστημα και να δεις (αν έχει) τις διαφορές των δύο αναλύσεων. Πάρε μία γεύση από το παρακάτω βίντεο

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση η αναλυση με την χρωματικη αποδοση, μπαρουφες λεει ο τυπος.

 

Το δικο μου laptop (Dell inspiron ) ειναι fhd αλλα η χρωματικη αποδοση ειναι πραγματικα για τα πανηγυρια.Το λευκο φοντο πχ το δειχνει γαλαζιο, σε πιανει πονοκεφαλος με μια ωρα χρησης.

Το εσωσα γιατι πηρα ενα spyder 4 (καλιμπραστηρι) αλλιως πιστευω θα το ειχα πουλήσει τον 1ο μηνα.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση η αναλυση με την χρωματικη αποδοση, μπαρουφες λεει ο τυπος.

 

Το δικο μου laptop (Dell inspiron ) ειναι fhd αλλα η χρωματικη αποδοση ειναι πραγματικα για τα πανηγυρια.Το λευκο φοντο πχ το δειχνει γαλαζιο, σε πιανει πονοκεφαλος με μια ωρα χρησης.

Το εσωσα γιατι πηρα ενα spyder 4 (καλιμπραστηρι) αλλιως πιστευω θα το ειχα πουλήσει τον 1ο μηνα.

Αναφέρεσαι στον τύπο του βίντεο ή σε μένα?

 

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες μήπως είσαι υπερβολικός? Μήπως είχε κάποιο πρόβλημα το λάπτοπ σου? Ποια gpu είχε?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στον τύπο του βίντεο ή σε μένα?

 

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες μήπως είσαι υπερβολικός? Μήπως είχε κάποιο πρόβλημα το λάπτοπ σου? Ποια gpu είχε?

 

Στον τυπο αναφερομαι που θα μας πει σε λιγο οτι μια fhd οθονη ειναι σαν ips.

Το laptop σιγουρα δεν εχει προβλημα απλα by default τα χρωματα που βγαζει η οθονη ειναι σαν να εχεις  θερμοκρασια λευκου 9300Κ.

Αν εχεις μονιτορ που εχει preset modes βαλε το στο cool και θα καταλαβεις τι εννοω.Αν μπορεις να δουλεψεις σε τετοιο mode πανω απο μια ωρα και δεν σε πιανει πονοκεφαλος εισαι ηρωας.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.