Jump to content



Αγορά USB Hub με εξωτερικη τροφοδοσια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Ειμαι σε διαδικασια να φτιαξω ενα συστηματακι σαν υποκαταστατο laptop (low budget υβριδικο ταμπλετο-laptop), χρησιμοποιωντας σαν βαση ενα Teclast X98 Pro.

Οπως το εχω φτιαξει στο μυαλο μου, το tablet, το ποντικι, το πληκτρολογιο και οποιο εξωτερικο μεσο αποθηκευσης προκυψει κατα καιρους, θα κουμπωνουν σε ενα USB hub, που θα λειτουργει σα διαυλος επικοινωνιας μεταξυ τους, και θα εχει ανεξαρτητη εξωτερικη τροφοδοσια, γιατι η μπαταρια του tablet θα δημιουργει περιορισμο στον αριθμο των συσκευων που μπορουν να ειναι συνδεδεμενες πανω του.

Ψαχνω λοιπον κατι με τετοιες προδιαγραφες:

1. Να εχει εξωτερικη τροφοδοσια

2. Να βγαζει τουλαχιστον 4 θυρες USB

3. Να εχει συνολικο output τουλαχιστον 5Α, και σιγουρα μια θυρα με 2.5A (για το tablet)

4. Να λειτουργει ως USB Hub

 

Εψαξα καμποσο στο amazon και αυτα που βρηκα (οπως αυτο http://www.amazon.co.uk/Zotop-7-Port-Adapter-Standard-Silver/dp/B00XC0GW84/ref=sr_1_231?ie=UTF8&qid=1448397634&sr=8-231&keywords=powered+usb+hub) ή δε λενε τι output εχουν, ή δεν εχουν αρκετο. Και αυτα που εχουν αρκετο output λειτουργουν μονο για φορτιση.

 

Εχετε καμια ιδεα για το τι θα μπορουσε να με καλυψει? Μηπως εχω λαθος κριτηρια στην ερευνα αγορας?

 

Οποιαδηποτε ιδεα για προιον, ή και για το στησιμο του συστηματος ακομα, ειναι ευπροσθεκτη.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο θες μάλλον , αν και λιγο τσιμπάει στην τιμή

 

http://www.amazon.co.uk/TP-LINK-UH720-exclusive-Anti-static-protection/dp/B00RXKBX74/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1448434434&sr=8-1&keywords=tp-link+usb+hub

 

οι απλές USB νομιζω δε μπορουν να δωσουν 2.5Α σε μια θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο http://www.ebay.co.uk/itm/New-4-7-Port-USB-2-0-3-0-Multi-HUB-Splitter-on-off-Switch-AC-Adapter-USB-Cable-/141639181675?var=&hash=item20fa5a656b:m:mP6iIavpCHlyPEcz7VLaGRA

 

και να βάλεις και σε μια πρίζα έναν φορτιστή 2.5A για να φορτίζεις το τάμπλετ σου. Κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/7364714/LogiLink-Universal-Wall-Charger-4x-USB-Ports.html

Link to comment
Share on other sites

@Avatar_Gr κάπου έχασα το σκεπτικό σου... Και πώς θα επικοινωνεί το tablet με τα περιφερικα αν είναι κομπωμενα σε διαφορετικες συσκευές;

 

@lefteriz αυτο ειναι σχεδον αυτο που χρειαζομαι... Οι θυρες που δινουν αρκετο ρευμα δεν ειναι για data transfer.... :unsure:  :unsure:  :unsure:  Θα συνεχισω να κοιταω....

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω απλά να πάρεις Bluetooth ποντίκι και πληκτρολόγιο και να τελειώνει το πράγμα :) Ούτε αντάπτορες ούτε τίποτα θα χρειαστείς.

Όσο για εξωτερικό σκληρό άσε τα καλόδια και πήγαινε σε κάτι με wifi (πχ εγώ πήρα ένα xiaomi router και κουμπώνω πάνω του τον σκληρό, έχει και έτοιμες τέτοιες υλοποιήσεις με 1-3-6Τb από την xiaomi παλι)

 

Δούλεψα λίγο το tablet με καλώδια όπως θες να το κάνεις και ήταν "άχρηστο".. Χάνει στην ουσία τον σκοπό ύπαρξης του σαν "tablet". Στο λέω επειδή το δοκίμασα και δεν :)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολογιο θα μπορουσα να παρω τη θηκη-πληκτρολογιο που πουλανε μαζι με το tablet.

Για το θεμα του ποντικιου, κανει οποιοδηποτε bluetooth ποντικι, χωρις ανταπτορα?

Οσο για το router εχεις δικιο, την εμπιστευομαι τη Xiaomi και ενδομυχα εψαχνα αφορμη να χτυπησω ενα ρουτερακι της...!  :p Ειχες κανενα προβλημε με την υλοποιηση με το Xiaomi router?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολογιο θα μπορουσα να παρω τη θηκη-πληκτρολογιο που πουλανε μαζι με το tablet.

Για το θεμα του ποντικιου, κανει οποιοδηποτε bluetooth ποντικι, χωρις ανταπτορα?

Οσο για το router εχεις δικιο, την εμπιστευομαι τη Xiaomi και ενδομυχα εψαχνα αφορμη να χτυπησω ενα ρουτερακι της...!  :p Ειχες κανενα προβλημε με την υλοποιηση με το Xiaomi router?

1) Η θήκη είναι απίστευτα ποιοτική, απλά καλό είναι να αγοράσεις αυτοκόλλητα που να λειτουργούν σαν αποστάτες με την οθόνη γιατί αλλιώς μπορεί να αφήσει σημάδια (εγώ έχω προστατευτικό και δεν με νοιάζει αλλά το ήξερα θα το έκανα από την αρχή)

2) Να ψάξεις για ποντίκι που να αναγράφει για android/windows phone/tablet. Η διαφορά θα είναι ότι θα γράφει συνδεσιμότητα πχ bluetooth 4 και όχι πχ Wireless - 2.4 GHz

3) Όχι κανένα πρόβλημα βασικά δεν το έψαξα και καθόλου μιας και δεν έχω χρόνο... 6 μέρες το έχω μονο. Αν θες ψάξε για review που το δείχνουν ότι το κάνουν στην πράξη για να σου λύσουν τις απορίες, εμένα ο κολλητός που το σύνδεσε γιατί έγραφα μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.