Jump to content



Πως να σταματήσω την αυτόματη απενεργοποίηση του 2ου σκληρού;


Recommended Posts

Γεια σας!!!

Έχω κάνει ένα νέο PC, στο οποίο έχω έναν δίσκο SSD ως κύριο δίσκο και έναν HDD ως δεύτερο, για αρχεία κτλ. Πάντα, μετά από κάποια λεπτά από την εκκίνηση του υπολογιστή, ακούγεται ένας ήχος απενεργοποίησης. Αν εκείνη τη στιγμή δοκιμάσω να «δω» κάποιο αρχείο στον δεύτερο δίσκο, ακούγεται πάλι αυτός ο ήχος και κάνει περίπου 3-4 δευτερόλεπτα να μου το εμφανίσει!!! Υπάρχει κάποια επιλογή από το να σταματήσω αυτή την απενεργοποίηση; Είναι θέμα BIOS, είναι θέμα των Windows, πιστεύετε ότι καλώς απενεργοποιείται ο δίσκος οπότε να το αφήσω όπως είναι; Γενικά χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Έχω κάνει ένα νέο PC, στο οποίο έχω έναν δίσκο SSD ως κύριο δίσκο και έναν HDD ως δεύτερο, για αρχεία κτλ. Πάντα, μετά από κάποια λεπτά από την εκκίνηση του υπολογιστή, ακούγεται ένας ήχος απενεργοποίησης. Αν εκείνη τη στιγμή δοκιμάσω να «δω» κάποιο αρχείο στον δεύτερο δίσκο, ακούγεται πάλι αυτός ο ήχος και κάνει περίπου 3-4 δευτερόλεπτα να μου το εμφανίσει!!! Υπάρχει κάποια επιλογή από το να σταματήσω αυτή την απενεργοποίηση; Είναι θέμα BIOS, είναι θέμα των Windows, πιστεύετε ότι καλώς απενεργοποιείται ο δίσκος οπότε να το αφήσω όπως είναι; Γενικά χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

 

Γειά κ από εμένα! :)

 

Τι windows έχεις?

Link to comment
Share on other sites

1) Πήγαινε στο: Power options -> Edit plan settings -> Change advanced power settings -> Hard disk -> Turn off hard disk -> Never

 

2) Ενδεχομένως να μην πιάσει, εφόσον μιλάμε για τον 2ο δίσκο σου, οπότε μπορείς να μεταφέρεις το pagefile σου, από τον 1ο δίσκο (που έχει τα windows), στον 2ο σου δίσκο, με συνέπεια αυτός (ο 2ος) να μην σταματά. Αυτή την λύση εφάρμοσα για τους WD Green δίσκους μου, μιας και από μόνοι τους σβήνουν κανονικά, με συνέπεια να υπάρχει φόβος ζημιάς.

 

Πως γίνεται αυτό: Δεξί κλικ στο My computer -> Properties -> Advanced system settings -> Performance -> Advanced -> Virtual memory -> Change

Εκεί επιλέγεις σε ποιόν δίσκο και πόση χωρητικότα θα έχει το pagefile σου. 

 

Προσοχή: Εαν βγάλεις το pagefile από το πχ C: στο D:, πριν κάνεις κάποιο φορμάτ ή εαν υπάρχει υποψία βλάβης του D: και χρήζει αντικατάστασης, φρόντισε να επαναφέρεις την ρυθμιση στην αρχική της μορφή.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πρώτο που μου πρότεινες και περιμένω να δω αν το κάνει ξανά... Πάντως γενικά εσύ πιστεύεις ότι δεν είναι σωστό να γίνετε αυτή η απενεργοποίηση;

 

Εξαρτάται.

 

Γενικά οι μηχανικοί δίσκοι "ζούν" πιο πολύ όταν δουλεύουν χωρίς συνεχόμενα άναψε-σβήσε.

 

Οι WD Green με ενσωματωμένη την power saving δυνατότητα on/off, αρχικά παρουσίαζαν πολλά προβλήματα, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο και εγώ έχω 2! Κατά συνέπεια φρόντισα οι δίσκοι μου να δουλέυουν συνεχώς και τους έχω 4 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

 

Κάποιος άλλος ίσως θέλει minimum κατανάλωση κ minimum θόρυβο, οπότε το ρυθμίζει ανάλογα.

 

Το ζήτημα είναι να υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης!  :)

 

ΥΓ: 99% δεν θα πιάσει διότι είναι ο 2ος δίσκος σου. Αναγκαστικά θα πάς στην 2η μέθοδο. Η 1η μέθοδος είναι για τον system/windows disk.

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με αυτό...Το page file το έχω στο auto , αυτο σημαίνει οτι κάνει page file και στους δύο δίσκους? Το ρωτάω αυτό γιατί ανά άσχετα χρονικά διαστήματα ακούω το μηχανικό  να κάνει ένα θόρυβο σαν να είναι οff και πάει να ξεκινήσει , ενώ από το power options τον έχω πάντα να είναι on...O δίσκος είναι healthy 100% - Win 8.1.

Sorry για τη σφήνα.. :D .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με αυτό...Το page file το έχω στο auto , αυτο σημαίνει οτι κάνει page file και στους δύο δίσκους? Το ρωτάω αυτό γιατί ανά άσχετα χρονικά διαστήματα ακούω το μηχανικό  να κάνει ένα θόρυβο σαν να είναι οff και πάει να ξεκινήσει , ενώ από το power options τον έχω πάντα να είναι on...O δίσκος είναι healthy 100% - Win 8.1.

Sorry για τη σφήνα.. :D .

 

To pagefile by default υπάρχει στον δίσκο που έχει γίνει η εγκατάσταση των windows. Σε άλλο δίσκο εγκαθίσταται μόνο αν το κάνεις με το χέρι (βλέπε Νο2).

 

Πιθανώς κι εσύ να έχεις 2ο δίσκο σαν τον WD Green που έχει power saving mode και σβήνει όταν δεν χρησιμοποιείται.

 

Η περίπτωση σου είναι λογικά ακριβώς η ίδια με του DNA, οπότε δοκίμασε αυτά που γράφω παρπάνω για να σταματήσεις το on/off του δίσκου.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

To pagefile by default υπάρχει στον δίσκο που έχει γίνει η εγκατάσταση των windows. Σε άλλο δίσκο εγκαθίσταται μόνο αν το κάνεις με το χέρι (βλέπε Νο2).

 

Πιθανώς κι εσύ να έχεις 2ο δίσκο σαν τον WD Green που έχει power saving mode και σβήνει όταν δεν χρησιμοποιείται.

 

Η περίπτωση σου είναι λογικά ακριβώς η ίδια με του DNA, οπότε δοκίμασε αυτά που γράφω παρπάνω για να σταματήσεις το on/off του δίσκου.

 

:)

Και όμως σε εμένα δούλεψε ο πρώτος τρόπος!!!!!! Από την ώρα που το έκανα δεν άκουσα ξανά τον ήχο απενεργοποίησης. Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά ενεργοποιήσα το page file και στους δύο δίσκους , μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει τίποτα , περίεργο πάντως , φαίνετε πως ο Toshiba έχει κατι παρόμοιο με τους Green WD ...δηλαδή παρόλου που απενεργοποιείς απο το power option το "shutdown" αυτός κάνει τα δικά του...

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά ενεργοποιήσα το page file και στους δύο δίσκους , μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει τίποτα , περίεργο πάντως , φαίνετε πως ο Toshiba έχει κατι παρόμοιο με τους Green WD ...δηλαδή παρόλου που απενεργοποιείς απο το power option το "shutdown" αυτός κάνει τα δικά του...

 

Ακριβώς αυτό αντιμετώπισα με τους Green και εφάρμοσα την 2η μέθοδο. Πάντως με τόση μνήμη που έχεις, το pagefile ουσιαστικά δεν δουλεύει (εκτός εαν κάνεις χρήση sleep,hibernate κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό αντιμετώπισα με τους Green και εφάρμοσα την 2η μέθοδο. Πάντως με τόση μνήμη που έχεις, το pagefile ουσιαστικά δεν δουλεύει (εκτός εαν κάνεις χρήση sleep,hibernate κλπ).

 

Ναι το γνωρίζω , απλά σε ορισμένα παιχνίδια όπου εάν δεν έχεις page file ενεργοποιημένο παρουσιάζουν πρόβλημα...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα φαίνονται καλά με sentinel και chrystal ... :!!!!:

Kάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι καμμιά φορά το εικονίδιο του IRST πολλές φορές δε βγάζει το ok και παραμένει "κολλημένο στο κυκλάκι" αλλά μέσα φαίνονται όλα καλά - όλα ανθηρά και για τους δύο δίσκους (ssd-hdd). Ούτε BSOD ούτε τίποτα...

Eκτός και αν το smart του είναι γτπ... :online2long:

Link to comment
Share on other sites

Εγω έψαχνα να δω πως θα τους κάνω να κλείνουν αμέσως ,lol.

Για την ιστορία, σχετικό η όχι ,έχω κάψει εναν caviar blue .

Έχω στο μυαλό μου οτι αυτό φταίει ,αλλα δεν αντέχω τόσο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έψαχνα να δω πως θα τους κάνω να κλείνουν αμέσως ,lol.

Για την ιστορία, σχετικό η όχι ,έχω κάψει εναν caviar blue .

Έχω στο μυαλό μου οτι αυτό φταίει ,αλλα δεν αντέχω τόσο θόρυβο.

 

Θόρυβο δεν ακούω από τους δίσκους, μιας και έχω 7 12αρηδες ανεμιστήρες στο κουτί...  :lol:

 

Και να άκουγα όμως, δεν μπορώ να ζήσω πάλι την αγωνία απώλειας δεδομένων.

 

Ο ένας μου δίσκος, ξεκίνησε σαν 160gb και ανα 6μηνο χάλαγε (μάπα τροφοδοτικό έκαιγε τους δίσκους). Εγγύηση στην εγγύηση (δεν έχουμε τον ίδιο βαλε 10 ευρώ και πάρε μεγαλύτερο) έγινε 1TB.  :eek:

 

Τα είχα όλα backup σε 3 δίσκους εξωτερικούς από τον φόβο μου! Πλέον δεν ρισκάρω και τους έχω πάντα ON....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.