Jump to content



Απαράδεκτος Γερμανός - Sony Hellas


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ονομάζομαι Πολύδωρος Στολτίδης και είμαι κάτοικος Ελλάδος και περιοχής Πανοράματος, Θεσσαλονίκης.

Στις 23/11/2015 είχα πάει από Κατάστημα Γερμανός στην Χαριλάου/Θεσσαλονίκης

όπου και παρέδωσα την ελαττωματική μου κονσόλα PlayStation 4.

Στις 24/11/2015 έλαβα έναν κωδικο RJ04536253 όπου μπορούσα να παρακολουθώ την επιδιόρθωση της συσκευής μου.

Παράλληλα επειδή με είχε φάει η περιέργια κάλεσα στην Sony Hellas και άνοιξα έναν αριθμό αναφοράς: 13542125

Για το πρόβλημα μου. Ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι οι κονσόλες πηγαίνουν στο εξουσιοδοτημένο τους Service cometron.gr και γίνεται αντικατάσταση με καινούργια.

Και τους ρώτησα δηλαδή δεν υπάρχει κάποια επισκευή και μου λένε ότι έχουμε εντολές από την Sony.com να μην επεμβαίνουμε σε καμία κονσόλα και να τις κάνουμε αντικατάσταση αν το πρόβλμα οφείλετε σε υπαιτιότητα της.

Όλα καλά όλα ωραία το πρόβλημα μας ήταν ο Γερμανός.

Στις 29/11/2015 ξανά έλαβα από τον Γερμανό ένα μήνυμα το οποίο έλεγε ότι η διαδικασία ελέγχο της συσκευής σας θα ολοκληρωθεί σύντομα.

Στις 2/12/2015 λαμβάνω ένα μήνυμα όπου μου αναφέρει ότι η κονσόλα μου έχει ολοκληρώσει τον έλεγχο και σύντομα θα υπάρξει μήνυμα για την παραλαβή.

Στις 3/12/2015 και ενώ είμαι φορτισμένος καλώ στην Sony, όπου μου αναφέρει ότι δεν κάνουν αντικατάσταση κονσόλας με καινούργια, αλλά με επισκευασμένη.

Το οποίο το ρώτησα γιατί στο community του PlayStation μου το ανέφερε κάποιος.

http://community.eu.playstation.com/t5/PS4/%CE%91%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82/m-p/23840288

 

 

 

Δεν ξέρω τι θα κάνετε, αλλά θα μου στείλετε καινούργια κονσόλα σφραγισμένη του κουτιού και όχι ξεφτιλίκια.

 

Τέλος να σας ενημερώσω ότι έχει γίνει αναφορά για τον Γερμανό και στο 1520

Γραμμή Υποστήριξης Καταναλωτή και τώρα θα γραφτεί και για την Sony Hellas.

Link to comment
Share on other sites

Πολύδωρε καλησπέρα,

 

δε μου είναι προφανές ποιας εταιρείας υπάλληλος σε "διαβεβαίωσε ότι οι κονσόλες πηγαίνουν στο εξουσιοδοτημένο τους Service cometron.gr και γίνεται αντικατάσταση με καινούργια". Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω εγώ είναι αυτή η προφορική ενημέρωση, στην οποία σε πληροφορούν για μια εσωτερική λειτουργία που κανονικά δεν ενδιαφέρει τον καταναλωτή.

 

Σύμφωνα με τον νόμο, η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να σου αντικαταστήσει την κονσόλα με καινούρια, αλλά με λειτουργική, προσφέροντάς σου ταυτόχρονα την νόμιμη εγγύηση.

 

Πάντως, σου προτείνω να επεξεργαστείς το μήνυμά σου και να αφαιρέσεις όσες πληροφορίες δεν είναι απαραίτητες στο θέμα μας. Πώς σε εξυπηρετεί να παραθέτεις δημόσια όλα τα προσωπικά σου στοιχεία και τους μοναδικούς κωδικούς για το σέρβις και τις αναφορές σου;

 

Τέλος, μετακινώ το θέμα στην σωστή ενότητα, γιατί προφανώς δεν αφορά σε "κινητές πλατφόρμες"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ο Γερμανος και οποιοδήποτε κααστημα δεν παρέχει εγγύηση. Πέραν του doa που είναι άλλη υπόθεση.

ότι σου πει ή αντιπροσωπεία ισχύει .ο υπάλληλος προφανώς και έκανε λάθος.

Οι όροι της εγγυησης φαντάζομαι οτι θα προβλέπουν επισκευή και εαν δεν είναι αυτό εφικτό τοτε αντικατάσταση.

κανε ένα κόπο να τους διαβάσεις και ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

ο Γερμανος και οποιοδήποτε κααστημα δεν παρέχει εγγύηση. Πέραν του doa που είναι άλλη υπόθεση.

ότι σου πει ή αντιπροσωπεία ισχύει .

 

Λάθος. Το κατάστημα που πραγματοποιεί την πώληση είναι υποχρεωμένο δια νόμου να προσφέρει τη νόμιμη εγγύηση. Ακόμη κι αν το κατάστημα αναγκαστεί να στείλει ένα προϊόν σε αντιπροσωπεία, ο καταναλωτής δεν έχει καμία υποχρέωση να μιλήσει με οποιονδήποτε πλην του πωλητή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Πολύδωρε μπορώ και εγώ με 100% σιγουριά να σου πω πως δεν υπήρχε ποτέ περιπτωση να σου δώσει η sony κονσόλα του κουτιού όλες οι εταιρείες δείνουν ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ προιοντα προς αντικατασταση μόνο το καταστημα αν είναι υποχρεωμενο νομικα σου δίνει σφραγισμενο προιον.

Στην τελική μη χαλιέσαι τα ανακατασκευασμενα ειναι ποιο τεσταρισμένα πως δουλεύουν και πως δεν θα σου βγάλουν πρόβλημα αργοτερα

Το μόνο που πρέπει να κυνηγήσεις ειναι η εγγύηση μη σου δώσουν πχ απο εκεί που συνεχίζει η παλία σου κονσόλα αλλά καινουργεια για 1 χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική μη χαλιέσαι τα ανακατασκευασμενα ειναι ποιο τεσταρισμένα πως δουλεύουν και πως δεν θα σου βγάλουν πρόβλημα αργοτερα

Μύθος. Δύο φορές έχει πάρει ανακατασκευασμένο, ΚΑΙ τις δύο, είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.