Jump to content



Βοηθεια για format NTFS-->FAT32


YDinopoulos

Recommended Posts

Εγω θα προτεινα να bootαρεις με το cd των windows xp και απο εκει εχει επιλογες για δημιουργια partions και φορμαρισμα σκληρου δισκου σε fat32 ή ntfs.

Προσοχη μην φορμαρεις τον δισκο που εχεις τα windows:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 20:23]

Convert νομιζω ειναι αυτο που ψαχνει ο Γιαννης...αλλα κ παλι μεσω format δεν γινεται??

Ναι...θελει ομως να κρατησει τα δεδομενα ή οχι?????

Link to comment
Share on other sites

με το partition magic γινεται χαλαρα....

Ακομα και αν συναντησεις προβλημα υπαρχει ενας αλος τροπος μεσω Λαμιας...Βαζεις τους δισκους και ξεκινας boot με windows xp install και μετα....format σε fat32 και restart καπακια...Σε ολους το ιδιο...

Ειναι χαζος τροπος αλλα γινεται και ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 20:55]

Κατι εκανα. Βρηκα ενα προγραμμα που λεγεται SwissKnife και εκανε format απο ntfs σε fat.

Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν !

Στην διαθεση σου.Γι' αυτο ειμαστε εδω.:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μόνο linux, αλλά το ntfs παραμένει στο μεγάλο δίσκο μου (μαζί με ένα μικρότερο fat32 partition).

ας όψονται οι φίλοι κι οι γνωστοί με winblows :p

το πρόβλημα του fat32 είναι ότι δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB αν θυμάμαι καλά (δηλαδή dvd iso).

ο 2.6 kernel έχει ntfs υποστήριξη ως γνωστόν, έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το etc/fstab και πάλι έχεις πρόβλημα? ποια διανομή έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.