Jump to content



Αγορά κάρτας για Sony Vegas


Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση από την 6850 που έχω. Είμαι ανάμεσα σε

AMD 390X

AMD FirePro W7100 8GB GDDR5

Matrox C420

PNY Quadro K4200 4 GB

 

Το καλό με τις 3 τελευταίες είναι ότι πιάνουν 1 slot και έχουν αρκετά μεγάλο support αλλά υστερούν στο computing performance σε OpenCL με σχέση την 390X.

Θα συνδέσω 3 συσκευές, την κύρια οθόνη (Eizo), την CRT οθόνη του μοντάζ (preview/Live/Cut) και τον CRT Projector

Έχω βάλει ένα Fury στον projector (οπότε πάει σε DVI), και στην οθόνη του μοντάζ ένα vga σε DP οπότε στην ουσία οι πηγές μου είναι DVI-DVI-DP.

 

Matrox (όσο έχω δουλέψει) μέχρι και την Parhelia, είναι αθάνατες και αρκετά αξιόπιστες. Με την C420 θα μπορώ να τρέξω 4k video; (έστω Playback)

 

Αξίζει να κάνω υπέρβαση και να παω σε Quadro M4000 ? αν και η Nvidia δεν αποδίδει το ίδιο καλά σε OpenCL που θέλω εγώ, το μόνο + σε αγορά Firepro/Quadro είναι το Deep Colour 10Bit αν βάλω ανάλογο monitor μελλοντικά.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φιλε pokemon640, 

 

σε καλημερίζω και χρονια πολλά - καλές γιορτές

 


εάν έχεις vegas προ 11 τότε ναι η κάρτα γραφικών μπορεί να σε βοηθήσει ώστε να έχεις αισθητά  μειωμένους χρόνους στο rendering

 


 

οι εκδόσεις vegas από 5 μέχρι και την 10 χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή για το rendering

 


δεν ξέρω για τις κάρτες που αναφέρεις γιατί δεν έχω εξωτερική κάρτα γραφικών

 

το μονο που ξέρω είναι ότι η κάρτα σου θα πρέπει να έχει όσον το δυνατόν περισσότερην μνήμη gddr5

 

οι quadro fx είναι καλές κύριος για animation, autocad 3d

 

το video rendering έχει άλλους κανόνες

 

 


 

 


 


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασε φίλος τελικά την 6850 (ήθελε κάτι καλύτερο από την 4870 που είχε).

Ενδιάμεσα αγόρασα μια Quadro FX 580 από Cosmodata (μέχρι να φτάσω στην AMD 390X), ήταν refurbish για 70Ευρώ.

Σίγουρα η Quadro που έχω είναι χειρότερη από την 6850 αλλά από ότι έψαξα σε βάθος έχει άπειρες λειτουργίες στο θέμα αναλύσεων, custom timings στα Hz, Vsync, μεγάλο support σε CAD προγράμματα κ.α.

Η ειρωνία είναι ότι όταν έβλεπα video στον media player classic και είχα tearing στην TFT οθόνη, δεν ήταν θέμα κάρτας (Nvidia η AMD), αλλά ήταν ο video renderer ! Μόλις άλλαξα από EVR σε MadVR δεν είχα καθόλου tearing (σε καμία οθόνη).

 

Την 13η έκδοση του Vegas χρησιμοποιώ.

 

Αν με καλύψει η συγκεκριμένη θα τη κρατήσω η θα την έχω 2η με άλλη Quadro.

 

Όσο χρησιμοποιώ adaptor Displayport σε DVI (για την TFT οθόνη) χάνω τίποτα σε ποιότητα η κίνηση ;

Link to comment
Share on other sites

φιλε pokemon640 σε καλισπεριζο,

 

η quadro fx  580 δεν εινε και η χειροτερι καρτα για να δουλευει καπιος μαζι τις αλλα για  full hd video θα [ρεπει να πας σε καλιτεριν καρτα με gddr5 μνιμι

 

ενα πολι καλο review για τιν quadro fx 580 

 

http://www.hwbox.gr/reviews/5806-pny-nvidia-quadro-fx-580-review.html

 

ναι, χανεις σε ποιτυτα στο τι βλεπεις στιν οθονι

 

η πιοτυτα rendering  δεν επιρεαζετε καθολου

 

εαν θες να μαθεις περσισσοτερα γινε μελος στο πιο κατο forum

 

http://www.dvinfo.net/forum/

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Νίκο

λοιπόν, είδα το review του HWbox, πολύ καλό, κρίμα που δεν γίνονται συχνά Ελληνικά reviews με Quadro και firepro, δεν το περίμενα ότι θα περνούσε με τόσο διαφορά την τότε GTX, η αλήθεια είναι ότι με 70Ευρώ έκανα σούπερ αγορά με βάση την απόδοση, στο preview του vegas μπορώ να το δω σε full scale, βέβαια αν κάνω βαριά σύνθεση στο timeline πέφτω κάτω από τα 30fps. Πρέπει να ρίξω την ποιότητα στο preview screen για να μην αργεί.

Τέλος πάντων, θα την έχω ως slave αν πάρω κάποια M4000 η 2000. Η απόδοση στο VGA είναι άψογη όταν έβλεπα έργο στον Barco ;) (με DVI->vga adaptor που είχε η parhelia τότε)

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

φιλε pokemon64,    

 

σε καλημερίζω

 

εάν θες να μάθεις περισσότερα για το sony vegas προσπάθησε να γίνεις μέλος στο forum που σου προτείνω

 

πρόκειται για εξαιρετικό forum και θα μάθεις πράγματα που ίσος να μην γνωρίζεις για το vegas

 

μιλάμε για εξειδικευμένο forum σε θέματα video

 

 


δοκίμασε να αυξήσεις το dynamic ram μέσο τον preferences 

 

εάν έχεις κάποια effects κύριος color correction το preview θα πρέπει να είναι στο best ost να βλέπεις τι γίνετε αλλα το κόστος είναι τα πολύ χαμηλά frame rates

 

μπορείς όμως μέσο του dynamic ram και του preview draft-normal-best να παίξεις ώστε να έχεις αυτό που σε βολεύει

 


 

 

kali xroni kai xronia polla
Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάβασμα, τελικά αγόρασα μια Quadro 4000 (στα 128Ευρώ από ebay).

Όχι η βέλτιστη επιλογή καθώς η AMD έχει το πάνω χέρι στο compute του Vegas αλλά θα μπορώ να την έχω παράλληλα με την άλλη Quadro FX 580 και να έχω επιπλέον εξόδους οθόνης.

Η τιμή είναι χώμα, λόγω Fermi ξέρω ότι θα δουλέψει καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα μια Quadro 4000
Έχει σημασία σε αυτό το πρόγραμμα να είναι η κάρτα FirePro ή Quadro? Αν βούταγες καμιά GeForce GTX460 στα 60-70 ευρώ, μήπως θα σου καθόταν οικονομικότερα και θα έπαιρνες τις ίδιες επιδόσεις;
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία σε αυτό το πρόγραμμα να είναι η κάρτα FirePro ή Quadro? Αν βούταγες καμιά GeForce GTX460 στα 60-70 ευρώ, μήπως θα σου καθόταν οικονομικότερα και θα έπαιρνες τις ίδιες επιδόσεις;

Είχα στο παρελθόν την GTX 465, καλή ήταν. Μέχρι που παρέδωσε πνεύμα. Μετά πήγα σε AMD, και τώρα πάλι σε Nvidia :p

Είπα τώρα να δοκιμάσω και μια ανάλογη Quadro για αλλαγή, και να δω πόσο καλά παίζει και στο Premiere. Θα postάρω results μόλις μου έρθει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.