Jump to content



pny geforce gtx 9800


Recommended Posts

καλημερίζω όλους,

 

εύχομαι σε όλους χρονια πολλά και καλές γιορτές


 

κάποιος φίλος μου πουλάει την pny gxt 9800 κάρτα του αλλα δεν ξέρω εάν το τροφοδοτικό μου,  ένα arctic coolng 500 watts μπορεί να την σηκώσει


 

το τροφοδοτικό μου δεν έχει ρεύματος pcie  6 pins αλλα έχει έναν μετατροπέα από molex σε 6 pins pcie

 

η gtx 9800 έχει δυο παροχές ρεύματος αλλα δεν ξέρω εάν μπορεί να δουλέψει με την μια

 

έχω επίσης ένα άλλο τροφοδοτικό τον 500 watts force που το είχε κάποιος φίλος και δεν το ήθελε αλλα δεν ξέρω εάν κάνει  αφού και αυτό έχει μονο μια παροχή ρεύματος σε pcie

 

ποπό παλιά είναι η κάρτα αυτή και ποσο πάει σήμερα

 

το σύστημα μου :

 

intel celeron g530

motherboard asus p8h61m-le

2x2 ddr3 ram apacer στα 1066

windows χρ sp3

 

χρονια πολλά σε όλους post-59464-0-17228600-1451205031_thumb.jpost-59464-0-16737500-1451205037_thumb.jpost-59464-0-94578100-1451205042_thumb.j

 


Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το τροφοδοτικο σου ειναι για πεταμα.ουτε 500αρι δεν ειναι. καλυτερα να κοιταξεις ενα καινουργιο και ποιοτικο 450-500 αρι  γιατι παιζει μολις βαλεις την καρτα να καει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάμε για 9800GTX, την παλιά DX10 κάρτα της Nvidia και όχι καμιά GTX 980, όπου κατά λάθος σου ξέφυγε ένα επιπλέον μηδενικό.

 

Ελπίζω αν μην σε χρεώνει πάνω από 30-35€ και πάλι ίσως πολλά να λέω διότι, που και που, ξεπετάγονται σε αγγελίες μικρότερες σε.... διαστάσεις και κατανάλωση, αλλά φρεσκότερες τεχνολογικά και με υψηλότερες επιδόσεις κάρτες, στα 40€-50€.

 

Η 9800GTX από ότι είδα έχει 140W TDP. Έχε πάντως υπόψη ότι οι σειρές 8000 και 9000 της Nvidia είχαν θέμα και μετά από χρόνια χρήσης πεθαίνανε σωρηδόν.

 

Τώρα το arctic coolng θα το εμπιστευόμουν περισσότερο από το Force. Πιθανόν και τα δύο να μπορούν πάντως να τροφοδοτήσουν την 9800GTX. Αλλά στην περίπτωση του arctic coolng θα πρέπει να παίξεις με δύο αντάπτορες, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα, στην περίπτωση του Force, απλά κάνεις το σταυρό σου αν πας να του βάλεις ΚΑΙ αντάπτορα.

 

 

Γνώμη μου ότι, αφού δεν έχεις τροφοδοτικό για το οποίο να μπορεί κάποιος να σου πει ξεκάθαρα και χωρίς κίνδυνο να σε πάρει στο λαιμό του "προχώρα", ψάξε για καμιά πιο σύγχρονη καρτούλα, η οποία να μην απαιτεί επιπλέον τροφοδοσία ή αν θέλει επιπλέον τροφοδοσία να έχει σχετικά χαμηλό TDP, κάτω από τα 100W για παράδειγμα. Τώρα οι επιδόσεις μιας τέτοιας κάρτας σε σχέση με την 9800GTX είναι ολίγον λαχείο μιας και ακόμα και σήμερα κυκλοφορούν χρέπια. Αν αποφύγεις DDR2 ή DDR3 και 64bit data bus, οι πιθανότητες είναι υπέρ σου στο να βρεις μια κάρτα με 40-50€ που να έχει την μισή κατανάλωση από την 9800GTX και επιδόσεις ανάλογες ή καλύτερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πας να μπλέξεις ,παρα πολυ παλιά κάρτα, και το τροφοδοτικο σου, πολύ βασικό .

Δεν ξέρω αν θα έδινα λεφτά για τέτοια κάρτα, αυτή μπορεί μα ψοφησει απο λεπτό σε λεπτό, και απο δύναμη ισούται με ψίχουλα πια.

Εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα, και με οσα λεφτά διαθέτεις ,οσα λίγα και να ειναι, να βρούμε άλλη λύση να παίζεις κανα παιχνιδάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως ανεξαρτητως το αν θα αλλαξεις καρτα η οχι ,κανε ενα δωρο στον υπολογιστη σου με 40 ευρω ενα ποιοτικο τροφοδοτικο γιατι το force ουτε για τα σκουπιδια δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

 

εντάξει βρε παιδιά αυτά τα τροφοδοτικά έχω

 


αντιλαμβανουμε  πλήρως αυτά που λέτε οποτε δεν συμφέρει να πάρο αυτήν την παλιά κάρτα και να πάρο και τροφοδοτικό καινούργιο

 

 


δεν ήξερα ότι η geforce gxt 9800 ήτανε τόσο χαλια κάρτα

 

δεν μου είπε τιμή για την κάρτα αλλα μου είπε ότι αν πάρο την κάρτα  μαζί με το fortron ppa750 θέλει 140 ευρώ

 

η κάρτα είναι pny gtx geforce 9800 

 

 


 

 

έκανα upload την φωτογραφία τις αφού δεν μπορώ να στείλω αρχείο με αυτήν την απάντησιν μου


 

Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ δηλαδή για το τροφοδοτικό και 40 ευρώ για τη κάρτα? 40 ευρώ για την 9800gtx πάει στο διάλο, αλλά ένα 100αρι για μεταχειρισμένο τροφοτικό 3ετίας είναι πολλά. Με τόσα παίρνεις καινούργιο, ποιο σύγχρονο με full εγγύηση στα ίδια watt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nikonick

 

θα στο πω απλα 

ο φιλος σου ψαχνει για μακακα , η ειναι εντελως ασχετος με το αθλημα 

 

 

Οποια περιπτωση και να ισχυει , ελπιζω να κανεις τις σωστες κινησεις . 

 

Αν μπορεις να διαθεσεις 140ε , μπορουμε να σου προτινουμε και καρτα και τροφοδοτικο κλασεις ανωτερα απο αυτα που σου πλασαρουν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

χαιρετώ όλους,
 
εντάξει βρε παιδιά αυτά τα τροφοδοτικά έχω
 
αντιλαμβανουμε  πλήρως αυτά που λέτε οποτε δεν συμφέρει να πάρο αυτήν την παλιά κάρτα και να πάρο και τροφοδοτικό καινούργιο
 
 
δεν ήξερα ότι η geforce gxt 9800 ήτανε τόσο χαλια κάρτα
 
δεν μου είπε τιμή για την κάρτα αλλα μου είπε ότι αν πάρο την κάρτα  μαζί με το fortron ppa750 θέλει 140 ευρώ
 
η κάρτα είναι pny gtx geforce 9800 
 
 
 
 
έκανα upload την φωτογραφία τις αφού δεν μπορώ να στείλω αρχείο με αυτήν την απάντησιν μου

 

Πιο arctic cooling έχεις; Διότι αυτό παίζει να είναι αρκετά ποιοτικό και αν οι απαιτήσεις σου δεν είναι υψηλές να σε βγάλει σε βάθος χρόνου. Οι σύγχρονοι επεξεργαστές πλέον παίζουν κάτω από τα 100W και το 2017(ίσως και τέλη 2016) θα έχουμε κάρτες γραφικών με επιδόσεις αυτών που έχουν 200 ευρώ σήμερα, οι οποίες ίσως και να μην απαιτούν επιπλέον τροφοδοσία. Οπότε τα δύο σημαντικότερα κομμάτια του υπολογιστή δεν θα απαιτούν πάνω από 200W.

 

Πάντως 140€ για αυτά τα δύο, όπως αναφέρθηκε ήδη, δεν είναι καθόλου φιλική τιμή. Στα 104 ευρώ πωλείται καινούριο, ενώ 700άρι 80 Plus Gold Thermaltake πωλείται προς 75 ευρώ καινούριο. Αν ο φίλος σου αποφάσιζε ότι και ένα 600άρι ποιοτικό τροφοδοτικό με 60 ευρώ του αρκεί, του περίσσευαν 80 ευρώ να τσιμπήσει μεταχειρισμένη μια κάρτα επιπέδου 7850 και να αναβαθμίσει σημαντικά το σύστημά του ουσιαστικά δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Τα 140 ειναι καθαρή κλεψιά για αυτά τα πραγματα, καθαρά και ξάστερα .

Αν θες να αγοράσεις κατι, εδώ είμαστε ,λες μπάτζετ και τα βρίσκουμε.

Με τον συγκεκριμένο τύπο κόψε κάθε παρτίδα όσον αφορά αγοραπωλησίες.

Η κάρτα κανονικά αξίζει κανα 25αρι, που και πάλι δεν τα δίνεις γιατί ειναι ελεεινή πια.

Το τροφοδοτικο, ειλικρινα, παίζει να ειναι αρκετά φτηνότερο καινούργιο.

Πες του φίλου ,λέει ο das απο το φόρουμ, δεν πάει στη γωνία να δει αν ερχομεθα ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χερετο ολους,

 

σας ευχαριστο πολι ολους για τις απαντισεις σας 

 


δεν γνοριζο πολλα για τις καρτες γραφικον αφου ουδεοπε ασχολιθεικα μαζι τους

 

οι εκδοσεις τον προραμματον που εχο για video και 3d εχουνε να κανουνε με τον επεχεργαστι και οχι με τιν καρτα γραφικον

 

τα παιχνιαδια που παιζο εινε risk, sim city, διαφορα tygoon , οποτε τα εβγαζα περα με τιν ενσοματομενι video καρτα γραφικον τις μιτρικις

 

και λογο στενον οικονομικον εχο ενα μικρον celeron γ530

 

δεν ειχερα ποσο χαλια υτανε η καρτα αυτι και ουτε εαν θα χρειαζομουνα καινουργιο τροφοδοτικο αφου αυτα που εχο εινε χαμιλον αποδοσεον 

 


δεν το γνοριζα οτι η εν λογο καρτα υτανε τοσο χαλια και σιμερα δεν αχιζει τιποτα

 

μετα απο αυτα ολα που μου εχετε γραψει μαλλον θα με συνεφερε να παρο μιαν φτινι καρτα γραφικον που να τιν συκονει το τροφοδοτικο μου και να παρον ενα αλλον και καλιτερον επεχεργαστι απο αυτον που εχο

 

οσο για το τροφοδοτικο μου το αρψτιψ ψοολινγ δεν το τις σειρας freezer,  εινε ενα πιο παλιο τον 500  watts

 

δεν νομιζο το συστιμα μου να εχει καταλανοιν μεγαλιτεριν τον  210-230 watts 

 

οποτε και με τιν γτχ 9800 θα ειμε σε οριακο σιμειο

 

νομιζο μια καινουργια καρτα γραφικον με τιμες κυπρου μεχρι και τα 70 ευρος θα με βολευε μια χαρα και να παρο και εναν καλιτερον επεχεργαστι απο τον celeron g530

 

απλος παρτε μια ματια να δειτε ποσο πουλανε στο εσηοπ κυπρου καπια τροφοδικα

 



 

 


 

 

ο φιλος μου αγορασε το fortron απο τιν amazon για 90 με τα με τα μεταφορικα οποτε η καρτα θα πιγενε  50 (140 euros)

 


το  fortron  εινε καινουργιο (ο φιλος μου φερει αρκετα πραγματα απο amazon - το πουλαει 130)

 

σας ευχαριστο και παλιν για για τιν βοιθειαν αασ

 



 

 

 

 

 


Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχαν περισσότερες επιλογές για καινούρια κάρτα αξιοπρεπή έως τα 70€. Πλέον αξιοπρεπή μέχρι 70€ και από το ε-τσοπ Κύπρου, δεν υπάρχει.
Θα πρέπει να πας στα 85€ και να πάρεις την παρακάτω
VGA SAPPHIRE RADEON R7 240 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - E-SHOPCY.COM.CY
Η τιμή είναι τσιμπημένη σε σχέση με αυτή στην Ελλάδα, οπότε ίσως να κατανοώ σε έναν βαθμό γιατί ο φίλος σου έβαλε 50€ τιμή στην 9800GTX. Και πάλι πάντως, ακόμα και με τιμές Κύπρου το max θα έπρεπε να είναι κάπου στα 40€. Επιπλέον με την 9800GTX αν μελλοντικές εκδόσεις των παιχνιδιών που απίζεις, απαιτούσαν DX11, δεν θα μπορούσες να τα παίξεις π.χ. RollerCoaster Tycoon World System Requirements
 
Τώρα η παραπάνω 240 είναι το απόλυτο ελάχιστο αξιοπρεπούς κάρτας από το εν λόγω κατάστημα. Είναι με GDDR5 οπότε είναι από τις καλές εκδόσεις, αλλά δεν παύει να είναι χαμηλών επιδόσεων. Σε σχέση βέβαια με την 9800GTX είναι σαφέστατα ταχύτερη, το πόσο εξαρτάται από το κάθε παιχνίδι. Επιπλέον υποστηρίζει DX11/DX12 και βέβαια δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία με το TDP της να είναι κάπου στα 30-40W, δηλαδή 100W κάτω από την 9800GTX. Οπότε δεν χρειάζεσαι και τροφοδοτικό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

φιλε yanni σε ευχάριστο παρα πολύ για την βοήθειαν σου

 

ναι, εδώ έχουμε γενικός πολύ πιο ψιλές τιμές από ελλάδα και για αυτό οι περισσότεροι φέρνουμε από amazon και ebay

 

την gtx 9800 την έχω στα χερια μου (δεν την αγόρασα)
 
το κουτί μου ένα coolermaster elite cr330  ισα ισα που την χωράει αλλα δεν έχω θέση να βάλω τον δίσκο
 
έχω πει του φίλου μου όλα αυτά που λέτε και τα καταλαβαίνει
 
την gtx 9800 μου την δίνει 45 euros αλλα έχω πρόβλημα με το κουτί και με το τροφοδοτικό οποτε θα βασιστώ στην κάρτα που προτείνεις
 
δεν ρώτηξα τι κατηγοριας ήτανε η gtx 9800 και ποσο πουλιότανε
 
σε ευχάριστο πολύ ξανά για την βοήθειαν σου
Link to comment
Share on other sites

φιλε sakinor και έτσι μπορεί να γίνει αλλα νομίζω ότι το ebay γερμανίας είναι το πιο φτηνό και τα μεταφορικά είναι παρα πολύ φτηνά ακόμη και το dhl είναι πολύ φτηνό

 

έχω κοιτάξει για quadro fx για να δω που πάνε περίπου οι τιμές και να τι βρήκα

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR10.TRC0.A0.H0.XNvidia+quadro+fx.TRS0&_nkw=Nvidia+quadro+fx&_sacat=58058

 

 

δεν γνωρίζω εάν αυτές οι quadro είναι καλύτερες από την κάρτα που προτείνει ο φίλος yannis

 

προσωπικά τώρα άρχισα να ασχολούμαι με τις κάρτες γραφικών αφού μέχρι τώρα την έβγαζα με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών τις μητρικής μια χαρά
 
σας ευχάριστο όλους για την βοήθειαν σας 
Link to comment
Share on other sites

Οι Quadro είναι επαγγελματικές κάρτες. Σου προσφέρουν κάποια μοναδικά χαρακτηριστικά σε επαγγελματικές εφαρμογές, αλλά σε επιδόσεις σε 3D είναι πιο πίσω από GeForce μοντέλα με παρόμοια τιμή. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Από την στιγμή που δεν ψάχνεις επαγγελματική κάρτα, ξεχνάς την σειρά Quadro.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τροφοδοτικά, το ποιο καλό (Και νορμάλ σε τιμή/απόδοση) που έχει το e-shop κύπρου είναι αυτό :

http://www.eshopcy.com.cy/psu-be-quiet-pure-power-l8-700w-p-PER.641232

μετέπειτα για κάρτα γραφικών, αν τη θες μόνο για CAD/video/3D render συν τα παιχνίδια που ανέφερες, μέχρι 100-130Ευρώ καλή λύση είναι αυτή:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XQuadro+2000.TRS0&_nkw=Quadro+2000&_sacat=0

Την R7 240 την έχω σε 2ο PC, καλή, λιγάκι καλύτερη από την onboard που θα έχεις τώρα, αλλά από αγγελίες βρίσκεις μια ATI R9 270 η Nvidia 7xx 9xx series σε καλή τιμή.

Αν θα αγόραζα μια 9800 δεν θα έδινα πάνω από 30 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.