Jump to content



HD 7950. Έχει τελικά κάποιο πρόβλημα ή όχι;;


Recommended Posts

Έχω την κάρτα του τίτλου και από τους τους 15.7.1 και μετά, έχω κάποια θεματάκια (θα δείτε σε βίντεο παρακάτω) σε μερικές πίστες σε bf3, bf4, και insurgency. Σε άλλα παιχνίδια (skyrim, black ops 2, rome 2 total war, fifa 16, καθώς και στο furmark δεν κάνει τίποτα).

 

Βίντεο:

 

 

 

 

 

Έχω δοκιμάσει με τους 15.12, 15.7, 14.12, 15.11.1 και 1-2 ακόμα, αλλά δεν αλλάζει κάτι σε αυτά τα παιχνίδια.

 

Η sapphire που είχα μιλήσει με ticket, μου είπε να δοκιμάσω με διάφορους drivers (όπως και έκανα που λέω παραπάνω), καθώς και να ρίξω τα ρολόγια μέσω trixx πχ από 925 σε 850 και 1250 σε 1150, το έκανα, τα έριξα και παρακάτω ακόμα (800 και 1050) αλλά δεν έφτιαξε.

 

Μου είπαν τελικός ότι μάλλον έχει πρόβλημα η κάρτα (αλλά από αυτούς φαίνεται να είναι εκτός εγγύησης, άσχετα που εγώ την έχω κάτι λιγότερο από 2 χρόνια και είναι μέσα στην εγγύηση... μου είπαν να μιλήσω με το κατάστημα εδώ στην Ελλάδα που την πήρα και το κατάστημα μου λέει όντως ότι έχω εγγύηση, αλλά δεν μπορεί να με καλύψει σε περίπτωση που στείλω την κάρτα, την βάλουν, δουλεύει κανονικά και περάσει τα τεστ που θα της κάνουν... (που το πιο λογικό είναι ότι θα περάσει τα τεστ γιατι και σε μένα γενικά δεν έχει θέματα, μόνο κάποια τρεμοπαίγματα σε κάποιες επιφάνειες όπως στα παραπάνω βίντεο)

 

Τι λέτε, είναι πρόβλημα αυτα που μου κάνει στα παραπάνω 3 παιχνίδια ή είναι κάποιο θέμα software;;

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Shadow Knight

 

Και εγώ έτσι πιστεύω, απλά επειδή το έκανε και στο insurgency και όχι μόνο στα bf3-bf4 με παρεξένεψε.

 

(Βέβαια, όπως είπα σε άλλα παιχνίδια (skyrim με φουλ mods, black ops 2, rome 2 total war, fifa 16, καθώς και στο furmark δεν κάνει τίποτα).

 

'Εβγαλα και ακόμα ένα βιντεάκι τώρα στο bf3 και όπως φαίνεται, όσο πάω πιο κοντά, τόσο μειώνεται το πρόβλημα. (μέχρι 480p έχει τώρα επιλογή, αλλά θα γίνει και 1080p κάποια στιγμή... πάντως και σε 480p φαίνεται καθαρά τί θέλω να δείξω)

 

 

@sakinor

 

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει σε άλλο. Δεν έχω και κάποιον για να τη βάλω πάνω.

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ format θα έλεγα καθώς είναι θέμα απο κάποιον driver όταν είχες πάρει την κάρτα είχες αλλη επάνω;είχες κάνει τότε format;

Μπορεί όμως και να είναι κάποια in game ρύθμιση που έχει να κάνει με filtering

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και ένα φορμάτ μάλλον να δω.

 

Ναι, είχα όταν έστησα το pc μια gt 610, μετά πήρα μια 630, μετά μια 7790 και τώρα κανα χρόνο με 7950.

 

Ειναι καθαρα θεμα drivers,

Εχω εδω και ενα μηνα μια 380 και διαβαζω γενικα τετοια προβληματα και σε παλια παιχνιδια π.χ far cry 2 (οταν κανει ζουμ).

Κανε ενα φορματ κιολας να ειναι φρεσκο το συστημα και ξαναδοκιμασε.

Έγινε επεξεργασία από valantismp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν και ήθελα να γλιτώσω το format, σήμερα μου πέταξε ότι το direct x του 15.8 (ενώ έχω τους 15.12.. :p) crashαρε.. οπότε..

 

 

Και μου έκανε εντύπωση που έμεινε κάποιο κατάλοιπο, αφού τον κάθε driver και catalyst κλπ τα απεγκαταστούσα με το youruninstaller pro και καταργούσα και τον driver της κάρτας από τη διαχείρηση συσκευών, έκανα επαννεκίνηση και μετά πέρναγα τους νέους.

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι συνδυασμός ψυχολογικών των φίλτρων με τα gameς επειδή πολύ απλά το φίλτρο δεν είναι γραμμένο για το παιχνίδι απλά copy paste

και η 280x που είχα έκανε τέτοια κουλά και η 390 που έχω ( να είμαι δύο φορές γκαντέμης δεν παίζει ) ειδικά σε bf3-bf4 που λες αυτό που δείχνεις , επίσης feta drivers :D αν και δεν φταίνε αυτοί κατά κύριο λόγο

 

αν βγάζει τα benchmarks χωρίς να σου κάνει κουλά είναι ok η κάρτα τώρα το BF3 - BF4 επειδή είναι bugoπαίχνιδα και σε beta μορφή εώς και σήμερα λογικό μου φαίνεται να κάνει τέτοια κουλά !
 

επίσης δοκίμασε και το εξής βάλτα όλα στο low bf4 και μπες κάπου να δεις αν σου κάνει κουλά μετά ανέβασε σε αυτά που παίζεις αλλά απενεργοποίησε τα φίλτρα πλείστα όλα

 

και αν δεν βγάλεις άκρη με το DDU

 

δοκίμασε το Atiman Uninstaller 9.0.4  :D

http://www.thelab.gr/topic/78447-atiman-catalyst-uninstaller-software/?p=2468048

 

το κάνεις εγκατάσταση και ακολουθείς τα βήματα που σου λέει στη συνέχεια ότι χρειαστείς εδώ είμαστε

 

edit

αν και με ένα γρήγορο search

 

http://battlelog.battlefield.com/bf4/en/forum/threadview/2955065236388729290/

 

 

this my dear friends is called z-fighting. in a given scene, 3d models are assigned x,y,z, coordinates, as you play the game the engine has to calculate its relative position. sometimes game makers put two objects too close together and the engine cannot decide what one should be displayed, hence the flickering

:edit. as a side note
some engines use a more aggressive z-buffer that can more precisely calculate the positions and reduce this problem
this is a vid of what mine looks like

 

άλλος ποιο κάτω γράφει

 

people who come up with "update driver" "overheating", have you ever looked through a sniper scope in BF4? This flickering seems like a standard feature of the praised frostbite engine to me.

 

σε απλά λόγια είναι των engine των παιχνιδιών !

 

edit μόλις μπήκα bf 4  έμαθα να ζω με αυτό :p

 

bf4_2016_01_06_01_29_54_31.jpg

 

 

 

άρα σήμερα τι μάθαμε z-Fighting !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν και ήθελα να γλιτώσω το format, σήμερα μου πέταξε ότι το direct x του 15.8 (ενώ έχω τους 15.12.. :p) crashαρε.. οπότε..

 

 

Και μου έκανε εντύπωση που έμεινε κάποιο κατάλοιπο, αφού τον κάθε driver και catalyst κλπ τα απεγκαταστούσα με το youruninstaller pro και καταργούσα και τον driver της κάρτας από τη διαχείρηση συσκευών, έκανα επαννεκίνηση και μετά πέρναγα τους νέους.

 youruninstaller pro <- ποτε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κάνει format (windows 7), έχω φτάσει μέχρι και την ενημέρωση service pack 1 και κλασσικά τώρα, μετά από αυτή την ενημέρωση, ψάχνει για νέες ενημερώσεις άπειρη ώρα αλλά δεν βρίσκει. Είναι ένα θέμα που έχουν τα win 7 και το ίδιο μου έκανε και στο λάπτοπ της δουλειάς πριν κανα μήνα και χρειάστηκε για να βρει ενημερώσεις μετά το sp1, να το αφήσω όλο το βράδυ να ψάχνει.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

 

Να περιμένω να γίνουν όλες οι ενημερώσεις, μετά να βάλω drivers της 7950 (δεν έχω βάλει ακόμα) και να τρέξω κανα παιχνίδι να δω ή να βάλω και τώρα τους drivers της κάρτας (και ας μην έχει κάνει όλα τα win update δηλαδή) και να βάλω να παίξω;; Το ρωτάω σε περίπτωση που μήπως είναι καλύτερα να έχουν μπει όλα τα updates πρώτα για θέματα συμβατότητας.

 

Edit:

 

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε radeon-crimson-15.12-minimalsetup_web (12mb) και σε radeon-crimson-15.12-with-dotnet45-win7-64bit (300mb);;;

 

Το πρώτο περνάει μόνο τον driver και το άλλο όλο το πακέτο ή το πρώτο είναι πιο μικρό και κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης κατεβάζει και τα υπόλοιπα ενώ το δεύτερο τα εμπεριέχει ήδη;;

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON, πολύ ενδιαφέρον το βιντεάκι για το z fighting, το έψαχνα σαν z ordering γιατί δεν ήξερα τον ακριβή όρο και ο γούγλης έβγαζε τα πάντα για css κτλ όπως ήταν αναμενόμενο.

 

Cheers for the info!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έγιναν κανονικά οι 228 ενημερώσεις, έβαλα crimson 15.8 (300mb) έκανα restore το insurgency στο steam (είχα κρατήσει back up).

 

Άνοιξα το παιχνίδι, μπήκα σε 2-3 πίστες και σε κάποιο μακρινό παράθυρο (μέσα από μια διόπτρα 7x) έχω την εντύπωση ότι έκανε πάλι κάτι, αλλά δεν το έψαξα πολύ. Θα το δω και περισσότερη ώρα αύριο (έχω βάλει να κατεβαίνει και bf4).

Έγινε επεξεργασία από stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.