Jump to content



Monitor και TV μαζι για gaming είναι εφικτό ?


Recommended Posts

Καλημέρα . Αναβαθμίστηκα πρόσφατα αγοράζοντας μια gigabyte gtx 570 ti . Αν συνδέσω με hdmi και το μόνιτορ που έχω και την τηλεόραση ταυτόχρονα θα επηρεαστεί η απόδοση της κάρτας γραφικών σε οτι αφορά το gaming ???   

Να σημειώσω οτι θα χρησιμοποιήσω ταυτόχρονη απεικόνιση του desktop και στα 2 . Είναι καλύτερο να βάλω ένα splitterακι στη μια hdmi και να δίνω 2 ? Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

570 ti? Μηπως γραφεις κατι λαθος;

Οσον αφορα την ερωτηση σου τωρα. Αν καταλαβα καλα θες να παιζεις ενα παιχνιδι και να το δειχνει και η οθονη σου και η τηλεοραση ταυτοχρονα; αν ναι, τοτε ναι υπαρχει μια επιπτωση στα fps οχι ομως τραγικη. Αντε να χανεις 2-3 αντε 5 fps. Η καρτα μια φορα κανει την επεξεργασια και παραγει την εικονα, οχι δυο. Η διπλη απεικονιση ομως την καθυστερει ελαχιστα. Αυτο εχω παρατηρησει εγω. Για να το κανεις αυτο ομως θα πρεπει να ειναι και η οθονη και η τηλεοραση ρυθμισμενες στην ιδια αναλυση να ξερεις. Για σιγουρεψου λιγο αν εγραψες σωστα το μοντελο της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχοντας triple setup (βεβαια οχι ολες διπλα-διπλα οι οθονες) , δεν βλεπω καμμια διαφορα αποδοσης. Αλλα δε κανω απεικονιση διπλη, απεικονιζω Desktop δεξια-αριστερα και στο κεντρο το εκαστοτε game. Και σε καποια φαση που το ειχα και στο μονιτορ και στην tv, κανενα προβλημα αποδοσης. 

Οσον αφορα την καρτα , 750ti φανταζομαι οτι εννοει ο φιλος :p 570ti νομιζω δεν υπηρξε εμπορικο μοντελο... Don't know for sure

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο AC Syndicate που επαιζα δε παρατηρησα κατι! Αν τωρα ευθυνεται το οτι η καρτα ειναι πιο δυνατη απο μια 750ti ,δε το γνωριζω :) 

 

Παντως ενταξει , ας δοκιμασει , εφοσον εχει και την καρτα πλεον! 

Link to comment
Share on other sites

To splitter, εκτός του ότι κοστίζει, εκτός του ότι μπορεί να σου παράγει μεγαλύτερο input lag στη μετάδοση της εικόνας, σου αφαιρεί τη δυνατότητα να κάνεις οποιαδήποτε διαφορετική ρύθμιση στις δύο οθόνες (πχ refresh rate, χρώματα, κλπ).

Οπότε αν η κάρτα σου έχει δύο HDMI, ή μία HDMI και DisplayPort/DVI, καλό θα ήταν να βάλεις την τηλεόραση στη μία HDMI και την οθόνη σου στην άλλη.

Να έχεις υπόψη σου δε, ότι απαιτητικά παιχνίδια, όπως FPS, Racing, Platform, χρειάζονται μικρό input lag για να δουλέψουν σωστά, κάτι που οι τηλεοράσεις (αλλά και τα μη gaming monitors) δε διαθέτουν. Σημαντικό πρόβλημα δεν είναι, αλλά υπάρχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπε ο μάγος. Το input lag στη Samsung j5500 είναι ανυπέρβλητο. Στο φιφα με ουρές είναι οι παίκτες. Αλλά για έξτρα desktop είναι μια χαρά, η για ταινίες ας πούμε. Και μέσω hdmi,αν σε βολεύει, περνάς και ηχο στην tv,χωρίς spdif καλώδια στις σύγχρονες κάρτες γραφικών!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To splitter, εκτός του ότι κοστίζει, εκτός του ότι μπορεί να σου παράγει μεγαλύτερο input lag στη μετάδοση της εικόνας, σου αφαιρεί τη δυνατότητα να κάνεις οποιαδήποτε διαφορετική ρύθμιση στις δύο οθόνες (πχ refresh rate, χρώματα, κλπ).Οπότε αν η κάρτα σου έχει δύο HDMI, ή μία HDMI και DisplayPort/DVI, καλό θα ήταν να βάλεις την τηλεόραση στη μία HDMI και την οθόνη σου στην άλλη.Να έχεις υπόψη σου δε, ότι απαιτητικά παιχνίδια, όπως FPS, Racing, Platform, χρειάζονται μικρό input lag για να δουλέψουν σωστά, κάτι που οι τηλεοράσεις (αλλά και τα μη gaming monitors) δε διαθέτουν. Σημαντικό πρόβλημα δεν είναι, αλλά υπάρχει.

Αν θελει να παιζει το ιδιο πραγμα και στις δυο οθονες τοτε θα πρεπει να τις κανει κλωνο τη μθα με την αλλη και ετσι παλι χανει ολα αυτα που λες. Παλι θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα στην ιδια αναλυση και στα ιδια hertz. Αν λοιπον η τηλεοραση ειναι καποια παλια 720p ας πουμε τοτε θα πρεπει να παιζει και στο μονιτορ στα 720p. Μονο το πληρες/περιορισμενο ευρος χρωματων μπορει να διαφερει αναμεσα στις 2.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει να παιζει το ιδιο πραγμα και στις δυο οθονες τοτε θα πρεπει να τις κανει κλωνο τη μθα με την αλλη και ετσι παλι χανει ολα αυτα που λες. Παλι θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα στην ιδια αναλυση και στα ιδια hertz. Αν λοιπον η τηλεοραση ειναι καποια παλια 720p ας πουμε τοτε θα πρεπει να παιζει και στο μονιτορ στα 720p. Μονο το πληρες/περιορισμενο ευρος χρωματων μπορει να διαφερει αναμεσα στις 2.

Για το refresh rate δεν είμαι σίγουρος, αλλά για τα χρώματα δεν ισχύει, αφού ορίζεις colour profile ανά οθόνη και όχι στην κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς άσχετα με το τι στέλνει η κάρτα από χρωματικές ρυθμίσεις η τηλεόραση σίγουρα έχει και τα δικά της αυτόνομα controls για ρύθμιση.

Δεν είναι ιδανικό σενάριο αλλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για το refresh rate δεν είμαι σίγουρος, αλλά για τα χρώματα δεν ισχύει, αφού ορίζεις colour profile ανά οθόνη και όχι στην κάρτα

Ναι το ιδιο λεμε αλλα μαλλιν δεν το εθεσα σωστα. Εγω εννοουσα οτι αν εχεις πχ nvidia καρτα εχεις την επιλογη για πληρες η περιορισμενο ευρος rgb (0-255 η 16-235) Αυτη η ρυθμιση παει ανα οθονη και δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ιδια. Προφανως και οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση χρωματος παει ανα οθονη. Για τα hz κατα 90% ειμαι σιγουρος αλλα δεν ξερω τι παιζει στην περιπτωση που οι δυο οθονες ειναι συνδεδεμενες σε ιδιου τυπου υποδοχη η οχι. Ισως δλδ αν ειναι και οι 2 σε hdmi να πρεπει να εχεις ιδια hz ενω αν η μια ειναι σε hdmi και η αλλη σε dvi, οχι. Για την αναλυση παντως 100% πρεπει να ειναι η ιδια.

Και αυτο που λεει ο εφιαλτης σωστο ειναι. Προφανως μπορεις να πας στο μενου της καθε οθονης και να ρυθμισεις χρωματα αυτονομα στην καθεμια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

750ti :p   .

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Λόγω των παραπάνω καταλήγω ότι η καλύτερη μου επιλογή για να μην επιβαρύνω την απόδοση της κάρτας και να μην έχω lag είναι να συνδέσω την δεύτερη οθόνη (tv) στην δεύτερη HDMI και να γυρνάω το παιχνίδι μου επιλέγοντας οθόνη με windows button και P. Να σημειώσω οτι και τα  2 μόνιτορ είναι σε full hd. Νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή (εκτός από το να έχεις 2 pc) τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το να παιζει το παιχνιδι ταυτοχρονα σε δυο οθονες δεν ξερω ποσο νοημα εχει.. Εγω προσωπικα εχω συνδεδεμενες και την οθονη και την tv πανω στην καρτα και τις εχω κανει κλωνο μεσα απο τον πινακα ελεγχου nvidia. Τωρα αναλογως τα κεφια και του τι θελω να κανω ανοιγω το pc και αναβω οποια απο τις δυο θελω. Αν πχ θελω να παιξω κανενα fps, η να στειλω κανα mail, η αν θελω να φτιαξω καποιο πραγμα για το μαγαζι καθομαι στην καρεκλα στο γραφειο και ανοιγω το monitor του pc. Αν ομως θελω να ακουσω καμια μουσικη, να δω ταινια η να παιξω κανα racing με το χειριστηριο ε τοτε αραζω στον καναπε και ανοιγω την tv. Ετσι κι αλλιως και τις δυο οθονες ταυτοχρονα αποκλειεται να τις κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το να παιζει το παιχνιδι ταυτοχρονα σε δυο οθονες δεν ξερω ποσο νοημα εχει.. Εγω προσωπικα εχω συνδεδεμενες και την οθονη και την tv πανω στην καρτα και τις εχω κανει κλωνο μεσα απο τον πινακα ελεγχου nvidia. Τωρα αναλογως τα κεφια και του τι θελω να κανω ανοιγω το pc και αναβω οποια απο τις δυο θελω. Αν πχ θελω να παιξω κανενα fps, η να στειλω κανα mail, η αν θελω να φτιαξω καποιο πραγμα για το μαγαζι καθομαι στην καρεκλα στο γραφειο και ανοιγω το monitor του pc. Αν ομως θελω να ακουσω καμια μουσικη, να δω ταινια η να παιξω κανα racing με το χειριστηριο ε τοτε αραζω στον καναπε και ανοιγω την tv. Ετσι κι αλλιως και τις δυο οθονες ταυτοχρονα αποκλειεται να τις κοιτας...

οχι δεν θέλω να παίζω και στις 2 , απλά θέλω όταν με αφήνει η κόρη μου :p να μπορώ να το γυρνάω στην tv και να παίζω . Είχα δοκιμάσει με steam stream με κάτι κινέζικα micro pc που είχα και δεν είχα σταθερή απόδοση στα παιχνίδια άλλαζε η απόδοση ανεξάρτητα απο τις απαιτήσεις του παιχνιδιού , δεν μπορούσα να βρω το sweet spot , συν ότι ήμουν με powerline συν οτι έκοβε η κάρτα γιατί έδινε σε 2 οθόνες το ιδιο . Έτσι τράβηξα κανάλι και πέρασα  1 FTP και 1 HDMI και από ότι φαίνεται βρήκα την υγειά μου. Δεν ήξερα για το windows button και P οτι γίνετε μπαμ μπαμ η αλλαγή οθόνης και απομονώνει την 1 hdmi της κάρτας , γι αυτό ρώταγα και για swicth νόμιζα οτι δίνει ταυτόχρονα απο όλες τις εξόδους σε όλα το ίδιο. Sorry είμαι newμπας στο pc gaming  :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.