Jump to content



Δεν ανοίγει ο Η/Υ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πηγα σήμερα το απόγευμα να ανοίξω τον υπολογιστή και πατώντας το power button δεν κάνει απολύτως τίποτε. Η μητρική φαίνεται να έχει ρεύμα κανονικά. Δοκίμασα και το power button της μητρικής και τίποτα. Εδω και δύο μερες οι τασεις στ ρευμα ηταν ασταθές. Έχω ένα ups το οποίο σήμερα έγραφε input 240 output 209-215 περίπου. Η κάρτα γραφικών επίσης δείχνει ότι έχει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπαθησα αρκετες φορες. Σε καποια φαση το pc προσπαθουσε να ανοιξει μονο του εδινε μονο του ρευμα για 1 δευτερολεπτο εσβηνε ξαναεδινε μεχρι που ανοιξε και ολα οκ .Τωρα μου δειχνει αυτο το ups το οποιο εδειχνε συνηθως πριν μου δημιουργησει αυτο το θεμα. Γνωμες?.e10bea0863aca2802221f453c8f79c83.jpg

Επισης τα led της MB οταν ανοιξε. Που κανουν τσεκαρισμα τα ρευματα ηταν ολα οκ εκτος απ το boot το οποιο ηταν λογω. Faultrestart.

Link to comment
Share on other sites

Ι7 4820Κ

IV extreme rampage MB

16 gb 1600 corsair ram

Gtx970 asus

Corsair rm750

Και υδροψυξη corsair

Δοκιμασα να το δουλεψω απευθειας με την μπριζα και παλι δεν ανοιγε. Μου τ ξαναεκανε πριν λιγο μετα απο κλεισιμο με το power button. Εδινε ρευμα για λιγο εσβηνε ξαναεδινε με την τριτη ανοιξε.

Link to comment
Share on other sites

Θα υο λειτουργησω λιγω να δω. Μου φαινεται παραξενο οτι αν ξεκινησει δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.

Χαζη ερωτηση.

Υπαρχει περιπτωση να εφταιγε η ταση που ηταν γυρω στο 210. Γιατι οταν δουλεψε εγραφε το ups 235-240

Link to comment
Share on other sites

παιδια και απο μενα ενας προβληματισμος

με αφορμη αλλο νημα,

 

"πηγα να γραψω θερμοκρασιες και στροφες σε συγκριση και το πισι με την gigabyte και την 212 δεν δουλευει!!

εχει ρευμα, γυρνανε οι ανεμιστηρες του, δεν μπαινει καν στο bios ομως... ξερος! μαυρη οθονη στην τηλεοραση που ειναι συνδεδεμενος

η tv αν και βλεπει την hdmi του pc μου λεει: δεν εχει σημα

ο σκληρος δεν γυριζει!

συνεδεσα και rgb καλωδιο μηπως φταιει κατι στο hdmi, παλι τιποτα!

εβγαλα την μπαταρια απο τη μητρικη να ξαναεπανερθει το bios στα default

παλι τιποτα"

 

το pc εχει gigabyte ud-2h μητρικη, επεξεργαστη τον llano A8 3850, σκληρο εναν WD black caviar, δυστυχως το τροφοδοτικο του ειναι ενα φτηνο force  και δινει σημα στην tv μεσω hdmi

τι μπορει να φταιει?

το ρευμα ειναι παντα στα 220v

Link to comment
Share on other sites

αγνωστο πως, μετα απο διαφορες προσπαθειες, καποια στιτγμη τον ανοιγω, παιρνει μπροστα, σταματα μετα απο ενα δυο δευτερολεπτα τους ανεμιστηρες και μετα ξαναρχιζει κανονικα και μπηκε στο bios κανονικα!

ολα οκ τωρα αλλα αναρωτιεμαι αν εχω φαντασματα στο κουτι :)

Link to comment
Share on other sites

αγνωστο πως, μετα απο διαφορες προσπαθειες, καποια στιτγμη τον ανοιγω, παιρνει μπροστα, σταματα μετα απο ενα δυο δευτερολεπτα τους ανεμιστηρες και μετα ξαναρχιζει κανονικα και μπηκε στο bios κανονικα!

ολα οκ τωρα αλλα αναρωτιεμαι αν εχω φαντασματα στο κουτι :)

 

Μάλλον έχεις ένα φάντασμα στο κουτί σου!

...

το pc εχει gigabyte ud-2h μητρικη, επεξεργαστη τον llano A8 3850, σκληρο εναν WD black caviar, δυστυχως το τροφοδοτικο του ειναι ενα φτηνο force  και δινει σημα στην tv μεσω hdmi

τι μπορει να φταιει?

το ρευμα ειναι παντα στα 220v

Ειδικά αν έχει την ηλικία του liano A8 3850 (=3-4 χρόνια)!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν σήμερα αφού έκλεισα τον υπολογιστή όλο το βράδυ έκλεισα και το τροφοδοτικό και το ups καθ όσον είχε κακοκαιρία, το μεσημέρι προσπάθησα να τον ανοίξω.

Αποτέλεσμα ήταν να μην ανταποκρίνεται καθόλου και πάλι.

Πάτησα αρκετές φορές το κουμπί και από την μητρική και τίποτα.

Μητρική και κάρτα γραφικών είχαν ρεύμα.

Τον έβαλα απευθείας στην πρίζα και όχι στο ups και πάλι τίποτα. μετά από 5-10 λεπτά μόνος του άνοιγε και έκανε μετά από ένα δευτερόλεπτο restart. 

Πήγαινε να ανοίξει δηλαδή και ξανά έκλεινε.

Μετά από 10 φορές που το κανε αυτό άνοιξε κανονικά χωρίς εγώ να κάνω τίποτα.

Έκανα ένα update στο bios μπας και. 

Διαβάζοντας ξένα φόρουμ βρήκα ότι και σε άλλους συνέβαινε μετά από πολύωρο κλείσιμο του psu. Λύσεις δεν βρήκαν.

Κάποιοι λέγανε για τις Ram.Εγώ έχω 4χ4gb 1600 corsair vengeance.

 

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έχω πάθει και εγώ.

Δεν πανικοβάλλομαι μέχρι να δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό.

Ευτυχώς έχει πέντε χρόνια εγγύηση και είμαι στον δεύτερο χρόνο..

Δεν έχουμε το ίδιο αλλά έχει τα ίδια συμπτώματα.

Ελπίζω να είναι το τροφοδοτικό και όχι κάτι άλλο.

Τα λαμπάκια και και τα διαγνωστικά Onboard led δεν δείχνουν πρόβλημα.

Χτες δούλεψε τρεις ώρες χωρίς θέμα , σήμερα είδα και έπαθα να μπουτάρω,

Τώρα που γράφω είμαι στη μιάμιση ώρα λειτουργίας. 

Τι να  πώ θεωρώ ότι είναι αστάθεια του τροφοδοτικού

 

To σύστημά μου είναι 

 

Asus Z97 Pro WiFi/USB3.1 

Intel i5 4690K - Cryorig H7  

G.Skill 16GB TridentX 2400  

Asus GTX 970 Direct CU Mini  

Samsung 850 Pro 

DELL U2312HM  

CoolerMaster G650M

Έγινε επεξεργασία από X-kyramas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κοιτάξω.

Και εγώ δεύτερο χρόνο το έχω το τροφοδοτικό και έχει εξίσου 5 χρόνια.

Είναι σαν να μην παίρνει καθόλου εντολή το τροφοδοτικό να δώσει ρεύμα και μετά δίνει μόνο του, προσπαθεί τουλάχιστον.

Εάν ανοίξει δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τον ξανά κλείνω ξανά ανοίγει δεν έχει κανένα θέμα.Τον αφήνω ώρες και μέρες ακόμα ανοιχτό και τίποτα προβληματικό.

Μόνο αν κλείσω τα ρεύματα εντελώς και τροφοδοτικό και ups τον αφήσω κάποιο διάστημα (μια μέρα) έτσι και πάω να τον ξανά ανοίξω το κάνει.

Αυτό βέβαια 3 φορές τους τελευταίους 2 μήνες.

Εάν μουν το ξανά παρουσιάσει θα δοκιμάσω να τον κλείσω εντελώς και να τον δουλέψω με μία μόνο RAM.

Πήρα και μία μπαταρία για την MOTHERBOARD αν και είδα ότι είναι up to date η ώρα και η ημερομηνία, θα το δοκιμάσω και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.