Jump to content



IP NVR καταγραφικό με σύνδεση με συναγερμό


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω καταγραφικό για IP κάμερες, που να συνδέεται με συναγερμό σε περίπτωση μοιραίου.

Για την ώρα έχω περάσει καλωδιώσεις ftp.

Κάμερες θα βάλω 4 η 5. Ανάλυση 1080p για κάθε κάμερα (αν είναι εφικτό).

Έχω ανοικτό έναν server όλο το 24ωρο με C2D E8400 και 2GB ram. Κάνω κάτι με αυτό η πάω σε αυτόνομο καταγραφικό;

Από εταιρίες έχω τσεκάρει της hikvision. Π.χ. DS-7608NI-SP.

Βγαίνει περίπου στα 600Ευρώ.

Το καλό με αυτό είναι ότι στα δίνει όλα έτοιμα, 8 PoE θύρες, RS485.

Επίσης για τη πολυκατοικία (μετά συνελεύσεως) θα μπουν 16 IP κάμερες αλλά δεν υποσχέθηκα το πότε καθώς, το κόστος είναι αστρονομικό να τα κάνω όλα μόνος μου.

Αξίζει το συγκεκριμένο NVR; υπάρχει κάτι άλλο ανταγωνιστικό από άλλη εταιρία;

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

1080p μόνο έχεις vdsl αλλιώς 720p

Καταγραφικό δεν χρειάζεται υπάρχει προγραμματάκι που τα κάνει όλα αυτά

http://www.deskshare.com/video-surveillance-software.aspx

με αλερτ και καταγραφή και τα πάντα

στο σερβερ θα χρειαστείς για μένα αλλά 2γίγα

Link to comment
Share on other sites

το έχεις χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο;

αν κάνω την κίνηση θα βάλω 8GB στον server, τώρα που είναι χαμηλές οι τιμές.

Με σχέση άλλα software είναι αρκετά οικονομικό ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι καμερες εχεις υπολογισει ?μιλαμε για εξωτερικο η εσωτερικο χωρο?αποσταση?αντηλια?εξωτερικος φωτισμος?κοστος καθε καμερας?
 

Το 1080p vs 720p δεν υπολογιζεται απο το upload της γραμμης.Εξαρταται απο την χρηση και το κοστος που απαιτειται.Πχ  η  ποιοτητητα της καταγραφης και μεγεθυνσης αυτης,οταν θελουμε να βλεπουμε τα monitors η καποια hdtv απευθειας απο την hdmi του καταγραφικου.Την ποιοτητα του streaming την οριζεις εσυ σε καθε καμερα,ωστε να την φερεις στα μετρα σου αναλογα την γραμμη σου.

 

Για μενα  κοιταξε σε  Dahua απο τις ποιοτικοτερες  εταιρειες.

hd-cvi σε 720p η 1080p για την πολυκατοικια με πολυ μικροτερο κοστος απο ip.

Link to comment
Share on other sites

Στη περιπτωσή μου

2 Εξωτερικού χώρου 2 εσωτερικού χώρου.

η μια βλέπει ήλιο αλλά θα είναι προς τα κάτω.

Κόστος περίπου 100-150 ανά κάμερα.

Dahua θα αγοράσω (απ έξω γιατί από εδώ είναι διπλή τιμή).

 

Για τη πολυκατοικία,

2 εσωτερικές σε κάθε όροφο Χ 7 = 14 κάμερες

1 εξωτερική (θύρα), 4 εξωτερικές (ταράτσα).

IP όλες για ευκολία στην εγκατάσταση. Είχα βάλει αναλογικές στο παρελθόν και δεν είχε καλά αποτελέσματα (όχι hdcvi, κάτι anga).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καταγραφικό για IP κάμερες, που να συνδέεται με συναγερμό σε περίπτωση μοιραίου.

Για την ώρα έχω περάσει καλωδιώσεις ftp.

Κάμερες θα βάλω 4 η 5. Ανάλυση 1080p για κάθε κάμερα (αν είναι εφικτό).

Έχω ανοικτό έναν server όλο το 24ωρο με C2D E8400 και 2GB ram. Κάνω κάτι με αυτό η πάω σε αυτόνομο καταγραφικό;

Από εταιρίες έχω τσεκάρει της hikvision. Π.χ. DS-7608NI-SP.

Βγαίνει περίπου στα 600Ευρώ.

Το καλό με αυτό είναι ότι στα δίνει όλα έτοιμα, 8 PoE θύρες, RS485.

Επίσης για τη πολυκατοικία (μετά συνελεύσεως) θα μπουν 16 IP κάμερες αλλά δεν υποσχέθηκα το πότε καθώς, το κόστος είναι αστρονομικό να τα κάνω όλα μόνος μου.

Αξίζει το συγκεκριμένο NVR; υπάρχει κάτι άλλο ανταγωνιστικό από άλλη εταιρία;

 

Μου φαινεται οτι οπως το πας με ΙΡ καμερες και αντιστοιχο καταγραφικο θα σου βγει πολυ ψιλα.

Οι αναλογικες καμερες με το αντιστοιχο καταγραφικο ειναι μισο κοστος! Ισως και λιγο λεω.

Περνας coaxial και αν δεν ειναι δυνατο χρησιμοποιεις το καλωδιου δικτυου με balun. Θα σου πραγματικα πολυ πιο φθηνα!

Μην μπλεξεις με σερβερ, τα καταγραφικα που κυκλοφορουν σημερα στην αγορα τα κανουν ολα σε πολυ καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι πρέπει να υπολογισεις το network load. Μιλάμε για 20 κάμερες και θα ζητάς 720p το λιγότερο. Τι δίκτυο θα περάσεις; Γιατί και gigabit το βλεπω λίγο.

Και εγώ θεωρώ καλύτερα αναλογικές

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα σε video, η hdcvi κάνει μια χαρά για τη πολυκατοικία (μέχρι 720p πάει) και η ποιότητα είναι πολύ καλή.

ναι σε ip για 20 κάμερες, πέρα ότι θα έβγαινε ψηλά, δε νομίζω να δεχτούν να στάξουν 3000 για όλα αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

για εσωτερικους χωρους και εστιαση το πολυ σε 10 μετρα, 720Ρ ειναι αρκετα

1080Ρ θα πας αν ο χωρος που εστιαζεις εχει μεγαλο ανοιγμα, αν θελεις να καταγραφεις λεπτομερειες οπως πινακιδες αυτοκινητων, κοκ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ για καταγραφικό 16ch. Είχαμε ενα avtech που μας έβαλε εταιρία χρόνια πριν αλλά μας "άφησε". Είδα ότι πολλά απο τα 16καναλα δεν έχουν την ίδια ανάλυση σε όλες τις κάμερες πχ δίνουν στις 4 πρώτες καλή και στις άλλες χειρότερη. Έχουμε 12κάμερες μαξ. Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα 16ch που να μην έχει τέτοια προβλήματα και να είναι αξιόπιστο? πμ και θα το δω!

Link to comment
Share on other sites

Δες της hkvision ή κάπως έτσι λέγεται. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δε τα έχω δουλέψει βέβαια αλλά από άτομα που τους έβαλα αλλά μου είπαν καλύτερα λόγια για τα συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να εκτρέψω τη συζήτηση από τα τεχνικά και οικονομικά, αλλά ειδικά για την υποδομή της πολυκατοικίας, οι ενδιαφερόμενοι ρίξτε μια ματιά και εδώ:

Συχνές Ερωτήσεις, με ειδική αναφορά στο άρθρο 15 αυτής: Οδηγια_1_2011_CCTV.

 

Ειδικά για τις 5 εξωτερικές που αναφέρθηκαν παραπάνω, τυπικά υπάρχει θέμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη τελευταία συνέλευση το έθεσα ως θέμα, και βγήκε ομόφωνη απόφαση να υπάρχουν κάμερες. Οπότε για μέσα στη πολυκατοικία είμαι οκ.
Τελικά κατέληξα (για το χώρο μου) σε λύση της hikvision, λόγω ότι στο site της Dahua δεν βρήκα τη πληροφορία που ήθελα συν το documentation είναι απαράδεκτο και ασαφές. Αδικαιολόγητο για μια τόσο ακριβή εταιρία.
 

Ψάχνω και εγώ για καταγραφικό 16ch. Είχαμε ενα avtech που μας έβαλε εταιρία χρόνια πριν αλλά μας "άφησε". Είδα ότι πολλά απο τα 16καναλα δεν έχουν την ίδια ανάλυση σε όλες τις κάμερες πχ δίνουν στις 4 πρώτες καλή και στις άλλες χειρότερη. Έχουμε 12κάμερες μαξ. Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα 16ch που να μην έχει τέτοια προβλήματα και να είναι αξιόπιστο? πμ και θα το δω!

AVtech είναι εξαιρετική εταιρία, σίγουρα δεν επισκευάζεται; το είχες πάει σε ηλεκτρονικό να το δει;
σε hikvision δεν θα έχεις θέμα, προτίμησε το 16ch (HIKVISION DS-7616NI-SP), θα το αγόραζα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/11/2016 at 20:50, το μέλος Pokemon640 έγραψε:

AVtech είναι εξαιρετική εταιρία, σίγουρα δεν επισκευάζεται; το είχες πάει σε ηλεκτρονικό να το δει;
σε hikvision δεν θα έχεις θέμα, προτίμησε το 16ch (HIKVISION DS-7616NI-SP), θα το αγόραζα από εδώ.

 

Ναι δεν επισκευάζεται δυστυχώς, το είχε κοιτάξει και η εταιρία που μας το έβαλε και ανεξάρτητος τεχνικός. Είχε περίεργο πρόβλημα (είχε χάσει αρχικά τις ρυθμίσεις δικτύου, μετά εξαφανίστηκαν επιλογές μενου, χωρίς να έχουμε πειράξει εμείς κάτι και μετά brickarίστηκε τελείως. Έγιναν προσπάθειες φλασαρίσματος αλλά καμία επιτυχής απο τους τεχνικούς. Τώρα λειτουργεί αλλά δεν έχει δυνατότητα να βλέπεις εσωτερικά ή εξωτερικά τις κάμερες. Δεν έχει καθόλου δυνατότητα απομακρυσμενης παρακολούθησης). Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις θα δοκιμάσω το hikvision μιας και βλέπω θετικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hyperlost said:

 

Ναι δεν επισκευάζεται δυστυχώς, το είχε κοιτάξει και η εταιρία που μας το έβαλε και ανεξάρτητος τεχνικός. Είχε περίεργο πρόβλημα (είχε χάσει αρχικά τις ρυθμίσεις δικτύου, μετά εξαφανίστηκαν επιλογές μενου, χωρίς να έχουμε πειράξει εμείς κάτι και μετά brickarίστηκε τελείως. Έγιναν προσπάθειες φλασαρίσματος αλλά καμία επιτυχής απο τους τεχνικούς. Τώρα λειτουργεί αλλά δεν έχει δυνατότητα να βλέπεις εσωτερικά ή εξωτερικά τις κάμερες. Δεν έχει καθόλου δυνατότητα απομακρυσμενης παρακολούθησης). Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις θα δοκιμάσω το hikvision μιας και βλέπω θετικά σχόλια.

τελικά θα αγοράσω από το ebay, βρήκα ένα τίμιο και σωστό seller μετά από επικοινωνία,

Υπάρχει το NVR 7604NI που φλασάρεται με official firmware (και αυτό θα αγοράσω).

Υπάρχει και ποιο οικονομικό που έχει περασμένο από κινέζικο σε multilanguage firmware. Αλλά προσωπικά προτείνω τα international versions (NI).

Για 16+ κάμερες πας σε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα και εγώ για Microserver, αλλά προτιμώ να έχω κάτι αυτόνομο. Πέρα από αυτό, το NVR έχει χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση αν φόρτωνα σε υπολογιστή 4+ κάμερες.
 Οπότε μακροπρόθεσμα κάνω απόσβεση.

Το Genius nvr είναι τσιμπημένο στην τιμή αν βάλω ορισμένα Features που σε ένα NVR τα έχει ούτως η άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.