Jump to content



Arduino?


kpetros

Recommended Posts

Οκευ , ισως αυτο το θεμα να απεχει λιγακι αλλα παω στοιχημα ολο και καποιος απο εδω μεσα θα εχει ασχολιθει . 

Επειδη με εχει φαει η ...εμ.... βαρεμαρα , θελω να δοκιμασω την τυχη μου βλεπωντας αμα το εχω με το αθλημα . 

 

Λοιπον ψαχνω ενα arduino το οποιο να μπορει να ανοιγοκλεισει ρελεδακια , να παρει feedback και ισως αναλογικη εισοδο (πχ να διαβασει θερμοκρασια)

Γενικα θελω να προσπαθησω να φτιαξω PLC σε μικρη κλιμακα

 

Υπαρχει κανεις που μπορει να καθοδηγισει λιγακι ? Τι κομματια , τι προγραμμα και γλωσσα χρειαζομαι για να προχωρισω ?  

Link to comment
Share on other sites

arduino, πλακέτα με ρελέ, και έναν αισθητήρα θερμοκρασίας :p

 

Σωραιος  :p 

 

Το uno βλεπω εχει R3 και Rev3 εκδοση , με την διαφορα (οπτικα τουλαχιστον) οτι το Rev3 εχει ολοκληρο το chipset κουμπωμενο ενα το R3 μαλλον ειναι soldered .  Μαλλον θα τα παρω απο κανα ebay γιατι φαινεται οι τιμες να 3-4πλασιαζονται  (κριμας και ηθελα κατι αμεσα πρωτου μου φυγει η καψα ) 

 

Το αλλο θεμα μου ειναι να μην παρω μισα πραματα , για παραδειγμα δεν χρειαζομαι και καλωδιοταινια ωστε να συνδεθει με το board?

 

 

Τελος , το UNO εχει πληρη συμβατοτητα με ολα τα modules ? Θα μπορουσα στο μελλον παρω wifi/BT ?

Link to comment
Share on other sites

1 και 2 (μπορείς να βρεις και το dht22 που είναι λίγο καλύτερο αλλά πιο ακριβό)

για τον αισθητήρα βρίσκεις έτοιμο κώδικα και βλέπεις πως δουλεύει

είναι πολύ εύκολο να βρεις τι γίνεται

βασικές γνώσεις από C θες

 

ρελέδες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει έτοιμος κώδικας για κάποια κομμάτια

τον κατεβάζεις και πειραματίζεσαι με το IDE που κατεβάζεις από το site της arduino

 

επίσης καλώδια και κάνα τέτοιο.. πάλι ebay κοίτα

Έγινε επεξεργασία από Isidorosis
Link to comment
Share on other sites

@Isidorosis

 

Το θερμομετρο σαν παραδειγμα το εβαλα , προς το παρον δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι τετοιο με την ιδεα που εχω 

(γενικα θα ηθελα να εχω μια ουδετερη αναλογικη εισοδο , πχ να παρω ενα θερμιστορ και μια μεταβλητη αντισταση και να κανω εναν διαιρετη τασης το οποιο θα διαβαζει το arduino)

Στο πρωτο λινκ σου , αυτοι οι ακροδεκτες αρσενικο-αρσενικο για πιον λογο του δειχνει ? 

Οι τρυπουλες διπλα απο τα pins της πλακετας εχουν καποιο σκοπο ή απλα βοηθανε για να μετρας την τιμη τους? 

 

Και τελος κατι αλλο , στο επισημο τους σαιτ , πουλανε το UNO προς 20 δολλαρια , πως γινεται ebay να κοστιζει μοναχα 2μιση λιρες?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο λινκ σου , αυτοι οι ακροδεκτες αρσενικο-αρσενικο για πιον λογο του δειχνει ?  Οι τρυπουλες διπλα απο τα pins της πλακετας εχουν καποιο σκοπο ή απλα βοηθανε για να μετρας την τιμη τους? 
 

 

νομίζω οι ακροδέκτες είναι για να τους κολλήσεις στις τρύπες από πίσω

εντωμεταξύ τώρα είδα ότι έχει και το δικό μου  :p

 

στα 20 δολάρια απλά πληρώνεις και την εταιρία, το ide, το support

γενικά όλη την ομάδα.. τώρα τα clones όταν πουλάνε με το κιλό απλά κατεβαίνει η τιμή

 

γενικά θέλει λίγο ψάξιμο για τις τάσεις-ρεύματα που αντέχει

και αν δεν αντέχει θα υπάρχει κάποιο module για να κάνει αυτή την δουλειά με τον αντίστοιχο κώδικα, που συνήθως υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

@Isidorosis

 

Να σου πω την αληθεια , δεν θα ελεγα οχι να δωσω 20ε για το βασικο board και ολα τα εξτρα ιμιτασιον  ,απτις φωτο βλεπω οτι το board ειναι αρκετα καλυτερης ποιοτητας αλλα μαλλον θα ταν καλυτερα να το κανω αυτο αν οντως καταπιαστω 

 

 

Στο εβαυ βλεπω οτι με ενα 30αρι , εχω παρει board (η μαλλον 2 , για να μην καψω κανα τσιπακι) , οθονες , καλωδια , ρελεδες κτλ κτλ , με 3-4ε το καθενα  XD 
Εχεις κανα εξαρτηματακι εξτρα να προτινεις ?

 

 

 

(το prototype shield τι ειναι )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα εξαρτηματακι εξτρα να προτινεις ?
 

 

Δεν έχω ιδέα.. μόνο έναν αισθητήρα με θερμοκρασία/υγρασία έχω φτιάξει

και ήθελα να το συνδέσω με wifi αλλά κάπου εκεί, μαζί με τα cc, έφυγε η όρεξη

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν έχω ιδέα.. μόνο έναν αισθητήρα με θερμοκρασία/υγρασία έχω φτιάξει

και ήθελα να το συνδέσω με wifi αλλά κάπου εκεί, μαζί με τα cc, έφυγε η όρεξη

 

 

 

Θα μπορουσες να μου δωσεις λινκ απο καποιο εξαρτημα που συνδιαζει ΒΤ+wifi 

(αληθεια ολα αυτα μπορουν να κουμπωσουν ταυτοχρονα πανω στο uno ?)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου δωσεις λινκ απο καποιο εξαρτημα που συνδιαζει ΒΤ+wifi 

(αληθεια ολα αυτα μπορουν να κουμπωσουν ταυτοχρονα πανω στο uno ?)

 

Υπάρχει το esp8266 που είναι μόνο για wifi

δεν ξέρω αν υπάρχει combo wifi+bt ή αν μπορείς να τα συνδέσεις παράλληλα

 

μπορείς να συνδέσεις αισθητήρες και άλλα κυκλώματα, απλά χρησιμοποιούν διαφορετικά πινάκια

αυτό είναι μέρος και του κώδικα

πχ ο αισθητήρας που έχω εκτός από +/- θέλει μόνο ένα pwm pin

Link to comment
Share on other sites

@Isidorosis

 

Σορρυ για τις ερωτησεις μου , απλα θελω να τα παρω μαζεμενα για να μην περιμενω μετα να ερθουν αλλα κομματια , για αυτο προτιμω να ειμαι σιγουρος :p 

 

Μαρεσει πολυ αυτη η οθονιτσα , ομως οταν συνδεθει καταλαμβανει ολα τα pins απο το arduino uno . Γνωριζεις αμα μπορω να συνδεσω και αλλο υλικο επανω του η παπαλα ? 

 

Το πιο ιδανικο σεναριο για μενα ειναι να εχω πανω στην οθονη καποιες ενδειξεις ρελε και με ενα πατημα να εναλλαζω μεταξυ ON/OFF 

 

lcd-shield-on-arduino-uno-board.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να χρειαζεται πανω απο 7-8 pins. Αρα μπορεις να βαλεις arduino -> prototype sheild -> οθονη. Για να σου χωρεσει το κυκλωμα κατω απο την οθονη παρε solid state ρελε εφοσον βεβαια σε καλυπτουν απο αποψη ampere.

Link to comment
Share on other sites

@unseen

 

Μονο 8???? Δες σε αυτην την σελιδα την 3η φωτογραφια  η οθονη φαινεται να "χρειαζεται" πολλες εισοδους 

Τα solid state relay χτυπανε για 2-3ε το καθε κομματι (βεβαια τραβανε 40Α)  , για αρχη μιας και θελω πρωτα να μαθω να τα ελεγχω σωστα και να πειραματιστω θα παρω μια πλακετα που εχει 8 ρελε κανονικα με αντοχη τα 10Α . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μια που ειχα δοκιμασε παλαιοτερα 8 pins συνεδεσα αν θυμαμαι καλα. Τα υπολοιπα ηταν για την sd που δεν την χρειαζομουν. Τωρα βεβαια εσυ θες και το touch αλλα και παλι νομιζω σε παιρνει. Πρεπει να δεις την βιβλιοθηκη γραφικων ποσα χρειαζεται.

 

 

Κοιτα τις nextion. 4 καλωδια και καθαρισες, tx/rx/vcc/gnd. Εχουν δικο τους IDE και φτιαχνεις οτι θες.  

http://www.ebay.com/itm/2-4-Nextion-HMI-TFT-LCD-Display-Module-For-Raspberry-Pi-2-A-B-Arduino-Kits-/201428669851?hash=item2ee615959b:g:30sAAOSwMmBVk~7c 

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ , τωρα το πιασα το νοημα , 

 

LCD-00-07    = 8pins

SD = 4pins 

LCD_CS/RS/WR/RD = 4pins  

GRD/3V3/5V  

και καπως ετσι καταληγει να τραβαει ολα τα πινς απο το board 

 

 

Το UNO δινει 14 digital +6 analog συνδεσεις 

Και τα υπολοιπα ειναι τασεις και reset 

 

 

Οποοοοοοτε . 

Βλεπωντας την οθονη που δειχνεις στο βιντεο σου    , χρειαζεται 6πινς απο το DIGITAL και 2 πινς για τροφοδοσια 

Ενα joystick για να κουνιεται    , ο Χ-Ψ αξονας παει σε 2 θεσεις του ANALOG και ο Ζ (κλικ δηλαδη) παει σε μια θεση του DIGITAL 

 

Αρα θα μου αφησει 7 ελευθερες digital θεσεις και αλλες 4 analog  (οι οποιες analog υποθετω μπορουν να δουλεψουν και ως digital αμα τις ορισεις να εχουν τιμες μονο 0-5 και οχι τιποτα ενδιαμεσο) 

 

 

Υποθετω καλα θα ειμαι με 8 ρελεδακια , και αμα μου δουλεψει ετσι ισως να δοκιμασω την τυχη μου και με touch χαζομαριτσες . 

 

 

[ωραια η οθονη που δειχνεις , αλλα 13ε ειναι πολλα για κατι που δεν ξερω να χειριζομαι σωστα και που μπορει στην τελικη να μου μεινει στο χερι]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Isidorosis

@unseen

 

Αυτην την βδομαδα μου ερχεται καθε μερα και απο ενα κομματι , σημερα ηρθε το βασικο arduino οποτε νομιζω μπορω να αρχισω να πειραματιζομαι 

Για αρχη λεω να δοκιμασω το πιο απλο πραμα , δηλαδη να παταω το κλικ απο το joystick και να ενεργοποιω ενα ρελεδακι   

Δυστυχος ακομα δεν μου εχουν ερθει τα καλωδια οποτε θα κανω αυτοσχεδιες συνδεσεις με οτι "σκουπιδι" εχω μαζεψει  XD 

 

Μια απορεια ομως 

 

Τροφοδοτω το arduino απο το usb του υπολογιστη , τα επιμερος εξαρτηματα που μου ζητανε Vcc-GRD τα τραβαω απο τους ακροδεκτες POWER του arduino , η να κανω καμια πατεντα και να τραβηξω 5v-GRD παλι απο usb για να τους δωσω ρευμα ?

(υποθετω δεν εχει θεμα μιας και θα ειναι ισοδυναμικα )

IMG_20160310_170148.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα αριστερα , κοιταξα δεξια 

Βρηκα ενα ετοιμο οπου που ανοιγει ρελε για 2σεκ , κλεινει για 2σεκ - λουπα 

 

Το δοκιμασα και δουλεψε , μετα μονταρα λιγο τον κωδικα σε αυτο

 

Παράθεση

                       

#define RELAY1 8
#define SWITCH 7                          
void setup()

{    


Serial.begin(9600);
  pinMode(RELAY1, OUTPUT);       
  pinMode(SWITCH, INPUT);
}

  void loop()
  
{
if (digitalRead(SWITCH) == HIGH){
   digitalWrite(RELAY1,LOW); 
}
}   
   

 

 

Κατι δεν παει καλα , ελενξα με το πολυμετρο το joystick 

Οι τασεις εξοδου ειναι μεταξυ 0-5v (οταν ειναι αδρανες στα 2,5) για τα VRx , VRy

ΟΜΩΣ για το πληκτρο του μετραω mV!!!! ειτε πατημενο ειτε οχι ..... 

 

 

 

edit ....

το πληκτρο switch για καποιον λογο γεφυρωνει GRN-SW και οχι 5V-SW κατα το πατημα του .... 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα. Για καποιον που θελει να ξεκινησει τη περιηγηση στον κοσμο των arduino αλλα και να τα χρησιμοποιησει για εκπαιδευτικους λογους σε σχολεια, θα συστηνατε κατι οπως ο παρακατω συνδεσμος:

 

uno r3 starter kit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.