Jump to content



Ανεμιστήρας 24V low noise η DIY mod ?


Pokemon640

Recommended Posts

Καλησπέρα, πήρα έναν ενισχυτή μεταχειρισμένο CR 830, και έχει μέσα αυτούς τους ανεμιστήρες (2 κομμάτια). 100CFM~ 2800RPM~ 5W, 120mm x 32mm

Είναι στα 24Volt DC.

Ο ένας ανεμιστήρας είναι τραυματισμένος στο μέσα πυρήνα της φτερωτής (άνοιξα και τους 2 ανεμιστήρες, έβαλα λάδι και είναι λιγάκι καλύτερα) έχει μια γρατζουνιά, και κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο ο ένας ανεμιστήρας από τον άλλο.

Έχω στο νού μου 3 επιλογές.

1.Να βρω έναν 24V ανεμιστήρα με λιγότερα Db. Ένας Delta AFB1224MF είναι 5 Db λιγότερα (45Db -> 39,5Db)

2.Να βάλω DC-DC step down στα 12V, και να βάλω 2x ball bearing 12V λίγο ποιο αθόρυβους καθώς σε 12Volt DC υπάρχουν περισσότερες επιλογές.

3.Να αγοράσω 2 ίδιους και να βγάλω τους 2 παλιούς.

 

Τον ενισχυτή δεν τον κουράζω, παίζει στη μισή ένταση και τα ηχεία είναι τα μισά βατ από το peak που μπορεί να σηκώσει.

Στη κουρτίνα 2, που έχω στο νου μου, αυτό μπορώ να το κάνω με μια αντίσταση; η να πάω σε ολοκληρωμένη λύση όπως αυτή;

Αν θα έβαζα 12Volt θα επέλεγα η Noctua η Delta, Sunon, Adda με χαμηλά Db και όσο γίνεται κοντά στα 100CFM.

Any solutions ?

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Την κουρτινα No2 χωρίς τον step down converter!! Τους βάζεις σε σειρά :)

Πάρε τους πιο αθόρυβους!!! Και ας μην έχουν πολλά cfm!

Ότι βοήθεια θες, στείλε πμ

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Την κουρτινα No2 χωρίς τον step down converter!! Τους βάζεις σε σειρά :)

Πάρε τους πιο αθόρυβους!!! Και ας μην έχουν πολλά cfm!

Ότι βοήθεια θες, στείλε πμ

Δεν θα το έκανα, ο λόγος εδώ.

Ο step down δεν κοστίζει κάτι. Θα περιμένω να έρθει.

Έχω σκεφτεί να βάλω 4 από αυτούς, 2 μπρός 2 πίσω. Για να κρατήσω το ίδιο airflow (push-pull).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα, ο λόγος εδώ.

Ο step down δεν κοστίζει κάτι. Θα περιμένω να έρθει.

Έχω σκεφτεί να βάλω 4 από αυτούς, 2 μπρός 2 πίσω. Για να κρατήσω το ίδιο airflow (push-pull).

Παρόλο που το έχω κάνει και έχει παιξει με ένα ηλεκτρολυτικο στον ένα ανεμιστήρα, Αυτό, δεν το είχα σκεφτεί!

Thanks A Lot [emoji1]

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά ψηφίζω 12 volt να βάλεις ότι γουσταρεις ,το να ρίξεις την τάση γίνεται εύκολα με πολλούς τρόπους, απο ότι έχω καταλάβει δε μασάς και πιάνουν τα χερια σου,δεν θα το συζηταγα καν.

Οι πιο πολλοί 24voltοι κανουν σαν τρένο.

Η τραίνο ;

Άτιμη κοινωνία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν, ήρθαν και οι 2 πλακέτες από το ebay

με 2 μπαταρίες από ups, τις έβαλα σε σειρά για να βγάλουν 24v και να ρυθμίσω την τάση του κυκλώματος να είναι 12V (μην κάψω τους ανεμιστήρες)

ivlro3.jpg

Έβαλα 4x Arctic F12 PWM PST CO

το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, ο θόρυβος μειώθηκε αρκετά, απλά "μπουκώνει" λίγο ο αέρας λόγω push-pull αλλά η ροή είναι αρκετά καλύτερη από του κατασκευαστή. :T:

Με έναν PWM controller βέβαια μπορώ να του αλλάζω στροφές και στους 4 μαζί με ένα κλίκ αλλά αυτό θα το κάνω κάποια άλλη στιγμή.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ θα σου έλεγα να πετάξεις τα DC-DC converter!

Ο κατασκευαστής έιχε λόγο που αντί να βάλει ένα switching τροφοδοτικό , έβαλε όλη αυτή τη γκουμούτσα τον τοροειδή μετασχηματιστή !

Δεν το έκανε για οικονομία !

Ο λόγος λέγεται EMI -RFI με άλλα λόγια ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος, που αυτά τα converter που πήρες (όπως και όλα τα άλλα δηλαδή αν δεν ενσωματώνουν ειδικές διατάξεις) παράγουν ένα κάρο ηλεκτρομαγνητική σαβούρα !

Την οποία σαβούρα θα την παραλάβει η προενύσχιση του ενισχυτή σου και εσύ θα ακούς τη μουσική σου φορτωμένη πάνω σε "ηλεκτρονικά σκουπίδια" !

 

Είναι απείρως προτιμότερο να παραμβάλεις δύο αντιστάσεις στους νέους ανεμιστήρες και να ρίξεις την τάση στα 12 V παρά αυτό που έκανες!

Αν το έχεις με τις κατασκευές μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και το ακόλουθο κύκλωμα :

 

large.575c0812e438e_2x12Vdcfrom24VdcUreg

 

Θα βγάζει στη χειρότερη περίπτωση (κατά τη μεταβατική ανισοφόρτιση ) μέχρι 13V dc και κανονικά 12 Vdc για κάθε ανεμιστήρα!

Τα υλικά βρίσκονται σε όλα τα ηλεκτρονικάδικα και η λειτουργία του είναι απλή , έτσι ώστε να μπορείς να την ελέγξεις χωρίς πολλά πολλά !

 

Σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας:

1. Οι δύο αντιστάσεις (R1, R2) διαρούν την τάση σε δύο 12 V

2. Οι πυκνωτές C1, C2 φροντίζουν να δώσουν χαμηλή αντίσταση στην κοινή μεσαία γραμμη (πορτοκαλί )

 

 Κατά τα μεταβατικά :

Οι δύο ζενερ Z1 , Z2 φροντίζουν η τάση να μην ξεπεράσει τα 13Vdc  σε κανένα 12ρι τροφοδοτικό.

Οι πυκνωτές C3 ,C4 Φροντίζουν να αποθορυβοποιούν τα spikes των ζενερ όταν αυτές περάσουν σε αποκοπή.

Και τα διόδια D1 , D2 φροντίζουν να κάψουν ασφάλεια αν συνδέσεις το κύκλωμα ανάποδα ! :)

ΠΡΟΣΟΧΗ οι ανεμιστήρες που θα βάλεις πρέπει να έχουν το ίδιο ρεύμα λειτουργίας!

Σκέψου το και αποφάσισε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.