Jump to content



προβληματισμοί με setup ήχου


Recommended Posts

Στα δικά μου τα αφτιά πάντως δεν έχουν σχέση τα Γιαμάχα με τα φοστεξ, γι αυτό απεκλεισα γιαμαχα και πρότεινα φοστεξ. Όπως και να είναι, έχει τις κατευθύνσεις, πρέπει να αποφασίσει τι του αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου τα αφτιά πάντως δεν έχουν σχέση τα Γιαμάχα με τα φοστεξ, γι αυτό απεκλεισα γιαμαχα και πρότεινα φοστεξ. Όπως και να είναι, έχει τις κατευθύνσεις, πρέπει να αποφασίσει τι του αρέσει περισσότερο.

Το βασικό είναι να μπορέσω να τα ακούσω για να σχηματισω γνώμη καθώς στον καθένα ακούγονται διαφορετικά, γιαυτό δεν μπορώ να κρινω από γραπτα reviews μόνο
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου τα αφτιά πάντως δεν έχουν σχέση τα Γιαμάχα με τα φοστεξ, γι αυτό απεκλεισα γιαμαχα και πρότεινα φοστεξ. Όπως και να είναι, έχει τις κατευθύνσεις, πρέπει να αποφασίσει τι του αρέσει περισσότερο.

Φυσικά και δεν έχουν σχέση.
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνω επειδη εψαχνα και γω για καρτες.

 

scarlett θα προτιμουσα. εχει καλυτερους προενισχυτες λενε απο Line6 και σιγουρα καλυτερο latency με αλλα προγραμματα (guitar rig, amplitube κλπ) από ότι η Line 6 που σε περιοριζει στο pod farm αν θες low latency, γιατι δεν εχει της προκοπης asio driver.

 

αν παιζεις και με active η high gain μαγνητες, οπωσδηποτε δωσε προσοχη στις εισοδους γιατι οι 2i2 εχουν θεμα με clipping και πρεπει να μπει Inline pad, το οποιο ΕΧΕΙ η 2ι4 με κουμπακι. ψαξτο λιγο αυτο. και οι 2 βγαζουν balanced και unbalanced εξοδους.

 

με εναν που ασχολειται επαγγελματικα εδω μου ειπε οτι ολοι οι φτηνοι προενισχυτες δεν ειναι καλοι γιατι δεν ειναι flat. τωρα η focusrite ισχυριζεται οτι τος ιδιους που βαζει στα μεγαλα μηχανηματα τους βαζει και στις μικρες σειρες scarlett. δε γνωριζω παραπερα αλλα νομιζω ειναι υπερβολη να ψαξεις και πιο flat προενισχυτη.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνω επειδη εψαχνα και γω για καρτες.

 

scarlett θα προτιμουσα. εχει καλυτερους προενισχυτες λενε απο Line6 και σιγουρα καλυτερο latency με αλλα προγραμματα (guitar rig, amplitube κλπ) από ότι η Line 6 που σε περιοριζει στο pod farm αν θες low latency, γιατι δεν εχει της προκοπης asio driver.

 

αν παιζεις και με active η high gain μαγνητες, οπωσδηποτε δωσε προσοχη στις εισοδους γιατι οι 2i2 εχουν θεμα με clipping και πρεπει να μπει Inline pad, το οποιο ΕΧΕΙ η 2ι4 με κουμπακι. ψαξτο λιγο αυτο. και οι 2 βγαζουν balanced και unbalanced εξοδους.

 

με εναν που ασχολειται επαγγελματικα εδω μου ειπε οτι ολοι οι φτηνοι προενισχυτες δεν ειναι καλοι γιατι δεν ειναι flat. τωρα η focusrite ισχυριζεται οτι τος ιδιους που βαζει στα μεγαλα μηχανηματα τους βαζει και στις μικρες σειρες scarlett. δε γνωριζω παραπερα αλλα νομιζω ειναι υπερβολη να ψαξεις και πιο flat προενισχυτη.

να πάω στην 2i4 καλύτερα τότε? dean dimebag snow camo έχω απο κιθάρα με floyd rose και νομίζω είναι high gain, passive όμως οι μαγνήτες. Δεν ξέρω αν θα έχω θέμα, διάβασα σε κάποια reviews της κάρτας οτι μπορεί να χρειαστεί ένας passive injector μεταξύ κιθάρας και κάρτας ώστε να μην peakάρει η κιθάρα και ανάβει κόκκινο το led της scarlett.

για την Steinberg UR22 έχεις άποψη σε σχέση με την scarlett? δεν μπορώ να καταλάβω απο τα reviews αν η ur22 έχει καλύτερους προενυσχυτές/dac κλπ κυκλώματα σε σχέση με τις focusrite scarlett ή αν έχει καλύτερους drivers. Αν μπορείς να δώσεις κανα τιπ σε αυτά :D

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

χμμ μάλλον θα πάρω την steinberg ur242 ή ur22.

διαβάζω πολύ καλά σχόλια και πολλοί την προτείνουν αντί για την focusrite 2i2/2i4.

το ίδιο λένε και για την roland quadcapture αν και είναι ποιο παλιά. Απλά δεν ξέρω αν αυτές "βελτιώνουν" τον ήχο στο κομμάτι της αναπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

μπα εχω την εντυπωση οτι πληρωνεις περισσοτερο προενισχυτες. χωρις να σημαινει οτι η εξοδος θα ειναι ιδια μεταξυ τους παντως...

θα τις κοιταξω και γω γιατι ψιλοψαχνομαι. αν ειναι θα ξαναγραψω αυριο

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ηδη καποια πραγματα και μαλλον οι προενισχυτες της scarlett ειναι οντως πολυ καλοι, οι περισσοτεροι λενε καλυτεροι απο της steinberg. μοναδικο μειον καποια προβληματα με drivers.

τωρα στ αυτια μου πιθανοτατα να μη καταλαβαινα διαφορα. γι αυρο μαλλον θα παιρνα την 2ι4 λογω design, αφου ειναι σχεδον ιδιες σε λειτουργικοτητα και εισοδους/knobs με την 242.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.