Jump to content



Αγορά ηχείων (ή ηχοσυστήματος ή soundbar ή..)


Recommended Posts

Καλησπέρα thelabers,

 

ψάχνω να αγοράσω κάποια ηχεία (ή ηχοσύστημα ή όπως τέλος πάντων λέγεται) με κύριο χαρακτηριστικό την ευχρηστία τους.

 

Τι εννοώ είναι ότι αυτήν την στιγμή έχω τα logitech x-540 , 5.1 με 70W και μια UE40H6400 smartTV με 2x10W. Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα μόνο με το PC το οποίο είναι συνδεδεμένο με hdmi στην TV.

 

Όταν θέλω να ακούσω μουσική πρέπει να έχω πάντα ανοιχτό το pc ή να αρκεστώ στην TV (μιας και τρέχει youtube κτλ) και όταν θέλω ηχεία για το PC μιας και βαριέμαι να πάω μέχρι το subwoofer (που δεν είναι εύκολα προσβάσιμο) για να ανοίξω τα ηχεία ανοίγω την τηλεόραση (με τηλεκοντρόλ) και την χρησιμοποιώ σαν "ηχεία".. και η ποιότητα είναι χάλια, και κακό στην οθόνη κάνω που είναι στατική και η κατανάλωση της οθόνης είναι άσκοπη μιας και χρησιμοποιώ μόνο τα ηχεία της.

 

Τα 5.1 έχουνε παλιώσει και δεν αποδίδουν και έχουν παράσιτα στα χαμηλά..

 

 
Budget = 150-300€ (στο περίπου)

 

Τι ψάχνω: δεν ξέρω  :D  Χώρο έχω, άρα θα μπορούσε να είναι ένα full 5.1 σύστημα, θα μπορούσε να είναι και ένα soundbar, δεν έχω χώρο στο πάτωμα για ηχεία "πατώματος".

 

Θέλω να δέχεται όσο πιο πολλές πηγές γίνεται, και να μπορώ να τα διαχειριστώ είτε με το κοντρόλ της TV είτε με το δικό τους (είτε να είναι έξυπνα και να αναγνωρίζουν την πηγή  :p ).

 

Αν μπορώ να τα χειριστώ και από android κινητό/ταμπλέτα είναι ένα μεγάλο συν, καθώς έχω και ένα τάμπλετ σαν media-player που κάνει βόλτες στο σπίτι..

 

Από επιδώσεις/απόδοση θέλω να είναι σίγουρα ποιο δυνατά από τα x540 αλλά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις-γνώσεις επί του θέματος (ούτε μουσικό αυτί ^_^)

 

 

Προτάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει hdmi ουτε bluetooth ούτε wifi/lan :unsure:

 

Ψάχνοντας λίγο με βλέπω να πηγαίνω προς τα samsung HW-J550  τα οποία βρήσκω στα ~230€ μαζί με τα μεταφορικά  ;) (και δουλεύουν καλά με την TV μου). Τουλάχιστον από soundbars δεν βρήκα κάτι πιο ενδιαφέρων (εκτός από κάποια μοντέλα της yamaha τα οποία όμως είναι άνω των 500€).

 

Από "πακέτα"/συστήματα όπως αυτό που έδειξες από πάνω δεν είδα κάτι τόσο ενδιαφέρων.. και μετά σκέφτομαι ίσως να πάω για έναν "σοβαρό" ενισχυτή να καλύπτει την συνδεσιμότητα που θέλω με 2 "απλά" ηχεία για αρχή τα οποία μπορώ να αντικαταστήσω με κάτι μεγαλύτερο ή να προσθέσω άλλα 2-3 και ένα sub αααν δεν με καλύπτει.. το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι κυκλοφορεί στην αγορά και προς τα που να κοιτάξω.. οπότε να κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει, η βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη  :T:

 

 

ΥΓ: όσο για το budget δεν είναι αυστηρό μπορώ να πάω και παραπάνω (και παρακάτω   :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και αυτό μήπως σε καλύπτει:

 

https://www.skroutz.gr/s/6904096/Samsung-HT-J5500.html

 

Έχει και WiFi, και Bluetooth, και HDMI. Τα Soundbars άστα για εμενα. Μονο style ειναι και τιποτα περισότερο. Η καλύτερη επιλογή για εμενα ειναι να στήσεις ενα 5.1 κομμάτι-κομμάτι, αλλά εκει ξέχνα τα 300€. Πας για τα διπλά, εκτος αν βρεις καλά κομμάτια μτχ.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα και η σκεψη για ενισχυτη +ηχεια νομιζω δεν χρειαζεται να συζηταμε τπτ αλλο. Αρχιζοντας απο τωρα με εναν av ενισχυτη και δυο ηχεια βασεως εχεις απο την πρωτη στιγμη καλυτερη ποιοτητα ηχου σε σχεση με τα ετοιμα 5.1, αλλα και πολυ καλυτερη βαση για να το αναπτυξεις το συστημα περισσοτερο στο μελλον. Τα ετοιμα 5.1 ειναι συστηματα που θα τα χαρεις λιγο με το που τα παρεις αλλα γρηγορα θα τα βαρεθεις. Ενα ακιμα μεγαλο συν υπερ του av ειναι οι συντριπτικα περισσοτερες επιλογες συνδεσιμοτητας που σου προσφερει. Ενδεικτικα θα μπορουσες να κινηθεις καπως ετσι για αρχη (εσυ ειπες οτι το μπατζετ μπορει ν ανεβει, μην γκρινιαξεις :p )

http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisxytes-proenisxytes/radioenisxytes-home-cinema/yamaha-htr-2067-5-1-black-timi.html

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/dali-zensor-1-black-timi.html

Στη συνεχεια μπορεις αν θελεις να συμπληρωσεις και κεντρικο και αλλα δυο ηχεια και sub και πολλες πηγες κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και αυτό μήπως σε καλύπτει:

 

https://www.skroutz.gr/s/6904096/Samsung-HT-J5500.html

 

Έχει και WiFi, και Bluetooth, και HDMI. Τα Soundbars άστα για εμενα. Μονο style ειναι και τιποτα περισότερο. Η καλύτερη επιλογή για εμενα ειναι να στήσεις ενα 5.1 κομμάτι-κομμάτι, αλλά εκει ξέχνα τα 300€. Πας για τα διπλά, εκτος αν βρεις καλά κομμάτια μτχ.

 

 

Μια χαρά εναλλακτική στο soundbar που έστειλα :T: πολύ ενδιαφέρων φαίνονται  ;) και τα βρίσκω στα ~215€

 

Για το κομμάτι-κομμάτι έχεις ένα δίκαιο.. με λίγο που κοιτάω τώρα μόνο ο ενισχυτής είναι κοντά στα 300-400€

 

 

Εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα και η σκεψη για ενισχυτη +ηχεια νομιζω δεν χρειαζεται να συζηταμε τπτ αλλο. Αρχιζοντας απο τωρα με εναν av ενισχυτη και δυο ηχεια βασεως εχεις απο την πρωτη στιγμη καλυτερη ποιοτητα ηχου σε σχεση με τα ετοιμα 5.1, αλλα και πολυ καλυτερη βαση για να το αναπτυξεις το συστημα περισσοτερο στο μελλον. Τα ετοιμα 5.1 ειναι συστηματα που θα τα χαρεις λιγο με το που τα παρεις αλλα γρηγορα θα τα βαρεθεις. Ενα ακιμα μεγαλο συν υπερ του av ειναι οι συντριπτικα περισσοτερες επιλογες συνδεσιμοτητας που σου προσφερει. Ενδεικτικα θα μπορουσες να κινηθεις καπως ετσι για αρχη (εσυ ειπες οτι το μπατζετ μπορει ν ανεβει, μην γκρινιαξεις :p )

http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisxytes-proenisxytes/radioenisxytes-home-cinema/yamaha-htr-2067-5-1-black-timi.html

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/dali-zensor-1-black-timi.html

Στη συνεχεια μπορεις αν θελεις να συμπληρωσεις και κεντρικο και αλλα δυο ηχεια και sub και πολλες πηγες κλπ κλπ...

 

 

Τα ηχεία είναι μια χαρά σαν πρόταση, αν πάω σε κομμάτι-κομμάτι για κάτι τέτοιο θα κοιτάξω  ;)

 

Ο ενισχυτής δεν έχει μπλε-δόντι (bluetooth) ούτε wifi/lan  :unsure:

 

Με τις δυνατότητες που ψάχνω βρήκα (τον ποιο φθηνό) τον rx-v479 μοντέλο 2015, στα 400€ (στην Ασία και κάποιες άλλες χώρες λέγεται και HTR4068).. επίσης κοίταξα και την μικρότερη σειρά (rx-v379, δεν έχει δίκτυο, usb και κάποιες άλλες λειτουργίες και είναι 100€ κάτω) και τα παλαιότερα μοντέλα (rx-v477, rx-v377) αλλά μόνο αυτό μου άρεσε (και ακριβότερα τα οποία δεν με ψήνουν  :lol: ). Τον HTR4068 τον βρίσκω από Αγγλία στα 330€ με τα μεταφορικά

 

Και 2ο χέρι να είναι δεν έχω πρόβλημα απλά τα μοντέλα (ενισχυτή) που μου γυάλιζαν είναι κάπως καινούργια και ότι αγγελίες βρήκα γλίτωνα 50€, που για 50€ το παίρνω καλύτερα καινούργιο να είμαι οκ με εγγυήσεις κτλ..

 

 

 
Υπάρχει μήπως κάποια άλλη "αξιόλογη" μάρκα που να είναι κάπως ποιο χαμηλή στις τιμές, μιας και η yamaha φαντάζομαι πουλάει και λίγο όνομα..? (δηλαδή να μην ξεφύγω από τα 250€ στον ενισχυτή για παρόμοιες λειτουργίες και ας έχει και χαμηλότερη απόδοση).
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω πως αν θες να υπαρχει και wifi και bluetooth το μπατζετ ανεβαινει. Αν ομως μπορεις να βολευτεις με το bluetooth μονο, τοτε κοιτα και εδω http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisxytes-proenisxytes/radioenisxytes-home-cinema/yamaha-rx-v379-5-1-black-timi.html

Η yamaha ισως ειναι η μονη που ΔΕΝ πουλαει καθολου ονομα και συνηθως σε reviews ολων των μηχανηματων της θα δεις το κλασσικο σχολιο "μπορει να συναγωνιστει προιοντα υψηλοτερης τιμης". Και απο επιδοσεις αλλα και απο αποψη κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω πως αν θες να υπαρχει και wifi και bluetooth το μπατζετ ανεβαινει. Αν ομως μπορεις να βολευτεις με το bluetooth μονο, τοτε κοιτα και εδω http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisxytes-proenisxytes/radioenisxytes-home-cinema/yamaha-rx-v379-5-1-black-timi.html

Η yamaha ισως ειναι η μονη που ΔΕΝ πουλαει καθολου ονομα και συνηθως σε reviews ολων των μηχανηματων της θα δεις το κλασσικο σχολιο "μπορει να συναγωνιστει προιοντα υψηλοτερης τιμης". Και απο επιδοσεις αλλα και απο αποψη κατασκευης.

 

 

Ναι, διάβασα κάποια reviews και είχανε πολύ καλές κριτικές.. το θέμα είναι ότι αν δώσω ~500€ για ένα ηχοσύστημα (μαζί με τα ηχεία)  θα ήθελα και 2-3 πραγματάκια έξτρα και ο rx-v379 δεν έχει wifi (που κάνω ήδη stream στην TV, μετά δεν θα χρειαζόταν να την ανοίγω σαν player) και δεν έχει και usb υποδοχή (το site www.odes.gr το δείχνει λάθος.. εδώ και εδώ  η yamaha λέει ότι δεν έχει usb)..

 

Οπότε θα έδινα 50-100€ πάνω για να πάω για τον rx-v479.. μίλησα ήδη με τον Άγγλο πωλητή που τον δίνει 330€ (μαζί με τα μεταφορικά) και μου είπε ότι είναι επίσημος μεταπωλητής της yamaha, και έχει κανονική εγγύηση κτλ ΑΛΛΆ με καλύπτει μόνο στην Αγγλία  <_<

 

Οπότε μάλλον θα πάω για τα HT-J5500 που πρότεινε ο wesker στα 235€ και αν δεν με καλύπτουν θα τα στείλω πίσω και θα παραγγείλω τον rx-v479 με 2 ηχειάκια και τελειώνει η υπόθεση..

 

 

 

 

 

ΥΓ: Η παραγγελία θα γίνει ή αυτήν την Πέμπτη ή την επόμενη (μιας και το amazon λέει ότι αυτήν την παρασκευή περιμένουν παραλαβή) γιατί μπορώ να παραλάβω το πακέτο μόνο παρασκευές και Σάββατα  :rolleyes:

 

Οπότε είμαι ακόμα ανοιχτός σε προτάσεις σε περίπτωση εναλλακτικής του HT-J5500 στα +-50€ ή σε φάση ενισχυτή+ηχεία στα ~500€ (δηλαδή ενισχυτή στα ~300€ max)

 

 

Edit: Μιας και μου βρομούσε λίγο το θέμα με την εγγύηση, έψαξα στο σιτε της yamaha και βρήκα ότι κανονικά ισχύει σε όλη την Ε.Ε. και μετά έψαξα λίγο τι ρόλο βαράει ο πωλητής και δεν βρήκα πολύ καλές κριτικές οπότε τα 330€ γίνονται 380€ στον επόμενο φθηνότερο  :(

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
Link to comment
Share on other sites

Για το wifi μπορείς να πάρεις και κάποιο chromecast και να το συνδέσεις με οπτική(για το audio)  ή hdmi (για το κανονικό) στον ενισχυτή

ίσως να βγαίνει φθηνότερα από κάποιο av με wifi

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τα HT-J5500 και μετά από ~2 ώρες βολεύοντας καλώδια και δοκιμάζοντας τις λειτουργίες μπορώ να πω ότι όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε και το σύστημα ταιριάζει μια χαρά στις απαιτήσεις μου.

 

Ναι, οκ σε θέμα μουσικής θα μπορούσε να έχει κάπως πιο "βαθύ" ήχο αλλά δεν περίμενα κάτι παραπάνω από τα ηχειάκια του και από την τιμή του  ^_^ , λίγο που το δοκίμασα σε 1-2 BR ταινίες ήταν αρκετά ποιο δυνατό από ότι χρειάζεται για το σαλόνι μου και ο ήχος ήταν πεντακάθαρος (καμία σύγκριση με τα logitech x540 τα οποία τα έφτανα κάποιες στιγμές στο 100% και κάποιες φορές δεν ακουγόταν οι διάλογοι, το οποίο συγκρίνεται με το ~20% της έντασης του J5500)

 

Συνδέσεις:

  1. pc με receiver (Toslink/SPDIF)
  2. pc με TV (HDMI) 
  3. TV με receiver (HDMI)
  4. BT για κινητά
  5. WIFI/LAN για DLNA από το NAS (Synology DS213j)

 

Το μόνο "bug" που βρήκα είναι ότι έχει 4 Input-Modes (Digital In / AUX / FM / BT)  και το DI είναι στην ουσία 2 μαζί: το input από την TV (HDMI-ARC) και το Optical (Toslink/SPDIF), και αν τα έχω και τα 2 ανοιχτά δεν ξέρει από που να παίξει και παίζει by-default από την TV, μόλις την κλείσω (ή αλλάξω τις ρυθμίσεις ήχου της) γυρνάει στο pc χωρίς να "αλλάξει mode"  :huh:

 

 

Επίσης έφαγα ~1 ώρα να ψάχνω γιατί δεν παίζει από την TV ήχο μέσω HDMI-ARC ενώ το αναγνώριζε και "συνδεόταν".. και τελικά έφταιγε το καλώδιο που ήταν  <  "HDMI 1.4" και δεν υποστήριζε ARC, ευτυχώς είχα 2-3 ακόμα εδώ τριγύρω και δοκίμασα ένα άλλο και έπαιξε κανονικά  :D  (έξυπνη TV, έξυπνος receiver.. και κανένας δεν κατάλαβε ότι το καλώδιο δεν είναι compatible  :p )

 

Pics-->

 

IMG_20160212_124005.jpg

 

IMG_20160212_133552.jpg

 

 

 

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και την βοήθεια  :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, καλοριζικα! Σου ευχομαι να τα χαρεις οσο δεν παει! Αν μπορεις ανοιξε λιγο τα μπροστινα ηχεια να σου δωσουν πιο ολοκληρωμενη αισθηση surround στις ταινιες αλλα και να σου απλωσουν τη στερεοφωνικη εικονα οταν ακους μουσικη. Το ιδανικο θα ειναι να τ ανοιξεις σε αποσταση ιδια με την αποσταση της θεσης θεασης-ακροασης απο την tv!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.