Jump to content



Retro Gaming PC (Glide-Win98SE) επιλογη hardware!


Blinky

Recommended Posts

Δε ξερω αν ειναι το σωστο subforum για αυτο το θεμα, αλλα δε βρηκα κατι πιο ταιριαστο...

 

Λοιπον θελω να στησω ενα μηχανηματακι για retro gaming σε περιβαλλον windows 98 second edition.

Το ξερω οτι πολλοι μπορει να σπευσετε να προτεινετε virtual machine ανεξοδες λυσεις αλλα αφενος θελω να εκμεταλευτω voodoo glide δυνατοτητες που δε νομιζω πως γινεται σε VM, και αφετερου το βλεπω και σαν μια ωραια ασχολια για να θυμηθω των αθωα εποχη του μακρινου ετους 1997-2002 οταν ημουνα στο Γυμνασιο-Λυκειο και με μια voodoo2 εζησα την πιο ευχαριστη εποχη μου στο gaming.

 

Ο λογος που ανοιγω αυτο το θεμα ειναι για να συζητησουμε ποιο ειναι το ιδανικο hardware απο πλευρας συμβατοτητας και επιδοσεων για να στησεις ενα τετοιο μηχανημα σημερα...

Να πω οτι θεωρω πολυ βασικη τη χρηση Glide API οποτε θα χρησιμοποιηθει σιγουρα μια voodoo (ασχετως αν η geforce ξεπερασε τοτε σε επιδοσεις) και εχω ηδη μια Voodoo 5 5500 AGP στην κατοχη μου που ιδανικα θα ηθελα να χρησιμοποιησω. Αλλα αν εχει θεματα με κακους drivers κλπ υπαρχουν και 2 voodoo2 12mb για SLI...

 

Οποτε σε πρωτη φαση αν ηθελα να χρησιμοποιησω την 5500 αναρωτιεμαι ποιο ειναι το καλυτερο hardware που να μην εχει θεματα drivers με τα windows8 και να υποστηριζει την εκδοση AGP της Voodoo?

 

Εχω ηδη στην κατοχη μου ενα σετακι cpu-mobo με AMD socket 754 που ηταν τα τελευταια με AGP, αλλα τα εχουν κανει λιγο κωλος με τις εκδοσεις του AGP και δε ξερω αν μπαινει σε αυτο η voodoo...

 

Επισης πλεονεκτημα θα αποτελουσε αν εκεινη την εποχη υπηρχαν Micro-ATX εκδοσεις των Mobo (που δε το γνωριζω) αφου ενα τετοιο retro pc-ακι καλο θα ηταν να μην πιανει και ολο το χωρο.... (βεβαια δε ξερω ποσο ευκολα θα χωρεσει η voodoo5 που ειναι τεραστια σε microatx κουτι...)

 

Ακουω προτασεις και συμβουλες για hardware μαζι με την τεκμηριωση του γιατι πιστευετε ειναι το ιδανικο για τετοια χρηση!

 

ΥΓ: Εγω χοντρικα θυμαμαι για τα παιχνιδια που με ενδιαφερει να παιζουν οτι και ενας P3 500mhz με 128mb sdram ειναι τουμπανο, αλλα αν μπορω να βαλω καλυτερο hardware σαν τον socket754 που εχω χωρις θεματα στα win98 γιατι οχι...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι πολλοι μπορει να σπευσετε να προτεινετε virtual machine ανεξοδες λυσεις αλλα αφενος θελω να εκμεταλευτω voodoo glide δυνατοτητες που δε νομιζω πως γινεται σε VM

Δε γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς με αυτό (voodoo glide δυνατοτητες), πάντως μπορείς να παίξεις πολλά από τα παλιά παιχνίδια, χωρίς VM. Είναι "διορθωμένα" και παίζουν ακόμα και σε windows 10.

https://www.gog.com

Τώρα με το θέμα της ασχολίας, πάω πάσο :)

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς με αυτό (voodoo glide δυνατοτητες), πάντως μπορείς να παίξεις πολλά από τα παλιά παιχνίδια, χωρίς VM. Είναι "διορθωμένα" και παίζουν ακόμα και σε windows 10.

https://www.gog.com

Τώρα με το θέμα της ασχολίας, πάω πάσο :)

Εκεινη την εποχη η 3Dfx ειχε το δικο της API (ανταγωνιστικο των Direct3D και OpenGL) το Glide το οποιο υποστηριζαν μονο οι καρτες της. Κατ'επεκταση οι εταιρειες παιχνιδιων πολλες φορες ειχαν ειδικη εκδοση του παιχνιδιου για pcs με glide support με αλλα textures αρκετα ποιοτικοτερα, που εκμεταλευονταν ομως και τη πολυ μεγαλυτερη υπολογιστικη δυναμη που σου εδινε μια voodoo. Μιλαμε για μια εποχη που το να ειχες 3d accelerator σε εβαζε σε ενα εντελως διαφορετικο league απο πλευρας επιδοσεων και ειχε νοημα μια τετοια κινηση, γιατι απο τοτε που η nvidia εβγαλε την πρωτη geforce και ξεπερασε σε επιδοσεις, δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα κατι τετοιο.

Οταν ομως ο κοινος gamer ειχε μια s3 virge και ο αλλος με μια voodoo1 ειχε 10πλασια υπολπγιστικη ισχυ ας πουμε, τοτε ειχε νοημα να περιλαμβανει ενδεχομενως μια εταιρεια "ειδικη εκδοση" του παιχνιδιου στο cd για glide.

Αρα δε μιλαμε για αποδοση, μιλαμε για βελτιωμενη απεικονηση του παιχνιδιου σε περιπτωαη glide. Ας πουμε αργοτερα και με μια geforce εκανες σκονη μια voodoo, αλλα αν πηγαινες να παιξεις εναν παλαιοτερο τιτλο οπως το need for speed 3 ας πουμε, το γεγονος οτι ησουν περιορισμενος σε direct3d και το παιχνιδι ειχε καλυτερη εκδοση για glide σου εδινε χειροτερη εμπειρια και ας ειχες 300fps πχ...

Δε νομιζω οτι σε VM υπαρχει τροπος να εξομοιωσεις glide...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν ειναι το σωστο subforum για αυτο το θεμα, αλλα δε βρηκα κατι πιο ταιριαστο...

 

Λοιπον θελω να στησω ενα μηχανηματακι για retro gaming σε περιβαλλον windows 98 second edition.

Το ξερω οτι πολλοι μπορει να σπευσετε να προτεινετε virtual machine ανεξοδες λυσεις αλλα αφενος θελω να εκμεταλευτω voodoo glide δυνατοτητες που δε νομιζω πως γινεται σε VM, και αφετερου το βλεπω και σαν μια ωραια ασχολια για να θυμηθω των αθωα εποχη του μακρινου ετους 1997-2002 οταν ημουνα στο Γυμνασιο-Λυκειο και με μια voodoo2 εζησα την πιο ευχαριστη εποχη μου στο gaming.

 

Ο λογος που ανοιγω αυτο το θεμα ειναι για να συζητησουμε ποιο ειναι το ιδανικο hardware απο πλευρας συμβατοτητας και επιδοσεων για να στησεις ενα τετοιο μηχανημα σημερα...

Να πω οτι θεωρω πολυ βασικη τη χρηση Glide API οποτε θα χρησιμοποιηθει σιγουρα μια voodoo (ασχετως αν η geforce ξεπερασε τοτε σε επιδοσεις) και εχω ηδη μια Voodoo 5 5500 AGP στην κατοχη μου που ιδανικα θα ηθελα να χρησιμοποιησω. Αλλα αν εχει θεματα με κακους drivers κλπ υπαρχουν και 2 voodoo2 12mb για SLI...

 

Οποτε σε πρωτη φαση αν ηθελα να χρησιμοποιησω την 5500 αναρωτιεμαι ποιο ειναι το καλυτερο hardware που να μην εχει θεματα drivers με τα windows8 και να υποστηριζει την εκδοση AGP της Voodoo?

 

Εχω ηδη στην κατοχη μου ενα σετακι cpu-mobo με AMD socket 754 που ηταν τα τελευταια με AGP, αλλα τα εχουν κανει λιγο κωλος με τις εκδοσεις του AGP και δε ξερω αν μπαινει σε αυτο η voodoo...

 

Επισης πλεονεκτημα θα αποτελουσε αν εκεινη την εποχη υπηρχαν Micro-ATX εκδοσεις των Mobo (που δε το γνωριζω) αφου ενα τετοιο retro pc-ακι καλο θα ηταν να μην πιανει και ολο το χωρο.... (βεβαια δε ξερω ποσο ευκολα θα χωρεσει η voodoo5 που ειναι τεραστια σε microatx κουτι...)

 

Ακουω προτασεις και συμβουλες για hardware μαζι με την τεκμηριωση του γιατι πιστευετε ειναι το ιδανικο για τετοια χρηση!

 

ΥΓ: Εγω χοντρικα θυμαμαι για τα παιχνιδια που με ενδιαφερει να παιζουν οτι και ενας P3 500mhz με 128mb sdram ειναι τουμπανο, αλλα αν μπορω να βαλω καλυτερο hardware σαν τον socket754 που εχω χωρις θεματα στα win98 γιατι οχι...

 

Αφού το κάνεις κέφι να ασχοληθείς με τα παλιά ... προχώρα το.

Μαζί σου !!!

 

Φαντάσου ότι και εγώ αυτή την εποχή , με κάτι αρχαιολογίες ασχολούμαι , για ένα διαγωνισμό στο hwbot.

:D

 

//

 

Λοιπόν , θές μητρική με AGP specs για 3,3volt (κοινώς AGP 1.0) που υποστήριζε ταχύτητες 1x & 2x

https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerated_Graphics_Port

 

Πάρε και 1-2 καλά link για voodoo , που δέν είναι ευρείας κατανάλωσης , για να ρίξεις μιά ματιά.

Εχουν drivers , bios & utils

 

http://falconfly.de/vsa100.htm

 

http://3dfxbios.cl-rahden.de/index.php?title=Voodoo5

 

http://www.3dfxzone.it/dir/3dfx/index.php

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού το κάνεις κέφι να ασχοληθείς με τα παλιά ... προχώρα το.

Μαζί σου !!!

Φαντάσου ότι και εγώ αυτή την εποχή , με κάτι αρχαιολογίες ασχολούμαι , για ένα διαγωνισμό στο hwbot.

:D

//

Λοιπόν , θές μητρική με AGP specs για 3,3volt (κοινώς AGP 1.0) που υποστήριζε ταχύτητες 1x & 2x

https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerated_Graphics_Port

Πάρε και 1-2 καλά link για voodoo , που δέν είναι ευρείας κατανάλωσης , για να ρίξεις μιά ματιά.

Εχουν drivers , bios & utils

http://falconfly.de/vsa100.htm

http://3dfxbios.cl-rahden.de/index.php?title=Voodoo5

http://www.3dfxzone.it/dir/3dfx/index.php

Πολυ καλες οι πληροφοριες σου Τασο. Πριν πολλα χρονια ειχα προσπαθησει να στησω παλι μηχανημα με τη voodoo5 και με custom drivers απο το 3dfxzone.it για windowsXP, αλλα ηταν πολυ κακοι απο πλευρας σταθεροτητας. Αυτος ειναι και ο λογος που τωρα θεοω να στησω win98 συστημα και το υπολοιπο hardware να εχει επισης καλη συμβατοτητα με τοσο παλια εκδοση windows.

Λογω των παραπανω, δε ξερω αν το socket754 που εχω προχειρο ειναι ηδη κακος υποψηφιος για Win98... Πρεπει βεβαια να δω και τι παιζει με την agp της μητρικης και αν ειναι συμβατη, γιατι οντας απο τις τελευταιες φουρνιες agp (στο 939 πηγαν πρωτη φορα σε pci-e αποτι θυμαμαι) μαλλον δε θα κανει

Link to comment
Share on other sites

Λογω των παραπανω, δε ξερω αν το socket754 που εχω προχειρο ειναι ηδη κακος υποψηφιος για Win98... Πρεπει βεβαια να δω και τι παιζει με την agp της μητρικης και αν ειναι συμβατη, γιατι οντας απο τις τελευταιες φουρνιες agp (στο 939 πηγαν πρωτη φορα σε pci-e αποτι θυμαμαι) μαλλον δε θα κανει

 

Χωρίς να ξέρω επακριβώς το μοντέλο της μητρικής , δέν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά για το θέμα του AGP.

Αλλά , κατά 99% δέν θα έχει τα σωστά specs.

 

Για σίγουρα βρές μιά μητρική με socket A , γιά να παίξεις με Athlon XP ή μιά socket 370 που να παίζει Tualatin cpu's.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όπως λέει ο @TASOS, οι πιό συμβατοί είναι οι παρακάτω, δεδομένου ότι βγήκαν εκείνη την εποχή.

 

AMD K6 (NX686/Little Foot) (1997)
K7 architecture (1999–2005)
Athlon (Slot A) (Argon, Pluto/Orion, Thunderbird) (1999)
Athlon (Socket A) (Thunderbird) (2000)
Duron (Spitfire, Morgan, Applebred) (2000)

 

Εγώ, θα πήγαινα σε Athlon Socket A, που ήταν το ισχυρότερο στα τέλη των 98 (άρα συμβατό) με AMD 750 chipset (AMD-756, VIA-VT82C686A), που υποοστήριζε AGP 1x & 2x. Τo AMD 760 (AMD-766, VIA-VT82C686B) που βγήκε τέλη 2000, ήταν μόνο AGP 4x.

Link to comment
Share on other sites

Ενα επιπλέον χρήσιμο link , για να μήν μπερδεύουμε τα AGP versions με το AGP speed (σύνηθες λάθος)

 

http://www.playtool.com/pages/agpcompat/agp.html

Άρα, βάσει του παραπάνω, θα μπορούσε να δοκιμάσει και με AMD 760 που είναι universal ;

Δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, βάσει του παραπάνω, θα μπορούσε να δοκιμάσει και με AMD 760 που είναι universal ;

Δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο βέβαια...

 

Ναι

Θα μπορούσε να είναι μία από τις επιλογές του.

 

Αλλά θα προτιμούσα κάτι ελαφρώς πιό σύγχρονο σε chipset KT266 ή ΚΤ333

http://www.viatech.com/en/silicon/legacy/chipsets/kt333/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανα μια σχετικη ερευνα χτες, η voodoo 5 5500 για να μην εχει bottleneck θελει 1ghz cpu και αποκει και περα συνεχιζει να κανει scaling σε αποδοση μεχρι και με 2ghz cpu...

Συνεπως αυτοι που θελουν να ξεζουμισουν και την τελευταια ικμαδα ισχυος της πανε σε motherboards με KT333 τα οποια υπο προυποθεσεις (revision) μπορουν να παρουν μεχρι και Barton cpu.

Αποκει και περα, στο Intel βασιλειο, βασιλιας της συμβατοτητας ειναι το ιστορικο 440bx το οποιο υπο προυποθεσεις μπορει να φτασει να παρει τον P3 1.1ghz (coppermine) που ειναι ο μεγαλυτερος cpu με 100fsb αλλιως με ειδικο ανταπτορα μπορεις να του βαλεις Tualatin εως 1.4ghz.

Εδω τιθεται το θεμα οτι απο πλευρας αποδοσης δε με νοιαζει ιδιαιτερα να την ξεζουμισω. Αν σκεφτει κανεις οτι τα παιχνιδια που επαιζα τοτε και θα επιδιωξω να ξαναπαιξω (quake 1/2, unreal, nfs3, diablo2, κλπ) παιζανε μια χαρα με voodoo2, p2 333mhz και 64mb ram ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι ενα σετ με 440bx και coppermine 1ghz και 128/256 sdram μαζι με τη voodoo5 ειναι ηδη πολυ παραπανω απο τις επιδωσεις του συστηματος που ειχα τοτε...και θα εχει και 100% συμβατοτητα με win98.

Απο την αλλη οσο αστειο και να φαινεται, ειναι ισως ευκολοτερο/οικονομικοτερο να βρω κομματια για socketA , οπως μια A7V333 εναν Barton cpu και 256 ddr που θα εχει πολλαπλασια ισχυ. Αλλα δε ξερω ποσο μπορω να εμπιστευτω τη σταθεροτητα του via chipset σε win98...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να παιδεύεσαι, αλλά σε γενικές γραμμές cpu+mobo θα βρεις με 40-60€. Μπορεί και χαμηλότερα από κάποιον που τα έχει σε καμιά ντουλάπα.

Οπότε, εγώ θα πήγαινα για το καλύτερο κι αν δεν έπαιζε σωστά, θα έπαιρνα μετά το πιό συμβατό. Άλλωστε, το κάνεις και για την ασχολία, οπότε αν δεν κάτσει, θα ασχοληθείς ακόμα περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.