Jump to content



Νέα σύνθεση (Haswell vs Skylake, 960GTX vs ?)


Widex

Recommended Posts

Καλησπέρα :) Θα ήθελα τα φώτα σας για νέα σύνθεση που θέλω να φτιάξω.

 

Ξεκινάω με το budget: 1000 - 265 (για μια Dell U2414H) = 735 ευρώ

 

Απαιτήσεις:

Casual gaming: Arma 2/3, Rust, CS:GO

Other: θα ήθελα να μπορώ να σηκώνω κανένα VM σαν άνθρωπος (8GB+ memory για αυτό?)

Τέλος δεν με ενδιαφέρει το overclocking.

 

Περιορισμοί:

Έχω το παρακάτω τροφοδοτικό και θα ήθελα να το κρατήσω: Corsair CX500

Δεν έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση σύντομα.

 

Μέχρι στιγμής σύνθεση:

1. Samsung 850 EVO 250 100 ευρώ

 

2. Gigabyte GeForce GTX960 4GB WindForce 2X OC 230 ευρώ

2b. Αξίζει + 30 ευρώ για Gigabyte GeForce GTX960 4GB Gaming? Νομίζω όχι

2c. Θα μπορούσα να πάω στην εναλλακτική λύση της ATI άλλα δεν την επέλεξα εξαιτίας τροφοδοτικού. Γενικά (ίσως και επιπόλαια) θα προτιμούσα Nvidia...

 

3. Haswell vs Skylake

Εάν πάω σε Haswell λέω να επιλέξω i5 4460 έναντι i5 4590 ως VFM λύση (+20 ευρώ για 0.1 GHz, nooot) 200 ευρώ

Εάν πάω σε Skylake λέω να επιλέξω i5 6500 έναντι i5 6400 (διαφορά 25 ευρώ μεταξύ τους, 3.2 και 2.7GHz αντίστοιχα) 230 ευρώ

 

Εδώ είναι που κολλάω. Αναρωτιέμαι εάν αξίζει να πάω σε Skylake για να είμαι πιο futureproof. Φαντάζομαι εάν πάω σε 1151, αυτόματα πάω σε DDR4 (λίγο ακριβότερες μνήμες). Επίσης παίζει το ενδεχόμενο να μείνω σε Haswell και ότι περισσέψει να το χώσω αλλού (more RAM κλπ).

 

Για motherboard και RAM (ότι μείνει σε χρήματα είναι κέρδος, δεν χρειάζεται να εξαντλήσουμε το budget δλδ):

Haswell path: 205 ευρώ left

Skylake path: 175 ευρώ left

 

Τέλος, αφού ξεκαθαρίσει το τοπίο λίγο με το CPU, θα ήθελα προτάσεις για μνήμες & MB. :)

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! :)

Έγινε επεξεργασία από Widex
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα στο πω με δυο λογια........

 

Εαν νομιζεις οτι θα δεις διαφορες, futureproof και αλλες τετοιες ιστοριες απο Haswell σε Skylake απλα απατασε.

Η ουσια ειναι να σου κατσει ενα CPU που να αντεχει στο Overclock και να μην συκωνει τρελες θερμοκρασιες, αυτο θα ειναι το πραγματικο futureproof....

 

Οτι και να παρεις απο σετ επεξεργαστη μητρικη στις μερες μας πανω κατω στα ιδια θα εισαι, δεν εχουν τρομερες διαφορες οι επεξεργαστες απο γενια σε γενια.

 

Και για να παρεις μια ιδεα.

Εγω εχω τον ι7 3770Κ ο οποιος ειναι ενα παρα πολυ καλο κομματι. Ο αδερφος μου αγορασε πριν λιγους μηνες τον ολοκαινουργιο ι7 6700Κ, δεν επεσε σε καλο κομματι και παει μεχρι τα 4500ΜΗZ. Το δικο μου CPU στο 90% των εφαρμογων ειναι καλυτερο και σχεδον σε ολα τα παιχνιδια ειμαι 4-5 φραμε πανω.

 

Γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για μεταχειρα ι7. Οπως επισης μην ασχοληθεις ΟΥΤΕ ΚΑΝ με τους i5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) OK. Μπορεις να πας και σε ακομα πιο οικονομικο ssd αν θελεις χωρις να υπαρχουν εντοπισιμες διαφορες αλλα πλεον ο samsung κοστιζει "λογικα"

2) Αρχικα να ξερεις οτι στην ιδια κατηγορια με την gtx 960 απο τη μερια της AMD πλεον (το brand ati δεν υπαρχει πια) παιζει η r9 380. H 380 ειναι αισθητα πιο γρηγορη και ας κοστιζουν πανω κατω τα ιδια χρηματα. Αν επιμεινεις στην 960 καλως αλλα σ αυτη την περιοτωση εγω θα επαιρνα απλα την πιο οικονομικη επωνυμη ετοιμοπαραδοτη.

3) Εφοσον oc δεν θα γινει τοτε νομιζω πως ειτε πας σε haswell ειτε σε skylake οι επιδοσεις που θα παρεις ειναι εφαμιλεςεφαμιλες. Το κοστος των ddr4 πλεον εχει πεσει και εχει σχεδον εξισωθει με αυτο των ddr3, οποτε μην το σκεφτεσαι σαν θεμα. Το εξτρα κοστος ειναι στο οτι για τον skylake σιγουρα θα χρειαστεις εξτρα ψυχτρα μιας και δεν περιεχεται συστημα ψυξης κατα την πωληση τους. Δεν θα χρειαστεις καμια ψυχτρα του 100αρικου, και μια με ενα 30αρι θα υπερκαλυψει οποιαδηποτε αναγκη και σεναρια χρησης αφου δεν υπαρχει το oc. Αναμεσα σε 6400 και 6500 να προτιμησεις τον 6500. Αναμεσα σε 4460 και 4590 προτιμησε τον πιο οικονομικο.

Εχε υποψην σου οτι με τους skylake εχει προκυψει ενα θεμα. Καποια κομματια λυγιζαν οταν δεχονταν μεγαλη πιεση απο συστηματα ψυξης. Ισως πλεον να εχει διορθωθει το θεμα αλλα εχε το κατα νου!

Με το φιλο @JOHNX2 κατα βαση διαφωνω, οπως νομιζω και οι περισσοτεροι. Ουτε το oc potential καθιστα (απολυτως) futureproof εναν επεξεργαστη και ουτε κατα διανοια οι i7 ειναι μονοδρομος καθως ειδικα στο gaming στο 95% των games δεν προσφερουν ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο εναν i5.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. :) Τελικά μάλλον θα καταλήξω στα παρακάτω:

 

Intel Core i5 4460 3.2 GHz Quad Core Socket 1150 84W Box 200 ευρώ

nVidia GeForce GTX 960 WindForce 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Triple DP (Gigabyte) 230 ευρώ

Asrock Socket 1150 H97 Anniversary GLan Audio Raid 78 ευρώ

Crucial Ballistix Sport 16GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz 82 ευρώ

Samsung 250GB 850 Evo MZ-75E250B Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' 100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. :) Τελικά μάλλον θα καταλήξω στα παρακάτω:

 

Intel Core i5 4460 3.2 GHz Quad Core Socket 1150 84W Box 200 ευρώ

nVidia GeForce GTX 960 WindForce 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Triple DP (Gigabyte) 230 ευρώ

Asrock Socket 1150 H97 Anniversary GLan Audio Raid 78 ευρώ

Crucial Ballistix Sport 16GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz 82 ευρώ

Samsung 250GB 850 Evo MZ-75E250B Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' 100 ευρώ

Δεν διαφωνώ με τη σκέψη σου αλλά θα επέλεγα skylake και με τα 175 ευρώ παίρνεις και μητρική και μνήμες.

 

3) Εφοσον oc δεν θα γινει τοτε νομιζω πως ειτε πας σε haswell ειτε σε skylake οι επιδοσεις που θα παρεις ειναι εφαμιλεςεφαμιλες. Το κοστος των ddr4 πλεον εχει πεσει και εχει σχεδον εξισωθει με αυτο των ddr3, οποτε μην το σκεφτεσαι σαν θεμα. Το εξτρα κοστος ειναι στο οτι για τον skylake σιγουρα θα χρειαστεις εξτρα ψυχτρα μιας και δεν περιεχεται συστημα ψυξης κατα την πωληση τους. Δεν θα χρειαστεις καμια ψυχτρα του 100αρικου, και μια με ενα 30αρι θα υπερκαλυψει οποιαδηποτε αναγκη και σεναρια χρησης αφου δεν υπαρχει το oc. Αναμεσα σε 6400 και 6500 να προτιμησεις τον 6500. Αναμεσα σε 4460 και 4590 προτιμησε τον πιο οικονομικο.

 

Μόνο για τους K επεξεργαστές ισχύει. Οι non k περιέχουν ψύκτρα και από τη στιγμή που δεν σκέφτεται Κ επεξεργαστή δενχρειάζεται να αγοράσει ψύκτρα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.