Jump to content



μετατροπεας απο sata σε IDE


Bobi Rhoads

Recommended Posts

επειδη το mobo εχει μονο μια IDE και την χρειαζομαι για τα cd-rom

και επειδη δεν εχω σκληρο sata θελω να μου πειτε πως θα γινει να

κανω κατι για να μπορεσω να τον συνδεσω στην υποδοχη του sata.

μπορειτε να μου πειτε πως λεγεται ο μετατρομεας για να τον ζητησω?

παιδες μηπως εχει κανεις αυτο που ψανχω? ας μου στειλει καποιος πμ!

Υ.Γ:ρωτησα καποιον και μου ειπε πως λεγεται paralerer και

ρωτησα καποιον αλλο και μου ειπε πως χρειαζομαι μια pci καρτουλα

που σου αυξανει τις IDE! ξερετε κατι απο ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει σε διάφορα χρώματα, μεγέθη και σχήματα.

Φέτος θα φορεθούν τα pci σχήματα χρώματος βαθύ πράσινου (κυπαρισση) και θα είναι στολισμένο με 40pins. Συνδιάζεται με καλώδιο 80pins στρογυλό ή πλακέ ανάλογα με τα γούστα. Επιβάλεται να είναι ΑΤΑ133 για να μπορούμε και αυτό το καλοκαίρι να χαιρόμαστε τα δεδομένα μας γρήγορα και με ασφάλεια.

Οι τιμές ξεκινάνε από 30 ευρώ και θα το βρείτε σε όλα τα καλά μαγαζιά της πόλης

Link to comment
Share on other sites

ide controller

Κάνει ~40ε αλλά σκέψου ότι με 61 πέρνεις έναν 80αρι σατα και τελειώνει...... άρα τσάμπα τα λεφτά για τον controller.... η λυση που προτείνω είναι μένεις λίγο καιρό με 1 drive + 1 hdd στον ίδιο IDE (χαμηλή ταχύτητα) και περιμένεις να μαζέψεις καμια ~100αρα να πάρεις κανα 200αρι να τελειώνεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο που δειχνεις αν εχω καταλαβει καλα τι θελεις δεν κανει.

Αυτο ειναι για να συνδεσεις την μητρικη με δυο συσκευες ide.

Aυτο που χρειαζεσαι ειναι ενας ide controller που μπαινει σε μια θεση pci και βγαζει περισσοτερα

καναλια ide.

Link to comment
Share on other sites

Sir_Builder μπορείς με το κουμπί διόρθωση να τροποποιήσεις ένα post σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις νέο post χωρίς λόγο. Και για τον controller σου καλύτερα συννενοηθείτε με pm...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Sir_Builder μπορείς με το κουμπί διόρθωση να τροποποιήσεις ένα post σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις νέο post χωρίς λόγο. Και για τον controller σου καλύτερα συννενοηθείτε με pm...

Αλλά σε άλλη περίπτωση θα το έσβηνες... Αφού για να πουλήσει κάποιος από εδώ μέσα πρέπει να έχει κάποιες απαιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.