Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα.Πήρα καινούριο SSD 250gb  και θέλω να αντικαταστήσω τον OCZ Agility 3 120 gb που έχω το λειτουργικό(Windows 10) και κάποια άλλα μικροπρογράμματα. Τα παιχνίδια μου τα έχω σε άλλον SSD.O καινούριος δίσκος συνοδεύεται με το λογισμικό Acronis για κλωνοποίηση δίσκων.Αν κάνω κλωνοποίηση τον παλιό με τον καινούριο θα έχω κανένα πρόβλημα μετά; Τα προγράμματα θα τρέχουν όλα κανονικά; Βέβαια αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι τα παιχνίδια,ΒF3,BF4 origin,steam  κλπ,αν θα ανοίγουν κανονικά.Θα χρειαστεί να κάνω κάτι τίποτα άλλο περισσότερο;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος black66.gr έγραψε:

Καλησπέρα.Πήρα καινούριο SSD 250gb  και θέλω να αντικαταστήσω τον OCZ Agility 3 120 gb που έχω το λειτουργικό(Windows 10) και κάποια άλλα μικροπρογράμματα. Τα παιχνίδια μου τα έχω σε άλλον SSD.O καινούριος δίσκος συνοδεύεται με το λογισμικό Acronis για κλωνοποίηση δίσκων.Αν κάνω κλωνοποίηση τον παλιό με τον καινούριο θα έχω κανένα πρόβλημα μετά; Τα προγράμματα θα τρέχουν όλα κανονικά; Βέβαια αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι τα παιχνίδια,ΒF3,BF4 origin,steam  κλπ,αν θα ανοίγουν κανονικά.Θα χρειαστεί να κάνω κάτι τίποτα άλλο περισσότερο;

 

Στη θεωρία θα δουλέψουν όλα μια χαρά εφόσον ακολουθήσεις τις οδηγίες..

Βέβαια, όταν εγώ προσπάθησα να κάνω το ίδιο πράγμα με το ίδιο software, σε laptop όμως, δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.. (δες εδώ τι αντιμετώπισα SSD Problem )

πιστεύω πάντως ότι κάτι είχε να κάνει με το γεγονός ότι ήθελα να το κάνω σε laptop, σε desktop που μπορείς να έχεις τον δίσκο πάνω παράλληλα με τους άλλους πιστεύω θα είναι πιο εύκολο. εγώ τελικά κατέληξα να περάσω τα 10αρια από την αρχή και κάτσανε και μια χαρά!

 

σε κάθε περίπτωση πάντως κάνε και ένα backup, αν και δύσκολα θα πάθει κάτι ο παλιός σου δίσκος..

Link to comment
Share on other sites

OK.Η εγχείρηση πέτυχε και ο ασθενής είναι εντάξει.Τον κλωνοποίησα αλλά όχι με το acronis αλλά με το EaseUS Todo Backup Free 9.1 .Δουλεύουν όλα ρολόι.Από τα 35 sec πριν,τώρα το pc κάνει 21-22 sec για εκκίνηση με όλα τα προγράμματα που έχω στην έναρξη!!!!Προς το παρόν όλα τα προγράμματα και παιχνίδια που δοκίμασα τρέχουν σωστά.

edit: Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το hard sentinel pro τον βλέπει κανονικά σαν crucial mx200 250gb, το speccy τον βλέπει σαν τον παλιό ocz agility,αλλά όχι με 120gb που είχε αλλά κανονικά 250gb που έχει τώρα.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.