Jump to content



Αλλαγή στοκ ανεμιστήρα σε CM EVO 212


NanaG

Recommended Posts

Έχω την CM EVO 212 και θα ήθελα να αντικαταστήσω τον ανεμιστήρα της με κάποιον που να έχει καλύτερη απόδοση αλλά να βελτιώνει και την εμφάνιση στο εσωτερικό του κουτιού μου. Σκέφτομαι για αυτόν http://www.e-shop.gr/corsair-air-series-sp120-led-red-high-static-pressure-120mm-fan-single-pack-p-PER.814861

Link to comment
Share on other sites

Καλή η στατική πίεση, αλλά η ροή αέρα που έχει ο συγκεκριμένος είναι της πλάκας. Ο στοκ που έχει είναι κατά πολύ καλύτερος.

 

Επίσης αν έχεις την 212+ ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι τετράγωνος (περιφεριακά) αλλιώς δεν θα πιάνουν τα πλαστικά κλιπσάκια.

Αν έχεις την πιο παλιά την original 212 που κούμπωνε ο ανεμιστήρας με σύρμα αγνόησε το παραπάνω σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ροή αέρα ? Δηλ. να πάω σε αυτόν http://www.e-shop.gr/coolermaster-r4-l2r-20ar-r1-sickleflow-120mm-red-led-fan-p-PER.806218 που είναι ίδιος με τον στοκ αλλά έχει και φως ?

 

Γι τούς παρακάτω τι λέτε

 

http://www.e-shop.gr/enermax-ucta12n-r-tbapollish-120mm-red-fan-p-PER.663573

 

http://www.e-shop.gr/aerocool-lightning-led-fan-120mm-red-p-PER.811736

 

Ναι την 212+ έχω με τετράγωνο ανεμιστήρα και κλιπ.

Έγινε επεξεργασία από NanaG
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω οτί την 212 evo εννοόυσα οτί θέλει τετράγωνο ανεμιστήρα, γιατί πιάνει στην ψύκτρα πάνω με πλαστικά κλιπ.

Εσύ έχεις την 212+ η οποία κουμπώνει με τα κλασικά συρματάκια πάνω στην ψύκτρα, οπότε δεν θα είχες κανένα πρόβλημα και τους corsair να έβαζες που είναι πιο στρογγυλεμένοι στις άκρες.

Σόρι για το λάθος, μάλλον οφείλεται στην έλλειψη ύπνου.

 

Η ροή αέρα μετριέται σε CFM συνήθως και εννοεί τον όγκο του αέρα που μπορεί να προωθήσει ο ανεμιστήρας το λεπτό (cubic feet per minute).

Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο, θα έλεγα να επιλέξεις κάτι πάνω από 75-80 CFM.

 

Τώρα επειδή πρόκειται για ανεμιστήρα ψύκτρας και όχι κουτιού, καλό είναι να επιλέξεις κάποιον που να έχει κάποια αξιοπρεπή στατική πίεση, γιατί βοηθάει να περάσει ο αέρας από τα πυκνά fins της ψύκτρας. Θα έλεγα πάνω από 0.8 mm Η20 τουλάχιστον.

O corsair που πρότεινες πρώτο έχει καλή στατική πίεση, αλλά πάσχει στη ροή αέρα.

 

Ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να κυτάξεις αν σε νοιάζει η φασαρία είναι τα πόσα dB βγάζει, αλλά αυτό το αφήνω τελευταίο γιατί μπορείς να ελέγξεις τις στροφές του από τη μητρική.

 

Α και ο cooler master που δείχνεις δεν είναι ίδιος με τον stock, του οποίου τα χαρακτηριτικά είναι τα εξής:
 

Spoiler

 

Fan Dimension120 x 120 x 25 mm (4.7 x 4.7 x 1 in)

Fan Speed600 – 2,000 RPM (PWM) ± 10%
600 – 1,600 RPM (PWM) ± 10% (EU Version)

Fan Airflow24.9 – 82.9 CFM ± 10%
24.9 – 66.3 CFM ± 10% (EU Version)

Fan Air Pressure0.3 – 2.7mm H2O ± 10%
0.3 – 1.7mm H2O ± 10% (EU Version)

Fan Life Expectancy40,000 hrs

Fan Noise Level (dB-A)9 - 36 dBA
9 - 31 dBA (EU Version)

 

 

Αυτόν τον cm που δείχνεις δεν στον προτείνω. Τον είχα στο προηγούμενο κουτί μου μπροστά. Πολύ φασαριόζος και χάλασε γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 212 EVO που δεν έχει σύρματα για να δεθεί ο ανεμιστήρας αλλά πλαστικά κλιπς.

 

Ο Corsair δεν κάνει, o CM δεν κάνει άρα μένω με τον στοκ ?:D Δεν βλέπω κάποια πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ζήτημα του θορύβου, που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να το πάρεις "ελαφρά" , τι σε εμποδίζει να βγάλεις τα πλαστικά bracket από τον stock  ανεμιστήρα και τα βιδώσεις σε όποιον διαλέξεις, αρκεί φυσικά να έχει τις τρύπες στο patern των 120 χ 120 ανεμιστήρων.

Και κάτι που δεν το κατάλαβα:

Η ψύκτρα που έχεις έχει CM Sicle Flow επάνω ?

Γιατί οι ψύκτρες δεν έχουν αυτόν επάνω, αλλά άλλο μοντέλο ειδικά σχεδιασμένο για μεγαλύτερη πίεση και κυρίως χαμηλότερο θόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Seafalco said:

Πέρα από το ζήτημα του θορύβου, που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να το πάρεις "ελαφρά" , τι σε εμποδίζει να βγάλεις τα πλαστικά bracket από τον stock  ανεμιστήρα και τα βιδώσεις σε όποιον διαλέξεις, αρκεί φυσικά να έχει τις τρύπες στο patern των 120 χ 120 ανεμιστήρων.

 

 

Αυτό το θέμα δεν το έθεσα εγώ. Ρωτήθηκα και είπα πως η ψύκτρα τον ανεμιστήρα τον έχει με κλιπς και όχι με σύρματα. Από εκεί και πέρα δεν έχω και πολλές τεχνικές γνώσεις ειδικά σε τόσο εξιδεικευμένα θέματα που αφορούν ψύξη, γι αυτό και άνοιξα θέμα να βοηθηθώ αλλά προς το παρών δεν έχω λάβει κάποια πρόταση για επιλογή αντικαταστάτη της EVO.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά έχεις την 212 evo.

 

Λοιπόν ο ανεμιστήρας που έχει είναι ο XtraFlo 120 ο οποίος είναι ένας πολύ καλός ανεμιστήρας και δεν χρειάζεται αλλαγή.

Έχει 82.9 CFM, 2.7mmH2O και ξέρω οτί είναι σχετικά αθόρυβος γιατί την ψύκτρα την είχα 3 χρόνια. Όσον αφορά την απόδοση, τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν πολύ καλύτερα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα δεύτερο για push-pull (να τραβάει τον αέρα δηλαδή από την άλλη μεριά της ψύκτρας), αλλά δεν αξίζει τον κόπο κατ' εμέ να δώσεις κάνα 20άρικο σε ψύκτρα των 30€ για να δεις 1-2 βαθμούς διαφορά.

 

Αν το πρόβλημά σου είναι η εμφάνιση και θες led στο κουτί, θα σου πρότεινα να αλλάξεις οποιονδήποτε άλλο ανεμιστήρα έχεις στο κουτί σου με κάποιον led.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος NanaG έγραψε:

Ο Corsair δεν κάνει, o CM δεν κάνει άρα μένω με τον στοκ ?:D Δεν βλέπω κάποια πρόταση...

 

πριν 6 ώρες, το μέλος NanaG έγραψε:

.Αυτό το θέμα δεν το έθεσα εγώ. Ρωτήθηκα και είπα πως η ψύκτρα τον ανεμιστήρα τον έχει με κλιπς και όχι με σύρματα. Από εκεί και πέρα δεν έχω και πολλές τεχνικές γνώσεις ειδικά σε τόσο εξιδεικευμένα θέματα που αφορούν ψύξη, γι αυτό και άνοιξα θέμα να βοηθηθώ αλλά προς το παρών δεν έχω λάβει κάποια πρόταση για επιλογή αντικαταστάτη της EVO.

 

Τα πλαστικά clips  είναι βιδωτά επάνω στο πλαίσιο του ανεμιστήρα, συνεπώς μπαίνουν και σε άλλο ανεμιστήρα!

Αν θέλεις φωτιζόμενο ανεμιστήρα (μιας και ο stock είναι πολύ καλός και αθόρυβος αν δουλευτεί κάτω από τις 1300 rpm) Μπορείς να πάρεις αυτόν:

XtraFlo 120     R4-XFBS-20PB-R1 (Blue LED)

Και αν θες σε κόκκινο >>> http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/xtraflo-120-red/

 

110_13_e65198ac467dd8eb07ddf86d3010d8b0_

 

O οποίος έρχεται και με επιπλέον antivibration pads.

Τώρα αν αξίζει το κόπο, συντάσσομαι με την άποψη του προλαλήσαντος, αλλά περί ορέξεως....:D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δεν βλέπω όμως εδώ να υπάρχει σε κάποιο μαγαζί. Τώρα κυκλοφόρησε ?

 

Κάτι άλλο για να μην ανοίγω άλλο θέμα επειδή ψάχνομαι και για κάρτα, η Sapphire Radeon R9 270 2GB Vapor-X OC στα 110-115) αξίζει ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.