Jump to content



Ψαχνω για κινητο ~230€ (το πολυ 250)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες! Επειδη το κινητο μου εδω και μερικες μερες εχει αρχισει να τα φτυνει , το'χω και 3 χρονακια και το'χω λιωσει κυριολεκτικα, λεω  να κανω μια μεταβαση σε κατι λιγο καλυτερο.

Βλεπω αυτο εδω για αρχη, στα λεφτα που ψαχνω. Αξιζει; 

ΘΑ με ενδιεφεραν οι προτασεις σας παιδια ,εχω καιρο να ασχοληθω. Αν μπορουσα θα πηγαινα στο LG G4 , ή θα περιμενα να πεσει η τιμη του λιγο ακομη για να το τσιμπησω. Θα το σκεφτω πολυ παντως πριν προβω σε αγορα! 

Ευχαριστω για την οποια απαντηση.

 

ΥΓ: ΧΡηση που κανω ειναι βασικη , ελαχιστα games, σερφαρισμα κλπ , με καλυπτει αυτο που εχω ακομα (LG Optimus G ) , απλως παλιωσε, και φαινεται...

Δε με ενδιαφερει να εχει πανω απο 1080p οθονη εννοειται, τα 2GB Ραμ ειναι σιγουρα το μινιμουμ  (τα 3 ειναι δελεαρ). Δε με νοιαζει αν παιρνει καρτα μνημης , ουτε αν εχει σουπερ καμερα. :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά αυτά υπάρχουν 3 επιλογές, τουλάχιστον από Xiaomi που ξέρω και έχω και εγώ....

XIAOMI RED RICE REDMI HONGMI NOTE 3 PRO PRIME 3GB

XIAOMI MI 4C 3GB

XIAOMI MI4 3GB

Και οι 3 είναι πολύ δυνατές επιλογές. Έχω βάλει πάνω το πιο νέο και όσο κατεβαίνει είναι και πιο παλιό μοντέλο, αλλά εξίσου πολύ καλό και δυνατό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το πρωτο που ποσταρω απο το Site της xiaomi τι διαφορα εχει με το Ρυζι του πρωτου ποστ απο κουλικουλ; Αλλο κινητο ειναι;

Το ίδιο είναι. Απλώς το μαγαζί δεν το ξέρω, δεν το έχω ακούσει, οπότε δεν ξέρω εάν είναι αξιόπιστο. Στο παρελθόν υπήρχε μαγαζί με την ονομασία Xiaomi και επειδή δημιουργούσε πρόβλημα στην μαμά εταιρεία, το ανάγκασε να αλλάξει όνομα. Πάντως το αυθεντικό μαγαζί της Xiaomi δεν είναι, αφού δεν πουλάει εκτός Κίνας.

Έγινε επεξεργασία από maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι δε στελνει Ελλαδα; Δεν εχω ιδεα απο Κινεζομαγαζα , εχω να ψωνισω κατι αιωνες απο εξω :p Βλεπω και μια διαφορα στην τιμη, γυρω στα $30 , βεβαια ειναι εντος μπατζετ και απο το κουλικουλ.  Αυτο που λεει "click to buy from Europe Warehouse" , εχει καποια επιβαρυνση εξτρα;

 

Εδω το σκεφτομαι για G4 αν πεσει κατω απο 300, με μια μικρη υπερβαση, εκει θα κολλησουμε; :hehe: 

Ωραια και τα αλλα κινητα παντως, τα κοιταζω ολα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Aρκετα καλη τιμη. Βλεπω το redmi note 3 pro και απο εδω (εχει ψωνισει ο αδερφος της κοπελας μου ) http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-3-pro-32gb-4000mah-smartphone-gray.html

Υπαρχουν κινδυνοι για τελωνεια; Δεν παιζει η παλια κλασικη φαση " gift " και ετσι; 

Link to comment
Share on other sites

Οι κινεζοι συνεχιζουν να στελνουν gift με μικρη αξια κτλ , απλα στο τελωνειο δεν το λαμβανουν κ σοβαρα υποψιν τους γιατι ξερουν την ολη φαση.

 

Απο minideal εχω αγορασει και εγω αλλα κ φιλοι μου διαφορα κινητα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με τελωνειο....αλλα τυχερα ειναι αυτα. 90% θα εισαι οκ.

 

Αν βρεις αυτο που θες σε eu αποθηκη το εχεις κ πιο γρηγορα κ χωρις φοβο τελωνειου παντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GruntGR said:

noob question, στην περιπτωση των xiaomi  εστω οτι το παιρνουμε απο ελληνικο καταστημα 

 

https://www.skroutz.gr/s/8046417/Xiaomi-Redmi-Note-3-16GB.html

 

με εγγυηση - service τι παιζει ? 

Αυτο ειναι και το 16ρι με 2γβ ραμ και mediatek και πιο ακριβο , κλασικα :p 

Λογικα θα καλυπτεσαι απο εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα 3gb  στα 280 και απο κοντινο καταστημα κιολας

 

https://www.skroutz.gr/products/show/22554734

 

συγνωμη που κανω hijack το thread   αλλα τιποτα σε mini δεν υπαρχει ? (3.5 ιντσες max )  δεν βλεπουμε ολοι τσοντοταινιες στο κινητο :p 

ξαναρωταω για το service γιατι αμα τυχον και κλεισει το μαγαζι απο το οποιο το πηρα/ βρισκεται το ιδιο το μαγαζι στου διαολου τον πατο  θα μεινω μετα ξεκρεμαστος σε περιπτωση βλαβης ή οχι ? 

 

edit : το συγκεκριμενο μπορει να εχει της παναγιας τα ματια αλλα η μπαταρια ειναι μη αποσπωμενη, μπρρρρρρρ  .....

 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

4000mah μια χαρά θα του βγάλει 2 χρονάκια...

Αν πάρεις από Κίνα θα σου συνιστούσα το vickmall το οποίο είναι σίγουρα καλό για το  after sale support..

Δοκιμασμένο από πολλούς που το έχουμε γυρίσει σε αγορές από Κίνα..

Επίσης αν καταλήξεις σε redmi note 3 να προτιμήσεις το Pro με τον 650 της Qualcomm..

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html

 

Στα της εγγύησης η αγορά από ελληνικό κατάστημα σημαίνει ότι το κατάστημα αναλαμβάνει αυτό τα της εγγύησης...

Από Κίνα θα κάνετε να δείτε 1 με 2 μήνες το κινητό.Τα βαζετε κάτω και βλέπετε τι προτιμάτε...

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

280 απο εδω αυτο με τον mediatek, 310 εχει το LG G4 , γιατι να μη το προτιμησει κανεις; Καπως ετσι το βλεπω. Απο Κινα γνωριζω ολους τους κινδυνους! 

Και δε κανεις κανενα hijack, ισα ισα , θεωρω καλο να βοηθιομαστε μεσω καποιων thread που ανοιγουμε :)

 

Παράθεση

4000mah μια χαρά θα του βγάλει 2 χρονάκια...

2100 και εβγαλε 3 χρονακια στο LG Optimus G :p . Εχω δει κατι 8ωρα οθονη στο xiaomi redmi note 3 pro. Λελ αμα ισχυει :hehe: , εμενα οι 4 ωρες που εβγαζε το optimus g στην αρχη μου φαινοταν υπερσουπερ! :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα oneplus x. Ειδικά τώρα που είναι κ στην ελλάδα (κ καλά), αξίζει. Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, μα έχεις υποστήριξη software για πάνω από χρόνο. Είναι κινητό με μεγάλη κοινότητα και θα υποστηρίζεται με αναβαθμίσεις συνεχώς, παρά το τι κάνει η εταιρεία. Για μένα, είναι ό,τι πιο σημαντικό να παίρνει ένα κινητό τελευταίες εκδόσεις κ να υπάρχουν τύποι που βγάζουν όλο κ καλύτερες εκδόσεις του software που φοράς ή χρησιμοποιείς (π.χ. κάμερες). Είναι τίμιο για τα λεφτά του κ έχει καλή κατασκευή. Αν θες απλά ένα κινέζικο με hardware specs απλά για την ψυχολογία, όλα καλά. Τουλάχιστον πρόσεξε το SAR τους, μη σου ψήνουν τον εγκέφαλο κ τα @@. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi ανήκει στη κατηγορία του "κινέζικου με hardware specs απλά για τη ψυχολογία με Sar που καίει εγκέφαλο;"

Αν το πιστεύεις αυτό μάλλον λάθος στα είπαν...

 

Δε θα διαφωνίσω για τον oneplus x αλλά είναι 2 διαφορετικές κατηγορίες κι ας είναι στα ίδια λεφτά περίπου..Στις 5,5 ιντσες το ενα και το άλλο στις 5 έχουν μια άλφα διαφορά...

 

Και μια σημείωση για το RN3 pro και γενικά για όλα τα νέα κινητά της νέας εταιρίας, αν ασχολεισαι με Ρουτ και τα σχετικά, είναι ότι έρχονται με κλειδωμένο bootloader...

Ξεκλειδώνει βέβαια κι αρκετά εύκολα αλλά είναι μία διαδικασία...

Και κάτι ακόμα μη ξεχνάμε τα παιδιά της ελληνικής MIUI κοινότητας που ότι και να χρειαστείς για το κινητό είναι εκεί.

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Το Xiaomi ανήκει στη κατηγορία του "κινέζικου με hardware specs απλά για τη ψυχολογία με Sar που καίει εγκέφαλο;"

Αν το πιστεύεις αυτό μάλλον λάθος στα είπαν...

 

Δε θα διαφωνίσω για τον oneplus x αλλά είναι 2 διαφορετικές κατηγορίες κι ας είναι στα ίδια λεφτά περίπου..Στις 5,5 ιντσες το ενα και το άλλο στις 5 έχουν μια άλφα διαφορά...

 

Και μια σημείωση για το RN3 pro και γενικά για όλα τα νέα κινητά της νέας εταιρίας, αν ασχολεισαι με Ρουτ και τα σχετικά, είναι ότι έρχονται με κλειδωμένο bootloader...

Ξεκλειδώνει βέβαια κι αρκετά εύκολα αλλά είναι μία διαδικασία...

Και κάτι ακόμα μη ξεχνάμε τα παιδιά της ελληνικής MIUI κοινότητας που ότι και να χρειαστείς για το κινητό είναι εκεί.

 

Είδες πουθενά να αναφέρομαι στα xiaomi ή θεωρείς πως αντί να απαντήσω σε αυτόν που έκανε το θέμα, πρέπει να απαντήσω σε όλους όσους έκαναν ποστ μετά από εκείνον;; 

Μια πρόταση έκανα, αν δε θέλει δεν το παίρνει. 

Πρότεινα ό,τι ζήτησε. Δεν είδα να αναφέρει πουθενά ότι θέλει 5.5 ίντσες οθόνη. Αντί να προτείνω κινητό με μεγάλη μπαταρία, πρότεινα κινητό με λίγο πιο μικρή οθόνη, που δεν θα χρειάζεται κ μεγάλη μπαταρία. 

 

Όσο για τα SAR, βρήκα αυτό. Για μένα προσωπικά είναι ΤΡΑΓΙΚΟ.

GFDnEqb.png

 

όταν πήρα το oneplus one κι είχε τόσο:

zKlEIdQ.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο πρώτο ποστ λέει ότι σκέφτεται να πάρει το RN3 Pro και ζητάει και διάφορες εναλλακτικές κι εσύ αναφέρεις το" "κινέζικου με hardware specs απλά για τη ψυχολογία με Sar που καίει εγκέφαλο;"  τι θες να καταλάβω δηλαδή; :Ρ

 

Όσο για τις ίντσες το ανέφερα ως "vs" για τον TS κι όχι ότι είναι λάθος η πρόταση σου! Ο γραπτός λόγος μου δεν είναι και πολύ στα φόρτε του τελευταία... 

 

Στα του Sar το θέμα είναι λίγο περίεργο.

Από τη Xiaomi δεν αναφέρεται πουθενά το Sar παρά μόνο το ότι είναι <2w/kg 

Για το RN3 είμαι 90% σίγουρος πως βρίσκεται στο 1.2w/kg όταν πόσοι εκατομμύρια με iPhone έχουν 0.9-1.2w/kg και δε βλέπω να παραπονιέται κανείς...

Γενικά το θέμα του Sar σηκώνει πολύ κουβέντα με τις διαφορετικά όρια σε κάθε ήπειρο κτλ...

Πάντως ένα bluetooth speaker δεν έκανε κακό σε κανέναν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στις 4.7 ιντσες και στις 5.2 η κοπελα μου (ξερω ,παραξενο ακουγεται :p  - LG G2 εχει). Oι 5.5 θα ειναι σουπερ μεταβαση, οποτε εξεταζω ξεχωριστα τις 5 του oneplus x και τις 5.5 των υπολοιπων. (ειναι και θεμα body/bezels το πως "καθεται" στο χερι η καθε συσκευη )

(Βλεπω το LG G4 πλεον σα ξερολουκουμο , οταν στην Ελλαδα oneplus x εχει 329 :hehe:  )

 Βεβαια εξω εχει 240-250€ , καμμια σχεση κοινως. Και ειναι ολες πολυ τιμιες λυσεις , ασχετως sar. Το sar αλλαζει στο αμερικα στο τσαινα και στο ευρωπη :p , δε ξερω τι να υποθεσω, παντως τα σαρ των xiaomi οντως φανταζουν υψηλα. 

 

LG G4: SAR EU 0.62 W/kg (head)    

Για τα xiaomi δε βρισκω επισημα. 

Oneplus X: SAR EU 0.32 W/kg (head)     0.42 W/kg (body)  

 

Παντως το Oneplus X ειναι 16GB vs LG G4 + RN3 pro , που ειναι 32ρια αμφοτερα , και με βολευουν ,αν και εχω στην κατοχη μου μια 16ρα καρτα μνημης (class 10 ). Ολα δεχονται καρτα μνημης, και τα oneplus x και xiaomi rn3 pro , ειναι dual sim αμφοτερα (δε με ενδιαφερει αυτο παρολα αυτα - μηπως ειναι παραμετρος του SAR Value το Dual Sim της υποθεσης; )

 

Ολα τα εξεταζω και κοιταζω ενδελεχως review απο οπου μπορω. Δεν ειμαι σιγουρος για το τι θελω ακομη, θα το ψαξω πολυ , οπως ειχα κανει και με το LG OG που πηρα πριν 3 χρονια ,και γενικως με εχει βγαλει ασπροπροσωπο :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν μπορείς να πας σε LG G4 δεν τίθεται θέμα νομίζω.Ούτε ριβιου δε χρειάζεται να δεις :Ρ Άψογο κινητό..

 

Παντως σαν εμπειρία χρήσης δε θα δεις καμία διαφορά ανάμεσα και στα 3 που αναφέρεις... Τα 3gb ram παίζουν ρόλο στο futureproof κομμάτι της αγοράς βέβαια.

Σε κάμερα το LG είναι μπροστά χαλαρά...

 

Δεν είναι μόνο θέμα dual sim το Sar...Απλά οι κινέζοι και μάλλον αυτό εννοεί κι ο delijohn χρησιμοποιούν χειρότερης ποιότητας κεραίες για να ρίξουν το κόστος.Προσωπικά δεν το θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα σε αγορά διότι εκτός του ότι δεν κάνω πολλές κλήσεις όταν κάνω 90% θα χρησιμοποίησω Bluetooth.

Στο RN3 είναι 1.2 το sar.Δεν το αναφέρει στις συσκευές της αλλά στην Ινδία που είναι απαραίτητο να αναφέρεται στο κουτί το γράφουν.. ;)

 

Οι ίντσες είναι ένα θέμα. Κι εγώ πρίν με 4,7 -htc one m7- ήμουν και πήγα σε 5,5.

Τεράστια διαφορά πραγματικά.

Πάντα θεωρούσα τις 5 έως 5,2 ίντσες ως ιδανικές, αλλά πλέον δεν μπορώ να με φανταστώ να είμαι με κινητό με λιγότερες ίντσες... Ειδικα τωρα που τα μπεζελς σιγα σιγα εξαφανιζονται μόνο με παραπάνω με βλέπω.. :Ρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.