Jump to content



movie-aholic.com = ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ


Recommended Posts

Βλέπω λίγο πριν τις γιορτές μια διαφήφιση στο Fb, για τα νέα Fb stores και είχε κάτι κουκλάκια minions αλλά οι χαρακτήρες ήταν από το StarWars.

Δωρεάν λέει για 24 ώρες μόνο, προσφορά γνωριμίας και θα χρεωθώ μόνο τα μεταφορικά. Τα ήθελα για δώρο σε φίλο που είχε τη γιορτή του μέσα στο Γενάρη και τα πήρα χωρίς πολύ σκέψη. Τα μεταφορικά ήταν βέβαια 27€, άρα το δωρεάν, ήταν ήδη η πρώτη απάτη.

 

Περνάνε οι μέρες και δε λαμβάνω τίποτα. Μπαίνω στο κατάστημα στο Fb να δω και δεν έχεις δυνατότητα να αφήσεις ούτε κριτική, ούτε σχόλια, ούτε να κάνεις report.

Ξεκινάω λοιπόν dispute στο Paypal στις 12/2, όπου φυσικά ο τύπος αρχίζει τα κλασσικά και περίμενε και θα έρθει και αργεί λίγο και λέει και το κορυφαίο, "βλέπω στο tracking info ότι έφτασε ήδη Ιρλανδία". Απαντάω λοιπόν κι εγώ, γιατί δε μας δίνεις το tracking info να το δούμε κι εμείς; Μόκο... Περνάνε οι μέρες, το Pp περιμένει από αυτόν και μία μέρα πριν κλείσει το dispute υπέρ μου, στις 26/2, δίνει tracking info με φυσικά το σχόλιο ότι μπορεί να μη φανεί ακόμα, πρέπει να περιμένουμε 4-5 μέρες.

Τι να μη φανεί ρε απατεώνα, αφού εσύ το έβλεπες και μας είπες ότι είναι ήδη Ιρλανδία;;;!!!

 

Το Paypal, κακώς για εμένα, περιμένει πάλι μέχρι τη λήξη του dispute. Λήγει και με ενημερώνει ότι θα αποφασίσουν και θα μας πουν.

 

Έρχεται λοιπόν σήμερα ένα μήνυμα, ότι το dispute έκλεισε κατά μου και ότι έχω παραλάβει, άρα θα πρέπει να πληρώσω!

Τα πήρα κρανίο φυσικά, αλλά εφόσον έκλεισε μπορώ να κάνω μόνο "έφεση" σε περίπτωση που παρέλαβα κάτι χαλασμένο ή λάθος. Σε βάζουν μάλιστα να αποδεχθείς όρους ότι αυτά που θα γράψεις είναι αληθή, κλπ κι αν δεν είναι θα έχεις κυρώσεις.

 

Κοιτάω πάλι το tracking info να δω το σκεπτικό τους και ως δια μαγείας, υπάρχει πλέον η πληροφορία και έχω παραλάβει σήμερα μάλιστα!

Κατεβαίνω στη reception, ρωτάω αν υπάρχει κάτι για εμένα και μου δίνει το πακέτο...

 

Φρίκαρα. Κοιτάω πάλι την αλληλογραφία και βλέπω στις 26/2 το μήνυμά του με το tracking number.
Βλέπω ημερομηνία αποστολής 25/2!!! Εγώ στις 12/2 είχα ήδη κάνει το dispute!
To @@ είδε ότι δεν τον παίρνει και τα έστειλε μετά!
Το θέμα είναι πως δε μπορώ να το εξηγήσω στο PP γιατί έκλεισε την υπόθεση και δε μπορώ να αφήσω σχόλια πλέον.

 

Και το χειρότερο το κάνει συνέχεια:

http://www.sitejabber.com/reviews/www.movie-aholic.com

http://scamanalyze.com/check/movie-aholic.com.html

http://www.resellerratings.com/store/Movie_aholic_Shop

http://www.scamaider.com/is-movie-aholic.com-safe-legal.html

 

Για αυτό, αφού δε μπορώ να τον κάνω ρόμπα και να τον κόψει το Paypal, πολύ κακώς επαναλαμβάνω, τουλάχιστον ας τον έχετε υπόψη σας.

Φυσικά, μετά από ψάξιμο, βρήκα το ίδιο πράγμα φθηνότερα από AliExpress & Ebay... Ας πρόσεχα...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε διαφωνώ. Ήταν βιαστική κίνηση, αλλά λόγω Paypal, είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Εντάξει, λεφτά δεν έχασα, απλά τώρα πλέον δεν έχει νόημα το δώρο... Θα τα βάλω σε λαμπάδες και θα του το δώσω το Πάσχα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν διαφήμιση στο Fb, για τη νέα πλατφόρμα που πασάρουν για καταστήματα.

Υπάρχει σελίδα, αλλά αν πας να τους κάνεις report, οι επιλογές που σου δίνει είναι μόνο ηθικές και βάσει περιεχομένου της σελίδας, όχι για το κατάστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να αναφέρεις το περιστατικό σε όποιο σχετικό φόρουμ είσαι γραμμένος, τουλάχιστον σε κάτι στην αγγλική γλώσσα.

Κι είναι η γνώμη μου να μην χρησιμοποιείς τη λέξη «απατεώνες» ή οποιαδήποτε μπορεί να γυρίσει εις βάρος σου. Όχι ότι έχεις άδικο φυσικά -και λίγα λες- αλλά για δική σου προστασία.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.