Jump to content



Αδυναμία εγκατάστασης WD 4TB Green (win 7 ultimate 64bit)


Recommended Posts

To αυτό που λέει και ο τίτλος.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.

Έχω ήδη έναν Seagate 4tb που παίζει άψογα. Το θέμα είναι ότι ο WD δε θέλει με τίποτα.

Αν τον έχω πάνω από το boot κολλάει το pc πριν μπει windows.

Αν γίνει πρώτα το  boot και τον βάλω με τα hot swap του case, τα windows τον αναγνωρίζουν σαν συσκευή στο device manager αλλά στο disk management δεν εμφανίζεται τπτ.

Αν μπορεί κάποιος να προσφέρει τις γνώσεις του θα ήμουν υπόχρεος.

 

Αν θέλετε συγκεκριμένα το μοντέλο είναι ο WD40EZRX

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό που λέει ο cna. Επίσης αν δεν είναι αυτό, μήπως έχεις εγκαταστημένο το Intel Matrix Storage Manager;; Έχει αναφερθεί ότι δημιουργεί προβλήματα καμιά φορά στα W7, ειδικά κάποιες παλιές εκδόσεις του.

Το κυριότερο όμως, είναι να δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο κ να δεις αν τον βλέπεις στο BIOS κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλώδιο δεν υπάρχει θέμα. Δοκιμάστηκε με 3 διαφορετικα σε διαφορετικές θύρες.

Από τη στιγμή που δε τον βλέπω στο Disk management, πως θα δω αν ειναι GPT και όχι MBR?

Στο bios φαίνεται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι ενώ στο device manager φαίνεται o δίσκος, στο disk management οχι.

Το πρόγραμμα της wd και αυτό της seagate, σε βάζουν να διαλέξεις ένα δίσκο που υπάρχει στο disk management.

Οπότε ούτε αυτά δε μου βγάζουν τον 4tb σα διαθέσιμη επιλογή. Ουσιαστικά είναι ένα step by step tutorial για αρχάριους. Δεν κάνουν κάτι περισσότερο από το disk management των windows.

Αρχίζει και μου φαίνεται θέμα DOA.

Έγινε επεξεργασία από koshal
Link to comment
Share on other sites

Μπες με ένα Live linux (gparted). Τον βλέπει τον δίσκο? Μπορείς να τον φορμάρεις από εκεί?

 

Δοκίμασε επίσης να κάνεις clean με το diskpart και αν μετά από αυτό στον εμφανίσει στο disk management. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αφού στο bios φαίνεται κανονικά, πώς γίνεται να'ναι doa; Στο device manager το βλέπεις, άρα πώς να'ναι doa.

Το λέει ξεκάθαρα στο video, δεν θα τον αναγνωρίσουν τα windows 7.

Το δοκίμασες το πρόγραμμα; Δεν θα δεις κανένα δίσκο.. initialize θα κάνεις. Του λέει στην ουσία ψάξε για ένα τέτοιο (δίσκο GPT) με τέτοια δομή. 

Το'χω κάνει 2-3 φορές για έναν φίλο που πήρε μεγάλους σκληρούς κ έπαιξε. Έχει κι η acronis ανάλογα εργαλεία που κάνεις boot με αυτά κ έχουν το δικό τους disk manager. Μπορείς κι έτσι ή.... κάνε κι αυτό με το Linux. Δεν παίζει να τον δουν τα 7άρια αλλιώς.

(δοκίμασε κ σε ένα pc με 10άρια να δεις αν φαίνεται)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις command prompt με Administrator rights

 

Πατας...

 

1) diskpart

2) list disk

 

και πες αν τον βλεπεις εκει. (ναι υπαρχει περιπτωση να μην φενεται στο Disk Management και στο Diskpart να τον δεις κ διαμορφωσεις)

 

 

EDIT: Με προλαβαν :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Delijohn τα εβαλα και τα 2 προγραμματα. και κανενα δε βλεπει το σκληρο.

 

στο list disk δεν φαινεται επισης ενω στο device φαινεται.

Έχω ξαναβαλει 4TB σκληρο στο PC και τον ειδε κατευθειαν.

 

 

wd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gparted και διεγραψε τα διαμερισματα και κανε φορματ.

Αν δεν εχεις ευχερια με το συγκεκριμενο καλου κακου θα σου προτεινα να βγαλεις απο πανω οτι δισκο εχεις ;και να αφησεις μονο τον wd και να τρεξεις το gparted η οποιο live linux σε βολευει απο cd η στικακι

Link to comment
Share on other sites

Τον πήγα χθες πίσω στο κατάστημα (Π), τον έκαναν διάγνωση επί τόπου (!), και ούτε εκεί τον έβλεπαν 2 pc.

Έγινε αντικατάσταση με τον νέο WD Blue που είναι μεν 5400rpm αλλά έχει 3 χρόνια εγγύηση. Μπήκε στο pc και έπαιξε νορμάλ.

 

Case closed

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.